Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Гепатит А: що це таке і як передається, як лікувати і як уникнути

Гепатит А: що це таке і як передається, як лікувати і як уникнути

Гепатит А є вірусною інфекцією, яка вражає печінку. Зазвичай він поширюється шляхом вживання в їжу заражених продуктів харчування і води. Хоча гепатит А зазвичай не є небезпечним для життя, на відміну від гепатиту В або гепатиту С, вірус гепатиту А може змушувати вас відчувати себе хворим протягом тижнів або навіть місяців, а інфіковані люди у віці старше 50 років мають підвищений ризик розвитку захворювання печінки або печінкової недостатність в результаті вірусного ураження. При належній гігієні і санітарії поширення вірусу може бути припинено. Якщо ви підхопили гепатит А, є природні способи лікування, що дозволяють полегшити симптоми і зміцнити імунну систему, щоб ваш організм швидко відновився. Нижче ми розглянемо гепатит А — що це таке і як передається, як лікувати і як уникнути інфікування.

Що таке гепатит А?

Гепатит А — це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту А. Це захворювання не настільки небезпечно, як гепатит В і С, тому що воно проявляється тільки як гостра інфекція і не викликає хронічного захворювання печінки. І на відміну від гепатиту В і С, гепатит А рідко смертельний; проте вірус може викликати виснажливі симптоми і навіть гостру печінкову недостатність.

Вірус гепатиту А є однією з основних причин зараження і хвороб, пов’язаних з харчовими продуктами. Як тільки вірус потрапляє в їжу або воду, він може швидко поширитися і викликати епідемію. Прикладом великої спалаху гепатиту А є епідемія 1998 року в Шанхаї, Китай. Більше 300 000 чоловік заразилися гепатитом А після вживання сирих молюсків, заражених вірусом, які потрапили в сильно забруднені прибережні води. Спалах привела до економічних і соціальних наслідків. Ресторани втратили бізнес, лікарні були заповнені пацієнтами, а інфікованих не видужували протягом декількох тижнів і не могли працювати. Плюс люди побоювалися контакту з жителями Шанхая через побоювання подальшого поширення хвороби.

Дослідники вважають, що погана санітарія та недостатня термічна обробка їжі, які не вбивають вірус, викликали епідемію в Шанхаї та інших містах, які постраждали від спалахів гепатиту А, наприклад, вживання сирого молюска не пов’язане з процесом термічної обробки, який би вбив вірус. І коли стічні води скидаються в місцеві річки і гавані, що є звичайною практикою в таких місцях, як Шанхай, існує набагато вищий ризик зараження.

Ознаки та симптоми гепатиту А

Симптоми гепатиту А варіюються від незначних до тяжких. Деякі інфіковані люди не відчувають будь-яких помітних симптомів, особливо діти у віці до шести років. Симптоми зазвичай з’являються через два-шість тижнів після контакту з вірусом. У деяких людей інфекція триватиме кілька тижнів, але у інших симптоми тривають протягом декількох місяців.

До найбільш поширених симптомів гепатиту А відносяться:

У дітей старшого віку і дорослих жовтяниця зустрічається більш ніж в 70% випадків. Жовтяниця викликає пожовтіння шкіри і білків очей (очного яблука). Захворювання може також викликати потемніння сечі і знебарвити ваші калові маси. Це відбувається у пацієнтів з гепатитом А, тому що їх печінка не може метаболизировать червоні кров’яні клітини, які руйнуються, що викликає накопичення білірубіну.

Причини і фактори ризику

Гепатит А в першу чергу поширюється, коли неінфікований людина вживає їжу або воду, забруднену фекаліями інфікованої людини. Є кілька способів того, як передається вірус гепатиту А:

Вірус також може поширюватися через статевий контакт і забруднену їжу або воду. Спалах, пов’язана з водою, зазвичай пов’язана з зараженням стічних вод або води, яка не обробляється належним чином. Цього зазвичай уникають в розвинених країнах, оскільки хлорування води вбиває вірус, якщо він потрапляє в водопровід.

Заражена вода і їжа частіше зустрічається в районах, де є погані санітарні умови або через погану особистої гігієни. Згідно CDC, до продуктів і напоїв, які більш схильні до зараження гепатитом А, відносяться:

Продукти харчування можуть бути заражені вірусом гепатиту А в багатьох місцях, включаючи місця їх вирощування і збору, місця обробки і приготування.

Наступні обставини або сценарії можуть призвести до зараження гепатитом А:

Цікаво, що країни, що розвиваються з поганими гігієнічними і санітарними умовами рідко піддаються спалахів гепатиту А, хоча ці області мають високий рівень зараження. Це пов’язано з тим, що в цих районах 90% дітей інфікуються гепатитом A до досягнення ними 10 років. У цьому віці у дітей немає виражених симптомів. Потім вони стають стійкими до вірусу. Тому, якщо вони вступають в контакт з ним пізніше в житті, вони не будуть заражені.

З іншого боку, райони з проміжними рівнями гепатиту А піддаються більшому ризику розвитку спалахів. У країнах, де санітарні умови покращуються, але варіюються від міста до міста, діти часто уникають зараження в перші роки життя. Але вони можуть бути заражені вірусом у дорослому житті, так як у них не вироблений імунітет проти вірусу гепатиту А. Це те, як великі спалахи і більш високі показники захворюваності відбуваються всередині спільноти.

Як лікувати гепатит А — стандартна терапія

Не існує певних ліків або методу лікування гепатиту А. Зазвичай симптоми зникають через кілька тижнів або навіть місяців.

Стандартне лікування включає вакцину проти гепатиту А, яка доступна для дітей і дорослих, схильних до ризику зараження вірусом, або як спосіб боротьби з поширенням вірусу гепатиту А. Згідно Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вакцина проти гепатиту А «може бути надана в рамках регулярних програм імунізації дітей, а також з іншими вакцинами для мандрівників».

До дорослим людям з підвищеним ризиком зараження вірусом ставляться ті, хто використовує рекреаційні препарати, сексуально пов’язані з інфікованою людиною або планують поїздку в зону підвищеного ризику. Люди з хронічним захворюванням печінки також піддаються підвищеному ризику серйозних ускладнень, якщо вони заражаються гепатитом А.

Для кого-то, хто вже піддався впливу вірусу, CDC рекомендує або ін’єкцію імуноглобуліну, або вакцину проти гепатиту А. Але ця форма лікування повинна бути проведена протягом перших двох тижнів після контакту з вірусом, щоб бути ефективною. Імунний глобулін зроблений з плазми крові людини. Він містить антитіла, які можуть захистити вас від інфекції. Майте на увазі, що він працює тільки протягом короткого періоду часу — приблизно три місяці.

6 Природних способів профілактики і лікування гепатиту А

На щастя, існує декілька природних способів, здатних запобігти, а також допомогти лікувати гепатит А. Ці варіанти варіюються, починаючи зі зміни раціону харчування і закінчуючи контролем стресу, які допоможуть в першу чергу уникнути зараження цією хворобою.

1. оздоровити і збалансуйте ваш раціон харчування

Термін «гепатит» означає запалення печінки. Одним з найбільш важливих дій, які необхідно вжити для лікування симптомів гепатиту А, є дотримання чистої, добре збалансованою і протизапальної дієти. Вживання протизапальних продуктів може допомогти регулювати вашу імунну систему і дозволити вашому організму швидко відновлюватися. Ці продукти також багаті антиоксидантами, вітамінами, мінералами і корисними жирами, які життєво важливі для відновлення вашого організму.

Ось список продуктів, які ви повинні споживати щодня, особливо коли ваше тіло відновлюється після інфекції, такої як гепатит A:

Під час боротьби з симптомами гепатиту А і навіть після одужання, тримайтеся подалі від солодких продуктів, фабричних і упакованих продуктів, а також продуктів, що містять рафіновані вуглеводи. Вживання цих продуктів приведуть тільки до запалення і може послабити вашу імунну систему.

2. Залишайтеся гідратованих

Для лікування симптомів гепатиту А ви повинні залишатися гідратованими, випиваючи багато води і інших рідин протягом дня. Це особливо важливо, якщо ви відчуваєте діарею і блювоту, а це значить, що ви швидко втрачаєте рідини.

Скільки води ви повинні пити, залежить від вашої ваги, вироблення сечі і клімату. Але, як правило, вам необхідно отримувати приблизно від 1800 до 2400 мл води в день. Якщо ви втрачаєте рідину в зв’язку з симптомами гепатиту А, носите завжди з собою 500 мл пляшки води і намагайтеся випивати чотири таких кожен день. Також корисно вживати соковиті фрукти і овочі. До таких фруктам і овочам відносяться:

3. Намагайтеся перебувати в спокої і зменшите стрес

Щоб ваш організм ефективно боровся з вірусом гепатиту А, вам потрібно переконатися, що ви більше відпочиваєте (близько восьми годин щоночі) і менше нервуєте. Фактично, дослідження показують, що сон впливає на імунні функції. Якщо ви відчуваєте слабкість і втома, не намагайтеся навантажувати себе. Дозвольте вашому тілу відпочити, коли ви одужує від вірусної інфекції.

Проблеми зі сном? Спробуйте деякі природні допоміжні засоби для гарного сну, такі як вживання в їжу продуктів, що містять триптофан — амінокислоту, яка допомагає привести ваш мозок в розслаблений стан (див. 5 продуктів, які допомагають лікувати безсоння і поліпшити сон). Ви також можете використовувати ефірна олія лаванди, щоб сприяти спокою і розслаблення. Просто розпорошите 5-10 крапель лаванди або нанесіть 2-3 краплі на ваші віскі і зап’ястя перед сном.

Для зменшення стресу ви можете використовувати не тільки масло лаванди, але і такі методи як проведення часу на природі або заняття йогою.

Детально про те, як позбутися від стресу читайте тут — Як позбутися від стресу — 10 кращих способів.

4. Спробуйте масло перцевої м’яти

Олія перцевої м’яти можна використовувати для підвищення вашого енергетичного рівня і позбавлення від нудоти — одного з найбільш поширених симптомів гепатиту А. Масло перцевої м’яти зазвичай використовується для зменшення післяопераційної нудоти і нудоти під час вагітності. Люди, які відчувають себе погано через бактеріальних або вірусних інфекцій, таких як гепатит А, також можуть його використовувати. М’ята перцева надає протиблювотну і спазмолітичну дію на слизову оболонку шлунка і кишечник, зменшуючи нудоту і блювоту без будь-яких побічних ефектів.

Щоб використовувати масло перцевої м’яти для полегшення симптомів гепатиту А, просто втирайте 1-2 краплі в задню частину шиї і ступні. Ви також можете додати 5-10 крапель олії м’яти в холодну або гарячу воду в ванну. Або додайте 2-3 краплі в прохолодний компрес і помістіть його на лоб.

5. Пийте імбирний чай

Ви можете використовувати імбир, щоб зміцнити імунну систему, очистити лімфатичну систему і допомогти організму позбавитися від токсинів і шлаків. Імбирний корінь і ефірне масло імбиру можуть лікувати широкий спектр проблем зі здоров’ям завдяки їх протизапальним і підтримує імунітет властивостями.

Використовуйте імбир, щоб полегшити нудоту і розлад шлунка — два поширених симптому гепатиту А. До деяких інших корисних ефектів імбиру відносяться його здатність стимулювати травлення і метаболізм їжі, допомагаючи організму засвоювати живильні речовини, необхідні для лікування. Вживання імбиру може полегшити біль, зменшити запалення і лікувати інфекції.

Одним з найпростіших способів вживання імбиру є вживання імбирного чаю 2-3 рази на день. Ви можете купити імбирні чайні пакетики, додати 3-4 краплі ефірного масла імбиру в теплу воду або зробити свій власний імбирний чай, додавши тертий корінь імбиру в окріп і давши настоятися йому протягом 10 хвилин.

Детально про корисні властивості імбирного чаю і про те, як його готувати, ви можете дізнатися тут — 5 причин, чому вам варто пити чай з лимоном і імбиром.

6. Уникайте зараження і поширення вірусу

Однією з основних причин зараження гепатитом А є погана гігієна і санітарія. Підтримка особистої гігієни на високому рівні може зменшити поширення гепатиту А. Обов’язково регулярно мийте руки з милом і водою, особливо після відвідування туалету, заміни підгузника або перед приготуванням і вживанням їжі.

Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту А, тримайтеся подалі від недоварених або сирих молюсків, особливо в районах з сумнівною санітарією. І якщо ви їдете в район з історією спалахів гепатиту А, уникайте вживання водопровідної води і замість цього використовуйте воду в пляшках.

Запобіжні заходи

Якщо у вас є гепатит А, не забудьте поговорити з вашим лікарем про ліки, добавках і народні засоби, яких слід уникати. Деякі з цих препаратів або натуральних засобів можуть викликати пошкодження печінки. Це те, чого вам дійсно необхідно уникати, коли ваш організм бореться з гепатитом А. Також дуже важливо уникати вживання алкоголю, який також може пошкодити вашу печінку і ускладнити процес лікування.

Заключні думки про гепатит А

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: