Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Целіакія у дітей: симптоми, діагностика, лікування, прогноз

Целіакія у дітей: симптоми, діагностика, лікування, прогноз

Целіакія є захворюванням, яке викликає різні симптоми, такі як діарея, зниження маси тіла, здуття живота, болі в шлунку і відсутність апетиту. Ці симптоми виникають, тому що імунна система не реагує належним білок, що міститься в деяких харчових продуктах, таких як пшениця, жито, ячмінь і продуктах на їх основі. Цей білок називають глютеном (клейковиною). Тут ми розглянемо, що являє собою целіакія у дітей, симптоми, діагностика та лікування цього захворювання.

Огляд

Целіакія також відома під назвами глютен-чутлива ентеропатія, спру і нетропічна спру — ці всі терміни ідентифікують пошкодження слизової оболонки тонкої кишки.

Тонкий кишечник відповідає за перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин. Якщо імунна система пошкоджує слизову оболонку тонкого кишечника, це може привести до проблем із засвоєнням важливих поживних речовин з їжі (ця проблема називається мальабсорбцією).

І хоча сучасна медицина не має методів, здатних повністю зцілити людину від целіакії, строгий відмова від продуктів, що містять глютен, як правило, зупиняє подальше ушкодження слизової оболонки тонкого кишечника і усуває супутні симптоми, такі як діарея.

Причини виникнення целіакії у дітей

Целіакія у дитини може виникнути в результаті спадковості і супутніх чинників, здатних запустити це захворювання. Дитина, у якої виявили целіакія, ймовірно, успадковує ризик його виникнення від одного або обох батьків. Захворювання починає розвиватися зазвичай не відразу, а тільки в результаті вживання глютенсодержащие продуктів.

Целіакія відрізняється від алергії на пшеницю. Алергії виникають, коли різні частини імунної системи активуються пшеницею, викликаючи алергічні симптоми, такі як кропив’янка та бронхіт.

Симптоми целіакії у дитини

Як проявляється целіакія у дітей? Симптоми целіакії у дітей можуть варіюватися за ступенем тяжкості від незначних до тяжких.

Симптоми целіакії у грудних дітей до року

Діти у віці від народження до одного року можуть відчувати такі симптоми:

Симптоми целіакії у дітей дошкільного віку

Діти дошкільного віку можуть відчувати такі симптоми:

Ці симптоми можуть початися в будь-якому віці після того, як дитина починає вживати в їжу містять глютен продукти, починаючи з дитинства і закінчуючи зрілим віком. У деяких випадках дитина може не відчувати жодного з найбільш поширених симптомів, але у нього можуть спостерігатися проблеми з уповільненим ростом, залізодефіцитна анемія, висип на шкірі або проблеми з зубами.

Симптоми целіакії у дітей старшого віку

У дітей старшого віку симптоми целіакії можуть бути наступними:

Шкірні симптоми у дітей з целіакію

У людей з целіакію може виникати таке захворювання шкіри, як герпетиформний дерматит. Це захворювання найчастіше зустрічається у дорослих людей з целіакію. Діти хворі на целіакію досить рідко страждають цим захворюванням, особливо до настання статевої зрілості. У дитини з герпетиформним дерматитом можуть не спостерігатися симптоми в шлунково-кишковому тракті.

До симптомів герпетиформного дерматиту відносяться:

Почісування зудять областей шкіри викликає розрив пухирів і подальше їх висихання, що призводить до появи областей затемненій шкіри і рубців. Для діагностування герпетиформного дерматиту може знадобитися біопсія шкіри. Стан дитини поліпшується після усунення глютену з раціону. Значне поліпшення стану настає зазвичай протягом від декількох тижнів до декількох місяців, але тільки за умови, що дитина жорстко дотримується безглютенової дієти.

Проблеми з зубами

У дітей з целіакію зазвичай відбуваються зміни в постійних зубах, такі як:

Витончення кісток

Діти з целіакію схильні до ризику ослаблення кісткової тканини, яке частково викликається поганим засвоєнням вітаміну D і кальцію. Лікування целіакії у дітей за допомогою безглютенової дієти може вирішити цю проблему в більшості випадків. Іноді також рекомендується прийом вітамінів і добавок кальцію.

Інші симптоми

Целіакія може викликати невизначені симптоми або незначні симптоми, такі як:

Після того, як у дитини підтверджена целіакія за допомогою біопсії шкіри тонкого кишечника, єдиним методом лікування є безглютенова дієта при целіакії.

Яким дітям необхідна діагностика целіакії

Не всі діти потребують проведення діагностики целіакії. Якщо ви стурбовані тим, що у вашої дитини є симптоми, які можуть бути викликані цим захворюванням, запитайте вашого педіатра, чи потрібно перевіряти дитини. Перед початком діагностики дуже важливо годувати вашої дитини звичайної для нього їжею, так як якщо ви перекладете його на безглютенової дієту, це може змінити результати діагностики, що утруднить постановку діагнозу.

Якщо у дитини є симптоми

Діти, які відчувають такі симптоми, повинні бути перевірені на целіакію:

Групи високого ризику

Діагностика рекомендується для деяких дітей (старше трьох років), які мають підвищений ризик розвитку целіакії, навіть якщо дитина не має симптомів.

До групи ризику входять діти:

Діагностика целіакії у дітей

Для діагностики целіакії може знадобитися провести кілька діагностичних процедур. До початку тестування дитина повинна продовжувати вживати в їжу продукти, що містять глютен. Переклад дитини на безглютенової дієту до діагностики може спотворити результати тестування, що призведе до неточних діагнозу.

Аналіз крові

Першим кроком у діагностиці целіакії у дитини є аналіз крові. Педіатр, сімейний лікар або медсестра може зробити цей тест. Аналіз крові вказує, підвищений у дитини рівень антитіл (білків) до тканин трансглутамінази, яка є частиною тонкої кишки. Рівень цих антитіл зазвичай високий у людей з целіакію (до тих пір, поки в їх раціоні присутня глютен), але майже ніколи не збільшується у людей, які не страждають на целіакію. Якщо тест на наявність антитіл до тканин трансглутамінази позитивний, для підтвердження діагнозу целіакія рекомендується проведення біопсії тонкої кишки.

Біопсія тонкого кишечника

Якщо аналіз крові показує високий рівень антитіл до тканин трансглутамінази, діагноз повинен бути підтверджений шляхом дослідження зразка слизової оболонки тонкої кишки за допомогою мікроскопа.

Забір зразка називається біопсією, яка проводиться, як правило, під час ендоскопії верхнього відділу шлунково-кишкового тракту. Під час цієї процедури, дитині вводять через рот в тонкий кишечник невеликий гнучкий зонд під назвою ендоскоп, який має на кінці камеру. Поки дитина седатировать, ендоскопію проводить педіатр гастроентеролог. Камера дозволяє лікарю оглядати верхню частину травної системи і взяти невеликі зразки тканини з поверхні тонкої кишки на біопсію. Біопсія є безболісною процедурою — тому дитина під час її проведення не відчує болю.

Як правило, всередині тонкої кишки на її слизової поверхні є пальцеподібні структури, звані ворсинками, які дозволяють тонкій кишці засвоювати живильні речовини. У людей з целіакію, які вживають глютен, ворсинки пошкоджуються і стають плоскими, що перешкоджає засвоєнню необхідних речовин. Після того, як дитина перестає їсти глютен, ворсинки відновлюються і знову знаходять здатність засвоювати поживні речовини, як зазвичай.

Лікування целіакії у дітей

Єдиним методом лікування целіакії у дітей є повне усунення з меню дитини всіх продуктів харчування і напоїв, що містять глютен. Якщо дитина недоотримує поживні речовини через хворобу, йому може бути показаний прийом біологічно-активних добавок, калорійних напоїв або вітамінів.

Безглютенова дієта при целіакії у дітей рекомендується якщо у дитини:

Якщо в результаті тестування на антитіла і біопсії, діагност не до кінця впевнений в діагнозі, або якщо дитина не відчуває симптомів целіакії, може бути необхідне додаткове тестування.

Як нам перестати їсти глютен

Сувора безглютенова дієта є єдиним засобом для лікування целіакії. Вживання в їжу навіть невеликої кількості глютену може привести до кишкових пошкоджень, викликаючи рецидив симптомів захворювання. Безглютенова дієта вимагає великої дисципліни і уважності як від батьків, так і від дитини.

Зустріч з дієтологом, які мають досвід в лікуванні целіакії може допомогти батькам і дітям:

Деякі люди, дізнавшись, що у них целіакія, відчувають полегшення. Інші ж, дізнавшись, що їм необхідно всю решту їхнього життя дотримуватися безглютенової дієти, переживають почуття пригніченості. У будь-якому випадку, важливо пам’ятати, що безглютенова дієта є ключем до відновлення. На щастя, життя на безглютенової дієті стала легше, в зв’язку зі збільшенням доступності безглютенових продуктів.

У деяких дітей з целіакію виникає дефіцит вітамінів та інших поживних речовин. Поговоріть з вашим лікарем, медсестрою або дієтологом про необхідність прийому полівітамінів і про те, як включити багаті поживними речовинами безглютенові продукти в його раціон.

Що можна їсти, а чого не можна

Найбільш поширеними злаками в розвинених країнах є пшениця, жито і ячмінь. Ці злаки містять глютен і додаються до багатьох фабричні продукти харчування.

В цілому:

Чи дійсно необхідна сувора безглютенова дієта

Довічна безглютенова дієта є єдиним методом лікування целіакії.

Дітям, які не відчувають постійних симптомів целіакії часто буває важко дотримуватися суворої безглютенової дієті. Насправді, деякі лікарі ставлять під сумнів необхідність безглютенової дієти у людей без симптомів. Проте, більшість експертів рекомендують дотримуватися суворої безглютенової дієти всім дітям з целіакію, не залежно від того, чи має дитина симптоми, чи ні. Вони рекомендують безперервну безглютенової дієту з наступних причин:

Моніторинг під час лікування

Після початку безглютенової дієти, більшість дітей починають відчувати себе краще вже протягом декількох тижнів. Приблизно через шість місяців після початку безглютенової дієти, лікар або медсестра дитини може повторити аналіз крові, щоб перевірити рівень антитіл до тканин трансглутамінази. Рівень антитіл повинен бути нижче, або антитіла повинні зникнути зовсім, оскільки дитина продовжує уникати вживання глютенсодержащие продуктів.

У повторній біопсії тонкої кишки зазвичай немає необхідності, якщо стан дитини покращився, а рівень антитіл зменшився після початку безглютенової дієти. Повторна біопсія або інші тести можуть бути рекомендовані, якщо симптоми не поліпшуються або якщо рівень антитіл залишається підвищеним.

Життя з целіакію

Безглютенова дієта вимагає змін для всієї родини. Розмова з досвідченим лікарем або дієтологом може допомогти батькам і дітям внести необхідні корективи в безглютеновий спосіб життя.

Батькам, у дітей яких нещодавно діагностували целіакію, потрібно буде поговорити з учителем або вихователем дитини про те, щоб йому не давали продуктів, що містять глютен. Поширеною проблемою в дієті при целіакії у дітей є харчування поза домом: під час подорожей, походів, вечірок, в школі, дитячому садку та дитячому таборі. Ці проблеми також доведеться враховувати і вирішувати.

Прогноз

Целіакія є довічним захворюванням, так як до сих пір не розроблений метод лікування, що дозволяє повністю позбутися від цієї недуги. Основним методом, що дозволяє контролювати захворювання, є довічна безглютенова дієта, яка дозволяє не тільки контролювати симптоми і загоїти слизову поверхню тонкого кишечника, але і уникнути всіх ускладнень целіакії.

Оскільки діти з целіакію можуть мати підвищений ризик розвитку деяких інфекцій, для зменшення ризику пневмококових інфекцій (наприклад, пневмонії) рекомендується вакцинація. Вакцина вводиться тільки один раз.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: