Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Гіпотиреоз: симптоми і лікування у жінок, причини, профілактика

Гіпотиреоз: симптоми і лікування у жінок, причини, профілактика

Щитовидна залоза розташована в області горла нижче кадика. Вона допомагає контролювати швидкість обміну речовин в організмі, виробляючи гормони тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3). Швидкість метаболізму залежить від швидкості хімічних процесів, що відбуваються в організмі, які необхідні для підтримки життя. У цьому матеріалі ми розглянемо, що таке гіпотиреоз, симптоми і лікування у жінок, а також причини виникнення та заходи профілактики.

Гіпотиреоз — це найбільш поширене захворювання щитовидної залози, яке виникає, коли щитовидна залоза стає не в змозі виробляти достатню кількість гормонів. Швидкість обміну речовин знижується і нормальні функції організму сповільнюються.

Гіпотиреоз зустрічається у 1,5% — 2% жінок і 0,2% чоловіків, і найчастіше розвивається з віком. До 10% жінок у віці старше 65 років відчувають деякі ознаки гіпотиреозу.

Значно рідше гіпотиреоз зачіпає молодих людей. Гіпотиреоз у новонароджених називається кретинізмом, так як це стан пов’язаний з затримкою розумового розвитку, жовтяницею (пожовтіння шкіри), проблемами зі вигодовуванням, утрудненням дихання, а також затримкою росту. Якщо жінка страждає на гіпотиреоз при вагітності, її дитина після народження може мати різні відхилення і дефекти, а також вроджений гіпотиреоз. Вроджений гіпотиреоз у дітей називається «ювенільний гіпотиреоз», який характеризується уповільненим ростом і проблемами з розумовим розвитком. Проте, при негайному лікуванні, проблеми можуть бути зведені до мінімуму.

Причини виникнення гіпотиреозу у жінок

Поява первинного гіпотиреозу пов’язано з патологією самої щитовидної залози, в результаті чого відбувається зниження вироблення тиреоїдних гормонів. Найбільш поширеною причиною виникнення гіпотиреозу у дорослих жінок і в деяких випадках у чоловіків є аутоімунний тиреоїдит. Це захворювання викликається аутоімунним процесом, при якому організм виробляє антитіла, атакуючі і поступово руйнують щитовидну залозу.

Жінки в вісім разів частіше за чоловіків страждають на аутоімунний тиреоїдит, особливо з віком. Це захворювання може передаватися від батьків до дітей або може бути пов’язано з генетичними захворюваннями, такими як синдром Шерешевського, синдром Клайнфельтера і синдром Дауна.

Гіпотиреоз також може бути викликаний лікуванням гіпертиреозу. При лікуванні гіпертиреозу, лікарі пригнічують гіперфункцію щитовидної залози за допомогою препаратів або лікування радіоактивним йодом, або ж просто видаляють щитовидну залозу хірургічним шляхом. В результаті такого лікування гіпертиреозу, щитовидна залоза людини може почати виробляти занадто мало гормонів, що призводить до виникнення гіпотиреозу.

Щоб функціонувати належним чином, щитовидній залозі потрібен йод. Хронічна нестача йоду призводить до зниження виробництва гормонів щитовидної залози, що провокує її збільшення (зоб щитовидної залози).

Деякі рідкісні спадкові захворювання викликають ферментативні порушення в щитовидній залозі, які не дозволяють їй виготовляти гормони. Розвиток вторинного гіпотиреозу (коли є проблема з гіпофізом або гіпоталамусом, а не з щитовидною залозою) може статися, якщо гіпофіз в головному мозку не працює належним чином, і не виробляє тиреотропний гормон (ТТГ), який необхідний для стимулювання щитовидної залози. Ці захворювання дуже рідкісні і не є основною причиною гіпотиреозу.

Прийом деяких ліків призводить до розвитку гіпотиреозу шляхом придушення виробництва гормону щитовидної залози. До них відносяться Аміодарон (сердечне ліки), Літій (ліки від біполярного розладу) і Інтерферон альфа (ліки від раку).

Симптоми і ускладнення гіпотиреозу

Оскільки гормонів Т4 і Т3 не вистачає, швидкість обміну речовин організму і функції органів сповільнюються. Симптоми не завжди очевидні, особливо на ранній стадії захворювання (субклінічний гіпотиреоз), в результаті чого гіпотиреоз іноді може бути помилково прийнятий за інші захворювання.

Люди з гіпотиреозом часто відчувають такі симптоми:

Важливо відзначити, що ці симптоми мають тенденцію бути більш невловимими у літніх людей. Люди похилого віку можуть відчувати сплутаність свідомості, втрату апетиту, їх вага може знижуватися, вони можуть падати і відчувати зниження рухливості.

Якщо гіпотиреоз не лікувати, симптоми будуть прогресувати і в деяких випадках (рідко) може розвинутися таке ускладнення гіпотиреозу, як мікседема. Мікседема — це вкрай важка форма гіпотиреозу, при якій відбувається зниження температури тіла, виникає анемія, і підвищується ризик розвитку застійної серцевої недостатності. Мікседематозная кома зустрічається у деяких людей з важкою формою гіпотиреозу, які піддаються впливу деяких видів стресу, таких як інфекції, сильна форма застуди та грипу, травми або застосування седативних засобів. При мікседематозной комі людина втрачає свідомість, у нього виникають припадки, уповільнення дихання і зниження розумової активності. Детально про симптоми гіпотиреозу ви можете дізнатися тут — 8 несподіваних симптомів гіпотиреозу.

Діагностика гіпотиреозу

Якщо ваш лікар підозрює, що у вас гіпотиреоз, він може направити вас на діагностичні процедури, щоб перевірити, наскільки добре функціонує ваша щитовидна залоза. У вас перевірять рівень гормону Т4 в крові поряд з тиреотропним гормоном (ТТГ), який виробляє гіпофіз. Високий рівень ТТГ свідчить про те, що функція щитовидної залози знижена і що гіпофіз виробляє надлишок гормонів, щоб стимулювати щитовидну залозу.

При вторинному гіпотиреозі гіпофіз не функціонує належним чином і рівень гормону Т4 в крові стає низьким. Сцинтиграфія щитовидної залози за допомогою радіоактивного йоду або технецію, дозволяє лікарям побачити щитовидної залозу і визначити її найменш активні області. УЗД щитовидної залози забезпечує детальну анатомічну візуалізацію залози, і допомагає ідентифікувати ушкодження (наприклад, вузлики, кісти), забезпечуючи точне вимірювання розміру, і показуючи реологічні властивості крові по всій залозі.

Лікування гіпотиреозу і його профілактика

Лікування гіпотиреозу передбачає гормонозаместительную терапію з використанням синтетичних тиреоїдних гормонів, які пацієнту з гіпотиреозом призначають на всю решту життя. Найчастіше призначається прийом синтетичного гормону щитовидної залози T4 у вигляді таблеток (L-Тироксин). Таблетки можуть варіюватися за кількістю міститься в них гормону (наприклад, L-Тироксин 25, 50 або 100 мкг), а дозування коригується для кожної людини індивідуально, поки не буде знайдена оптимальна доза, яка з часом може коригуватися. Людям з гіпотиреозом показаний прийом синтетичних гормонів на постійній основі довічно.

Для безмедикаментозного лікування рекомендується дотримуватися дієти при гіпотиреозі, а також приймати так звані «натуральні» добавки щитовидної залози, які зазвичай містять подрібнену щитовидну залозу тварин, рідко використовуються в даний час. Це відбувається тому, що вони можуть викликати алергічні реакції і не забезпечують необхідну дозу Т4. Крім натуральних добавок, в лікуванні гіпотиреозу також використовують біологічно активні добавки на рослинній основі, такі як препарат Ендонорм (див. Ендонорм при гіпотиреозі).

Великі дози Т4 можуть викликати серйозні побічні ефекти. Вік, маса тіла і кількість вироблених гормонів щитовидною залозою впливають на призначається вам дозу гормону Т4, яка може підвищуватися до тих пір, поки рівень гормону Т4 в крові і ТТГ не повернуться до норми.

Жінки з легкою формою гіпотиреозу, які почуваються добре, що не потребують лікування, в той час як інші можуть відчувати симптоми, що вимагають лікування. Гіпотиреоз має тенденцію погіршуватися з плином часу і навіть випадки легкої форми повинні постійно контролюватися. Особам, які беруть невелику кількість гормонів щитовидної залози, можливо з часом доведеться підвищити дозу. Після певного віку, організми людей похилого віку іноді потребують більш низьких дозах T4.

Якщо причиною розвитку гіпотиреозу стала дисфункція гіпофіза, людині показано лікування. Гіпофіз контролює багато інших залози в організмі, в зв’язку з чим пацієнту з дисфункцією гіпофіза можливо знадобиться приймати і інші ліки для нормалізації різних функцій систем організму.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: