Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Брак вітаміну А: симптоми у дорослих і дітей, лікування, прогноз

Брак вітаміну А: симптоми у дорослих і дітей, лікування, прогноз

Вітамін А є першим ідентифікованим вітаміном і тому йому присвоєна перша буква в алфавіті. Вітамін А (ретинол) — жиророзчинний вітамін, присутній в печінці, молоці та яйцях. Бета-каротин і інші провітамін каротиноїди зустрічаються в зелених листових і оранжево-жовтих овочах і фруктах. Вони перетворюються в ретинол, потім етерифікування і зберігаються в печінці. Вітамін А розноситься по всьому організму у вигляді ретинолу, пов’язаного з ретинол-зв’язуючим білком і преальбуміном (транстиретин). Ретинол перетворюється в родопсин (фоторецептора пігмент) в сітківці ока, а також використовується для регуляції експресії генів і дивергенції в ряді інших тканин.

Первинний дефіцит вітаміну А

Вторинний дефіцит вітаміну А

Епідеміологія

Виникнення дефіциту вітаміну А найбільш схильні до наступні верстви населення:

Інші фактори ризику виникнення браку вітаміну А:

Симптоми дефіциту вітаміну А

Слабкі форми браку вітаміну А можуть не викликати жодних симптомів. Проте все ще може бути підвищений ризик розвитку респіраторних інфекцій та гастроентериту, а також затримки росту і розвитку кісток. Існує також ризик безпліддя, вторинний по відношенню до порушеного сперматогенезу, і підвищений ризик викидня.

Очі і зір

Патогномонічні зміни відбуваються в оці (як правило, двосторонні, хоча можуть бути різного ступеня):

Зміни в оці

Ранні симптоми починаються з свербежу, печіння і запалення повік, за якими слідують різні захворювання очей.

Тривалий дефіцит вітаміну А призводить до стану, відомому як куряча сліпота або сліпота, при якому людина нездатна добре бачити при тьмяному світлі, особливо після впливу яскравого світла. «Сліпота» пояснюється тим фактом, що вітамін А об’єднується з білком в сітківці ока, утворюючи пігмент, званий родопсином (зоровим пурпуром). Родопсин утворюється комбінацією вітаміну А-альдегіду (ретінона) і білка (опсина). Він отбеливается при сильному світлі. Під час фотохімічної реакції втрачається деяка кількість вітаміну А. Якщо вітаміну А досить, очі швидко пристосовуються до приглушеного світла, і ви можете бачити майже відразу.

Нічна сліпота частіше зустрічається у бідних людей. Чоловіки страждають більше, ніж жінки. Вагітна жінка часто страждає від нічної сліпоти, почасти через основних захворювань, а почасти через підвищеної потреби у вітаміні А в цей період. Нічна сліпота іноді виникає через фізичний дефект очей або в інших випадках. Це стан, пов’язаний з дефіцитом вітаміну А, називається «Функціональна куряча сліпота».

Ксерофтальмія

Цей стан виникає, коли дефіцит вітаміну А є серйозним і тривалим. Ксерофтальмія виникає через зміни в епітеліальних тканинах ока. Рогівка стає сухою, зморшкуватою, матовою, каламутній і пигментированной. Слізні залози припиняють виділяти сльози, які зазвичай зволожують очей, змиваючи бактерії і інші сторонні частинки — це призводить до сухості і запалення очних століття, і втрати блиску очей. Запалення призводить до виразки. Завершальним етапом є кератомаляция — розм’якшення і руйнування очного яблука, що приводить до сліпоти.

Ксерофтальмія іноді пов’язана з плямами Біто, які представляють собою добре розмежовані пінисті білі або сіруваті нерівномірні області, присутні на периферії рогівки ока. Ці плями не заважають бачити. Кератомаляція зазвичай вражає дітей у віці від 1 до 5 років через відсутність вітаміну А в їх раціоні.

Епітеліальні зміни

Дефіцит вітаміну А призводить до атрофії (дегенерації) і кератинізації (затвердіння) епітелію. Клітини епітелію сплющуються і скупчуються один на одному. Це підвищує сприйнятливість до серйозної інфекції не тільки око, але і носових ходів, пазух, середнього вуха, глотки, рота, дихальних шляхів, легенів і сечостатевого тракту. Епітелій очі настільки сильно пошкоджується, що стан невиліковно.

Шкіра і волосся

Людина, яка зазнає нестачу вітаміну А в організмі може також відчувати такі симптоми, що стосуються кожного і волосяного покриву:

Дефіцит вітаміну А може призвести до появи ксеродерми (суха і луската шкіра з сверблячкою) і фолікулярного гіперкератозу (суха, шорстка, луската шкіра). Відбувається потовщення кератинових шарів шкіри на долонях і підошвах. Фолікули, як гусяча шкіра, з’являються спочатку на верхніх частинах рук і стегнах, потім на плечах, спині і сідницях. Цей стан називається фрінодерма або «шкіра жаби». Потові залози шкіри блокуються роговими пробками кератину, в зв’язку з чим їх секреція зменшується.

Читайте про користь вітаміну А для шкіри тут — Користь вітаміну А для шкіри обличчя: зовнішнє і внутрішнє застосування.

Дихальна система

Слизові оболонки органів дихання, таких як ніс, горло, трахея і бронхи, стають сухими і грубими. Таким чином, дихальні шляхи піддаються підвищеному ризику розвитку бактеріальної інфекції.

Травна система

Через дефіцит вітаміну А травний тракт висихає, що призводить до зменшення секреції травних соків, відсутності всмоктування і підвищеної сприйнятливості до кишкової інфекції та діареї.

Репродуктивна система

Кератінізіруется метаплазия виникає в нирковій мисці, сечовому міхурі, матці, яйцеводе і в допоміжних статевих залозах. У жінок можна спостерігати вагініт.

Мочекам’яна хвороба

Це захворювання, при якому присутні сечові конкременти (камені), що складаються з фосфату кальцію. Через нестачу вітаміну А відбувається кератинізація епітелію урогенітального тракту, яка пізніше супроводжується бактеріальної інвазією.

Зміни в системі скелета

Брак вітаміну А призводить до нерівномірного розвитку скелета, включаючи череп і хребетний стовп. Це призводить до спотворення і пошкодження головного і спинного мозку. Зростання кістки і зубів помітно ослаблений.

Знижений опір зараженню

Вітамін А необхідний для підтримки і функціонування слизових оболонок організму. Коли є дефіцит, оболонки стають тонкими, сухими, пористими і лускатими. Вони не можуть виконувати свої захисні функції, і бактерії мають вільний доступ. Таким чином, нестача вітаміну А знижує бар’єрні функції щодо певних інфекцій.

Лікування дефіциту вітаміну А

Лікування субклінічного дефіциту вітаміну А включає споживання багатих вітаміном А продуктів, таких як печінка, яловичина, курятина, яйця, збагачене молоко, морква, манго, солодка картопля (батат) та листові зелені овочі.

Добрими джерела вітаміну А тваринного походження є:

Джерела вітаміну А тваринного походження, включаючи молоко, є більш біодоступними, ніж рослинні джерела, такі як морква та інші оранжево-жовті фрукти і овочі, і темно-зелені листові овочі.

Список багатих вітаміном А продуктів ви можете побачити на цій сторінці — 20 продуктів, багатих вітаміном A: список продуктів з вітаміном A.

Лікарські засоби

Для клінічно очевидного дефіциту вітаміну А, лікування зводиться до щоденного перорального прийому добавок вітаміну А.

Передозування вітаміну А може викликати такі симптоми і ознаки, як:

Беручи до уваги дані, що свідчать про те, що високі рівні вітаміну А можуть викликати вроджені дефекти, вагітним жінкам, а також жінкам, які можуть завагітніти, не рекомендується приймати добавки вітаміну А (в тому числі добавки риб’ячого жиру). Також їм не рекомендується вживати печінку або такі продукти, як печінковий паштет або ліверна ковбаса, за винятком моментів, коли це показано лікарем.

Прогноз

Якщо пацієнт звертається за медичною допомогою, коли дефіцит є субклінічним — прогноз хороший. У міру прогресування сліпоти прогноз погіршується. До незворотних станів відносяться точкова кератопатія, кератомаляция і перфорація рогівки.

Профілактика

Печінка, яловичина, курятина, яйця, незбиране молоко, збагачене молоко, морква, манго, помаранчеві фрукти, солодка картопля, шпинат, капуста та інші зелені овочі входять в число продуктів, багатих вітаміном А.

Рекомендується їсти щонайменше п’ять порцій фруктів і овочів в день, щоб забезпечити нормальне надходження каротиноїдів в організм. Різноманітні харчові продукти, такі як сухі сніданки, випічка, хліб, сухарі і зернові батончики, часто збагачуються вітаміном А.

Люди з підвищеним ризиком нестачі вітаміну А повинні приймати добавки цього вітаміну — це дозволяє знизити захворюваність, смертність і ризик розвитку сліпоти у дітей раннього віку у віці від 6 місяців до 5 років.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: