Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Фініки: користь і шкода для організму

Фініки: користь і шкода для організму

Найшанованіші на Сході сухофрукти — це фініки. Користь і шкода для організму, який вони можуть принести, сьогодні активно досліджується вченими. Однак з давніх часів арабські народи впевнені в абсолютній безпеці цих солодких плодів. Як говориться в Корані, сам пророк Мухаммад вживав фініки в їжу і радив робити те саме іншим. При цьому стверджував, що «Тим, хто з’їдає вранці по 7 фініків, не страшні в цей день ні чаклунство, ні отрута».

Що таке фінік

Плід фінікової пальми — це і є фінік. Іноді китайським фініком називають рослина сімейства крушинових — Зизифус, що, звичайно ж, неправильно. Крім деякого зовнішньої схожості, нічого спільного вони не мають.

Фінікові пальми бувають чоловічої і жіночої статі. Щоб отримати урожай, необхідні обидва дерева. Зазвичай висаджують на 20-25 жіночих одна чоловіча рослина. Плодоносить пальма дуже рясно протягом півстоліття і більше.

До речі, плоди ніяк не обробляються і не потребують обробки. За рахунок дефіциту води вони стають такими підв’яленими вже на пальмі. Залишається тільки видалити пошкоджені фініки і можна упаковувати.

Особливість і цінність фінікової пальми полягає в тому, що придатними до використання є всі його частини: пагони необхідні для проведення релігійних ритуалів, плоди йдуть в їжу, деревина — на будівництво будинків, гілки є покрівельним будматеріалом, а волокна стовбура — відмінним сировиною для виготовлення мотузок.

З серцевини пальми виготовляють борошно. Плоди є сировиною для виробництва алкогольного напою. На Сході широко поширений фініковий мед — набагато більш корисний ніж відомий нам буряковий або тростинний. Виготовлення меду — складний багатоетапний процес, в результаті якого виходить солодкий густий сироп. Продукт може зберігатися без втрати своїх якостей протягом тривалого часу.

Батьківщиною рослини вважається Месопотамія, так як саме на цій території були встановлені факти, що підтверджують вирощування дерева в 4 тисячолітті до н. е. Зараз воно росте в багатьох країнах світу з відповідним кліматом. З давніх-давен і аж до наших днів фінік залишається найдоступнішим джерелом їжі для східних країн. Для харчування під час тривалого походу по пустелі — це просто ідеальний продукт.

Харчова цінність та склад фініків

Араби небезпідставно оспівують користь фініків для організму. У цьому можна переконатися, вивчивши склад плодів. З давнини збереглося прислів’я: «Хто їсть фініки, буде здоровий і душею, і розумом». В наші дні вчені не обмежуються голослівними твердженнями. Біохімічний склад вивчається в лабораторіях. Завдяки цьому цінність продукту стає очевидною.

Калорійність 100 г фруктів дуже висока — 293 кКал. Цим пояснюється швидке насичення при вживанні фініків в їжу. Основну масу складають, звичайно ж, цукру, тобто вуглеводи — приблизно 54%. Білків і жирів істотно менше — відповідно 3 і 0,8%. Води в плодах зовсім небагато — всього 0,78%. Зате більш ніж достатньо харчових волокон — близько 30%.

Крім того, продукт містить:

А також:

За рахунок такого багатого складу фініки здатні забезпечувати багато потреб людського організму. Відомі випадки, коли відлюдники, що йшли в пустелю, на протязі довгих років без шкоди для здоров’я вживали в їжу тільки ці солодкі плоди і воду. Повторювати їх досвід не рекомендується, а ось внести різноманітність в свій раціон харчування буде не зайвим.

Користь фініків для організму людини

Крім того, що фініки використовуються в якості продукту харчування, не менше часто вони застосовуються як лікувальний засіб. Доведено їх протизапальну, антиоксидантну, гепатопротективное, гіпоглікемічну, імуномодулюючу, нейропротективное, протипухлинну дію. До того ж хороші результати були отримані при лікуванні чоловічого безпліддя (Каромат І. Дж., Юсупова Г. С. Фініки як лікувальний засіб. Біологія і інтегративна медицина. 2017, №2, с.143-155).

Зміцнюють серце і судини

« Американський журнал клінічного харчування » опублікував підсумки кількох досліджень, що проводилися в різних країнах протягом 14 років. Було встановлено, що при щоденному вживанні 100 мг магнію (5-6 плодів) ризик інсульту падає на 9%. Крім цього, продукт має гіпотензивну дію і зміцнює судини.

Для ще більшого лікувального ефекту працівники Ізраїльського медичного центру Рамбам радять поєднувати фініки з гранатовим соком. Така суміш ефективно захищає організм від розвитку атеросклерозу і інших судинних і серцевих захворювань.

В результаті проведених на мишах досліджень по природному попередження інсультів і серцевих патологій були отримані приголомшливі результати. Вживання фініків з гранатовим соком знижує артеріальний холестерин на 28%, скорочує окисні процеси в артеріальній стінці на 33%. При цьому була визначена оптимальна добова доза для людини: три фініка (бажано подрібнені) і половина склянки (якщо точно, то 118 мл) гранатового соку.

Попереджають розвиток хвороби Альцгеймера

Сучасна медицина поки не має ефективних засобів, здатних забезпечити профілактику хвороби Альцгеймера або хоча б уповільнення її прогресування. Проте в процесі їх активного пошуку медики прийшли до висновку, що мінімізувати ризик розвитку захворювання можуть деякі продукти харчування і певний спосіб життя.

Вдалося встановити і клінічно довести нейропротекторну дію фінікових плодів, а також позитивний вплив на пам’ять і зниження рівня тривожності ( Subash S. Et al. Diet rich in date palm fruits improves memory, learning and reduces beta amyloid in transgenic mouse model of Alzheimer’s disease. J. Ayurveda Integr. Med. 2015 Apr-Jun 6 (2), p. 111-120).

Надають протимікробний ефект

Повсюдне бездумне призначення антибіотичних засобів призвело до виникнення серйозної проблеми — появи бактеріальної стійкості. Виробництво все більше сильних антибіотиків замикає це коло ще міцніше. Єдиний вихід з ситуації, що склалася — пошук альтернативних методів лікування бактеріальної інфекції. В цьому плані має сенс розглядати можливість застосування натуральних продуктів. Вони в порівнянні з ліками мають безліч плюсів, серед яких найістотніші — це невисока вартість і відсутність побічних дій.

Проведені масштабні дослідження показали високу ефективність фінікових плодів в боротьбі з багатьма потенційними збудниками патологічних процесів, зокрема кишковою паличкою і клесібеллой, що дозволяє використовувати фініки в боротьбі з пневмоніями. Також був виявлений протимікробний ефект щодо ентерококка фекального. Це означає, що містяться в плодах речовини показують хороший результат при лікуванні кишкових інфекцій.

При перших хворобливих проявах (кашлі, легкому нездужанні) допомагає простий засіб — фініки з молоком. Воно ефективно усуває легеневі спазми і очищає дихальні шляхи. Для приготування кілька фініків відварюють в двох склянках молока (бажано домашнього або хоча б жирного), млоять кілька хвилин. П’ють по 0,5 склянки через 20 хвилин після їди. Приготоване засіб потрібно вживати протягом дня.

Підтримують жіночий організм під час і після вагітності

Численні корисні властивості фініків стають особливо актуальними для жінки в період виношування малюка. Ці солодкі плоди містять речовини, які зміцнюють стінки матки і, як наслідок, полегшують процес пологів, які мінімізують ймовірність маткової кровотечі і викидня, а також сприяють швидкому післяпологовому відновленню.

Для підвищення лактації сушені фініки — це ідеальний засіб: смачне і виключно корисне. Секрет полягає в тому, що регулярне споживання ласощів сприяє активному викиду гормону окситоцину, який збільшує обсяг молока і збагачує його складу.

Нерідко молодим мамам заважає насолоджуватися своєю новою роллю післяпологова депресія. Статистика стверджує, що таке явище зустрічається приблизно у третини всіх породіль. Попередити появу такої напасті теж можуть фініки. Вони благотворно впливають на нервову систему, тому здатні усунути неприємні для молодої мами симптоми.

Крім цього, фінікові плоди в цілому позитивно впливають на жіночий організм:

Повертають чоловічу силу

Чоловіки у всі часи напередодні важливих подій вживали в їжу фініки. З історичних джерел відомо, що Олександр Македонський перед битвою видавав своїм солдатам по сім фінікових плодів. Вважалося, що це додасть їм витривалості і збільшить силу.

Завдяки своїй здатності покращувати циркуляцію крові і зміцнювати судини фініки вже багато століть використовуються в якості народного кошти для потенції. Крім того, їх вживання збільшує активність і кількість сперматозоїдів, підвищуючи шанси на запліднення.

При наявності шкідливих звичок цілющі плоди допоможуть очистити організм від важких металів і токсинів, а також захистити від канцерогенів, нормалізувати склад крові.

Чоловікам варто включити фініки в свій раціон з метою:

Можуть використовуватися при діабеті

У зв’язку з високим вмістом цукрів у плодах багато медиків вважають цей продукт невідповідним для діабетиків. Частина з них рекомендують хворим зовсім виключити фініки зі свого раціону. Однак є й інша думка.

Ізраїльські лікарі після уважного вивчення продукту прийшли до наступних висновків:

Детально про вживання фініків при цукровому діабеті 2 типу ви можете дізнатися на цій сторінці — Фініки при цукровому діабеті 2 типу: можна чи ні.

Покращують стан травної системи

Про високий рівень корисності фініків для травної системи писав ще І. І. Мечников. Помірне споживання фінікових плодів приносить користь всьому кишковому тракту, особливо благотворно впливає на здоров’я товстої кишки. Було доведено, що їх цілющі властивості дозволяють попередити розвиток дисбактеріозу — в кишечнику збільшується кількість корисних бактерій. Крім того, нормалізується стілець, істотно знижується ризик появи багатьох шлунково-кишкових захворювань, зокрема колоректального раку ( Eid N. Et al. The impact of date palm fruits and their component polyphenols, on gut microbial ecology, bacterial metabolites and colon cancer cell proliferation. J. Nutr. Sci. 2014 року, Oct 8; 3: e46).

Гарного ефекту вдається досягти при боротьбі з печією. Для зникнення неприємного печіння досить з’їсти 2-3 плоди, ретельно розжовуючи. Перевищувати рекомендовану кількість небажано. Пари фініків досить, щоб швидко нормалізувати кислотність шлункового середовища.

Особливо корисно час від часу проводити фініковий розвантажувальний день. На кожний прийом їжі досить жмені плодів (це приблизно 100 г). Протягом усього дня необхідно забезпечити організм достатньою кількістю рідини. Для цього підійде вода, трав’яний чай або відвар.

Дитячі кольки або інші травні розлади краще знімати фініковим компотом. Додатково до свого лікувальній дії він забезпечить організм дитини вітамінами і мінералами.

Мають протипухлинний ефект

На сьогоднішній день вважається, що головною причиною розвитку Раку є генетичний збій. Для лікування при онкології в основному використовуються хіміопрепарати, які дають серйозні побічні ефекти. Променева терапія, як показує медична практика, теж часто має негативні наслідки.

Вміщені в фініках флавоноїди, фенольні сполуки і селен дозволяють боротися із захворюванням більш м’яко. У проведених дослідженнях було доведено протипухлинний ефект фрукта, але, на жаль, вченим так і не вдалося повністю розібратися в механізмі його впливу на хворі клітини (Arshad H. et al. Therapeutic effects of date fruits (Phoenix dactylifera) in the prevention of diseases via modulation of anti-inflammatory, anti-oxidant and anti-tumour activity. Int. J. Clin. Exp. Med. 2014 року, 7 (3), p. 483-491).

Таким чином, покладатися тільки на допомогу фініків завдяки їхній онкології — дуже ризиковано. Зате як профілактичний засіб вони підійдуть ідеально. Для підвищення оздоровчого ефекту складають суміш з декількох інгредієнтів:

Ліки рекомендується приймати по 1,5-2 ч. Л. за півгодини до їди. Засіб допоможе попередити розвиток патології, а також відновити організм після перенесеної хіміотерапії.

Корисні при будь-якому вазі

Фініки унікальні тим, що однаково корисні і для повних, і для худих. При надлишковій масі тіла можна використовувати продукт як основу дієти:

За ці 6 днів зайві кілограми будуть буквально танути. Дієта вже багатьма випробувана і підтвердила свою ефективність. Єдине попередження: не можна перевищувати рекомендовані терміни — довше 6 днів дотримуватися такого режиму харчування неприпустимо.

При недостатності ваги і анорексії допоможе фініковий відвар. Він швидко насичує організм калоріями і поживними речовинами, відмінно засвоюється.

Шкода фініків для організму людини

Незважаючи на приголомшливий смак і численні корисні властивості, не варто забувати, що фініки, як і будь-який інший продукт, можуть мати і негативні сторони. Перед включенням фрукта в раціон необхідно попередньо оцінити потенційну шкоду фініків для організму — в деяких випадках він може багаторазово перевищувати передбачувану користь.

Якщо споживати фрукт помірно, то негативних наслідків, швидше за все, не буде. Надмірне захоплення фініковими плодами здатне істотно нашкодити. Слід дотримуватися обережності в наступних випадках:

Як і будь-які фрукти, фініки перед вживанням необхідно ретельно промивати. Перш за все, необхідно переконатися у відсутності цвілі та інших явних пошкоджень плодів. Потім гарненько помити гарячою водою, а краще за все — залити на кілька хвилин окропом. Справа в тому, що крім природного забруднення покупні сухофрукти можуть бути оброблені сірчистим газом або діоксидом сірки для збереження товарного вигляду. Такі плоди можуть місяцями зберігати гарний колір і не псуватися. Однак для організму людини подібні речовини є отрутою. При попаданні всередину вони можуть провокувати запальні процеси, подразнення слизової оболонки, а при постійному вживанні — навіть призводити до виразки.

Крім того, схильні до мігрені люди повинні дуже обережно вводити в раціон фініки. У них міститься речовина, здатне звужувати судини, — тирамін. Це може спровокувати напад головного болю.

Через високий вміст цукру фініки потрапили в немилість до стоматологів. Лікарі вважають, що солодкі плоди негативно впливають на зубну емаль і можуть викликати карієс. Тому радять запивати солодощі теплим чаєм (природно, без цукру), а після їжі не забувати полоскати рот.

Для вечірнього перекусу фініки зовсім не годяться. Справа в тому, що на їх перетравлення необхідно кілька годин. Тому найкращий час для їх вживання — ранок або хоча б перша половина дня.

Протипоказання

З огляду на неоднозначність властивостей фініків (з одного боку, доведена цінність і поживність, з іншого — теоретично можливу шкоду для організму), є кілька відносних протипоказань для вживання цього продукту:

У деяких випадках фініки категорично заборонені:

Для здорової людини загальне правило таке: вживати фініки потрібно в помірних кількостях, тоді вони принесуть виключно користь.

Як вживати фініки

У всьому слід знати міру. Навіть якщо немає прямих протипоказань до вживання фрукта, не варто їм занадто захоплюватися. Конкретних рекомендацій, скільки потрібно їсти фініків в день, звичайно ж, не існує. Хоча прийнято вважати, що для здорової дорослої людини максимально допустима добова норма фініків становить приблизно 100 г. Однак ця норма може збільшуватися навіть в два рази — наприклад, для спортсменів або активно працюючих людей. Для різних категорій існують деякі нюанси вживання плодів:

Маленькі солодкі плоди не дарма називають хлібом пустелі. Для деяких народів вони є єдиним джерелом необхідних поживних речовин. Фінікова пальма забезпечує людину буквально всім необхідним: починаючи від будматеріалів для житла і закінчуючи харчуванням. У нашій смузі до оцінки користі і шкоди фініків для організму потрібно підходити з інших позицій. Безумовно, не потрібно відмовлятися від такого цінного, поживного і смачного продукту, але і надмірно захоплюватися їм теж не варто.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: