Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Атипова кіста молочної залози: що це таке, лікування

Атипова кіста молочної залози: що це таке, лікування

Жіночі груди, що грає винятково важливу функцію у вигодовуванні новонародженого, схильна до захворювань, деякі з яких мають до цих пір не з’ясування етіології. Атипова кіста молочної залози, що це таке? Будучи досить поширеним захворюванням середнього і старшого віку, кіста небезпечна ймовірністю трансформації в злоякісну пухлину.

Що таке кіста?

Кіста — медичний термін, що позначає утворилася в органі (тканинах) патологічну порожнину, яка містить рідину або вапняні освіти. Вона завжди характеризується наявністю щільної капсули, яка відділяє вміст від навколишніх тканин. У більшості випадків кіста не розглядається в якості новоутворення, так як її структура не складається з патологічно розрослися незрілих клітин органу або тканини, в якій вона розташована.

У більшості випадків атипові кісти молочних залоз — це відповідь організму на внедрившихся патологічних мікробів, яких організм прагне ізолювати, утворюючи навколо них капсулу. Причина освіти стерильною кісти, без мікроорганізмів у складі вмісту — фізіологічні процеси, що відбуваються під дією гормонів. «Стартовою» точкою розвитку такої кісти може стати закупорити протока молочної або сальної залози, позбавлений харчування лімфатичний вузол або секрет, що виробляється залозами і накопичився в міжтканинному просторі.

Розвиток кісти — завжди тривалий процес. Пацієнтка тривалий час може не відчувати жодного дискомфорту в області молочної залози, а кіста виявляється тільки при маммологическом дослідженні. У рідкісних випадках, коли жінка нехтує регулярними оглядами у гінеколога і мамолога, може утворюватися кіста великих розмірів і діагностуватися жінкою самостійно при тому, що промацує як ущільнення в тілі молочної залози.

Особливості атипової кісти жіночих грудей

Назва «атипова» свідчить про те, що зовнішні прояви цього захворювання мають невизначені, «розмиті» симптоми. Це залежить від механізму утворення кісти, її локалізації, розміру і фірми, а також внутрішнього вмісту капсули.

Серед різноманіття різновидів подібного роду патологічних утворень жіночих грудей виділяють:

Атипова — різновид кісти дала назву групі різнорідних новоутворень невстановленого походження. Її капсула завжди має фіброзну структуру (стінка складається з сполучної тканини) і наповнена рідиною. Форма кісти — округла або овальна. Атипова кіста має тенденцію до зростання. Тому, розглядається як доброякісне новоутворення, що піддається лікуванню і не приводить до утворення метастазів в організмі. Даний вид кісти не має яких-небудь яскраво виражених симптомів, вона схожа з іншими, більш специфічними видами кісти грудей.

Зазвичай кіста має щільну фіброзну оболонку округлої або довгастої (грушоподібної) форми розташовується між тяжами молочної залози в жировій або сполучної тканини. Завжди розташовується тільки в одних грудей.

Інформація, що міститься в кісті рідина може бути прозорою, мутною, жовтої, зеленої, бурої. Колір рідини змінюється на більш темний в міру зростання кісти і в залежності від тривалості її розвитку. Так само з часом відбувається потовщення і ущільнення фіброзної капсули. У старих, існуючих довгі роки кістах в рідини можуть утворюватися кристали за рахунок відкладення вапна і солей. Самі по собі вони не несуть загрози, але можуть травмувати внутрішню поверхню капсули, викликаючи болю, і привести до запалення кісти.

Характерно, що поява і посилення болю в грудях, іноді віддає в шию, лопатку, область грудини або плече у жінок фертильного віку чітко пов’язано з місячним циклом. Болі з’являються напередодні місячних, досягають піку під час менструації і самостійно безслідно проходять після її закінчення. Досягаючи великих розмірів і щільною консистенції, частіше за все самостійно діагностується жінками.

Перебіг захворювання може супроводжуватися поступовим заміщенням внутрішнього рідкого вмісту капсули фіброзним ядром. У зв’язку з цим кіста розглядається як передракові захворювання, в зв’язку з чим хвора направляється на консультацію і під спостереження онколога.

Причини переродження атипової кісти в фіброзну не відомі. Вважається, що факторами, які сприяють її розвитку, служать:

Дозріла кіста добре прощупується при пальпації як щільне гроздевідное освіту в тілі залози. При натисканні з соска виділяється рідина: від світлого серозного до темно-бурого кольору.

Якщо атипова кіста розташована поблизу молочного протоки або з’єднана з ним свищом, то характерною ознакою, що вказує на її наявність, є постійне виділення із сосків рідини.

Найнесприятливішим і «злоякісним» розвитком атипової кісти є розвиток декількох вогнищ одночасно в обох молочних залозах. Кісти в двох залозах мають однакове походження і не відрізняються за структурою капсули і наповненню один від одного.

В процесі розвитку у такий кісти частіше відбувається переродження в злоякісну пухлину — рак грудей.

Симптоми атипової кісти

Розвиток кісти — процес тривалий. Початковий період протікає безсимптомно. Виняток становить кіста, яка сформувалася в просвіті молочного протоки і поєднана з ним свищом, або має настільки тонку фіброзну стінку, що внутрішній вміст просочується крізь неї в протоку. В цьому випадку, навіть на ранніх стадіях розвитку кісти, будуть спостерігатися виділення з соска.

При розвитку запального процесу в порожнині кісти проявляються симптоми бактерійної інфекції:

Діагностика кісти жіночих грудей

Завдяки регулярним медичним оглядам у жінок дітородного віку кіста молочної залози виявляється, як правило, на ранніх стадіях розвитку. Цьому сприяють огляди молочних залоз в період вагітності, при зверненні жінки до гінеколога з будь-яких інших підстав, пов’язаних із запальними захворюваннями або порушенням репродуктивної функції.

Кіста розміром більше 5 мм вже прощупується при пальпації. Але пальпація не дозволяє точно визначити локалізацію в тілі молочної залози, і тим більше розпізнати внутрішню структуру новоутворення. По ряду ознак кіста може бути прийнята за фіброаденому молочної залози.

Більш достовірним способом є дослідження апаратом УЗД або проведення мамографії (жінкам старшого віку). За допомогою цих діагностичних методів можна точно визначити розмір, локалізацію наявність порожнини, характер вмісту порожнини, наявність свищів, що з’єднують кісту з молочними протоками.

Самим інформативним є метод магнітно-резонансної томографії. У разі підозри на розвиток в порожнині кисті новоутворення проводиться пункція капсули і біопсія її вмісту для гістологічного дослідження.

Лікування кісти

Лікування атипової кісти молочної залози може бути: терапевтичним (консервативним) і оперативним.

Терапія кісти можлива на будь-якій стадії розвитку в якості додаткового лікування. В якості самостійного застосовується тільки на ранніх стадіях розвитку, коли діагностичними методами встановлена ​​етіологія походження кісти.

Терапія ефективна, коли кіста утворилася внаслідок порушення гормонального фону — в цьому випадку проводиться коригуючий гормональний фон лікування. Якщо кіста утворилася в результаті впровадження в тіло молочної залози інфекції, лікар призначає курс антибіотиків.

Оперативні маніпуляції є ефективними засобами, але використовуються тільки в тому випадку, якщо кіста має тенденцію до зростання або доставляє незручність пацієнтці.

Більшість методів оперативного втручання грунтується на пункції стінки кісти і аспірації (відсмоктування) внутрішнього вмісту. Натомість можуть вводитися лікувальні препарати, що сприяють розм’якшення і розчинення щільної фіброзної капсули:

Всі ці методи дають тимчасовий ефект і через певний проміжок скупчення в півстіни з’являється знову і потрібно повторювати маніпуляцію.

Оперативне лікування — резекція кісти з тіла молочної залози. Найрадикальніший і ефективний спосіб лікування.

При цьому, форма грудей і її естетичний вигляд не порушуються. Зазвичай таку операцію проводять з використанням лапароскопа. Крізь невеликі розрізи (10-15 мм) розташовані в складці під грудьми або на природній складці шкіри в пахвовій западині всередину залози вводиться лапароскопічний зонд, який дозволяє контролювати хід операції.

Ніколи не слід сподіватися на мимовільне розсмоктування кісти в молочній залозі, тим більше вдаватися до «народним» методам лікування. Це захворювання лікується в сучасних умовах ефективно і безболісно.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: