Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Аутоімунні захворювання: причини, симптоми, лікування, типи

Аутоімунні захворювання: причини, симптоми, лікування, типи

Аутоімунні захворювання — це група хвороб, пов’язаних з розладом роботи імунної системи, яка починає сприймати тканини власного організму як чужорідних. Це призводить до того, що імунітет починає атакувати клітини організму, в результаті чого можуть бути порушені і пошкоджені життєво важливі органи. Ці захворювання також часто називають системними.

Що являють собою аутоімунні захворювання — причини

Аутоімунні захворювання за різними даними зачіпають приблизно від 8 до 13% населення розвинених країн, причому найчастіше цими захворюваннями страждають жінки. Аутоімунні захворювання входять в ТОП-10 провідних причин смертності у жінок у віці до 65 років. Розділ медицини, що вивчає роботу імунної системи і її розлади (імунологія) ще тільки в процесі розвитку, так як лікарі і дослідники дізнаються більше про збої і недоліки в роботі природної захисної системи організму тільки в разі її несправності.

Наші організми мають імунну систему, яка являє собою складну мережу спеціальних клітин і органів, які захищають організм від мікробів, вірусів і інших патогенів. В основі імунної системи варто механізм, який здатний відрізняти власні тканини організму від чужорідних. Пошкодження в організмі можуть спровокувати збій в імунній системі, в результаті якого вона стає не в змозі відрізняти тканини власного організму від сторонніх патогенів. Коли це відбувається, організм виробляє аутоантитіла, які нападають на нормальні клітини помилково. У той же час спеціальні клітини, під назвою регуляторні Т-лімфоцити не в змозі виконувати свою роботу з підтримки імунної системи. Результатом є помилкова атака на тканини органів вашого власного тіла. Це викликає аутоімунні процеси,

Наскільки поширені аутоімунні захворювання?

Аутоімунні захворювання є основною причиною смерті та інвалідності. Тим не менш, деякі аутоімунні захворювання зустрічаються рідко, в той час як інші, такі як аутоімунний тиреоїдит, зачіпають багатьох людей.

Хто страждає на аутоімунні захворювання?

Аутоімунні захворювання можуть розвинутися у будь-якої людини, однак такі групи людей схильні до підвищеного ризику розвитку цих захворювань:

Типи аутоімунних захворювань і їх симптоми

Аутоімунні захворювання, перераховані нижче, або частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків, або зустрічаються у багатьох жінок і чоловіків приблизно в рівній мірі.

І хоча кожна хвороба унікальна, вони можуть мати схожі симптоми, такі як втома, запаморочення і незначне підвищення температури тіла. Симптоми багатьох аутоімунних захворювань можуть з’являтися і проходити, а також мати легку і важку форму. Коли симптоми на деякий час проходять, це називається ремісія, після якої можуть бути раптові і важкі спалахи симптомів.

Вогнищева алопеція

Імунна система атакує волосяні фолікули (структури, з яких росте волосся). Це захворювання, як правило, не загрожує здоров’ю, але воно може сильно вплинути на зовнішність людини і його самооцінку. До симптомів цього аутоімунного захворювання можна віднести:

Антифосфоліпідний синдром (АФС)

Антифосфоліпідний синдром є аутоімунним захворюванням, яке викликає проблеми зі внутрішньою оболонкою кровоносних судин, що в результаті призводить до утворення згустків крові (тромбів) в артеріях або венах. Антифосфоліпідний синдром може призвести до виникнення таких симптомів:

Аутоімунний гепатит

Імунна система атакує і руйнує клітини печінки. Це може привести до утворення рубців і ущільнень в печінці, і, в деяких випадках до печінкової недостатності. Аутоімунний гепатит викликає такі симптоми:

Целіакія (глютенова ентеропатія)

Це аутоімунне захворювання характеризується тим, що людина страждає непереносимістю глютену (клейковини), речовини, присутнього в пшениці, жита і ячмені, а також деяких лікарських препаратах. Коли люди з целіакію вживають їжу, в якій присутній глютен, імунна система реагує на пошкодження слизової оболонки тонкої кишки. До симптомів целіакії відносяться:

Детально про целіакії ви можете дізнатися тут — Целіакія: причини, симптоми, лікування, діагностика.

Цукровий діабет 1 типу

Це аутоімунне захворювання характеризується тим, що ваша імунна система атакує клітини, що виробляють інсулін, гормон, необхідний для контролю рівня цукру в крові. В результаті, ваш організм не може виробляти інсулін, без якого в крові залишається занадто багато цукру. Занадто високий рівень цукру в крові може пошкодити очі, нирки, нерви, ясна і зуби. Але найсерйознішою проблемою, пов’язаною з діабетом, є хвороба серця. При цукровому діабеті 1 типу, пацієнти можуть відчувати такі симптоми:

Базедова хвороба (хвороба Грейвса)

Це аутоімунне захворювання призводить до того, що щитовидна залоза виробляє надмірну кількість тиреоїдних гормонів. До симптомів базедовій хвороби відносяться:

Синдром Гієна-Барре

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує нерви, які з’єднують ваш головний мозок і спинний мозок з іншою частиною вашого тіла. Пошкодження нервів ускладнює передачу сигналів. Серед симптомів синдрому Гієна-Барре людина може відчувати наступне:

Симптоми часто прогресують відносно швидко, протягом декількох днів або тижнів, і часто зачіпають обидві сторони тіла.

Аутоімунний тиреоїдит (хвороба Хашимото)

Захворювання, яке призводить до пошкодження щитовидної залози, в результаті чого ця залоза стає нездатною виробляти достатню кількість гормонів. До симптомів і ознак аутоімунного тиреоїдиту відносяться:

Детально про аутоімунному тиреоїдиті ви можете дізнатися тут — Аутоімунний тиреоїдит щитовидної залози: що це таке.

Гемолітична анемія

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система руйнує еритроцити. При цьому організм не в змозі досить швидко виробляти нові червоні кров’яні клітини, щоб задовольнити потреби організму. В результаті ваш організм не отримує кисень, необхідний для нормального функціонування органів, що призводить до підвищеного навантаження на серце, так як воно має посилено перекачувати багату на кисень кров по всьому тілу. Гемолітична анемія викликає такі симптоми:

Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура (хвороба Верльгофа)

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система руйнує тромбоцити, необхідні для згортання крові. Серед симптомів цього захворювання, людина може відчувати наступне:

Запальне захворювання кишечника (ВЗК)

Це аутоімунне захворювання викликає хронічне запалення шлунково-кишкового тракту. Хвороба Крона та виразковий коліт є найбільш поширеними формами ВЗК. До симптомів ВЗК відносяться:

Деякі люди також відчувають такі симптоми:

Запальні міопатії

Це група захворювань, що викликають запалення м’язів і м’язову слабкість. Поліміозит і дерматоміозит частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків. Запальні міопатії можуть викликати такі симптоми:

Ви можете також відчувати такі симптоми:

Розсіяний склероз (РС)

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує захисне покриття нервів. Шкоди наноситься головному і спинному мозку. Людина з РС може відчувати такі симптоми:

Міастенія

Захворювання, при якому імунна система атакує нерви і м’язи по всьому тілу. Людина з міастенією відчуває такі симптоми:

Первинний біліарний цироз (ПБЦ)

При цьому аутоімунному захворюванні імунна система повільно руйнує жовчні протоки в печінці. Жовч є ​​речовина, що утворюється в печінці. Вона проходить через жовчні протоки, щоб допомогти травленню. Коли канали руйнуються імунітетом, жовч накопичується в печінці і завдає їй шкоди. Пошкодження в печінці тверднуть і залишають рубці, що врешті-решт призводить до недієздатності цього органу. До симптомів первинного біліарного цирозу відносяться:

Псоріаз

Це аутоімунне захворювання, яке викликає надмірний і надмірно швидке зростання нових клітин шкіри, в результаті чого величезні шари клітин шкіри накопичуються на поверхні шкірного покриву. Людина з псоріазом відчуває такі симптоми:

Людина з псоріазом може також страждати наступним:

Детально про псоріазі, симптоми, причини виникнення, лікування і формах псоріазу, ви можете детально дізнатися тут — Псоріаз: причини, симптоми, лікування, форми псоріазу.

Ревматоїдний артрит

Це захворювання, при якому імунна система атакує вистилання суглобів по всьому тілу. При ревматоїдному артриті людина може відчувати такі симптоми:

Також у людини можуть бути присутніми наступні симптоми:

Склеродермия

Це аутоімунне захворювання, яке викликає аномальне зростання сполучної тканини в шкірі і кровоносних судинах. Симптомами склеродермії є:

Синдром Шегрена

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує слізні і слинні залози. При синдромі Шегрена у людини можуть спостерігатися такі симптоми:

Системний червоний вовчак (ВКВ, хвороба Лібмана-Сакса)

Захворювання, яке може привести до пошкодження суглобів, шкіри, нирок, серця, легенів та інших частин тіла. При ВКВ спостерігаються такі симптоми:

Вітіліго

Це аутоімунне захворювання, при якому імунна система руйнує пігментні клітини шкіри (надають колір шкірі). Імунітет також може атакувати тканини в порожнині рота і носа. До симптомів вітіліго відносяться:

Чи є синдром хронічної втоми і фибромиалгия аутоімунні захворювання?

Синдром хронічної втоми (СХВ) і фибромиалгия не є аутоімунні захворювання. Але вони часто мають ознаки деяких аутоімунних захворювань, такі як постійна втома і біль.

Детально про фибромиалгии читайте тут — Фіброміалгія: причини, симптоми, лікування.

Як дізнатися, чи є у мене аутоімунне захворювання?

Постановка діагнозу може бути довгим і напруженим процесом. Хоча кожне аутоімунне захворювання і є унікальним, багато хто з цих захворювань мають схожі симптоми. Крім цього, багато симптомів аутоімунних захворювань дуже схожі на інші типи проблем зі здоров’ям. Це ускладнює діагностику, де лікаря досить складно зрозуміти чи дійсно ви страждаєте аутоімунним захворюванням, або ж це щось інше. Але якщо ви відчуваєте симптоми, які вас сильно турбують, вкрай важливо знайти причину вашого стану. Якщо ви не отримуєте ніяких відповідей, не здавайтеся. Ви можете зробити наступні кроки, щоб допомогти з’ясувати причину ваших симптомів:

Які лікарі спеціалізуються на лікуванні аутоімунних захворювань?

Ось деякі фахівці, які лікують аутоімунні захворювання і пов’язані з ними стану:

Чи існують ліки для лікування аутоімунних захворювань?

Є багато типів лікарських засобів, що застосовуються для лікування аутоімунних захворювань. Тип лікарських засобів, які вам необхідні залежить від того, яке саме захворювання у вас виявлено, наскільки воно серйозно, і наскільки виражені ваші симптоми. Лікування спрямоване насамперед на наступне:

Нові методи лікування аутоімунних захворювань вивчаються весь час.

Чи існують альтернативні методи лікування аутоімунних захворювань?

Багато людей в якийсь момент їхнього життя для лікування аутоімунних захворювань намагаються в тій чи іншій формі використовувати нетрадиційну медицину. Наприклад, вони вдаються до використання засобів рослинного походження, вдаються до послуг хіропрактика, використовують акупунктурную терапію і гіпноз. Хотілося б відзначити, що, якщо ви страждаєте аутоімунним захворюванням, альтернативні методи лікування можуть допомогти усунути деякі з ваших симптомів. Однак, дослідження в області альтернативних методів лікування аутоімунних захворювань досить обмежені. Крім того, деякі нетрадиційні лікувальні засоби можуть викликати проблеми зі здоров’ям або заважати іншим препаратам працювати. Якщо ви хочете спробувати альтернативні методи лікування, обов’язково обговоріть це з вашим лікарем.

Я хочу мати дитину. Чи може пошкодити аутоімунне захворювання?

Жінки з аутоімунними захворюваннями можуть безпечно мати дітей. Але можуть виникнути деякі ризики як для матері, так і для дитини, в залежності від типу аутоімунного захворювання і його тяжкості. Наприклад, вагітні жінки, які страждають на системний червоний вовчак, піддаються підвищеному ризику передчасних пологів і мертвонародження. Вагітні жінки з міастенією можуть мати симптоми, які призводять до утрудненого дихання під час вагітності. Деякі жінки під час вагітності відчувають полегшення симптомів, в той час як у інших симптоми навпаки погіршуються. Крім того, деякі ліки, які використовуються для лікування аутоімунних захворювань не безпечні для використання під час вагітності.

Якщо ви хочете мати дитину, поговоріть з вашим лікарем, перш ніж почати намагатися завагітніти. Ваш лікар може запропонувати вам почекати, поки ваша хвороба не перейде в стадію ремісії або запропонує перш поміняти ліки.

Деякі жінки з аутоімунними захворюваннями можуть мати проблеми зі здатністю завагітніти. Це може статися з багатьох причин. Діагностика може показати з чим пов’язані проблеми з фертильністю, з аутоімунним захворюванням або з іншої причини. Деяким жінкам з аутоімунним захворюванням для поліпшення фертильності можуть допомогти завагітніти спеціальні препарати.

Як я можу впоратися зі спалахами аутоімунних захворювань?

Спалахи аутоімунних захворювань можуть виникати раптово і переноситися дуже важко. Ви можете помітити, що певні фактори, що сприяють появі спалахів вашого захворювання, наприклад, стрес або перебування на сонці, можуть погіршувати ваш стан. Знаючи ці фактори, ви можете постаратися уникати їх, одночасно з цим проходячи курс лікування, що в результаті сприятиме запобіганню спалахів або зниження їх інтенсивності. Якщо у вас почався спалах захворювання, вам варто негайно звернутися до лікаря.

Що ще ви можете зробити для поліпшення свого стану

Якщо ви живете з аутоімунним захворюванням, є речі, які ви можете робити кожен день, щоб відчувати себе краще:

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: