Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Гіпоглікемія: що це таке, причини, симптоми, лікування

Гіпоглікемія: що це таке, причини, симптоми, лікування

Гіпоглікемія, також відома як низький рівень цукру в крові — це стан, при якому рівень цукру (глюкози) в крові знижується нижче норми. Цей стан може призвести до багатьох симптомів, включаючи незграбність, проблеми з промовою, сплутаність свідомості, втрату свідомості, судоми або смерть. Також можуть бути присутнім почуття голоду, пітливість, тремтіння і слабкість. Симптоми зазвичай з’являються швидко. Нижче ви дізнаєтеся: гіпоглікемія — що це таке, симптоми гіпоглікемії, причини виникнення, методи лікування та профілактики.

Що таке гіпоглікемія

Гіпоглікемія — це стан, що характеризується аномально низьким рівнем цукру в крові (глюкози в крові), який є основним джерелом енергії в вашому організмі. Гіпоглікемія зазвичай пов’язана з лікуванням цукрового діабету. Проте, різні захворювання, багато з яких досить рідкісні, можуть викликати низький рівень цукру в крові у людей без діабету. Подібно підвищеній температурі, гіпоглікемія не є самою хворобою — це показник проблеми зі здоров’ям.

Негайне лікування гіпоглікемії включає швидкі заходи по відновленню рівня цукру в крові до нормального рівня (від 0,9 до 6,1 миллимоль на літр або ммоль/л) за допомогою вживання продуктів з високим вмістом цукру або спеціальних ліків. Базове лікування вимагає виявлення і лікування основної причини гіпоглікемії.

Симптоми гіпоглікемії

Подібно до того, як автомобіль потребує палива, ваш організм і мозок потребують постійної поставки цукру (глюкози) для правильної роботи. Якщо рівень глюкози стає занадто низьким, як це відбувається при гіпоглікемії, це може викликати такі ознаки і симптоми:

Оскільки гіпоглікемія погіршується, ознаки та симптоми можуть включати:

Люди з важкою формою гіпоглікемії можуть вести себе як п’яні. Вони можуть мати невиразне вимова і незграбно рухатися.

Крім гіпоглікемії, багато стану можуть викликати ці ознаки і симптоми. Для того, щоб напевно зрозуміти, чи спричинені ці симптоми гіпоглікемією, необхідно взяти зразок крові, і перевірити його на рівень цукру.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Негайно зверніться за допомогою до лікаря, якщо:

Викличте швидку допомогу, якщо:

Причини гіпоглікемії

Гіпоглікемія виникає, коли рівень цукру в крові (глюкози) падає дуже низько. Є кілька причин, чому це може статися. Найбільш поширеним з них є побічний ефект ліків, які використовуються для лікування цукрового діабету. Але щоб зрозуміти, як виникає гіпоглікемія, необхідно зрозуміти, як ваш організм зазвичай регулює виробництво, абсорбцію і зберігання цукру в крові.

Регулювання рівня цукру в крові

Під час травлення ваш організм розщеплює вуглеводи з продуктів, таких як хліб, рис, макарони, овочі, фрукти і молочні продукти на різні молекули цукру. Одна з цих молекул цукру — глюкоза, є основним джерелом енергії для вашого тіла. Глюкоза всмоктується в ваш кровотік після їжі, але не може проникати в клітини більшості ваших тканин без допомоги інсуліну — гормону, що виділяється вашої підшлунковою залозою.

Коли рівень глюкози в крові підвищується, це сигналізує певним клітинам (бета-клітин) у вашій підшлунковій залозі, розташованій за вашим шлунком, вивільняти інсулін. Інсулін, в свою чергу, розблокує ваші клітини, щоб глюкоза могла увійти в них і забезпечити їх енергією, що дає можливість вашим клітинам нормально функціонувати. Будь-яка додаткова глюкоза зберігається в печінці і м’язах у формі глікогену.

Цей процес знижує рівень глюкози в крові і запобігає її підвищення до небезпечно високого рівня.

Якщо ви не їли протягом декількох годин і рівень цукру в крові падає, інший гормон з вашої підшлункової залози, глюкагон, сигналізує про те, щоб ваша печінка розщеплювала зберігається глікоген і вивільняла глюкозу назад в ваш кровотік. Це утримує рівень цукру в крові в нормальному діапазоні до тих пір, поки ви знову не поїду.

Крім печінки, що перетворює глікоген у глюкозу, ваш організм також має здатність виробляти глюкозу за допомогою процесу, званого глюконеогенез. Цей процес відбувається в основному в печінці, але також і в нирках, і використовує різні речовини, які є попередниками глюкози.

Можливі причини, пов’язані з цукровим діабетом

Якщо у вас цукровий діабет, вплив інсуліну на ваш організм різко зменшується по одній з двох причин:

Якщо ви приймаєте занадто багато інсуліну по відношенню до кількості глюкози в крові, це може привести до дуже сильного зниження рівня цукру в крові, що призведе до гіпоглікемії. Гіпоглікемія може також виникнути, якщо після прийняття вашого ліки від діабету ви не їсте стільки, скільки зазвичай (засвоюючи менше глюкози), або ви піддаєтеся великих фізичних навантажень (використовуючи більше глюкози), ніж зазвичай. Щоб цього не сталося, необхідно разом з вашим лікарем визначити оптимальне дозування, яка відповідає вашим звичайним звички харчування і діяльності.

Можливі причини, без цукрового діабету

Гіпоглікемія у людей без діабету зустрічається набагато рідше. Причиною розвитку цього стану можуть стати:

Гіпоглікемія після їжі

Гіпоглікемія зазвичай виникає, коли ви не поїли (натще), але це не завжди так. Іноді гіпоглікемія виникає після їжі, тому що організм виробляє більше інсуліну, ніж необхідно.

Цей тип гіпоглікемії, званий реактивної або постпрандиальной гіпоглікемією, яка може виникати у людей, які перенесли операцію на шлунку. Цей стан може також виникати у людей, що не піддавалися хірургічному втручанню.

Ускладнення гіпоглікемії

Якщо ви занадто довго ігноруєте симптоми гіпоглікемії, ви можете втратити свідомість. Це пов’язано з тим, що ваш мозок потребує глюкози для нормального функціонування.

Необхідно розпізнати ознаки і симптоми гіпоглікемії на ранніх стадіях, тому що нелікована гіпоглікемія може призвести до:

Гипогликемическая необізнаність

Згодом повторювані епізоди гіпоглікемії можуть привести до гіпоглікемічної необізнаності. Тіло і мозок більше не викликають ознак і симптомів, які попереджають про низький рівень цукру в крові, такі як тремтіння в тілі або нерегулярне серцебиття. Коли це трапляється, збільшується ризик розвитку серйозної, небезпечної для життя гіпоглікемії.

Не лікувалися цукровий діабет

Якщо у вас цукровий діабет, епізоди низького рівня цукру в крові дискомфортні і можуть бути страшними. Повторні епізоди гіпоглікемії можуть змусити вас прийняти менше інсуліну, щоб ваш рівень цукру в крові не знижувався занадто сильно. Але довгострокові високі рівні цукру в крові можуть бути небезпечні нанесенням пошкоджень вашим нервам, кровоносних судинах і різним органам.

Тести і діагностика

Для діагностики гіпоглікемії ваш лікар буде використовувати три критерії (часто звані тріадою Уиппла). Тріада Уиппла включає в себе наступні фактори:

Крім того, ваш лікар швидше за все проведе медичне обстеження і перевірить вашу історію хвороби.

Лікування

Лікування гіпоглікемії включає:

Негайне початкове лікування

Первісне лікування залежить від ваших симптомів. Ранні симптоми зазвичай можна лікувати, споживаючи від 15 до 20 грамів швидкодіючого вуглеводу. Швидкодіючі вуглеводи — це продукти, які легко перетворюються в цукор в організмі, такі як цукерки, фруктові соки, які не дієтичні безалкогольні напої, таблетки глюкози або гель. Продукти, що містять жир або білок, не є хорошим засобом для лікування гіпоглікемії, тому що білок і жир можуть уповільнювати засвоєння цукру в організмі.

Повторно перевірте рівень цукру в крові через 15 хвилин після лікування. Якщо рівень цукру в крові все ще нижче 3,9 ммоль/л, спробуйте вжити ще 15-20 грамів швидкодіючого вуглеводу і ще раз перевірте рівень цукру в крові через 15 хвилин. Повторюйте ці кроки, поки рівень цукру в крові не перевищить 3,9 ммоль/л.

Коли рівень цукру в крові повернеться до норми, важливо перекусити або поїсти, щоб допомогти стабілізувати його. Це також допомагає тілу поповнити запаси глікогену, які могли бути виснажені під час гіпоглікемії.

Якщо ваші симптоми більш серйозні, в зв’язку з погіршеної вашою здатністю приймати цукор всередину, вам може знадобитися ін’єкція глюкагону або внутрішньовенне введення глюкози. Не давайте їжу або пиття тим, хто знаходиться без свідомості, так як людина просто може задихнутися.

Якщо ви схильні до важких епізодами гіпоглікемії, запитайте свого лікаря, чи підходить вам домашній глюкагонових набір. Загалом, люди з діабетом, які лікуються інсуліном, повинні мати набір глюкагону на випадок низького рівня глюкози в крові. Сім’я і друзі повинні знати, де знайти цей комплект, і потрібно навчитися його використовувати до виникнення надзвичайної ситуації.

Лікування основного стану

Запобігання рецидивуючої гіпоглікемії вимагає від вашого лікаря виявлення основного захворювання і його лікування. Залежно від основної причини лікування може включати:

Профілактика

Якщо у вас цукровий діабет, ретельно дотримуйтесь плану контролю цього захворювання, який ви розробили спільно з вашим лікарем. Якщо ви приймаєте нові ліки, міняєте графік прийому їжі або ліків, або додаєте нові фізичні вправи, поговоріть зі своїм лікарем про те, як ці зміни можуть вплинути на контроль цукрового діабету і ризик розвитку низького рівня цукру в крові.

Безперервний моніторинг глюкози є хорошим варіантом для деяких людей, особливо з гипогликемической необізнаністю. Це здійснюється за допомогою пристрою, від якого відходить крихітний провід (вводиться під шкіру), який відправляє свідчення глюкози в крові одержувачу кожні п’ять хвилин або близько того. Якщо рівень цукру в крові падає дуже низько, система безперервного моніторингу глюкози попереджає вас про це.

Переконайтеся, що у вас завжди під рукою є швидкодіючий вуглевод, такий як сік або глюкоза, для того, щоб ви змогли підвищити швидко знижується цукор в крові, перш ніж він впаде до небезпечно низького рівня.

Якщо у вас немає цукрового діабету, але виникають повторювані епізоди гіпоглікемії, часті невеликі прийоми їжі протягом всього дня — це тимчасовий захід, яка допоможе вам уникнути занадто низького рівня цукру в крові. Однак такий підхід не є доцільною довгостроковою стратегією. Працюйте зі своїм лікарем, щоб ідентифікувати і лікувати основну причину гіпоглікемії.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: