Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Бронхіт: причини, симптоми, лікування, профілактика

Бронхіт: причини, симптоми, лікування, профілактика

Бронхіт є захворюванням дихальних шляхів, при якому відбувається запалення бронхіальних шляхів.

У зв’язку з тим, що бронхи запалюються і набрякають, відбувається звуження або перекриття крихітних дихальних шляхів в легенів, в результаті чого виникають напади кашлю, що супроводжуються відходженням мокротиння і задишкою.

Причини виникнення бронхіту

Причиною гострого бронхіту здебільшого стає вірусна або бактеріальна інфекція (переважно вірусна). Бронхіт викликають зазвичай ті ж віруси, які викликають ГРЗ чи грип. Хронічна форма бронхіту може розвинутися як ускладнення гострого бронхіту або в слідстві тривалого впливу на дихальні шляхи дратівливих чинників неінфекційної природи.

Гострий бронхіт — причини виникнення

Вірус міститься в мільйонах крихітних крапельок, що вилітають з носа і рота при чханні і кашлі. Ці краплі, як правило, поширюються на відстань приблизно в 1 метр. При чханні краплі з вірусом якийсь час зависають у повітрі, після чого осідають на поверхню, де можуть вижити протягом 24 годин. Торкаючись рукою до зараженої поверхні людина може заразити сам себе торкаючись після цього до області носа або рота. Торкаючись до предметів в громадських місцях (дверних ручок, поручнів та ін.) Руками на яких знаходиться вірус людина може заразити також оточуючих. Крім того, якщо заражений людина чхає або кашляє, і ви перебуваєте поруч віруси або бактерії з легкістю передаються повітряно-крапельним шляхом.

Хронічний бронхіт — причини виникнення

Причинами хронічного бронхіту можуть стати дратівливо дихальні шляхи речовини. Його можна умовно розділити на дві категорії:

Вдихання дратівливих речовин

Куріння є основною причиною хронічного бронхіту. Це стосується як самих курців, так і людей, що знаходяться поруч з людьми, що палять (пасивних курців). Також хронічний бронхіт може викликати зміг і хімічні речовини, що знаходяться в засобах побутової хімії. Детально про бронхіті курців читайте тут — Бронхіт курця: симптоми і лікування, ускладнення.

«Професійний бронхіт»

Ви також можете бути схильні до ризику бронхіту та інших форм хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), якщо ваша професія пов’язана з ризиком частого вдихання частинок матеріалів, які можуть пошкодити ваші легені. Сюди можна віднести:

При «професійному бронхіті» полегшення може настати тільки після тривалого періоду часу після того, як усунені фактори негативно впливають на органи дихання.

Крім цього, бронхіт також може виникати в результаті алергічних реакцій на будь-які алергени. Ця форма бронхіту називається алергічний бронхіт. Детально про алергічному бронхіті ви можете дізнатися тут — Алергічний бронхіт: симптоми, причини, лікування.

Симптоми бронхіту

Характерним симптомом бронхіту є постійний кашель.

Постійний кашель з рясним відходженням мокротиння і слизу є найбільш очевидним симптомом бронхіту, поряд з хрипами, пов’язаними з застоєм слизу в легенях.

Симптоми бронхіту в його гострій і хронічній формі можуть проявлятися в такий спосіб:

Якщо у вас гострий бронхіт, вас може турбувати задушливий кашель, який, ймовірно, триватиме кілька тижнів, поки не пройде запальний процес. Хронічний бронхіт визначається як продуктивний кашель, який триває не менше трьох місяців, з нападами протягом не менше двох років поспіль. Якщо у вас хронічний бронхіт, ймовірно, є періоди, коли ви відчуваєте погіршення. Однак, якщо вас турбують симптоми гострого бронхіту, дуже важливо не запустити захворювання, щоб не допустити розвитку хронічної форми бронхіту. Детально про хронічному бронхіті ви можете дізнатися тут — Хронічний бронхіт: симптоми і лікування у дорослих, причини, профілактика.

Коли слід звернутися до лікаря

Необхідно звернутися до лікаря, якщо:

Якщо з деяких пір вас стали турбувати перераховані вище симптоми, ви повинні з усією серйозністю поставитися до захворювання. Це може означати наявність більш серйозного і небезпечного захворювання: спастичний сухий кашель спостерігається при кашлюку; сухий задушливий кашель, що супроводжується болем у грудях, може бути ознакою пневмонії (див. Гострий бронхіт і пневмонія — відмінності); вологий кашель з відділенням мокротиння може свідчити про наявність кавернозного туберкульозу, абсцесу легенів, бронхоектатичної хвороби, бронхіальної астми (Якщо ви страждаєте астмою читайте докладно про астматичний бронхіт тут — Хронічний астматичний бронхіт: симптоми і лікування).

Лікування бронхіту

Пийте більше рідини при бронхіті — особливо гарний чай з лимоном.

У випадках з гострим бронхітом, мабуть, немає ніякої необхідності у всіляких аналізах. Як правило він легко розпізнається за наявністю тих чи інших симптомів у людини. Для розпізнавання цієї хвороби лікар використовує стетоскоп, і якщо він чує деренчливий звук в верхніх дихальних шляхах, то у вас точно бронхіт.

При хронічному бронхіті, лікар, як правило, направляє пацієнта на рентген грудної клітини для оцінки ступеня пошкодження легенів. Також рентген дозволяє зробити певний висновок того, на скільки добре працюють ваші легені. Додатково може знадобитися тестування на рівень кисню в крові. Цей тест проводиться за допомогою спеціального маленького сенсора, що прикріплюється до пальця.

По темі: Вправи і дихальна гімнастика при бронхіті.

Гострий бронхіт — методи лікування

Лікування гострого бронхіту включає в себе ряд простих дій:

У людей, які не мають будь-яких хронічних захворювань і проблем з легенями, антибіотики при гострому бронхіті не призначаються. Найчастіше причиною бронхіту є вірус і антибіотики із зрозумілих причин тут безсилі.

При гострому бронхіті легкими і бронхами виділяється багато мокроти і виникає так званий «мокрий кашель». У випадках болісного сильного кашлю, що приводить до болів у грудях і не дає нормально спати, або кашлю, що зберігається протягом 2 — 3 тижнів — ваш лікар може призначити спеціальні відхаркувальні засоби. У більшості випадків вам необхідно робити все те, що ви зазвичай робите при застуді: пийте більше рідини, особливо чай з лимоном, можна випити Аспірин або препарати на основі парацетамолу. Але ні в якому разі не давайте аспірин дитині у віці до 18 років. Діти, які беруть аспірин, піддаються підвищеному ризику розвитку синдрому Рея. Про бронхіті у дітей ви можете дізнатися тут — Бронхіт у дітей: симптоми, лікування, профілактика.

Хронічний бронхіт — методи лікування

При хронічному бронхіті ні в якому разі не можна приймати препарати, що пригнічують кашель. Як і при гострому бронхіті у вас виділяється велика кількість слизу і має місце бути «мокрий кашель». Якщо кашель утруднений, лікар може також призначити будь відхаркувальний засіб. Якщо через деякий час помічається збільшення густоти або кількості мокротиння, це може бути пов’язано з наявністю бактеріальної інфекції в легенях. У такому випадку ваш лікуючий лікар швидше за все призначить п’яти — або десятиденний курс прийому антибіотиків широкого спектру дії. Детально про застосування антибіотиків при бронхіті читайте тут — Антибіотики при бронхіті у дорослих: назва і опис.

У деяких випадках хронічного бронхіту призначається прийом стероїдів для зменшення запалення і. або киснева терапія. Крім традиційних лікарських засобів, ви можете використовувати натуральні домашні засоби для лікування бронхіту. Детально про це ви можете дізнатися тут — Лікування бронхіту в домашніх умовах у дорослих і дітей.

Профілактика бронхіту

Так як бронхіт найчастіше виникає у курців і їх дітей, які мимоволі часто вдихають тютюновий дим, експерти рекомендують людям, що палять повністю відмовитися від куріння, так як це не тільки підвищує ризик розвитку бронхіту курця, але і з часом призводить до незворотних ушкоджень легких. Крім цього рекомендується робити все, що дозволяє запобігти розвитку інфекційних захворювань респіраторного тракту, таких як грип і ГРЗ. Рекомендується підтримувати роботу імунної системи на високому рівні, регулярно вживаючи такі продукти, як прополіс, мед, часник, цибуля, ехінацею, імбир та ін. Це дозволить запобігти розвитку інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів, що в результаті знижує ймовірність розвитку гострого бронхіту.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: