Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Дієта при цукровому діабеті 2 типу: рекомендоване меню

Дієта при цукровому діабеті 2 типу: рекомендоване меню

Все більше медиків називають цукровий діабет 2 типу (ІНЦД) «чумою 21 століття» через його підступності і ускладнень. На перших стадіях це захворювання протікає безсимптомно. Його ознаки з’являються лише тоді, коли і обмін речовин, і функції підшлункової залози безповоротно порушені. Способів повністю вилікувати ІНЦД не існує, і на сьогодні єдиний вихід для хворих — дотримання дієти при цукровому діабеті 2 типу, причому рекомендоване меню при цьому захворюванні не так вже сильно відрізняється від раціону здорової людини.

Вплив цукрового діабету на обмін речовин

Цукровий діабет 2 типу медики називають інсулінонезалежним, так як пацієнтам, що страждають від цієї хвороби, не потрібні ін’єкції інсуліну. Цей гормон життєво необхідний організму, адже він відповідає за засвоєння глюкози і вуглеводний обмін. Секреція інсуліну відбувається в підшлунковій залозі, і захворювання вносить збій в роботу саме цього органу.

Підшлункова залоза людини з ІНЦД зберігає здатність до секреції інсуліну, але перестає оперативно реагувати на підвищення цукру в міжтканинних рідинах і крові. Тобто, при цій хворобі гормон виробляється не відразу ж після підвищення глюкози в крові, а пізніше, коли рівень цукру дуже високий. Але і запізнілий викид інсуліну не завжди приведе до нормалізації глюкози, так як ця підступна хвороба характеризується ще одним станом під назвою інсулінорезистентність.

Під цим складним терміном медики мають на увазі нечутливість клітин і тканин організму до інсуліну. І навіть при достатній кількості гормону в крові, вуглеводний обмін не відбуватиметься і рівень цукру так і залишиться високим. Такий стан організму, що характеризуються стабільно підвищеним рівнем глюкози, називається глюкозотоксичность.

Саме глюкозотоксичность і є основною причиною всіх неприємних симптомів і ускладнень цукрового діабету 2 типу. І щоб усунути симптоми цукрового діабету і поліпшити свій стан, хворим важливо не допускати підвищення глюкози в крові. Утримувати рівень глюкози в нормі можна шляхом жорсткого регулювання кількості цукру, що надходить в організм з їжею.

Особливості харчування при цукровому діабеті 2 типу

Правильне харчування при діабеті — це не просто дієта, а важлива частина лікування. Адже самопочуття діабетиків безпосередньо залежить від того, скільки цукрів потрапило в їх організм з їжею. Медики і дієтологи розробили лікувальні дієти, які дозволяють страждають від цього захворювання повноцінно харчуватися і при цьому максимально знизити кількість споживаних простих вуглеводів (моносахаридів).

В цілому, лікувальне харчування при цукровому діабеті 2 типу мало відрізняється від збалансованих дієт для схуднення і раціону людей, які ведуть здоровий спосіб життя. Що стосується калорійності меню для діабетиків, вона прямо залежить від загального стану організму кожного пацієнта. Надмірна вага тіла часто супроводжує цього захворювання, і за статистикою, близько 80% діабетиків мають 5 і більше кілограм зайвої ваги.

Тому тим хворим, у яких індекс маси тіла вище норми, необхідно складати свій раціон так, щоб він не тільки не містив джерел простих вуглеводів, але і був низькокалорійним. Тим же пацієнтам, у яких маса тіла в нормі, вираховувати калорії не обов’язково. Вони можуть не обмежувати себе в кількості їжі, а звертати увагу тільки на склад споживаних продуктів. Але все ж є багато висококалорійної їжі не слід, так як через порушеного обміну речовин можна швидко набрати зайву вагу.

Перелік заборонених продуктів

У раціоні харчування людей, які страждають від ІНЦД, повинні бути відсутніми дві категорії продуктів: висококалорійна їжа і джерела моносахаридів. Причому важливо, що таку їжу можна вживати і при діабеті 2 типу, і при інших захворюваннях підшлункової залози. При складанні меню заборонені продукти з раціону бажано повністю виключити, а при неможливості це зробити — звести їх кількість до мінімуму.

Список того, що не можна їсти при цукровому діабеті 2 типу, виглядає наступним чином:

Важливо розуміти, що крім загальних рекомендацій медиків, пацієнтам потрібно враховувати індивідуальні особливості власного організму. Тому в список заборонених продуктів кожен хворий на діабет 2 типу повинен включити їжу, яка викликає алергічну реакцію або погіршення самопочуття.

Дозволені і рекомендовані продукти

Список того, що можна їсти при цукровому діабеті 2 типу, досить широкий. У нього входять всі корисні і смачні продукти, що не містять простих вуглеводів. При складанні лікувального меню діабетикам насправді є з чого вибирати. Тому їм краще віддати перевагу не просто низькокалорійної несолодкої їжі, а їжі, багатої вітамінами і мінералами. І найкорисніші продукти, які можна їсти при цукровому діабеті 2 типу, такі:

Перелік продуктів, дозволених при діабеті 2 типу, досить великий, тому скласти з них повноцінний раціон буде нескладно. Але потрібно пам’ятати, що навіть ця їжа може погіршити перебіг хвороби, якщо вживати її у великих кількостях.

З особливою обережністю необхідно включати в раціон картоплю і макарони. Відмовлятися від цих продуктів не варто, але краще складати меню так, щоб з’їдати і блюдо з картоплею або макарони, і свіжі овочі в один прийом їжі.

Детально про кращих і гірших продуктах для діабетиків ви можете дізнатися на цій сторінці — Продукти харчування при цукровому діабеті 2 типу: кращі і гірші.

Спеціальні продукти для діабетиків

Зараз цілий ряд підприємств займається виробництвом спеціальних продуктів для діабетиків. Відмінною особливістю цих продуктів є відсутність в їхній хімічний склад моносахаридів. Замість цукру в них додають підсолоджувачі натурального або штучного походження: фруктозу, ксиліт, сорбіт, сахарин і аспартам. Всі ці речовини безпечні для діабетиків, так як вони дозволяють насолодитися солодким смаком, але при цьому не викликають стрибків цукру в крові.

Вибір не містять цукру солодощів дуже широкий: це і спеціальний шоколад, і цукерки, і печива, і джеми, зефір, і сиропи. Також окремо продаються цукрозамінники, які можна використовувати при приготуванні десертів, напоїв і випічки. Купити ці продукти для діабетиків можна в будь-якому супермаркеті.

Дієта при діабеті 2 типу

На сьогодні існує кілька десятків дієт для діабетиків 2 типу, причому медики регулярно розробляють нові рекомендації для пацієнтів з цією хворобою. Однак у всіх цих схем живлення є ряд загальних моментів, а саме:

Під поняттям «дробове харчування» мається на увазі поділ добового раціону на 5-6 прийомів їжі. Так як навіть дозволені продукти містять в складі невелику кількість моносахаридів, діабетикам потрібно їсти часто, але мало. Такий спосіб харчування дозволить не тільки підтримувати глюкозу в крові на одному рівні, а й не допустити переїдання і набору зайвої ваги.

Придумувати меню при діабеті 2 типу так, щоб воно було різноманітним, потрібно, щоб забезпечити організм усіма макро — і мікроелементами. У різних продуктах містяться ті чи інші мінерали, вітаміни, жирні кислоти, полісахариди і амінокислоти. Тому чим більше дозволених продуктів буде включено в раціон, тим краще.

При складанні раціону важливо розуміти, що будь-яких особливих рецептів при цукровому діабеті 2 типу не існує. Люди, які страждають від цього захворювання, можуть їсти будь-яку їжу з дозволених продуктів: овочеві і грибні супи, каші, тушковані овочі, нежирні м’ясні і рибні страви, фруктові та овочеві салати і т. д. Головне — при виборі інгредієнтів для улюблених страв обмежуватися низькокалорійними продуктами, які не містять глюкозу. А готувати десерти і випічку можна по пісним рецептами, не забуваючи замінювати в них цукор на безпечні підсолоджувачі.

І звичайно, харчування має повністю забезпечувати організм енергією. Це означає, що в день потрібно з’їдати стільки калорій, скільки потрібно тілу для нормальної життєдіяльності, і не допускати переїдання. Потреба в енергії у кожної людини індивідуальна і залежить від статі, віку і способу життя. В цілому, Добова норма споживання калорій у дорослих людей коливається в межах від 1800 до 3000 ккал, а точну цифру для пацієнта зможе розрахувати тільки лікар.

Дієта при діабеті — індивідуальна для кожного пацієнта. Так як добова потреба в калоріях у всіх різна, людям з цукровим діабетом не варто беззастережно довіряти докладним дієт, описаним в ЗМІ. Ці дієти з детально розписаним меню і зазначенням обсягів споживання кожного блюда можуть бути небезпечними для і так підірваного здоров’я. Справа в тому, що в них не згадується, для кого саме вони складалися — для молодих або літніх, для провідних активний або малорухливий спосіб життя та ін. Тому при розробці меню потрібно орієнтуватися на потреби свого організму, а краще — проконсультуватися з ендокринологом або досвідченим дієтологом.

Дотримання дієти при цукровому діабеті 2 типу та дотримання рекомендованого лікарем меню в більшості випадків допоможе утримувати цукор в крові на стабільному рівні і запобіжить ускладнення хвороби. Пацієнти, які правильно харчуються і займаються фізкультурою, як правило, відчувають себе практично здоровими і ведуть повноцінне життя.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: