Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Естроген: що це таке і як він працює

Естроген: що це таке і як він працює

Естроген — це основний жіночий статевий гормон. Крім усього іншого, він сприяє збереженню молодості жінки, її жіночності і привабливості. Нижче ви докладно дізнаєтеся: естроген — що це таке і як він працює, джерела вироблення цього гормону, його роль в організмі і вплив, естроген і пов’язані з ним захворювання, і багато іншого.

Естроген є загальним терміном для з’єднань, що здійснюють і регулюють менструальний цикл; трьома найбільш поширеними природними естрогенами є: естрон (E1), естрадіол (E2) і естріол (E3).

Гормон естроген продукується в основному яєчниками, в менших кількостях — залозами, а також плацентою, печінкою і залозами плода під час вагітності.

Естроген вважається «жіночим» гормоном, тоді як тестостерон вважається «чоловічим» гормоном. Однак обидва гормону присутні у обох статей, естроген у чоловіків відіграє таку ж важливу роль, як і тестостерон у жінок.

Гормони естрогенів є ініціаторами зростання і розвитку жіночих вторинних статевих ознак, таких як зростання грудей, оволосіння на лобку і в пахвових западинах, регулюють менструальний цикл і роботу репродуктивної системи.

Під час менструального циклу естроген готує відповідне середовище для запліднення, імплантації та харчування ембріона на ранніх термінах.

Факти про естрогенів

Що таке естроген?

Гормони — це хімічні посланці в організмі людини, які повідомляють певних тканин, як себе вести і що робити. У період статевого дозрівання жіночі яєчники починають продукувати естроген в синхронізації з кожним щомісячним менструальним циклом.

Рівень естрогену піднімається в середині циклу, що викликає вивільнення яйцеклітини (овуляція), а після овуляції відбувається його швидке зниження.

Естроген секретується однієї тканиною, подорожує через рідину, зазвичай через кровотік, взаємодіє з клітинами в різних тканинах-мішенях в організмі і доставляє повідомлення, що сталася овуляція.

Пов’язані з цим гормони, які складають групу естрогенів, включають естрон, естрадіол і естріол.

Естрон (E1)

Естрон вважається найбільш слабким видом естрогену і є основною естрогенної формою, виявленої у жінок з природною менопаузою, які не приймають гормонозаместительную терапію (ЗГТ). Це єдиний естроген, який присутній в будь-якій кількості у жінок після менопаузи.

Естрон є найменш поширеним з трьох гормонів. Естрон проводиться в невеликих кількостях в більшості тканин тіла, особливо жирової і м’язової.

Естрадіол (E2)

Естрадіол є найбільш потужною формою естрогенних стероїдів, які продукуються яєчниками, і надає повний спектр естрогенних ефектів. Коли естрадіол досягає тканин, він з’єднується з рецепторами естрогенів, щоб викликати специфічні дії в цих тканинах і клітинах.

Крім яєчників, естрадіол також продукується залозами, а також плацентою в період вагітності.

Естрадіол, як вважають, сприяє багатьом гінекологічних захворювань, таким як ендометріоз, міома, і навіть Рак, особливо рак ендометрія.

Естріол (E3)

Естріол — естроген, який також виробляється яєчниками, є малоактивним другорядним гормоном.

У значних кількостях естріол проводиться тільки під час вагітності.

Як працює естроген?

Естрогени впливають на тканини-мішені шляхом зв’язування з рецепторами естрогенів. Ці рецептори — білкові молекули, виявлені всередині клітин, є мішенями для дії естрогену. Тільки естрогени (або близькоспоріднені молекули) можуть зв’язуватися з цими рецепторами.

Тільки клітини тканин, які зв’язуються з молекулами естрогенів, містять естрогенових рецепторів; інші органи і тканини таких рецепторів не мають. Тому, коли молекули естрогену циркулюють в кровотоці і переміщаються по всьому тілу, вони впливають тільки на клітини, що містять естрогенових рецепторів.

Естрогенових рецепторів присутні в ядрі клітини разом з молекулами ДНК.

За відсутності молекул естрогену ці рецептори неактивні і ніяк не впливають на ДНК. Коли молекула входить в клітку і переходить в ядро, естроген зв’язується з його рецептором, викликаючи зміну форми рецептора.

Цей естроген-рецепторний комплекс потім зв’язується з певними ділянками ДНК, званими елементами відповіді естрогену, розташованими поблизу генів.

Після прикріплення до елементів реакції естрогену в ДНК цей естроген-рецепторний комплекс зв’язується з білками-коактіваторамі, які потім активують гени поблизу. Активні гени продукують молекули надісланій рибонуклеїнової кислоти (мРНК), які направляють синтез конкретних білків. Ці білки можуть впливати на поведінку клітин по-різному, в залежності від типу клітини.

Джерело вироблення естрогену

Яєчники є основним органом, який виконує естрогени. Естрогени вивільняються з фолікула в яєчниках і жовтого тіла (тимчасова структура, що бере участь в овуляції і ранньої вагітності) після виходу яйцеклітини і формування плаценти.

Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) викликає вивільнення естрогену і, навпаки, естроген пригнічує виділення ФСГ; це називається контуром негативного зворотного зв’язку.

Нижче перераховані ключові функції цих гормонів і їх взаємодії один з одним.

ФСГ (фолікулостимулюючий гормон):

Естроген:

ЛГ (лютеїнізуючого гормону):

Роль естрогену в організмі

Естроген є найважливішим гормоном, що впливає на репродуктивну здатність жінок.

Вплив естрогену на жіночий організм

Вплив естрогену на фізичну будову

Естроген впливає на структурні відмінності між чоловічим і жіночим тілами. Наприклад, у жінок:

Вплив естрогену на мозок

Вплив естрогену на шкіру

Кількість рецепторів естрогенів варіюється в різних частинах тіла. Самі велика кількість спостерігається на шкірі обличчя, над стегнами і грудьми.

Визнано, що естроген є важливим фактором у підтримці здоров’я шкіри. Ці чинники включають:

Вплив естрогену на кістки

Естроген надає різні дії, пов’язані з розвитком кісток і підтриманням кісток, в тому числі:

Кісткова тканина постійно руйнується і відновлюється, але щоденне видалення невеликої кількості мінерального речовини (резорбції) кістки має бути збалансовано шляхом отримання нового матеріалу для збереження міцності кісткової тканини.

Як тільки рівень естрогену починає знижуватися, процес кісткового розвитку сповільнюється, і приблизно у віці 30-35 років резорбція кістки починає випереджати швидкість, з якою вона відновлюється.

У перші кілька років після менопаузи спостерігається швидке зростання резорбції кістки, що може привести до втрати близько 20 відсотків кісткової маси. Після менопаузи стає все складніше підтримувати кістки сильними і здоровими, і запобігти остеопороз і переломи.

Остеопороз — це захворювання, яке призводить до втрати щільності кісткової тканини і збільшення сприйнятливості до переломів, особливо тазостегнового суглоба, зап’ястя і хребетних суглобів.

Вплив естрогену на серце і печінку

Естроген знижує концентрацію холестерину в сироватці крові, допомагаючи регулювати виробництво холестерину в печінці. Він також сприяє збільшенню концентрації тригліцеридів в сироватці крові. Позитивний вплив мають естрогени і на кровоносні судини, запобігаючи утворенню холестеринових бляшок, тим самим захищаючи від атеросклерозу.

Естроген і менструальний цикл

Жіночі статеві гормони контролюють менструальний цикл і, природно, їх рівень зростає і падає протягом місяця. Менструальний цикл — це динамічний процес, який повторюється в середньому кожні 28 днів. Естроген грає провідну роль в цьому циклі.

День 1-4:

Рівень естрогену і прогестерону є найнижчим в ці дні циклу.

День 5:

Усередині яєчника зріє яйцеклітина — фолікул вивільняє все більшу кількість естрогену.

Дні 6-14: Підготовка до овуляції

До кінця цього етапу кількість естрогену швидко зростає.

Близько 14-го дня: овуляція

Фолікул навколо яйцеклітини розпадається, і яєчник вивільняє яйцеклітину в фаллопієву трубу, де можливо запліднення. Фолікул залишається в яєчнику.

Дні 15-28: після овуляції

Після овуляції рівень прогестерону починає збільшуватися. Якщо яйцеклітина вивільняється і не запліднюється, зростання естрогену і прогестерону сповільнюється і доходить до мінімального рівня приблизно через 2 тижні, а матка готується до менструації. Після чого цикл повторюється.

Естроген, ймовірно, бере участь в порушеннях настрою, таких як передменструальний синдром (ПМС) і предменструальное дисфоричного розлад (ПМДС). Однак рівень естрогену у жінок з ПМС або ПМДР зазвичай залишаються в нормі; це змусило вчених припустити, що проблема може полягати в тому, що естроген взаємодіє з відділами мозку, залученими в настрій. Жінки з ПМС або ПМДС також можуть бути в більшій мірі схильні до нормальним коливань естрогену під час менструального циклу.

Застосування естрогену в медицині

Синтетичний естроген має широке застосування в медицині. Найбільш поширеним є виробництво протизаплідних таблеток або інших протизаплідних засобів, а також застосування замісної гормональної терапії.

Протизаплідні таблетки (оральні контрацептиви або гормональні контрацептиви)

Таблетки для контролю над народжуваністю є найбільш часто використовуваним методом запобігання небажаної вагітності в більшості країн цивілізованого світу. Естроген включається в комбіновані протизаплідні таблетки поряд з гормоном прогестином.

Багато жінок приймають протизаплідні таблетки з низькою дозою, які містять від 20 до 50 мкг естрогену.

Естроген в комбінованій таблетці посилає негативний зворотний зв’язок в мозок і таким чином:

Іноді лікарі можуть призначати оральні контрацептиви для альтернативного використання, з метою:

Ризики, пов’язані з протизаплідними таблетками, які містять естроген, включають:

Замісна гормональна терапія (ЗГТ)

ЗГТ спрямована на реплікацію нормального рівня жіночих гормонів, які можуть допомогти полегшити деякі симптоми менопаузи. Лікування може бути забезпечено тільки у вигляді препаратів, що містять естроген, або препаратів, також містять естроген в поєднанні з прогестином.

Замісна терапія естрогенами

Використовується при нестачі естрогену у жінок в постменопаузі, у яких була проведена гістеректомія, і тому вони не схильні до ризику розвитку раку матки. Лікування естрогенами також призначають при затримці статевого дозрівання, симптоматичної вульвовагинальной атрофії і недорозвитку або атрофії молочних залоз.

Така терапія сприяє:

Також, внаслідок поповнення нестачі гормону естрогену, ЗГТ сприяє:

ЗГТ слід уникати, якщо пацієнт:

Гормональна терапія (ГТ)/естроген і прогестінових терапія

Жінками гормон прогестин використовується поряд з естрогеном, тому що сам по собі естроген сприяє розростанню ендометрію, що може привести до розвитку новоутворень. Препарати ГТ доступні у вигляді таблеток, назальних спреїв, трансдермальних гелів, ін’єкцій, вагінальних кремів або супозиторіїв.

ГТ може полегшити симптоми менопаузи, такі як:

До побічних ефектів ГТ відносяться:

Унаслідок ризику виникнення побічних ефектів, лікарі прописують ЗГТ лише симптоматично, скасовуючи препарати в міру досягнення результату.

Жінки в постменопаузі, які використовують або планують використовувати гормональну терапію, повинні обговорити можливі переваги і ризики для них зі своїм лікарем.

Естроген під час вагітності

Протягом всієї вагітності домінує прогестерон. Проте прогестерон працює в зв’язці з естрогеном, який також необхідний для стимуляції продукування прогестерону в плаценті.

Рівень естрогену збільшується протягом всієї вагітності.

У його завдання входить:

Високий рівень гормонів необхідний для здорової вагітності, але часто викликає небажані побічні ефекти в першому триместрі, включаючи:

Естроген і гормон, званий окситоцином, ініціюють виробництво групи гормонів, відомих як простагландини.

Ці гормони стимулюють дозрівання шийки матки, приводячи до послідовної дилатації (розкриття) під час пологів. Шийка повинна розтягнутися приблизно до 10 см, щоб дитина змогла пройти через неї.

Після народження плаценти рівень прогестерону і естрогену знижується, що дозволяє матері виробляти молозиво, молоко з високою щільністю, яке містить доступний білок, мінерали та жиророзчинні вітаміни (зокрема, А і К) для новонародженого.

Період менопаузи (естрогени при клімаксі)

Період настання менопаузи привносить значні зміни в життя жінки, змінюючи на постійній основі рівень жіночих гормонів і загального гормонального балансу в організмі. Яєчники припиняють виділення яйцеклітин, а також припиняють виробляти свої гормони. Середній вік для жінки, що досягла менопаузи, становить 52 роки, це період, коли минуло 12 місяців після останньої менструації жінки.

Перехід на менопаузу, званий Періменопауза, зазвичай може тривати 2-8 років і ініціює фізичні та емоційні зміни через нестійкий рівня естрогену. Симптоми, які відчуває жінка в цей період:

Рівень естрогену може продовжувати коливатися протягом року після менопаузи. Недолік естрогену призводить до того, що піхву стає більш сухим, а стінки піхви тонше, що може привести до хворобливих відчуттів під час сексу.

Деякі жінки вдаються до терапії естрогенами і естроген-прогестином для запобігання остеопорозу і поліпшення загального стану здоров’я. Однак, застосовувати таку терапію потрібно з великою обережністю і використовувати мінімальні дози, припиняючи прийом при поліпшенні самопочуття.

У молодих жінок, яким була проведена операція з видалення яєчників, спостерігається різке падіння естрогену. Це призводить до хірургічної менопаузи, яка може зажадати аналогічного лікування в порівнянні з природною менопаузою.

Нормальний рівень естрогену широко варіюються, причому відмінності можна спостерігати між двома жінками в той же день циклу і у тієї ж жінки в різні дні.

Причини зниження рівня естрогену (знижений естроген):

Причини підвищення рівня естрогенів (підвищений естроген):

Естроген і пов’язані з ним захворювання

Естроген бере участь у розвитку або прогресуванні численних захворювань.

Дійсно, багато вчених висловили заклопотаність з приводу прийому естрогену, в зв’язку з дослідженнями, присвяченими його впливу на ризик різних естрогензалежних видів раку.

Рак молочної залози

Так як рецептори до естрогену (ЕР) присутні в тканинах молочної залози, виникнення даного виду раку пов’язують з гормоном естрогеном. Це так званий естроген-рецептор позитивний (ER-позитивний) рак молочної залози. В цьому випадку естроген, завдяки своїй здатності стимулювати ріст клітин, як здорових, так і патологічних, сприяє виникненню і поділу ракових клітин, і поширенню метастаз.

Рак ендометрія

Рак ендометрія — найбільш поширений вид раку тіла матки. Підвищений естроген у жінок відіграє ключову роль у розвитку естроген-залежного виду раку. Дослідження показали, що підвищений естроген призводить до надмірного росту ендометрія і стимулює виникнення і зростання злоякісних пухлин, тому що тканини ендометрія є тканинами-мішенями для естрогену.

Гормональна терапія, яка спрямована на блокування чутливості рецепторів естрогену в клітинах, позбавляючи їх доступу естрогену, або на зниження загального рівня естрогену в організмі, перешкоджає зростанню і розвитку злоякісних новоутворень в тканинах і в більшості випадків буває успішною для ракових пухлин, пов’язаних з рецептором естрогену.

Рак яєчників

Згідно з дослідженнями, ЗГТ естрогеном збільшує ризик розвитку раку яєчників. Дослідження, проведене протягом більш ніж 10 років, за участю понад 1 мільйон жінок у віці від 50 років, опубліковане в 2007 році, підтверджує таку гіпотезу.

Більшість жінок регулярно використовують один з видів комбінованої ЗГТ. Згідно з дослідженнями, ризик розвитку раку яєчників значно збільшується, якщо використовувати ЗГТ більше 5 років. Відмовившись від гормональної терапії, ризик знижується протягом декількох років до того ж рівня, який був до прийому, і може зрівнятися з рівнем ризику у жінок, взагалі не використовували ЗГТ.

Колоректальний рак

Дослідження показали, що комбінована гормональна замісна терапія (ЗГТ), яка включає як естроген, так і прогестерон, знижує ризик виникнення інвазивного колоректального раку у жінок в постменопаузі. Однак, ЗГТ одним тільки естрогеном не знижує такий ризик.

Серцеві захворювання

Збільшення серцевих захворювань серед жінок в постменопаузі може бути пов’язано зі зниженням рівня естрогену. Естроген робить позитивний вплив на внутрішній шар стінки артерії, забезпечуючи гнучкість судин. Це дозволяє їм скорочуватися, підтримуючи кровотік.

Нейродегенеративні захворювання

Деградація естрогенів після менопаузи, ймовірно, ініціює або підсилює дегенеративні зміни, викликані окислювальним стресом, і зменшує здатність мозку підтримувати синаптичну зв’язок і цілісність холінергічної системи, що призводить до зниження когнітивних функцій.

Є достатні докази того, що естрадіол є потужним нейрозахисну засобом при хворобі Альцгеймера, інсульті та хвороби Паркінсона як у жінок, так і у чоловіків.

Недавні дослідження показали, що прийом естрадіолу в поєднанні з прогестероном стимулює пізнавальну функцію у жінок, включаючи сприйняття, пам’ять і мислення.

Хвороба Альцгеймера

Кожна людина успадковує дві копії гена ApoE (аполіпопротеїн E) від кожного з батьків. Подібно генам, що несе інформацію про можливі варіанти спадкування кольору очей або волосся, ApoE також існує в декількох версіях.

Близько 15-20 відсотків людей мають принаймні одну копію ApoE4, наявність якої збільшує ризик виникнення в літньому віці хвороби Альцгеймера, в порівнянні з людьми, які не є носіями ApoE4.

Згідно з дослідженнями, прийом естрогену сприяє уповільненню дегенеративних процесів у жінок, які несуть ген ApoE4. Замісна гормональна терапія уповільнює старіння клітин і має захисну дію на кровоносні судини, що може знизити ризик розвитку деменції, включаючи судинну деменцію.

Детально про хвороби Альцгеймера ви можете дізнатися тут — Хвороба Альцгеймера: причини, симптоми, лікування, стадії.

Хвороба Паркінсона

Дане захворювання виникає через зниження вироблення дофаміну і руйнування рухових базальних гангліїв. Як з’ясувалося, естрогени роблять позитивний вплив на синтез, метаболізм і транспорт дофаміну, а також на роботу його рецепторів.

Захворювання жовчного міхура

Освіта каменів у жовчному міхурі у жінок спостерігається частіше, ніж у чоловіків. Надлишок естрогену сприяє затримці холестерину в жовчному міхурі за рахунок пригнічення його скорочувальної функції і утруднення відтоку жовчі. Як результат — утворення жовчних каменів. У жінок естроген підвищується в період вагітності, під час використання замісної гормональної терапії або протизаплідних таблеток.

Детально про жовчнокам’яної хвороби ви можете дізнатися тут — Жовчнокам’яна хвороба: причини, симптоми, лікування, профілактика.

Остеопороз

Остеопороз є найбільш поширеним захворюванням кісток. Провідною причиною остеопорозу є зниження естрогену у жінок під час менопаузи. Жінки старше 50 років і чоловіки старше 70 років мають більш високий ризик розвитку остеопорозу.

Детально про остеопороз ви можете дізнатися тут — Остеопороз: причини, симптоми, лікування.

Системний червоний вовчак (ВКВ)

Багато дослідників вивчали вплив різних гормонів на розвиток ВКВ. Завдяки цим дослідженням можна зробити висновок, що естрогени посилюють аутоімунних реакцій, в той час як андрогени і прогестерони пригнічують імунну відповідь.

З цього випливає, що жінкам з ВКВ рекомендується бути дуже обережними щодо використання гормональних контрацептивів і замісної гормональної терапії.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: