Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Дієта при гіпотиреозі: харчування, натуральні засоби для лікування

Дієта при гіпотиреозі: харчування, натуральні засоби для лікування

Гіпотиреоз є захворюванням, яке характеризується зниженою активністю щитовидної залози, що призводить до нестачі в організмі тиреоїдних гормонів Т4 і Т3. Щитовидна залоза зазвичай виробляє велику кількість важливих гормонів, які розносяться по всьому тілу з кровотоком і досягають рецепторів, присутніх в кожній частині організму. Саме тому порушення функції щитовидної залози може викликати помітні проблеми в різних системах і органах, викликаючи безліч неприємних і лякають симптомів і проблем зі здоров’ям.

За деякими оцінками, 40% населення страждає якоюсь формою гіпотиреозу (низької функції щитовидної залози). Жінки, особливо в літньому віці, є найбільш вразливою групою людей, які схильні до ризику розвитку гіпотиреозу. Люди похилого віку і люди, які страждають на аутоімунні захворювання, такими як цукровий діабет 1 типу, ревматоїдний артрит і целіакія, також схильні до підвищеного ризику розвитку цього захворювання щитовидної залози.

Якими є деякі з найбільш поширених симптомів гіпотиреозу? Гіпотиреоз негативно позначається на вашому метаболізмі, функціях серця, травленні, рівні енергії, апетиті, сні, настрої і навіть зростанні вашого волосся, зовнішній вигляд шкіри і нігтів, а також на вашій температурі тіла.

Першим етапом в лікуванні гіпотиреозу є усунення симптомів і причин дисфункції щитовидної залози, таких як запалення, надмірне використання лікарських засобів, нестача поживних речовин, а також зміни гормонів через стрес. Дієта при гіпотиреозі виключає продукти, які можуть викликати запалення і аутоімунні реакції, і включає продукти, що допомагають лікувати шлунково-кишковий тракт, балансувати гормони і зменшити запалення.

Перш ніж ми обговоримо методи лікування гіпотиреозу природними засобами за допомогою дієти, вам необхідно спочатку зрозуміти, які потенційні причини розвитку гіпотиреозу, а також дізнатися про його симптомах.

9 Можливих причин гіпотиреозу

Існує дев’ять можливих причин розвитку гіпотиреозу, серед яких:

1. Запальні захворювання щитовидної залози

Найбільш поширеною причиною гіпотиреозу в розвинених країнах є захворювання, під назвою аутоімунний тиреоїдит. Коли ваша імунна система починає плутати клітини щитовидної залози з чужорідними клітинами, вона починає атакувати щитовидну залозу, руйнуючи її, в результаті чого залоза не в змозі виробляти належної кількості гормонів.

Чому це відбувається? Імунна система помилково вважає, що клітини щитовидної залози не є частиною вашого організму, тому вона намагається усунути їх, перш ніж вони зможуть завдати шкоди і викликати хворобу. Проблема полягає в тому, що цей процес викликає широко розповсюджене запалення, яке може привести до багатьох різних проблем. За словами доктора Датіса Кхарразіана, 90% людей з гіпотиреозом мають аутоімунний тиреоїдит, який призводить до хронічного запалення щитовидної залози. Однак це не єдина причина виникнення гіпотиреозу.

2. Погане харчування (особливо нестача йоду і селену в їжі)

Раціон харчування з низьким вмістом багатих поживними речовинами продуктів харчування, особливо йодом і селеном (які є важливими мікромінерали для функції щитовидної залози), збільшує ризик розвитку захворювань щитовидної залози. Для виробництва належної кількості тиреоїдних гормонів, щитовидна залоза потребує селен і йод. І ці речовини також необхідні для інших захисних функцій в організмі, наприклад, значний дефіцит селену збільшує захворюваність тиреоидитом, тому що це зупиняє активність дуже потужного антиоксиданту, відомого під назвою глутатіон, який зазвичай контролює запалення і бореться з окислювальним стресом.

3. Гормональний дисбаланс

У деяких людей можуть виникати проблеми з роботою гіпофіза, залози, що впливає на зростання, розвиток і обмін речовин в організмі. Гіпофіз виробляє тиреотропний гормон (ТТГ), який контролює рівень гормонів щитовидної залози. Проблеми з гіпофізом можуть викликати зміни в функції щитовидної залози. Тим не менш, це досить рідко зустрічається. Вважається, що проблеми з гіпофізом стають причиною приблизно один з кожних 100 випадків гіпотиреозу.

4. Запалення кишечника (синдром дірявого кишечника)

Нездорова мікрофлора кишечника може сприяти недостатнього надходження поживних речовин і підвищення аутоімунної активності в організмі. Запалення кишечника (синдром дірявого кишечника) може бути викликано харчової чутливістю або алергією, наприклад, на клейковину (глютен) і молочні продукти. Іншими причинами синдрому дірявого кишечника можуть бути високий рівень стресу, перевантаження токсинами, які надходять з продуктів харчування і навколишнього середовища, а також бактеріальний дисбаланс. Коли кишечник запалений і мучений, дрібні частинки, які зазвичай не здатні проходити крізь кишечник, починають просочуватися в кров через крихітні отвори в слизовій оболонці товстої кишки, що створює каскад аутоімунних реакцій і ряд негативних симптомів, що в результаті може привести до аутоімунних захворювань і пошкодження щитовидної залози. По темі синдрому дірявого кишечника ви можете також більше дізнатися тут — Синдром дірявого кишечника — Candida і аутоімунні захворювання.

5. Генетика

Хоча це є не дуже поширеною причиною, іноді діти народжуються з порушенням функції щитовидної залози, генетичним захворюванням, яке називається вроджений гіпотиреоз. Деякі дані показують, що люди більше схильні до розвитку гіпотиреозу, якщо у них є близький член родини з аутоімунним захворюванням. Але, за даними Національного інституту здоров’я, ймовірність виникнення генетичного гіпотиреозу дуже низька — лише 1 з кожні 4000 новонароджених народжується з порушенням роботи щитовидної залози.

6. Вагітність

Буває так, що під час вагітності щитовидна залоза у деякі жінок починає виробляти дуже велика кількість гормонів, з подальшим дуже швидким зниженням їх виробництва (див. Гіпотиреоз при вагітності: ознаки і симптоми, лікування). Цей стан відомо під назвою післяпологовий тиреоїдит. Зазвичай, через деякий час після пологів, це захворювання проходить.

7. Взаємодія деяких лікарських препаратів

Використання деяких ліків також може викликати гіпотиреоз, особливо в період відновлення після лікування ракових захворювань, хірургічної операції, або при лікуванні психічного захворювання або хвороби серця.

8. Високий рівень емоційного стресу

Стрес впливає на виробництво гормонів і, як відомо, підсилює запалення. Стрес може підняти рівень кортизолу та адреналіну, що порушує функцію нейромедіатора і погіршує симптоми захворювання щитовидної залози, серед яких низький рівень енергії, поганий настрій, низька концентрація, порушення апетиту, збільшення маси тіла та порушення сну.

9. Пасивність і відсутність фізичних вправ

Фізична активність і здорове харчування мають важливе значення для контролю хронічного стресу і контролю пов’язаних з гормонами неврологічних функцій. Дослідження показують, що фізично активні люди, як правило, мають кращий сон, краще справляються зі стресом, і краще підтримують здорову вагу, так як всі ці симптоми найбільш часто присутні у людей з гіпотиреозом.

Симптоми гіпотиреозу

Щитовидна залоза вважається головною залозою і на додаток до того, що вона виробляє найважливіші гормони, вона також допомагає контролювати процес перетворення поживних речовин з їжі в корисну енергію, на якій працює ваш організм. Оскільки щитовидна залоза відіграє таку важливу роль у вашому метаболізмі, її дисфункція зачіпає майже кожну частину вашого тіла, в тому числі ваш енергетичний рівень і здатність спалювати калорії.

Основні гормони, вироблені щитовидною залозою, також допомагають печінки переробляти холестерин, який циркулює в кровотоці. Щитовидна залоза може також стимулювати виробництво ферментів, необхідних для контролю рівня жирів тригліцеридів. Саме тому порушення функції щитовидної залози призводять до проблем із серцем.

До інших помітних ознак гіпотиреозу відносяться пригніченість і млявий обмін речовин. По суті, коли ваша щитовидна залоза не здатна задовольнити потребу в гормонах, ваш метаболізм сповільнюється, що може означати, що ви завжди відчуваєте втому і набираєте зайву вагу. Ваш настрій особливо вразливе до змін в рівні гормонів, так що деякі люди з гіпотиреозом часто страждають депресією, занепокоєнням, проблемами зі сном і зниженням імунітету. Щитовидна залоза допомагає регулювати рівень гормонів, що передають інформацію під назвою нейротрансмітери, які допомагають контролювати емоції і передачу сигналів від одного нейрона іншому. Дисбаланс гормонів щитовидної залози призводить до дисбалансу нейротрансмітерів, що в результаті призводить до радикальних емоційним змін.

Ось деякі з найбільш поширених ознак гіпотиреозу:

Щоб дізнатися, чи є у вас гіпотиреоз, ваш лікар направить вас на аналіз крові, щоб перевірити рівень гормонів Т4 (тироксин) і ТТГ (тиреотропний гормон). Гіпотиреоз діагностується, коли рівень ТТГ підвищений. Іноді рівень ТТГ може бути високим, але щитовидна залоза, як і раніше виробляє достатню кількість гормонів, тому це захворювання називають субклінічний гіпотиреоз (рання стадія гіпотиреозу).

Субклінічний гіпотиреоз може прогресувати в гіпотиреоз якщо ви нічого не зробите в відношення зміни вашої дієти і способу життя. Якщо не лікувати захворювання, можуть виникнути більш тяжкі аутоімунні реакції, що може привести до погіршення вашого стану і таким проблемам, як порушення функцій мозку, безплідність, проблемам при вагітності, ожиріння, серцевим ускладнень і болів в суглобах.

Про симптоми при гіпотиреозі читайте також тут: 8 несподіваних симптомів гіпотиреозу.

Дієта при гіпотиреозі — план харчування

Наступні важливі продукти харчування повинні бути включені в раціон харчування при гіпотиреозі щоб запустити процес загоєння ушкоджень в організмі:

Жирні сорти риби

Вони забезпечують організм омега-3 жирними кислотами, такими як ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) і докозагексаєнова кислота (ДГК), які необхідні для підтримки гормонального балансу і функції щитовидної залози. Баланс рівня жирних кислот омега-3 і омега-6 у вашій дієті при гіпотиреозі може зменшити запалення і підтримати здорову неврологічну функцію. Дикі риби, такі як сьомга, лосось, оселедець, макрель, сардини, салака і анчоуси є одними з кращих джерел омега-3 жирних кислот, що підвищують активність нейромедіаторів і підтримують гарний настрій і здоров’я імунної системи.

Кокосова олія

Вживання кокосового масла дає можливість забезпечити ваш організм середньоланцюговими жирними кислотами у вигляді каприлової кислоти, лауриновой кислоти і капринової кислоти, які підтримують здоровий обмін речовин, підвищують енергію і борються з втомою. Кокосове масло є одним з основних компонентів дієти при гіпотиреозі. Воно легко засвоюється, живить травну систему і має протимікробну, антиоксидантну і бактерицидну властивостями, завдяки чому зменшується запалення. Кокосове масло допомагає поліпшити імунітет і може поліпшити функцію головного мозку, витривалість і ваш настрій, стабілізуючи рівень цукру в крові.

Водорості

Одним з кращих природних джерел йоду є водорості. Вони допомагають запобігти нестача йоду, який призводить до погіршення функції щитовидної залози, в зв’язку з чим вам слід урізноманітнити свій щоденний раціон харчування водоростями. Водорості Норі і Дульсе є кращим вибором, хоча ви можете також вживати Ламінарію. Зверніть свою увагу на сушені різновиди водоростей, які продаються в магазинах здорового харчування і додавайте їх в супи з жирними сортами риб або в рибні котлети.

Продукти, багаті пробіотиками

До таких продуктів відносяться кефір (ферментований молочний продукт) або молочний йогурт з органічного козячого молока, кимчи, чайний гриб, натто, комбуча, квашена капуста та інші ферментовані овочі. Дієта при гіпотиреозі повинна обов’язково включати в себе продукти, багаті пробіотиками, так як вони допомагають створювати здорову мікрофлору в кишечнику, врівноважуючи бактеріальну мікрофлору, що знижує синдром підвищеної кишкової проникності, нестача поживних речовин, запалення і аутоімунні реакції.

Пророслі насіння

Насіння льону, конопель і Чіа забезпечують організм альфа-ліпоєвої кислотою, типом омега-3 жирної кислоти, яка є важливою для правильного гормонального балансу і функції щитовидної залози. Достатній рівень жирів у вашому раціоні при гіпотиреозі дозволяє підтримувати гарний настрій і роботу мозку, а також допомагає знизити запалення. Вживання в їжу великої кількості корисних жирів також стабілізує рівень цукру в крові і може допомогти вам підтримувати здорову вагу.

Чиста вода

Вода допомагає підтримувати організм гідратованим і покращує травлення функцію, позбавляючи від втоми і сонливості. Вживання достатньої кількості чистої води допомагає запобігти запори, низький рівень енергії, а ласунам потрібно пити щонайменше 250 мл води кожні дві години.

Продукти з високим вмістом клітковини

У людей з гіпотиреозом можуть виникати проблеми з травленням, тому необхідно прагнути отримувати з їжі щонайменше 30 — 40 грамів клітковини щодня. На додаток до того, що дієта з високим вмістом клітковини допомагає поліпшити здоров’я травної системи, вона також сприяє поліпшенню здоров’я серцево-судинної системи, балансує рівень цукру в крові і підтримує здорову вагу, викликаючи відчуття насичення під час прийому їжі. Для того, щоб підвищити споживання клітковини, постарайтеся вживати побільше свіжих овочів, ягід, бобових і насіння.

Кістковий бульйон

Яловичий і курячий бульйон містять амінокислоти L-пролін і L-гліцин, які можуть допомогти відновити слизову поверхню в травному тракті і поліпшити стан при гіпотиреозі. Кістковий бульйон також містить безліч важливих мінералів, які живлять шлунково-кишкового тракт і запобігають недолік кремнію, кальцію, магнію, фосфору. Кістковий бульйон необхідно зробити частиною вашої дієти при гіпотиреозі, так як він допомагає подолати чутливість до їжі, підвищує рівень енергії і зменшує втому, зміцнює імунітет, а також зменшує інтенсивність болю в м’язах і суглобах.

Фрукти та овочі

Рослинна їжа, така як фрукти і овочі, містить в собі велику кількість вітамінів, мінералів і антиоксидантів, які необхідні для боротьби з вільними радикалами, що викликають пошкодження і запалення. Фрукти і овочі рясніють поживними речовинами і повинні становити більшу частину дієти при гіпотиреозі, так як вони підтримують здоров’я травної системи, функції мозку, здоров’я серця, гормональний баланс і здорову вагу.

Продукти, яких слід уникати при лікуванні гіпотиреозу

Ось список продуктів, які слід виключити з вашого щоденного раціону харчування при гіпотиреозі:

Зобогенні продукти

Вживання в їжу великої кількості сирих овочів сімейства капустяних (хрестоцвітних), таких як брокколі, цвітна капуста, білокачанна капуста, червонокачанна капуста, ріпа, редис і брюссельська капуста може вплинути на функцію щитовидної залози, так як вони містять гойтрогени, природні речовини, які погіршують тіреопероксідазе. При споживанні цих хрестоцвітних овочів найкраще розпарити їх протягом 30 хвилин перед вживанням. Їх краще вживати невеликими порціями, так як значне їх вживання і вживання в сирому вигляді збільшує ризик погіршення симптомів гіпотиреозу у людей з нестачею йоду.

Водопровідна вода

Містить фтор і хлор, які пригнічують засвоєння йоду. Як згадувалося раніше, надходження йоду в організм може бути достатнім завдяки раціону харчування у більшості людей, однак це не означає, що організм кожної людини здатний засвоїти і використати в повній мірі цей мінерал.

Клейковина (глютен)

Багато людей з проблемами щитовидної залози також чутливі до клейковини (глютену) або страждають на целіакію, аутоімунним захворюванням, яке призводить до алергії на глютен. Глютен міститься у всіх продуктах, що містять пшеницю, жито і ячмінь, тому ретельно перевіряйте склад на упаковках, щоб уникнути вживання глютену, навіть в малих кількостях, так як багато харчових продуктів виробляються з додаванням борошна. Недіагностована чутливість до глютену може додатково посилити запалення, викликаючи недолік поживних речовин і погіршуючи гормональні проблеми.

Молочні продукти

Як і глютен, молочні продукти можуть стати причиною проблем зі щитовидною залозою, викликаючи реакції, які підсилюють запальні процеси. Уникайте продаються в магазинах звичайних молочних продуктів з коров’ячого молока, а також пастеризованого молока. Споживання органічного молока, сирого козячого або органічного коров’ячого молока є найкращим вибором.

Цукор

Вживання продуктів, що містять цукор може привести до порушення гормонального балансу, необхідного для обміну речовин. Люди з проблемами щитовидної залози, як правило, мають труднощі зі зниженням маси тіла, а так як щитовидна залоза є однією з ключових залоз для гормонального балансу та обміну речовин, то краще уникати вживання цукру, так як це може сприяти виникненню гормональних порушень, втоми, змін настрою, посилення депресії і збільшення ваги.

Детально про шкоду цукру ви можете дізнатися на цій сторінці — Шкода цукру для організму людини: 6 причин для відмови від цукру.

Рафіновані борошняні вироби

Будь-яка їжа, приготована з додаванням рафінованих вуглеводів, таких як рафінована біле борошно, негативно впливає на рівень гормонів і може сприяти збільшенню ваги. До рафінованим борошняних виробів відносяться хліб, крупи, макаронні вироби і всі хлібобулочні вироби. Якщо це можливо, усуньте всі злаки зі свого раціону, або принаймні спробуйте істотно обмежити кількість уживаних вами продуктів, які зроблені з будь-якого борошна, віддавши перевагу вживанню 100% цільного зерна, такого як киноа, гречка і т. д.

Природні натуральні засоби для лікування гіпотиреозу

Крім дієти при гіпотиреозі рекомендується також використовувати ряд натуральних засобів для зменшення і повного усунення симптомів гіпотиреозу.

Ашваганда (500 мг в день)

Ашваганда є рослиною адаптогеном, яке допомагає організму реагувати на стрес, зберігаючи рівень гормонів в рівновазі. Адаптогени допомагають знизити рівень кортизолу і збалансувати гормон тироксин (Т4). Насправді, в клінічних випробуваннях, 8 тижневий прийом добавок ашваганди допоміг пацієнтам з гіпотиреозом значно підвищити рівень гормону тироксину, що дозволило знизити тяжкість захворювання. Крім того, спробуйте інші трави адаптогени, такі як родіола, корінь солодки, женьшеня і базиліка священного, які мають аналогічними властивостями.

Йод (150-300 мікрограмів на день)

Дослідження показують, що прийом навіть невеликої кількості добавок йоду (250 мкг) викликає невеликі, але істотні зміни у функції гормонів щитовидної залози у схильних осіб. Дієта, багата цільними продуктами, що містять йод — вживання риби, морських овочів, яєць, сирих молочних продуктів і водоростей, може допомогти запобігти дефіциту йоду.

Добавки йоду не можна приймати при аутоімунному тиреоїдиті, тому що отримання занадто великої кількості йоду в довгостроковій перспективі підвищує ризик розвитку гіперактивності щитовидної залози. Хоча практично неможливо отримати занадто багато йоду від вживання в їжу різноманітних корисних продуктів харчування, додатковий прийом добавок йоду або вживання занадто великої кількості висушених водоростей може спричинитися до перевищення рекомендованого верхньої межі в 500 міліграм в день.

Селен (200 мкг в день)

Щитовидна залоза є органом з найвищим вмістом селену в усьому організмі. Селен необхідний для виробництва гормонів щитовидної залози Т3 і може зменшити шкоду, що виникає в результаті аутоімунного процесу. У пацієнтів з аутоімунний тиреоїдит і у вагітних жінок з порушеннями роботи щитовидної залози, селен знижує рівень антитиреоїдних антитіл і покращує структуру щитовидної залози.

У зв’язку з тим, що селен допомагає контролювати баланс гормонів, він може знизити ризик розвитку захворювань щитовидної залози під час і після вагітності (післяпологовий тиреоїдит). Дослідження показали, що, коли дефіцит селену усувається за допомогою харчових добавок, рівень тиреоїдних антитіл у пацієнтів в середньому знижується на 40% в порівнянні з 10% зниженням в групі, що приймали плацебо.

L-тирозин (500 мг два рази на день)

L-тирозин є амінокислотою, що використовується в синтезі гормонів щитовидної залози. Гормон тироксин (Т4) природним чином виробляється з йодованого тирозину, альфа-амінокислоти, одержуваної з білкової їжі і виробленої в деякій мірі самим організмом.

Прийом добавок L-тирозину показано для поліпшення сну, усунення втоми і поганого настрою за рахунок підвищення функції нейромедіаторів. Однією з причин того, що L-тирозин корисний в лікуванні симптомів захворювань щитовидної залози є те, що він відіграє важливу роль у виробництві мелатоніну, дофаміну і/або норадреналіну, які є нашими природними гормонами, завдяки яким ми відчуваємо себе добре.

Риб’ячий жир (1000 мг в день)

Незамінні жирні кислоти, які містяться в риб’ячому жирі є критично важливими для мозку і функції щитовидної залози. Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) і докозагексаєнова кислота (ДГК) є омега-3 жирними кислотами, виявленими в риб’ячому жирі, при вживанні яких спостерігається зниження ризику розвитку симптомів гіпотиреозу, таких як тривога, депресія, високий рівень холестерину, запальні захворювання кишечника, артрит, діабет, ослаблення імунної системи і погіршення аутоімунних процесів. Добавки риб’ячого жиру дають можливість отримати не тільки омега-3 жирні кислоти, але і допомогти вирівняти баланс омега-6 жирних кислот, що має важливе значення при гіпотиреозі.

Комплекс вітамінів групи B

Вітамін B12 і тіамін (вітамін B1) мають важливе значення для неврологічної функції і гормонального балансу. Дослідження показують, що добавки тіаміну можуть допомогти в боротьбі з симптомами аутоімунних захворювань, в тому числі хронічної втоми. В одному клінічному дослідженні, коли пацієнти з аутоімунний тиреоїдит брали 600 міліграмів тіаміну в день, більшість зазнали повну регресію втоми протягом декількох годин або днів.

Вітамін B12 є ще одним важливим живильною речовиною для боротьби з втомою, так як він приносить користь центральній нервовій системі в багатьох важливих напрямках: підтримує здоров’я нервових клітин (в тому числі нейротрансмітерів), захищає покриття нервів під назвою клітини мієлінової оболонки, і перетворює поживні речовини з їжі в енергію для мозку і тіла.

Добавки прибутків (50 мільярдів КУО на порцію)

Прибуток можуть допомогти вилікувати кишечник і допомагають в абсорбції поживних речовин при одночасному зниженні запалення. Високоякісні пробіотики також допомагають підтримувати роботу імунної системи, збільшують енергію від виробництва вітаміну B12, знижують ріст бактерій, вірусів і дріжджових інфекцій в кишечнику, таких як кандида, покращують здоров’я шкіри, а також допомагають у контролі апетиту і зниження ваги.

Ефірні масла при гіпотиреозі

Для поліпшення функції щитовидної залози і усунення симптомів аутоімунного захворювання, спробуйте деякі з цих методів використання ефірних масел в якості додаткової терапії, крім дієти при гіпотиреозі:

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: