Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Емфізема легенів: симптоми, причини, лікування, прогноз

Емфізема легенів: симптоми, причини, лікування, прогноз

Емфізема легенів є захворюванням, при якому альвеоли (маленькі бульбашки, з яких складається легенева тканина) надмірно розтягуються і деформуються, в результаті чого відбувається порушення надходження кисню в кров і виведення з неї вуглекислого газу, тобто порушується газообмін у легенях.

Тільки в одних США більш, ніж 4 мільйонам чоловік поставлений діагноз «емфізема легенів», число, яке становить близько 1,7% населення. У 2013 році 8,284 людини в цій країні померло від цього захворювання. І ця статистика тільки СТОСОВНО СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ.

Важливі факти про емфізему легенів

Ось деякі ключові моменти щодо емфіземи легенів:

Що таке емфізема легенів

Емфізема легенів — це захворювання, що є складовою частиною хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ). Захворювання характеризується надмірною розтягуванням і деформацією альвеол (маленьких бульбашок, з яких складається легенева тканина), в результаті чого відбувається порушення надходження кисню в кров і виведення з неї вуглекислого газу.

Альвеоли на кінцях бронхіол легенів збільшуються в розмірах через руйнування їх стінок. Поява більших пошкоджених альвеол приводить до зменшення площі поверхні для газообміну (надходження кисню в кров і виведення вуглекислого газу з неї).

Пошкодження легких є незворотнім процесом, який призводить до погіршення легеневої функції і задишки. Пошкодження легких може мати ряд форм — альвеоли можуть бути повністю зруйновані, надмірно звужені або розтягнуті.

Причини виникнення емфіземи легенів

Найбільш поширеною відомою причиною або фактором ризику розвитку емфіземи легенів і ХОЗЛ є куріння. Приблизно близько 90% випадків розвитку емфіземи і ХОЗЛ пов’язано з курінням сигарет. Однак ХОЗЛ розвивається тільки у генетично схильних курців і не завжди призводить до цієї хвороби.

Інші вдихувані токсини також призводять до розвитку емфіземи легенів і ХОЗЛ, в тому числі ті, які пов’язані з професійною діяльністю. У країнах, що розвиваються, дим від приготування їжі (в закритих приміщеннях) і від опалення також є вагомою причиною розвитку емфіземи.

Незважаючи на те, що куріння є найбільш значимою причиною виникнення емфіземи, такі фактори ризику також не слід списувати з рахунків:

Ваші гени можуть також стати причиною розвитку рідкісної форми ХОЗЛ — емфізема легенів може бути викликана дефіцитом альфа-1-антитрипсину. Білок необхідний для захисту легенів від руйнування нейтрофильной еластази альвеолярної тканини. Дефіцит альфа-1-антитрипсину є вродженим станом — тобто, люди народжуються з цим.

Генетична хвороба вражає некурящих людей, що пояснює деякі з випадків розвитку ХОЗЛ не пов’язаного з курінням в ранньому віці. Куріння, однак, прискорює розвиток хвороби у генетично схильних людей.

Симптоми емфіземи легенів

Два симптому є головними ознаками емфіземи легенів, які присутні навіть на ранній стадії хвороби:

При задишці ви можете відчувати, що не в змозі вдихнути повні легені, а якщо і вдихаєте, то вам не вистачає кисню. Цей симптом може бути присутнім тільки при фізичному навантаженні, але в міру прогресування захворювання може виникати також і під час відпочинку — емфізема і ХОЗЛ розвивається протягом багатьох років.

Ви також можете відчувати і інші симптоми емфіземи легенів, особливо на більш пізніх стадіях захворювання легенів:

Багато із симптомів емфіземи легенів і ХОЗЛ можуть вказувати на інші захворювання. Саме тому дуже важливо звернутися до лікарні і обстежитися для правильної постановки діагнозу. Дізнайтеся більше про симптоми і ознаки емфізети легких — Симптоми і ознаки емфіземи легенів, ускладнення.

Діагностика емфіземи легенів

Для виявлення емфіземи легенів і ХОЗЛ лікарі використовують фізичний огляд пацієнта, спеціальні діагностичні процедури, і розглядають сімейну історію хвороби (задають питання про проблему). Це також допомагає відрізнити його від інших захворювань, таких як астма і серцева недостатність.

Якщо причиною розвитку емфіземи вважається рідкісний випадок дефіциту альфа-1-антитрипсину — пацієнт не палить або близький родич також страждає цим станом — лабораторний аналіз покаже це.

Дослідження функції легень

Діагностичні дослідження функції легенів використовуються для підтвердження діагнозу емфізема. Вони вимірюють ємність легенів для газообміну, включаючи спірометрію.

Дослідження функції легень використовується для:

Дослідження функції легень також допомагає контролювати прогресування захворювання і оцінити реакцію на лікування.

Спірометрія оцінює ступінь обструкції дихальних шляхів і вимірюється у відповідності із зменшенням обсягу форсованого видиху після використання легень.

Під час тесту, пацієнти дмуть так швидко і сильно, як це можливо в трубку, прикріплену до пристрою, який вимірює об’єм і швидкість повітря, що видихається.

Обсяг форсованого видиху за одну секунду скорочено позначається як ОФВ1. Чотири стадії ХОЗЛ від легкої до важкої визначаються відсотком прогнозованого значення.

Інші діагностичні процедури

До іншим діагностичним процедурам, використовуваним лікарями в процесі діагностики ХОЗЛ і емфіземи легенів, відносяться:

Лікування емфіземи легенів

Є два основних елементи для контролю симптомів ХОЗЛ і емфіземи легенів: лікування і підтримуюча терапія, яка включає в себе кисневу терапію і допомогу у відмові від куріння. Безперервне лікування цього хронічного захворювання допомагає полегшити симптоми, і запобігти загострення/ускладнення, які лікуються в міру їх виникнення.

Лікарські препарати при емфіземи легенів

Основними препаратами для полегшення симптомів, використовуваними при ХОЗЛ і емфіземи легенів є інгаляційні бронхолітики. Вони допомагають людині розслабити і відкрити дихальні шляхи в легенях. До них належать такі класи препаратів:

Ці бронхолітики (бронходилататори) однаково ефективні при регулярному використанні для поліпшення функції легенів і підвищення толерантності до фізичного навантаження. Конкретне використання бронхолітиків короткої дії в порівнянні з використанням бронхолитиков тривало дії, або комбінованої терапії, залежить від індивідуальних факторів, переваг і симптомів. До бронхолитикам відносяться такі препарати:

Кортикостероїдні препарати також можуть бути прописані людям з ХОЗЛ і емфіземою легенів, в тому числі Флутиказон в дозуванні від 500 до 1000 мікрограмів на день і Беклометазон в дозуванні від 400 до 2000 мікрограмів на день.

Стероїди вдихаются у вигляді аерозолю, і можуть допомогти полегшити симптоми емфіземи легенів, пов’язані з астмою і бронхітом.

Кортикостероїди зазвичай призначають людям, у яких симптоми погано піддаються контролю, а також тим, хто регулярно страждає загостреннями, незважаючи на використання бронхолітиків.

У пацієнтів з ХОЗЛ, які продовжують палити, кортикостероїди не впливають на перебіг хвороби, але вони здатні полегшити симптоми і поліпшити короткочасну функцію легенів у деяких з них. Кортикостероїди також впливають при спільному використанні з бронхолітиками, і можуть зменшити частоту загострень.

Лікування кортикостероїдами може призвести до розвитку таких побічних ефектів, як остеопороз і розвиток катаракти.

Киснева терапія (оксигенотерапія)

У міру прогресування емфіземи легенів, дихальні функції погіршуються, що все більше перешкоджає нормальному надходженню в організм кисню з повітря. Киснева терапія покращує доставку кисню в легені за допомогою ряду параметрів пристрою, в тому числі тих, які використовуються в домашніх умовах.

Надходження кисню здійснюється за допомогою електрично керованих кисневих концентраторів, рідких систем кисню або балонів стислого кисню, в залежності від потреб і того, скільки часу проводиться на відкритому повітрі або будинку.

Кисневу терапію можна проводити протягом 24 годин або 12 годин в нічний час. Це продовжує життя людям з ХОЗЛ і емфіземою легенів.

Польоти на літаках можуть створити потребу в додатковому кисні через зниженого тиску в салоні літака.

Легенева реабілітація

Легенева реабілітація є програмою догляду за людьми з емфіземою легенів, яка включає в себе заходи допомоги у відмові від куріння і коригування раціону харчування, а також включає в себе допомогу у фізичній діяльності — фізичні вправи і навчання.

Легенева реабілітація не може зупинити розвиток хвороби, але може поліпшити здатність жити з цим, а також поліпшити толерантність до фізичного навантаження і якість життя.

Профілактика: відмова від куріння

У зв’язку з тим, що куріння сигарет є основною причиною ХОЗЛ і емфіземи легенів, відмова від куріння є способом, який допомагає уповільнити прогресування захворювання.

Вакцинація

Щорічна вакцинація від грипу і одне щеплення раз в 5 років від пневмонії дає можливість запобігти розвитку загострень у людей з ХОЗЛ і емфіземою легенів. Однак пам’ятайте, що вакцинація є не доведеним і дуже сумнівним методом запобігання захворюванням, а в деяких випадках це небезпечно для здоров’я і навіть для життя.

Харчування

Зниження життєвої ємності легень призводить до більш високого споживання енергії при повсякденній діяльності, в зв’язку з чим люди з емфіземою легенів можуть бути схильні до ризику втрати ваги і розвитку дефіциту поживних речовин.

Тому при емфіземі людям часто рекомендується дотримуватися дієти з високим вмістом поживних речовин, харчуючись більше 3 разів на добу, але невеликими порціями, щоб зменшити навантаження на травну систему. Людям з ожирінням, що страждають емфіземою рекомендується знизити вагу.

Хірургія

Хірургічне втручання може бути рекомендовано людям з важкою формою емфіземи легенів — зазвичай показана операція по зменшенню обсягу легкого або в самому крайньому випадку трансплантація легень.

Операція по зменшенню обсягу легких призначена для видалення невеликих пошкоджених, емфізематозних, ділянок легеневої тканини. Вважається, що така операція допомагає підвищити віддачу легких і поліпшити функцію діафрагми, що в свою чергу покращує функції легенів, толерантність до фізичного навантаження і якість життя.

Трансплантація легенів поліпшує якість життя, хоча на тривалості життя це не позначається. Після успішної трансплантації легенів, людина має потребу в довічному прийомі ліків для придушення імунної системи — така терапія перешкоджає відторгненню тканин. Може бути трансплантоване одне або обидва легенів.

Лікування загострень

Прийом препаратів і киснева терапія можуть бути використані при розвитку ускладнень. Якщо ускладнення викликано бактеріальною інфекцією (при кашлі отхаркивается гнійна мокрота), лікар може призначити курс антибіотиків.

Більшість загострень ХОЗЛ усуваються за допомогою кортикостероїдів, таких як Преднизон. У деяких випадках потрібно механічна вентиляція легенів для кисневої терапії в стаціонарі, а в деяких випадках людині може бути призначена після виписки киснева терапія в домашніх умовах.

Сильний кашель і біль можуть бути усунені за допомогою опадів.

Прогноз

Прогноз (очікувані результати) для пацієнтів, які страждають емфіземою легенів варіюється в залежності від тяжкості стану і того, чи продовжує пацієнт курить чи ні. Незважаючи на те, що хвороба постійно прогресує і процес незворотній, пацієнти, котрі припиняють курити і отримують кисневу терапію, як правило, живуть помітно довше.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: