Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Чому при застуді болить голова

Чому при застуді болить голова

Застуда — мабуть, найпоширеніше захворювання. Вважається, що воно не представляє особливої ​​небезпеки для здоров’я і швидко піддається лікуванню. Основним симптомом є головний біль, яку часто намагаються зупинити прийомоманальгетиків. Однак перш ніж приймати знеболюючі засоби, необхідно розібратися, чому при застуді болить голова. Адже симптоми, що виникають з різних причин не можна лікувати однаково.

Що таке застуда

Поняття «застуда» в медицині взагалі немає. У народі так прийнято називати будь-респіраторне нездужання, викликане переохолодженням організму. До цієї ж категорії відносять вірусні хвороби, хоча на перший погляд їх поява не пов’язана з низькими температурами. Насправді при охолодженні захисний бар’єр організму знижується, відповідно, ймовірність зараження вірусами різко зростає.

Під застудою можуть мати на увазі одне з наступних захворювань:

З огляду на велику кількість можливих варіантів захворювань і масу їх клінічних проявів, не дивно, що при застуді сильно болить голова — причин цього може бути кілька.

Можливі причини головних болів

В ідеалі від настирливої ​​болю в голові при застуді потрібно позбавлятися тільки після встановлення її причини. Швидкий прийом анальгетика призведе до розмитості клінічної картини, що утруднить діагностику. Лікарю необхідно уточнити характер, локалізацію та інтенсивність хворобливих відчуттів. Достовірна інформація допоможе правильно встановити діагноз, а також виявити причину фізичного нездужання.

Висока температура

Перше, що потрібно зробити, коли болить голова при застуді, — виміряти температуру. Найчастіше її показники виявляються вище норми. Таким чином організм намагається захиститися від атаки мікроорганізмів і запобігти їх розмноження. Адже при підвищенні температури активується імунітет, поліпшується кровообіг, підвищується вироблення клітин, які допомагають боротися з вірусами (природних кілерів, фагоцитів і лімфоцитів).

Однак є і негативні наслідки лихоманки. Найнебезпечнішим є судомний синдром. Тому неприпустимо ігнорувати занадто високу температуру. Якщо градусник зашкалює, необхідно діяти рішуче.

Лихоманка — один з найпоширеніших симптомів інфекційного захворювання. Проявлятися вона може по-різному:

Таким чином, пацієнт повинен максимально докладно описати доктору свої відчуття: до яких відміток підвищувалася температура, чи є додаткові симптоми, як саме болить голова. При застуді всі ці відомості можуть виявитися важливими для правильної діагностики.

Набряклість носових пазух

Простудні захворювання нерідко виявляються нежиттю. Рясні виділення забивають навколоносових пазух, викликають запалення, що негайно призводить до погіршення загального стану. Зазвичай пацієнт має такі скарги:

Найчастіше хворий не бачить взаємозв’язку синуситу з іншими симптомами. Однак якщо одночасно закладений ніс і болить голова, то з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що поки не буде вилікуваний нежить, позбутися головного болю не вдасться.

Головний біль при нежиті має характерні відмінності, за якими її можна розпізнати при застуді. Болить голова при нахилі — це достовірний ознака зв’язку больового синдрому з запаленням в навколоносових пазухах. Крім того, в голові відчувається розпирання. Нерідко хворобливість поширюється на область особи.

З якими захворюваннями може бути пов’язана головний біль, ви можете дізнатися тут — Головні болі і пов’язані з ними захворювання.

Підвищення внутрішньочерепного тиску

Різкий головний біль при кашлі може свідчити про відхилення внутрішньочерепного тиску від норми. Такий біль називають ликвородинамических. Вона з’являється через неправильну циркуляції спинномозкової рідини. Характеризується як розпирає, що підсилюється при чханні, кашлі і другом напрузі.

Причиною підвищеного внутрішньочерепного тиску може бути різке розширення судин, в результаті якого мозок збільшується в об’ємі і тисне на навколишні його мозкові оболонки.

У більшості випадків біль подібного походження не становить загрози для здоров’я. Однак варто насторожитися, якщо паралельно з’явилися додаткові симптоми:

Детально про підвищений внутрішньочерепному тиску ви можете дізнатися тут — Підвищений внутрішньочерепний тиск: причини, симптоми, лікування.

Інтоксикація

Якщо під час застуди болить голова, це може свідчити про сильної інтоксикації організму. Що потрапили всередину мікроорганізми виділяють отрути — токсини, які викликають ознаки отруєння.

У нормі при проникненні в організм патогенів повинні спрацьовувати захисні механізми. До джерела інфекції спрямовуються лейкоцити — клітини, які поглинають і руйнують віруси. Печінка і нирки починають працювати в посиленому режимі — активно виводять токсини, і очищають кров.

Однак в разі занадто великої кількості мікроорганізмів захист може не спрацювати. Тоді процес інтоксикації відбувається наступним чином:

При безконтрольному прийомі медикаментозних засобів може розвинутися лікарська інтоксикація. Особливо небезпечні в цьому плані гіпотензивні препарати, антидепресанти і антибіотики.

Відмітною ознакою інтоксикації є тупа і хронічний головний біль — абузусной (лікарська) головний біль. Анальгетики при цьому надають слабкий ефект або зовсім не допомагають.

Лікування

Звичний метод позбавлення про головного болю — прийом анальгетика. Однак він не завжди забезпечує хороший результат. У деяких випадках він може тільки погіршити стан хворого. Щоб точно знати що потрібно робити при головному болю, необхідно розібратися в можливих методах її лікування.

Першим кроком є ​​встановлення найбільш вірогідна причина. За характером, інтенсивності та локалізації болю, а також за допомогою оцінки супутніх симптомів лікар зможе досить чітко визначити провокуючий фактор. Після цього можна приступати до лікування.

Якщо голова болить від температури, слід перш за все адекватно оцінити рівень больових відчуттів. При температурі нижче 38 градусів і терпимою тяжкості в голові прийом медикаментів краще відкласти. Справа в тому, що невелике збільшення температури допомагає боротися з інфекційними агентами. Таким способом організм природним чином протистоїть хвороби. А знеболюючі та жарознижувальні ліки можуть перешкодити процесу одужання. Інша справа, якщо температура піднімається занадто високо, а біль стає нестерпним. В цьому випадку є небезпека водно-сольового дисбалансу, збоїв роботи серця, центральної нервової системи, нирок та інших органів. Температура вище 40 градусів становить загрозу для життя. Особливо це стосується дітей — їх терморегуляція може не впоратися з таким станом. У подібних ситуаціях необхідний прийом жарознижуючих препаратів. Вони усунуть лихоманку і позбавлять від головного болю.

При запаленні в навколоносових пазухах для прояснення картини захворювання зазвичай призначають комп’ютерну томографію або знімок. За результатами дослідження приймають рішення про ступінь необхідності антибіотикотерапії. В якості альтернативних методів використовують часте промивання носа, місцеве застосування гормональних засобів, НПЗЗ та ін. Весь процес проходить під контролем лікаря.

Підвищений внутрішньочерепний тиск успішно знижують за допомогою солей магнію і сечогінних препаратів, які виводять з організму зайву рідину. Крім того, рекомендують прийом анальгетиків, а також седативних препаратів. Часто призначають засоби для відновлення мікроциркуляції крові. Для попередження загострень слід утриматися від тривалої роботи за комп’ютером, куріння, нічних змін, необмеженого перегляду телевізора, розумових перевантажень, перебування в непровітрюваних приміщеннях.

Інтоксикація організму вимагає негайного лікування. Як правило, симптоми наростають лавиноподібно. Бездіяльність може призвести до непередбачуваних наслідків. Для детоксикації рекомендується рясне пиття і прийом противірусних засобів. Якщо проведені заходи не допомагають, доведеться лікуватися в стаціонарі — там рідина будуть вводити внутрішньовенно. У міру виведення токсинів стан хворого поступово поліпшується. Для якнайшвидшого одужання, крім симптоматичного лікування, рекомендують приймати імуностимулятори та полівітаміни.

Якщо причиною головного болю є застуда, читайте про те, як можна швидко позбутися від цього захворювання в домашніх умовах — Як швидко вилікувати застуду в домашніх умовах за день.

Профілактика простудних захворювань

Для попередження виникнення захворювання слід не допускати переохолодження організму. Особливо в розпаленілому стані — шкіра, зволожена потом, охолоджується набагато швидше, ніж суха.

Слабкий імунітет також є причиною частих застуд. Тому важлива частина профілактики — підвищення рівня захисних сил організму. З цією метою можна використовувати загальнозміцнюючі засоби.

Ефективним профілактичним методом вважається загартовування. Суть його полягає в поступовому розвитку здатності шкіри і судин миттєво реагувати на зміну навколишньої температури.

Крім цього, для зниження ймовірності захворювання:

Важливо розуміти, що безконтрольний прийом анальгетиків при найменшому нездужанні неприпустимий. Якщо больовий синдром доставляє занепокоєння, потрібно порадитися з фахівцем. Лікар точно визначить, чому при застуді болить голова, і випише відповідне лікування.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: