Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Фіброаденома молочної залози: що це таке, як лікувати

Фіброаденома молочної залози: що це таке, як лікувати

Деякі речі так само лякають жінку, як виявлене в грудях ущільнення. Однак, лише невеликий відсоток з числа таких новоутворень виявиться злоякісним. Найчастіше зустрічаються доброякісні пухлини, такі як кісти, схожі на бульбашки освіти з рідким вмістом, або щільні грудочки, звані фіброаденома. Фіброаденома молочної залози є одним з найбільш поширених доброякісних новоутворень, що становить 50% всіх біопсій грудей. З усіх доброякісних утворень саме вони найбільш часто зустрічаються у підлітків і молодих жінок. Після почутого діагнозу «фіброаденома молочної залози», що це таке, як лікувати — питання, цілком природні.

Що таке фіброаденома молочної залози

Фіброаденома — це доброякісна пухлина грудей, одна з форм вузлової мастопатії, яка часто проявляється в юному і молодому віці, але може виникати у жінок в будь-який період їх життя. Хоча це і вважається досить рідкісним, проте, і у чоловіків також час від часу діагностують це захворювання. Цей тип освіти розвивається з тканини грудей, включаючи часточки і протоки. Часточки і протоки оточені волокнистої, залозистої і жирової тканиною. Фіброаденома виникає, коли ці залізисті тканини і протоки розростаються над часточкою і утворюють щільну грудку.

Діагностують два типи фіброаденоми:

Як прості, так і складні пухлини невеликі за розміром. Відмінність в фізичних характеристиках:

Найбільш часто фіброаденома має розміри від 2 до 3 сантиметрів. Однак, нерідкі випадки досягнення пухлини розміру 10 і більше сантиметрів, що викликає асиметрію грудей або навіть гіпертрофію. У той час як деякі жінки воліють люмпектоміі (операція з видалення пухлини) для власного заспокоєння, більшість випадків не вимагають подальшого лікування. При цьому необхідний ретельний нагляд, щоб відстежувати зміни в розмірах або текстурі. І якщо після постановки діагнозу і прийнятого рішення обмежиться спостереженнями ви помітите зміни або відмінності від попередньої картини, або виявите нове утворення, це привід для невідкладного відвідування вашого лікуючого лікаря.

Якщо ви самостійно виявили пухлину в молочній залозі, вам необхідно терміново звернутися до профільного лікаря. Він проведе клінічне дослідження грудей, а потім направить на маммограмму або ультразвук. Якщо освіта виявиться щільним, для підтвердження або спростування ракових змін тканин може знадобитися біопсія.

У той час як будь-які зміни в грудях, природно, викликають занепокоєння і стрес, фіброаденома грудей лише незначно збільшує ризик розвитку раку молочної залози в майбутньому, і цей стан не слід розглядати як причину Раку.

Фіброаденома у підлітків

У дівчаток і дівчат у віці від 10 до 18 років фіброаденома має досить широке поширення і високі темпи зростання. Однак, більшість з пухлин зменшуються з часом і можуть навіть зникнути зовсім. Залежно від розміру і дискомфорту, які може доставити така пухлина, рекомендується хірургічне видалення фіброаденоми. Як і у дорослих, які виявляють ущільнення в молочній залозі самостійно, будь-які зміни в грудях молодих дівчат повинні оцінюватися лікарем.

Гігантська фіброаденома

Цей тип виростає більше 5 сантиметрів, викликаючи дискомфорт, біль і видиму асиметрію грудей. У цьому випадку ваш лікар може рекомендувати видалення пухлини. Хоча цей тип фіброаденоми може бути виявлений у жінок і навіть у чоловіків, найчастіше його діагностують у дівчаток-підлітків.

Листоподібна (интраканаликулярная, гігантська міксоматозна, філлоідная) фіброаденома

Хоча даний вид пухлини не відносять до фіброаденоми, деякі в медичному співтоваристві класифікують ці пухлини поряд з ними. Цей вид зустрічається дуже рідко і становить менше 1% всіх пухлин молочної залози. На відміну від фіброаденоми, яка зазвичай має круглу форму, листоподібна пухлина має розмиті межі і шарувату будову. Цей вид пухлини характеризується розростанням епітеліальної і сполучної тканини.

Листоподібна фіброаденома має тенденцію до швидкого зростання, при цьому рідко поширюється за межі грудей. У той час як традиційні форми фіброміом завжди доброякісні, листоподібна форма може перебувати як в прикордонному (проміжному) стані, так і перерости в злоякісну. У разі діагностування цього виду пухлини, в більшості випадків потрібна операція з видалення фіброаденоми молочної залози і обов’язкова біопсія.

Ознаки та симптоми фіброаденоми молочної залози

Невелике пружне ущільнення круглої форми, яке легко і плавно переміщається під шкірою, часто є першою ознакою фіброаденоми грудей. Краї пухлини добре визначаються, вона рідко викликає біль або дискомфорт. Деякі з них можуть бути недостатньо близько до поверхні шкіри і відчуваються тільки під тиском, наприклад, лежачи на животі. У тому випадку, коли пухлина знаходиться глибоко в тканинах, її можна ідентифікувати тільки за допомогою мамограми або ультразвуку.

Під час вагітності у жінок може спостерігатися швидке зростання цього типу пухлини. Під час менопаузи спостерігають тенденцію до зменшення. Просто пам’ятайте, будь-які помітні зміни повинні повідомлятися лікареві.

Причини виникнення фіброаденоми і фактори ризику

Точна причина виникнення фіброаденоми залишається невідомою. Однак, є деякі докази того, що фіброаденома може бути пов’язана з репродуктивними гормонами — естрогеном і прогестероном. Дослідники припускають наступні причини і фактори ризику:

Діагностика і методи лікування

Перш ніж почати курс лікування, необхідний правильний діагноз. Це найвідповідальніша частина — тут не можна помилитися або щось пропустити. Тому діагностиці приділяється досить багато часу і проводиться вона дуже ретельно. Як видно з наведеного нижче списку, іноді може знадобитися кілька відвідувань лікаря та центрів діагностики протягом декількох тижнів або місяців.

Діагностичні тести містять:

Лікування фіброаденоми молочної залози

Приймаючи рішення, як лікувати фіброаденому в кожному конкретному випадку, лікар завжди розраховує індивідуально, але в цілому прості пухлини до 2 см не вимагають подальшого медичного втручання. Фактично, деякі з них можуть зменшитися з часом або зникнути без лікування. Однак можуть бути рекомендовані додаткові скрининги після закінчення 6 і 12 місяців.

Ваш лікар може рекомендувати хірургічне видалення фіброаденоми молочної залози, якщо це складна або листоподібна фіброаденома. Якщо пухлина велика, заподіює біль і дискомфорт, порушує симетрію грудей, операція значно полегшить ситуацію. Зазвичай рекомендують люмпектоміі або ексцизійної біопсію. Іноді використовують такий, досить сучасний метод, як кріоабляція, де для заморожування і руйнування тканини новоутворення використовується азот.

З дитячої фиброаденомой часто рекомендується тільки спостереження. Однак необхідно буде провести всебічне обстеження освіти, в тому числі і біопсію для виключення онкології. Якщо пухлина росте, якщо це листоподібний тип фіброміоми, в цих випадках повне висічення може бути кращим способом.

Лікування фіброаденоми без операції

Як було написано вище, видаляти просту пухлина менше 2 см немає гострої необхідності. Але якщо вас турбує сам факт наявності пухлини або проста фіброаденома не дуже великого розміру, а дуже хочеться уникнути шрамів, можливих змін зовнішнього вигляду грудей і інших післяопераційних незручностей, лікар може запропонувати кілька методів лікування фіброаденоми без операції, таких як:

Все це в поєднанні з деякими особливостями харчування і руховою активністю цілком здатне якщо не виправити повністю, то цілком поліпшити ситуацію.

Детально про безопераційне лікування фіброаденоми молочної залози читайте тут — Фіброаденома молочної залози: лікування без операції.

Деякі рекомендації по харчуванню та додаткових методів

1. Їжте більше свіжих фруктів і овочів. Дослідження, проведене Центрами з контролю і профілактиці захворювань в США, Дослідницьким центром раку Фреда Хатчінсона і іншими високопоставленими онкологічними центрами по всьому світу, показало, що збільшення споживання свіжих фруктів і овочів поряд з помірними фізичними навантаженнями пов’язано зі зменшенням ризику розвитку раку молочної залози. У дослідженні особливу увагу було приділено перевагам споживання кунжутного масла через що містяться в ньому поліненасичених жирних кислот. Особливо корисні морська капуста, часник, цибуля, і лічі.

2. Вживайте органічне м’ясо і натуральні молочні продукти. На додаток до свіжих фруктів і овочів, ось кращі продукти для боротьби з раком:

3. Чорниця. Є особливо цінним продуктом для пацієнтів з різними новоутвореннями, тому що є джерелом вітаміну С і К, марганцю і клітковини, а також фітохімічних речовин кверцетину, птеростільбена і ресвератрола, які прискорюють саморуйнування деяких типів ракових клітин, включаючи рак легенів, шлунка, підшлункової залози і рак молочної залози.

4. Насіння льону. Дослідження, проведене в лабораторії Університету Торонто з досліджень в області харчових технологій, показало, що лігнано в льняному сім’ї пов’язані зі зменшенням зростання ракових новоутворень, ефективні для зниження ризику розвитку раку молочної залози і вкрай рекомендовані для вживання під час лікування. Для отримання потрібного ефекту рекомендується подрібнювати насіння в кавомолці.

5. Продукти, багаті бета-каротином. У дослідженні, проведеному в Німеччині і опублікованому в журналі Breast Cancer Research and Treatment встановлено, що дієта, що включає бета-каротин, робить деякий позитивний вплив на здоров’я молочної залози, особливо у жінок в період менопаузи поста. Додаткове дослідження показує, що каротиноїди зменшують окислювальний стрес і особливо корисні в зниженні ризику раку молочної залози у жінок, що палять в пременопаузальний період.

Додайте в свою дієту більше бета-каротинові продуктів, таких як морква, гарбуз, солодкий картопля, диня, абрикоси і манго — в основному будь-які фрукти або овочі, які мають багатий помаранчевий або жовтий колір.

6. Зелений чай. Було виявлено, що поліфенольне з’єднання катехін покращує здоров’я, і збільшує рівень естрогену. Дослідники вважають, що це пов’язано з його видатною антиоксидантну активність. Намагайтеся вживати не менше трьох або чотирьох чашок зеленого чаю в день для досягнення найкращих результатів.

7. Приймайте помірні сонячні ванни. Дослідження в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго показали, що більш високий рівень вітаміну D пов’язаний зі зменшенням ризику раку молочної залози, раку легенів і раку сечового міхура. По можливості постарайтеся хоча б 20 хвилин в день бувати на відкритому сонці. Також варто розглянути можливість додавання в раціон добавок з вмістом вітаміну D, особливо в зимовий час і тим, хто проживає в північних районах.

8. Гранат. Дослідження показують, що поліфеноли в гранаті здатні боротися з ростом ракових клітин, особливо щодо естрогензалежних видів раку, таких як рак молочної залози. Дослідники вказують на необхідність довгострокових досліджень і відзначили, що в їх дослідженнях використовувалася добавка з високою ефективністю. Якщо ви використовуєте інгібітори АПФ, препарати для зниження артеріального тиску, статини або препарати для розрідження крові, уникайте додавання граната в їжу.

9. Куркума. Доведено, що куркумін, що міститься в куркумі, бере участь в боротьбі з певними пухлинами і демонструє активність щодо раку молочної залози. Дослідження, опубліковане в журналі Current Pharmaceutical Design, показало, що поліфенольні куркуміноїди інгібують ріст ракових клітин. Для профілактики новоутворень молочної залози щодня приймайте чайну ложку куркуми. А для більшої біодоступності і поліпшення абсорбції рекомендують використовувати дрібку чорного перцю через вміст в ньому пиперина.

10. Волоські горіхи. Завдяки високому вмісту омега-3 жирних кислот, вживання ядер волоського горіха сприяє уповільненню росту пухлин молочної залози, в тому числі ракових. Додатковою перевагою є те, що цей горіх допомагає контролювати вагу і корисний як для дорослих, так і для маленьких дітей.

11. Масло вечірньої примули. За даними Клініки Майо, є дослідження, які показують, що масло вечірньої примули здатне полегшити біль в грудях під час менструального циклу при наявності кісти молочної залози. Деякі дослідники вважають, що жінки, у яких присутня дефіцит лінолевої кислоти, можуть бути більш чутливі до коливань гормонів, а вечірня примула може посприяти заповненню такого дефіциту.

12. Фізична активність. Багаторазові дослідження показують, що 30 хвилин в день фізнагрузкі може знизити ризик розвитку раку молочної залози та інших видів раку. Французьке дослідження показало, що фізична активність дуже багато важить для жінок в постменопаузі. Дослідники підкреслили, що заняття повинні проводиться регулярно. Прогулянки, фітнес, біг, йога, теніс — посильні заняття, які підходять для будь-якого віку.

13. Медитація. Пошук балансу розуму і тіла за допомогою медитації може зіграти важливу роль у знятті стресу і тривоги після постановки діагнозу. Хоча фіброаденома не є раковою пухлиною, усвідомлення ймовірності діагностики раку в майбутньому виявляється досить важким випробуванням для психіки. Дослідження показують, що медитація зменшує стрес у онкологічних хворих, а більш позитивний настрій на благополучний результат збільшує життєві сили для боротьби із захворюванням і підсилює імунітет.

Фіброаденома грудей не є раковою. Проте такий діагноз все ж є фактором ризику для розвитку раку молочної залози в майбутньому. Прояснивши питання — фіброаденома молочної залози, що це таке, як лікувати, потрібно пам’ятати, що харчування, багате білками, фруктами і овочами, горіхами і ягодами, фізична активність і позитивне мислення сприяють значному поліпшення при даному захворюванні, а також знижує ризик виникнення деяких видів раку, включаючи рак молочної залози. Будь-які зміни в стані здоров’я молочних залоз, включаючи виникнення нових пухлин або змін до існуючих, повинен оцінювати тільки лікуючий лікар.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: