Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Гіперглікемія: що це таке, причини, симптоми, лікування

Гіперглікемія: що це таке, причини, симптоми, лікування

Гіперглікемія або підвищений рівень цукру в крові — це стан, при якому надмірна кількість глюкози циркулює в плазмі крові. Зазвичай це рівень цукру в крові вище 11,1 ммоль/л (200 мг/дл), але симптоми можуть не проявлятися аж до навіть більш високих значень, таких як 15-20 ммоль/л (~ 250-300 мг/дл). Якщо у людини рівень глюкози в крові постійно знаходиться в діапазоні між ~ 5,6 і ~ 7 ммоль/л (100-126 мг/дл), вважається що у нього гіперглікемія, в той час як рівень глюкози більше 7 ммоль/л (126 мг/дл) — це вже цукровий діабет. Хронічно підвищений рівень цукру в крові понад 7 ммоль/л (125 мг/дл), може викликати пошкодження органів.

Що таке гіперглікемія

Основні моменти:

Високий рівень глюкози в крові або гіперглікемія можуть з плином часу викликати серйозні ускладнення у людей з цукровим діабетом. Декілька факторів можуть сприяти виникненню гіперглікемії, такі як:

Регулярний аналіз цукру в крові має вирішальне значення для людей з цукровим діабетом, тому що багато людей не відчувають симптомів високого рівня цукру в крові.

Симптоми гіперглікемії

Людина з високим рівнем цукру в крові може відчувати такі короткострокові симптоми:

Якщо ви відчуваєте симптоми гіперглікемії, важливо перевірити рівень глюкози в крові. Постійно високий рівень цукру в крові може привести до хронічних ускладнень, таким як хвороби очей, нирок, серця або пошкодження нервів.

Перераховані вище симптоми можуть розвиватися протягом декількох днів або тижнів. Чим довше це стан залишається невилікуваним, тим серйознішою може бути проблема. Як правило, рівні глюкози в крові вище 10 ммоль/л (180 мг/дл) після їжі, або більше 7,2 ммоль/л (130 мг/дл) перед їжею — вважаються високими. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, щоб дізнатися ваші показники цукру в крові.

Причини виникнення гіперглікемії

Ряд чинників ризику може сприяти розвитку гіперглікемії, в тому числі:

Лікування гіперглікемії

Існує кілька методів лікування гіперглікемії:

Контроль рівня глюкози

Важливою частиною управління цукровим діабетом є часта перевірка рівня глюкози в крові. Після кожної перевірки ви повинні записувати її рівень в записнику, журналі обліку глюкози в крові або в додатку для вимірювання рівня цукру в крові, щоб ви і ваш лікар могли контролювати план лікування. Знаючи, коли ваш рівень глюкози в крові виходить з цільового діапазону, ви можете взяти його під контроль, перш ніж з’являться більш серйозні проблеми.

Фізичні навантаження

Активні фізичні вправи є одним з кращих і найбільш ефективних способів збереження рівня глюкози в крові в належному діапазоні. Якщо рівень цукру в крові стає надто високим, ви можете знизити його за допомогою фізичного навантаження. Якщо ви приймаєте інсулін, обов’язково поговоріть зі своїм лікарем, щоб визначити найкращий час для тренування. Якщо у вас є такі ускладнення, як ушкодження нервів або очей, поговоріть зі своїм лікарем про вправи, які вам найбільш підходять.

Важливе зауваження: Якщо у вас був діабет протягом тривалого періоду часу, і ви проводите інсулінотерапію, поговоріть зі своїм лікарем, щоб дізнатися, чи є які-небудь обмеження щодо вправ при високому рівні цукру в крові. Наприклад, якщо ваш рівень глюкози в крові перевищує 13,3 ммоль/л (240 мг/дл), ваш лікар може попросити вас перевірити сечу на кетони.

Якщо у вас є кетони, не займайтеся фізичними вправами. Ваш лікар може також заборонити вам тренуватися, якщо ваш рівень глюкози в крові вище 16,6 ммоль/л (300 мг/дл) навіть без кетонів. Коли кетони знаходяться у вашому тілі, виконання вправ може привести до підвищення рівня глюкози в крові. Незважаючи на те, що у пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу це трапляється рідко, краще раніше перестрахуватися і дотримуватися безпечної сторони.

Проаналізуйте свої переваги в їжі

Працюйте з дієтологом, щоб створити свій корисний раціон харчування, який допоможе вам регулювати споживання вуглеводів і запобігти підвищенню рівня глюкози в крові.

Оцініть свій план лікування

Ваш лікар може переоцінити ваш план лікування, спираючись на вашу особисту історію хвороби і ваш досвід з гіперглікемією. Він може змінити кількість, тип або час прийому ваших препаратів для лікування діабету. Чи не регулюйте дозування ваших ліків без попередньої бесіди з лікарем.

Ускладнення гіперглікемії

Нелеченая і хронічна гіперглікемія може викликати серйозні ускладнення. До них відносяться:

Гіперглікемія може призвести до діабетичного кетоацидозу

Важливо стежити за гіперглікемією, оскільки цей стан може призвести до небезпечного ускладнення під назвою діабетичний кетоацидоз, який може викликати кому і навіть смерть. Кетоацидоз рідко виникає при цукровому діабеті 2 типу, як правило, він виникає у людей з діабетом 1 типу.

Високий рівень глюкози в крові означає, що клітини організму недоотримують глюкози для отримання потрібної кількості енергії. В результаті цього організм вдається до руйнування власних жирових тканин з метою отримання енергії з жирних кислот. Це руйнування призводить до утворення кетонів, що викликає підвищення кислотності крові.

Діабетичний кетоацидоз вимагає термінової медичної допомоги, а поряд з гіперглікемією і її симптомами, він проявляється в такий спосіб:

Детально про діабетичному кетоацидозі ви можете дізнатися тут — Діабетичний кетоацидоз: причини, симптоми, лікування.

Профілактика гіперглікемії

Хороший контроль цукрового діабету і ретельний моніторинг рівня глюкози в крові є дуже ефективними способами запобігання гіперглікемії.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: