Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Гідронефроз при вагітності: причини, симптоми, лікування, ризики

Гідронефроз при вагітності: причини, симптоми, лікування, ризики

Чи знаєте ви, що близько 90% вагітних жінок страждають гідронефрозом в тій чи іншій формі? Це може здатися шокуючим для вас, але ця інформація надійшла в результаті цілого ряду наукових доповідей. Якщо ви скоро станете матір’ю, настав час розібратися в тому, що являє собою Гидронефроз при вагітності, щоб залишатися в безпеці в цей хвилюючий період життя жінки.

Що таке гідронефроз

Гідронефроз — це не захворювання. Це стан, який зазвичай зачіпає одну нирку, але в деяких випадках може виникнути і на двох нирках одночасно. Воно характеризується нездатністю нормального дренування сечі з нирки у сечовий міхур, що може привести до розширення і пошкодження однієї або обох нирок. Гідронефроз у вагітних жінок може виникнути в результаті здавлювання сечовивідних шляхів або хвороби.

Коли блокування відбувається в одній з нирок — це називається одностороннім гідронефрозом. Якщо ж обидві нирки порушені одночасно — це називається двостороннім гідронефрозом.

Гідронефроз під час вагітності

Розвиток гідронефрозу під час вагітності обумовлено наявністю постійно зростаючого плода в утробі матері, який в якийсь момент може почати здавлювати її сечовивідні шляхи. Безсимптомний розширення ниркових чашок і миски під час вагітності призводить до цього типового стану.

Гідронефроз у вагітних жінок також згадується під назвою гестаційний гидронефроз, і може бути пов’язаний з виникненням поширеною проблеми — розвитком інфекції сечовивідних шляхів (ІМП). За оцінками вчених, близько 90% вагітних жінок страждають тією або іншою формою гідронефрозу. Дилатація (розширення) збірних порожнин нирки найчастіше виникає на правій стороні тіла (в 85% випадків). Дилатація сечоводу може виникнути вище рівня таза. Наявність гідронефрозу через будь-якого внутрішньоутробного патологічного процесу погіршує стан.

Симптоми

Слід взяти до уваги той факт, що в деяких випадках ви не будете відчувати жодних симптомів. Симптоми залежать від того, наскільки інтенсивно відбувається розширення збиральної порожнини нирки. Ось основні симптоми гідронефрозу при вагітності:

Причини виникнення

Гормональні зміни під час вагітності викликають такі стани, як гідронефроз і ектазія сечоводів.

Вагітність призводить до релаксації гладких м’язів у зв’язку з впливом прогестерону. У зв’язку з декстропозиція матки (зміщення матки в праву сторону), захворюваність гідронефрозом у вагітних жінок значно збільшується. Збільшення ваги матки в обмеженому просторі малого таза може привести до здавлення сечоводу, що і здатне викликати гидронефроз. Збільшення гестаційного терміну і вихід матки за межі таза може зменшити тиск на сечоводи. Підвищена гідратація може привести до більш важкій формі гідронефрозу.

Нирковий кровообіг під час вагітності збільшується на 30-50%, а швидкість клубочкової фільтрації (СКФ) приблизно збільшується на 50%. Для перевірки працездатності нирок використовується СКФ тест. Саме тому частота розвитку гідронефрозу у плода під час вагітності збільшується.

Обструкція або закупорка сечовивідних шляхів може стати вродженої у плода (див. Гидронефроз у новонароджених і дітей старшого віку) або може бути однією з фізіологічних реакцій на вагітність.

Камені в нирках, згустки крові, стриктура або рубцювання нирок, рак сечового міхура, уретри і т. д. — є деякими з внутрішніх причин розвитку гідронефрозу. До зовнішніх причин відносяться рак шийки матки і синдром яєчникової вени. До функціональних причин належать: цукровий діабет і міхурово-сечовідний рефлюкс, які також можуть привести до гідронефрозу.

Факти

Діагностика

Ризики

Рідкісним, але потенційно небезпечним для життя ускладненням, пов’язаним з гідронефрозом при вагітності, є спонтанний розрив нирки. Це відбувається через збільшення гідростатичного тиску в нирці. Нирки, пошкоджені до вагітності, в більшій мірі схильні до спонтанного розриву.

Коли звернутися за медичною допомогою

Підвищена температура тіла, гострий біль у животі або сліди крові в сечі є явними ознаками, наявність яких вимагає негайної медичної допомоги. Гідронефроз може привести до летального результату вагітних жінок тільки з однією ниркою. Тому, навіть поява навіть слабо виражених симптомів повинно бути доведено до відома лікаря.

Лікування гідронефрозу в період вагітності

Лікування гідронефрозу під час вагітності можна розділити на кілька типів:

Профілактика

Захворювання нирок часто не викликають ніяких симптомів. Отже, вони можуть залишитися непоміченими, якщо не провести діагностику в потрібний час. Раннє виявлення та лікування захворювань нирок може уповільнити або запобігти їх прогресування. Регулярні аналізи сечі і крові, можуть допомогти виявити будь-які хвороби нирок під час вагітності.

Регулярно консультуйтеся з вашим лікарем протягом всієї вагітності і при щонайменших ознаках гідронефрозу або будь-якого іншого захворювання нирок, своєчасно розпочинайте відповідне лікування. Гідронефроз при вагітності в більшості випадків не є небезпечним, проте все ж варто підстрахуватися і виявити дійсну причину його виникнення, щоб в разі необхідності ви змогли швидко почати лікування, що дозволить уникнути ризиків і ускладнень.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: