Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Атеросклероз: причини, симптоми, лікування

Атеросклероз: причини, симптоми, лікування

Дослідження показують, що Атеросклероз є складним захворюванням, яке може початися ще в дитячому віці. Ця хвороба повільно протікає протягом тривалого періоду часу.

З віком прогресування атеросклерозу прискорюється, наші артерії закупорюються бляшки холестеринів, стають твердими і вузькими. Причини атеросклерозу до кінця не вивчені, але є ряд речей здатних прискорити прогрес захворювання.

Причини виникнення атеросклерозу

Холестерин є органічною сполукою, життєво важливим для функціонування організму. Він входить до складу клітинних мембран тіла, бере участь у виробленні гормонів і захищає нервові тканини.

Існує два основних види холестерину:

Вживання продуктів з високим вмістом насичених жирів може призвести до високого рівня ЛПНЩ — «поганого холестерину». Цей холестерин надходить з печінки в потребують ньому клітини. При надмірному його надходженні в клітини, ЛПНЩ здатний накопичуватися на стінках артерій у вигляді відкладень (холестеринових бляшок). Внаслідок цього з часом проток судини сильно звужується або може навіть бути перекритий повністю, що зупинить кровопостачання.

Причиною атеросклерозу може стати регулярне та надмірне споживання таких продуктів: печиво, торти, вафлі, фаст-фуд, жирна свинина, ковбаси, оброблене м’ясо, вершкове масло, крему та інші продукти.

Відсутність регулярних фізичних вправ, ожиріння і вживання надмірної кількості алкоголю може також збільшити рівень холестерину ЛПНЩ у вашому організмі, що неодмінно позначиться на вашому стані здоров’я і викличе ряд неприємних і навіть небезпечних для життя симптомів атеросклерозу.

Куріння

Куріння може зашкодити стінки артерій, внаслідок чого тромбоцити злипаються в місці пошкодження, в спробі відновити їх. Це може привести до звуження ваших артерій. Куріння також знижує здатність крові постачати киснем ваш організм, що збільшує шанси на формування згустків крові.

Високий кровяний тиск

Якщо у вас високий кров’яний тиск (гіпертонія), це може пошкодити ваші артерії аналогічно сигаретному димі. Артерії призначені для перекачування крові при певному тиску. Якщо цей тиск перевищено, стінки артерій будуть пошкоджені.

Причиною високого кров’яного тиску може бути:

Цукровий діабет

Якщо ви погано контролюєте цукровий діабет 1 або 2 типу, надлишок глюкози в крові може привести до пошкодження стінок ваших артерій.

Читайте також про восьми природних засобах для лікування діабету.

Ожиріння

Надмірна вага або ожиріння безпосередньо не стає причиною виникнення атеросклерозу і серцево-судинних захворювань, але він може привести до певних наслідків, які в підсумку і збільшують ризик розвитку атеросклерозу.

Зокрема, з надмірною вагою або ожирінням люди:

Алкоголь

Вживання надмірної кількості алкоголю може викликати підвищений кров’яний тиск (гіпертонію) і підвищений рівень холестерину в крові, що може стати причиною атеросклерозу і серцево-судинних захворювань.

Спадковість

Якщо у вас є близький родич (батько, брат або сестра) з атеросклерозом і серцево-судинними захворюваннями, ймовірність розвитку подібних хвороб у вас в два рази вище в порівнянні з іншими людьми.

Забруднення повітря

Останні дослідження показують, що забруднення повітря, зокрема, автомобільні вихлопні гази, можуть стати причиною атеросклерозу і прискорити прогресування цієї хвороби.

Симптоми атеросклерозу

Симптоми атеросклерозу — це просто набір проявів різних захворювань, викликаних самим атеросклерозом.

Атеросклероз зазвичай не має ніяких симптомів до тих пір, поки кровообіг не стає обмеженим або не блокується, що призводить до серцево-судинних захворювань (ССЗ). Тип серцево-судинних захворювань і пов’язані з ними симптоми залежать від того, де виникає закупорка.

Симптоми атеросклерозу — це різні симптоми захворювань, викликаних самим атеросклерозом.

До патологічних станів, викликаним атеросклерозом можна віднести:

Патологічні стани і їх симптоми описані нижче.

Захворювання периферичних артерій

Захворювання периферичних артерій (захворювання периферичних судин) є станом, який виникає при блокуванні артерій ваших кінцівок (в більшості випадків в ногах).

Найбільш поширеним симптомом захворювання периферичних артерій є біль в ногах (див. Захворювання судин кровоносної системи). Зазвичай, в одному або обох стегнах, сідницях або литках ніг.

Біль може бути подібна до болю при судомах і може бути присутнім відчуття тяжкості в м’язах ніг. Біль не постійна, вона виникає і вщухає. Біль може ставати сильнішими під час навантажень на ноги — при ходьбі, присіданні, бігу, підйомі по сходах і ін.

Перерахуємо також інші симптоми захворювання периферичних артерій:

Стенокардія

Причиною стенокардії стає недостатнє надходження крові до серця.

Найбільш поширеним симптомом стенокардії є почуття болю або дискомфорту в грудях. При болях в грудях може виникати відчуття здавлювання і тяжкості, біль може бути тупий і зазвичай проходить протягом декількох хвилин.

Біль може поширюватися від грудей до лівої руки, шиї, щелепи і назад. Це зазвичай відбувається в наслідок періоду фізичної активності або емоційного стресу. У деяких випадках, біль може виникнути під час холодної погоди або після прийому їжі.

Деякі люди, які страждають стенокардією, можуть також відчувати такі симптоми:

Симптоми стенокардії іноді називають нападами стенокардії.

Аневризма

Якщо атеросклероз послаблює стінки кровоносних судин, це може привести до утворення аневризми (випинання стінки кровоносної судини).

Якщо аневризма виросла занадто великий, є небезпека розриву кровоносної судини, що може привести сильному внутрішньої кровотечі, здатному викликати смерть або нанести ушкодження органам.

Аневризма може розвинутися в будь-якій частині тіла, але найбільш поширеними типами аневризми є:

Якщо станеться розрив аневризми аорти, ви відчуєте раптову і гострий біль в середині або збоку живота. У чоловіків, біль може поширюватися вниз в мошонку (яєчка).

Симптоми розриву аневризми головного мозку, як правило, починаються з раптової і сильного головного болю, яка схожа на біль від сильного удару по голові.

Якщо ви підозрюєте розрив аневризми, необхідно терміново звернутися в швидку допомогу.

Інфаркт

Симптомом атеросклерозу і його результатом є поступове наростання холестеринових бляшок на судинах, що природним чином звужує проток крові. Бляшка створює умова для утворення згустків крові, які можуть згодом відірватися і заблокувати потік крові. Якщо згусток крові блокував приплив крові до серця, це викличе у вас серцевий напад (інфаркт).

При інфаркті виникають такі симптоми:

Якщо ви відчуваєте які-небудь з цих симптомів, необхідно терміново звернутися в швидку допомогу.

Інсульт

Згустки крові можуть також блокувати приплив крові до мозку, що може викликати інсульт.

Наведемо основні симптоми інсульту:

Якщо у вас або у вашого близької людини ви помітили ці симптоми негайно зверніться за медичною допомогою і можливо ви зможете врятувати життя.

Перераховані вище симптоми інсульту охоплюють близько 90% всіх випадків.

Є також і інші ознаки, і симптоми інсульту:

Транзиторна ішемічна атака (ТІА) — кровопостачання мозку тимчасово припиняється, в результаті чого виникає мікроінсульт.

Симптоми ТІА є такими ж, як при звичайному інсульті, але вони можуть тривати протягом від декількох хвилин до декількох годин і проходять самостійно.

Проте, ТІА ні в якому разі не слід ігнорувати, так як це стан є серйозною ознакою того, що присутня проблема з кровопостачанням мозку.

Якщо ви відчуваєте будь-які симптоми атеросклерозу, які виражаються в проявах перерахованих вище патологічних станів, щоб уникнути важких наслідків необхідно почати змінювати свій спосіб життя і почати правильне лікування.

Лікування атеросклерозу

У разі значного звуження просвіту кровоносної судини може знадобитися така процедура, як ангіопластика.

Лікування атеросклерозу включає в себе обов’язкове зміна способу життя, застосування ліків і медичних процедур або у важких випадках навіть операцію.

Цілі лікування атеросклерозу:

Змінюємо спосіб життя

Зміни в способі життя здатні допомогти запобігти появі і прискорити лікування атеросклерозу. Але в запущених формах захворювання зміна способу життя вже не в змозі буде дати яких би то ні було відчутних результатів, знадобиться тільки правильне лікування, призначене лікарем.

Дотримуйтеся спеціальної дієти

Спеціальна дієта є важливою частиною здорового способу життя. Правильне харчування є хорошою профілактикою підвищеного тиску і сприяє його зниженню. Така дієта дає можливість знизити високий рівень поганого холестерину в крові і допомагає в підтримці нормальної ваги.

Від яких продуктів варто відмовитися

Під час дієти зведіть до мінімуму або зовсім відмовтеся від продуктів, що містять в своєму складі насичені жири: жирні сорти м’яса, свиняче сало, вершкове масло, маргарин, молоко і молочні продукти, шоколад, вафлі, хлібобулочні вироби, смажена картопля, субпродукти і різні види фаст-фуду. Повністю відмовтеся від копченостей, консервів, ковбасних виробів, м’ясних бульйонів, майонезу, здобного або листкового тіста, грибів і кави, а щоденне споживання солі зведіть до мінімуму. Обмежте або повністю відмовтеся від споживання алкогольних напоїв.

Дізнайтеся більше про дієту при атеросклерозі.

Які продукти слід вживати в їжу

Незамінною частиною здорового харчування повинні стати продукти з високим вмістом розчинної клітковини. Вони допомагають запобігти поглинання шкідливого холестерину шлунково-кишковим трактом. Можна використовувати такі продукти:

Дієта багата свіжими фруктами і овочами збільшує в вашому раціоні кількість важливих дзвінків (фитостеринов), що знижують рівень поганого холестерину в організмі. Червона і морська риба є чудовим джерелом Омега-3 жирних кислот, які захищають серце від виникнення тромбів, запальних процесів і знижують ризик інфарктів, і інсультів. Постарайтеся, щоб у вашому меню присутні хоча б два рибних блюда в тиждень.

Будьте фізично активні

Регулярні фізичні навантаження здатні знизити безліч факторів ризику атеросклерозу: рівень поганого холестерину, високий кров’яний тиск і зайва вага. Фізичні навантаження також підвищують рівень хорошого холестерину в організмі, який допомагає запобігти атеросклерозу. Робіть зарядку вранці настільки інтенсивну, наскільки це вам під силу, займайтеся бігом вечорами, побільше ходіть пішки, рухайтеся і поступово ваше самопочуття стане поліпшуватися. Звичайно все залежить і від ступеня занедбаності захворювання, тому настійно рекомендуємо перед початком фізичних навантажень звернутися до лікаря за індивідуальною рекомендацією.

Підтримуйте в нормі свою вагу

Підтримання здорової маси тіла позитивно позначається на загальному самопочутті людини, попереджає атеросклероз і знижує ризик посилення хвороби. Дізнайтеся більше про те, як правильне харчування допоможе вам підтримувати вашу масу тіла в нормі — Правильне харчування — як схуднути.

Киньте палити

Як лікувати атеросклероз якщо ви курите? Кращим рішенням в даному випадку буде відмова від цієї вкрай шкідливої ​​звички, в іншому випадку лікування цієї недуги буде натикатися на перешкоди. Куріння пошкоджує кровоносні судини і підсилює в’язкість крові, що призводить до погіршення кровообігу і підвищує ризик виникнення інфарктів і інсультів. Ризик розвитку атеросклерозу у курців значно вище ніж у інших людей. Якщо ви не палите або кинули палити уникайте пасивного куріння (знаходження біля курців).

Поменше нервуйте

Дослідження показали, що найбільш часто серцевий напад трапляється у людей схильних до стресу. Особливо у випадку з атеросклерозом небезпечна така сильна емоція, як гнів. Найчастіше люди для зняття стресу користуються такими шкідливими способами, як алкоголь, куріння і переїдання. Ці способи не тільки не покращують ситуацію з атеросклерозом, а й навпаки погіршують її. При постійному стресі найкраще буде вдатися до природних, правильним способам позбавлення від стресу, про які ви можете дізнатися тут — Як позбутися від стресу — 10 кращих способів.

Застосування лікарських засобів

Щоб уповільнити зростання бляшки холестерину лікар може призначити спеціальні препарати для зниження рівня шкідливого холестерину і зниження підвищеного кров’яного тиску. Також можуть призначатися препарати, дія яких спрямована на запобігання утворенню тромбів. Для успішного усунення недуги рекомендуємо дотримуватися призначеного лікарем комплексного лікування. Для мінімізації побічних ефектів ви можете почати використовувати народні засоби на додаток до основного лікування, про що читайте тут — Лікування атеросклерозу народними засобами.

Медичні процедури і хірургія

Як лікувати атеросклероз якщо захворювання вже має останню стадію і не лікується медикаментозно? У таких випадках лікар може рекомендувати вам крайні заходи лікування захворювання — спеціальну процедуру або операцію.

До лікування атеросклерозу слід поставитися з усією серйозністю і, якщо лікарі виявили у вас будь-яку з стадій цієї хвороби (див. Стадії атеросклерозу), починайте лікувати недугу негайно, адже ця хвороба призводить до таких небезпечних для життя патологічних станів, як інфаркти міокарда та інсульти. Як лікувати атеросклероз ви вже знаєте. Використовуйте рекомендоване лікарем методи лікування і міняйте свій спосіб життя використовуючи ті способи, які описані в даному матеріалі і будете здорові.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: