Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Фіброаденома молочної залози: видаляти чи ні

Фіброаденома молочної залози: видаляти чи ні

Перше питання, що виникає при підтвердженні діагнозу «фіброаденома молочної залози», — видаляти чи ні. Щоб прийняте поспіхом рішення не виявилося помилковим, для початку необхідно заспокоїтися, а потім ретельно вивчити особливості перебігу захворювання, варіанти його лікування і прогнози на одужання. Можливо, приводу для хвилювання зовсім немає, а хірургічне видалення фіброаденоми молочної залози — не єдиний вихід із ситуації. У будь-якому випадку найкращий помічник хворого — достовірна інформація про турбують його недугу.

Що таке фіброаденома?

Фиброаденомой називають новоутворення в грудях, що складається з сполучної і залізистої тканини і має чіткі межі. Зазвичай ущільнення поодинокі, але іноді виявляють і відразу кілька вузликів. Це найпоширеніший вид доброякісних пухлин. Нерідко хвороба вражає:

Згідно з медичною класифікацією, хвороба представляє одну з форм мастопатії (код D24 по МКБ-10). Крім молочних залоз, ураження можуть торкнутися також шкіри, внутрішніх органів, сухожиль.

Однозначної відповіді на питання «Чи потрібно видаляти фіброаденому молочної залози?» Не існує. Занадто велика кількість факторів впливає на прийняття остаточного рішення. Тільки досвідчений лікар в змозі об’єктивно зважити всі «за» і «проти». Тому відвідування медзакладу при випадковому виявленні кульок в грудях не варто відкладати.

Види фіброаденоми

Вирішуючи, чи треба видаляти фіброаденому молочної залози, доктор бере до уваги загальний стан пацієнта, а також різновид пухлини. Виділяють чотири види новоутворення:

Крім цього, розрізняють дві форми фіброаденоми:

Причини розвитку патології

До теперішнього часу не вдалося виявити точні причини, що призводять до появи і розвитку доброякісних новоутворень. Проте медики виділяють дві групи факторів, що сприяють виникненню патології:

1. Зовнішні:

2. Внутрішні:

Шанси захворіти збільшуються при наявності в анамнезі пацієнтки:

Симптоми

Для фіброаденоми властиво відсутність чіткої клінічної картини. Найчастіше хворі не мають практично ніяких скарг. Шкірний покрив часто залишається без змін, немає набряклості, виділень з сосків і больового синдрому. Це істотно ускладнює своєчасну діагностику і лікування захворювання. Нерідко патологія виявляється випадково — наприклад, при самообстеженні або під час відвідування лікаря зовсім з іншого приводу.

Основні

Основною ознакою фіброаденоми є ущільнення в грудях. Щоб своєчасно діагностувати її, слід проходити профогляди. Не буде зайвим самостійне промацування молочної залози. Для пухлини властиві:

Швидкість збільшення фіброаденоми залежить від гормонального фону, передбачити її заздалегідь не представляється можливим.

Додаткові

Оскільки головним провокуючим фактором є збої гормонального фону, непрямими ознаками можна вважати:

Всі перераховані ознаки, безумовно, не можуть служити підставою для підтвердження наявності фіброаденоми, але є приводом для візиту до лікаря і більш уважного ставлення до свого організму.

Коли потрібна операція

Лікування фіброаденоми далеко не завжди полягає в проведенні хірургічного втручання. Медики кілька разів подумають, перш ніж видаляти фіброаденому молочної залози. Однак в деяких випадках операція — єдиний метод. На щастя, це стосується тільки невеликого відсотка від загальної кількості хворих. Достатнім для призначення оперативного лікування може стати один з наступних симптомів:

Діагностика

Для вірного встановлення діагнозу проводиться повний комплекс діагностичних заходів. Пальпація молочних залоз — перший етап. Цей метод дозволяє виявити наявність утворень в грудях. Після огляду лікар зазвичай призначає додаткові дослідження:

Для більш повної картини захворювання потрібно здати на аналіз сечу і кров, а також відвідати гінеколога і ендокринолога.

Лікування

Поширена думка, що ефективним методом лікування фіброаденоми можна вважати тільки хірургічну операцію. Насправді сучасна медицина готова запропонувати більш щадні способи лікування від недуги. Сьогодні є безопераційне позбавлення від ущільнень у грудях. Але вибрати адекватний метод лікування — справа непроста. Потрібно врахувати вік хворий, супутні захворювання, загальний стан організму, різновид фіброаденоми, показники аналізів тощо. Тому вирішувати, який із методів кращий, повинен лікар.

Варто відзначити, що новоутворення розміром менше 1 см найчастіше взагалі не лікують. Якщо вони не доставляють дискомфорту і больових відчуттів, досить просто спостерігати за ними, регулярно відвідувати фахівця і дотримуватися лікарські приписи.

З більшими пухлинами справи йдуть інакше. Вони вимагають до себе більш пильної уваги і проведення терапевтичних заходів. Конкретний терапевтичний метод вибирається лікарем з урахуванням узагальненої інформації, отриманої на етапі діагностики, а також виду пухлини.

Незріле новоутворення не має щільної консистенції. На нього можна впливати медикаментозно. Така пухлина піддається нескладному консервативного лікування. Нерідкі випадки самостійного зникнення ущільнення. На зрілу пухлина з капсулою лікарські засоби не впливають. Якщо видалення необхідно, доведеться вдатися до більш радикальних способів.

Оперативне втручання

Для призначення операції необхідні вагомі підстави. Показанням для хірургічного видалення є філлоідная форма фіброаденоми. Це обумовлено тим, що всередині таких утворень часто знаходяться атипові клітини, здатні перетворитися в ракові. З огляду на високий ризик появи онкології, доктора вважають за краще не чекати прогресування захворювання і негайно проводять операцію.

Виняток становлять випадки виявлення філлоідную фіброаденоми у вагітної пацієнтки. Якщо результати біопсії не вказують на зміст атипових клітин у пухлині, то оперативне втручання за краще відкласти на деякий час. Для попередження подальшого розвитку ущільнення рекомендується відразу після пологів починати грудне вигодовування.

Хірургічна операція може проводитися в одному з двох варіантів:

Медикаментозна терапія

Одиничну незрілу невелику пухлину зазвичай лікують консервативними способами. Найкращий результат лікарська терапія показує у дівчаток-підлітків і літніх пацієнток.

Фіброаденома — гормонозависимое освіту. Тобто її розвиток тісно пов’язане з рівнем естрогену в організмі. Тому медикаментозне лікування пухлини молочної залози передбачає корекцію гормонального фону. З цією метою призначають прийом прогестерону. Паралельно здійснюється лікування супутніх захворювань, здатних привести до гормональних порушень. Весь терапевтичний процес повинен контролюватися фахівцем. Тому регулярні візити в поліклініку обов’язкові.

Безопераційні методи

Сучасна медицина має в своєму арсеналі кілька безпечних методів лікування фіброаденоми, які в порівнянні з операцією мають цілий ряд переваг:

До безопераційним методам позбавлення від фіброаденоми відносяться:

Народні методи

Варто відразу зазначити, що самостійне лікування може бути небезпечним. Однак якщо діагностика була проведена в повному обсязі, результати аналізів підтвердили доброякісність освіти, і доктор запропонував деякий час поспостерігати, то можна на додаток до лікарських приписами використовувати рецепти народної медицини. Підійдуть загальнозміцнюючі і протизапальні збори.

Увага! Деякі рослини містять фітоестрогени, які можуть вплинути на рівень гормонів. З цієї причини їх прийом заборонений.

Рецепти засобів для прийому всередину:

Склади для зовнішнього застосування

Для використання зовнішніх коштів є обмеження: забороняється робити зігрівальні компреси, так як нагрівання пухлини може викликати її прискорене зростання.

Чи обов’язково видаляти фіброаденому молочної залози

За медичною статистикою, майже 40% жінок мають доброякісні пухлини у грудях. Сам по собі діагноз «фіброаденома» не є підставою для операції. Пухлина вирізують тільки в разі її злоякісності. Невеликі ущільнення, що не мають атипових клітин, абсолютно безпечні для жіночого здоров’я. Найчастіше їх не чіпають, але при цьому уважно стежать за динамікою перебігу захворювання.

Якщо після проведення діагностики лікар пропонує хірургічну операцію, необхідно на неї погоджуватися. Залишена злоякісне утворення здатне завдати здоров’ю набагато більших збитків, ніж оперативне втручання. Прогноз після видалення фіброаденоми досить сприятливий. Ускладнення бувають рідко.

Слід розуміти, що хірургічне втручання спрямоване на усунення наслідки, але не причини патології. І колишній спосіб життя призведе до тих самих результатів — повторної появи ущільнення. Тому після операції спільно з медиками (ендокринологом, гінекологом і ін.) Слід виявити можливі причини розвитку патології, а потім постаратися їх виключити.

Профілактика захворювання

В якості профілактики варто регулярно обстежувати молочні залози, адже будь-яке захворювання легше піддається лікуванню на ранніх стадіях. Крім того, необхідно ретельно стежити за змінами гормонального фону: не допускати набору ваги, правильно приймати оральні контрацептиви, відвідувати ендокринолога.

Якщо фіброаденома вже виявлена, на додаток до перерахованих вище рекомендацій можна додати такі:

Що робити при виявленні ущільнення в грудях

При перших підозрілих ознаках захворювання варто дотримуватися наступного плану дій:

Таким чином, сумніви на тему «видаляти чи ні фіброаденому молочної залози» не повинні турбувати жінок, які виявили у себе це захворювання. Для хірургічного втручання є чіткі медичні показання. У всіх інших випадках можна обійтися набагато більш щадними методами лікування.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: