Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Чи корисний томатний сік?

Чи корисний томатний сік?

Склад | антиоксиданти | користь | шкода | Так чи ні? | висновки

Томатний сік є популярним напоєм, який містить велику кількість вітамінів, мінералів і антиоксидантів (1).

Він особливо багатий лікопіном — потужним антиоксидантом, що володіє вражаючими корисними властивостями.

Проте дехто вважає, що томатний сік може бути не таким корисним для здоров’я, як цілісні помідори, через високий вміст натрію в деяких брендах.

У цій статті розглядаються потенційна користь і шкоду для здоров’я вживання томатного соку.

Містить безліч поживних речовин

Томатний сік — популярний напій, який виробляють з соку свіжих помідорів.

Хоча ви можете купити чистий томатний сік, багато популярних торгові марки поєднують його з соком інших овочів, таких як селера, морква і буряк.

Ось інформація про поживну цінність 1 чашки (240 мл) 100% консервованого томатного соку (2):

Як бачите, томатний сік дуже поживний і містить багато важливих вітамінів і мінералів.

Наприклад, вживання всього 1 чашки (240 мл) томатного соку майже покриває ваші добові потреби у вітаміні C і на 22% задовольняє вашу потребу у вітаміні A в формі альфа — і бета-каротиноїдів.

Каротиноїди — це пігменти, які перетворюються в вітамін A в вашому організмі (3).

Цей вітамін необхідний для здорового зору і підтримки тканин.

Ці каротиноїди не тільки перетворюються в вітамін A, а й діють як потужні антиоксиданти, захищаючи ваші клітини від ушкоджень, викликаних нестабільними молекулами, званими вільними радикалами.

Пошкодження, що викликається вільними радикалами, було пов’язано з розвитком хронічних захворювань, таких як хвороби серця, і вважається, що воно відіграє роль в процесі старіння (4, 5).

Крім того, томатний сік містить багато магнію і калію — двох мінералів, необхідних для здоров’я серця (6, 7).

Це також є відмінним джерелом вітамінів групи B, в тому числі фолату і вітаміну B6, які важливі для вашого обміну речовин і багатьох інших функцій (8, 9).

Висновок:

В томатному соку багато вітамінів і мінералів, які необхідні для вашого здоров’я, включаючи вітамін C, вітамін A, вітаміни групи B, калій і магній.

Багатий антиоксидантами

Томатний сік є концентрованим джерелом потужних антиоксидантів, таких як лікопін — каротиноїдний рослинний пігмент, який корисний для здоров’я.

Фактично, багато людей отримують більше 80% лікопіну з помідорів і таких продуктів, як томатний сік (10).

Лікопін захищає ваші клітини від ушкодження вільними радикалами, тим самим зменшуючи запалення в вашому організмі (11).

Багато досліджень показали, що вживання багатого лікопіном томатного соку благотворно впливає на ваше здоров’я, особливо за рахунок зменшення рівня запалення.

Наприклад, двомісячне дослідження за участю 30 жінок показало, що у тих, хто щодня випивав 1,2 чашки (280 мл) томатного соку, що містить 32,5 мг лікопіну, спостерігалося значне зниження рівня запальних білків в крові під назвою адіпокіни.

Більш того, у жінок спостерігалося значне підвищення рівня лікопіну в крові і значне зниження рівня холестерину і окружності талії (12).

В іншому дослідженні за участю 106 жінок з надмірною вагою зазначалося, що щоденне вживання 1,4 чашки (330 мл) томатного соку протягом 20 днів значно зменшувало запальні маркери, такі як інтерлейкін 8 (IL-8) і фактор некрозу пухлини-альфа ( ФНО-α), в порівнянні з контрольною групою (13).

Крім того, 5-тижневе дослідження за участю 15 осіб показало, що учасники, які пили по 0,6 склянки (150 мл) томатного соку в день — що дорівнювало 15 мг лікопіну — значно знизили рівень 8-оксо-2′-дезоксигуанозина ( 8-оксо-dG) в сироватці після інтенсивних фізичних вправ (14).

8-оксо-dG є маркером пошкодження ДНК, викликаного вільними радикалами. Високі рівні цього маркера були пов’язані з хронічними захворюваннями, такими як рак молочної залози і хвороби серця (15).

Крім лікопіну, томатний сік також містить велику кількість вітаміну C і бета-каротину — двох інших антиоксидантів, що володіють потужними протизапальними властивостями (16, 17).

Висновок:

Томатний сік є концентрованим джерелом лікопіну — антиоксиданту, який, як було виявлено в багатьох дослідженнях, зменшує запалення. Він також містить сильні антиоксиданти вітамін C і бета-каротин.

Може знизити ризик хронічних захворювань

Дослідження показали, що раціон харчування, багатий помідорами і томатними продуктами, такими як томатний сік, може знизити ризик розвитку деяких хронічних захворювань.

Може знизити фактори ризику серцево-судинних захворювань

Помідори здавна асоціювалися з поліпшенням здоров’я серця.

Вони містять потужні антиоксиданти, такі як лікопін і бета-каротин, які допомагають знизити такі фактори ризику розвитку пов’язаних із захворюваннями серця станами, як високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину і накопичення жиру в артеріях (атеросклероз).

В огляді, в якому досліджувалися дані 584 осіб, було виявлено, що у людей, в раціоні харчування яких було багато помідорів і томатних продуктів, ризик розвитку серцево-судинних захворювань був значно нижче в порівнянні з тими, хто споживав мало помідорів і продуктів на їх основі (18).

Інший огляд 13 досліджень показав, що щоденне отримання більш 25 мг лікопіну з томатних продуктів знижувало рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ приблизно на 10% і значно знижував артеріальний тиск (19).

Для довідки: 1 стакан (240 мл) томатного соку містить приблизно 22 мг лікопіну (20).

Більш того, огляд 21 дослідження пов’язав вживання продуктів з томатів із значним зниженням рівня «поганого» холестерину ЛПНЩ, маркера запалення IL-6 і помітним поліпшенням кровообігу (21).

Може захистити від деяких видів раку

Завдяки високому рівню вмісту корисних поживних речовин і антиоксидантів, томатний сік в декількох дослідженнях показав протипухлинний ефект.

Огляд 24 досліджень пов’язав високий рівень споживання помідорів і томатних продуктів зі значно зниженим ризиком розвитку раку простати (22).

У дослідженні в пробірці екстракт лікопіну, отриманий з томатних продуктів, ингибировал ріст клітин раку простати і навіть індукував апоптоз (загибель клітин) (23).

Дослідження на тваринах також показують, що томатні продукти можуть надавати захисну дію проти раку шкіри.

У мишей, яких годували червоним томатним порошком протягом 35 тижнів, після опромінення ультрафіолетовим випромінюванням було значно менше розвитку раку шкіри, ніж у мишей на контрольній дієті (24).

Хоча ці результати є багатообіцяючими, щоб зрозуміти, як помідори і такі продукти, як томатний сік, можуть впливати на розвиток раку у людей, необхідні додаткові дослідження.

Висновок:

Томатний сік і інші томатні продукти можуть знизити ризик розвитку деяких видів раку. Проте необхідні додаткові дослідження в цій області.

Потенційна шкода томатного соку

Хоча томатний сік дуже поживний і може принести вражаючу користь для здоров’я, у нього є деякі недоліки.

Його найбільший недолік може полягати в тому, що більшість видів фабричного томатного соку мають високий вміст натрію. Багато продуктів з томатного соку містять додану сіль, яка збільшує вміст натрію.

Наприклад, 1,4 чашки (340 мл) 100% томатного соку окремо взятого бренду містить 980 мг натрію — що становить 43% від РСНП (25).

Раціони харчування з високим вмістом натрію можуть викликати проблеми, особливо у людей, які вважаються чутливими до солі.

Крім того, дослідження показують, що дієти з високим вмістом натрію можуть сприяти підвищенню артеріального тиску (26).

Ще одним недоліком томатного соку є те, що він містить менше клітковини, ніж цільні помідори. Проте томатний сік і раніше містить більше клітковини, ніж багато інших фруктові соки, такі як яблучний сік і апельсиновий сік без м’якоті (2).

При пошуку корисного для здоров’я виду томатного соку віддавайте перевагу 100% томатного соку без додавання солі або цукру.

Крім того, люди з гастроезофагеальної рефлюксної хворобою (ГЕРХ) можуть хотіти уникати томатного соку, оскільки це може погіршити симптоми (27).

Висновок:

Деякі види томатного соку можуть містити багато натрію і можуть містити цукру. Цей сік також може погіршити симптоми у людей з ГЕРХ.

Чи варто пити томатний сік?

Томатний сік може бути корисним вибором для багатьох людей.

Густий поживний томатний сік є відмінним вибором для людей з підвищеними потребами в поживних речовинах, наприклад, для людей похилого віку та тих, хто курить.

Наприклад, людям, які курять сигарети, потрібно більше вітаміну С, ніж тим, хто не курить. Оскільки томатний сік особливо багатий цим живильною речовиною, він може бути розумним вибором, якщо ви курите (28).

Багато літніх людей мають обмежений доступ до їжі і мають тенденцію є менше багатих поживними речовинами продуктів. Томатний сік може бути зручним і смачним способом допомогти вам задовольнити ваші потреби в багатьох поживних речовинах (29).

Більш того, заміна хворих напоїв, таких як фруктові пунші, солодкі газовані напої та інші підсолоджені напої, томатним соком — це здоровий спосіб для кожного поліпшити свій раціон харчування.

Вживання 100% томатного соку без додавання солі або цукру — відмінний спосіб збільшити споживання поживних речовин.

Висновок:

Заміна підсолоджених напоїв, таких як газовані напої, на томатний сік може принести користь вашому здоров’ю.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: