Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Глаукома: що це таке, як лікувати, операція, причини, симптоми

Глаукома: що це таке, як лікувати, операція, причини, симптоми

Глаукома — це велика група очних хвороб, які поступово погіршують зір без будь-яких початкових ознак. На ранніх стадіях захворювання симптоми можуть бути відсутні. За оцінками експертів, половина людей, які страждають на глаукому, можуть не знати, що у них вона є. Нижче ви дізнаєтеся: глаукома — що це таке, як лікувати, операція, форми глаукоми, причини виникнення та симптоми, прогноз.

Що таке глаукома?

Глаукома — це група захворювань очей, які призводять до пошкодження зорового нерва і втрати зору. Найбільш поширеною формою є відкритокутова глаукома. До менш поширених форм цього захворювання відносяться закритокутова глаукома і глаукома з нормальним тиском (ГНД). Відкритокутова глаукома розвивається повільно протягом тривалого часу, і не викликає болю. Бічний зір може почати погіршуватися, слідом за яким погіршується центральний зір, що в результаті призводить до сліпоти, якщо не лікувати. Закритокутова глаукома може проявлятися поступово або раптово. Раптове виникнення може супроводжуватися сильним болем в очах, помутнінням зору, розширенням зіниці, почервонінням очей і нудотою. Втрата зору від глаукоми після її виникнення є незворотною.

До факторів ризику розвитку глаукоми відносяться підвищений внутрішньоочний тиск, сімейна історія хвороби (спадковість), мігрень, високий кров’яний тиск і ожиріння. Внутрішньоочний тиск більше 21 мм рт. ст. (2,8 кПа) або вище, підвищує ризик розвитку глаукоми. Проте у деяких людей може бути висока очний тиск протягом багатьох років і ніколи не розвивається пошкодження. І навпаки, пошкодження зорового нерва може виникати при нормальному тиску — це стан відомо під назвою «глаукома з нормальним тиском». Механізмом розвитку відкритокутової глаукоми, як вважають, є повільний вихід рідкої вологи через трабекулярную мережу, тоді як при закритокутовій глаукомі райдужна оболонка ока блокує трабекулярную мережу. Діагноз ставиться на підставі розширеного огляду очей.

При ранньому лікуванні можна уповільнити або зупинити прогресування захворювання за допомогою ліків, лазерного лікування або хірургічного втручання. Мета цих процедур — зменшення внутрішньоочного тиску. Є ряд різних класів препаратів для лікування глаукоми. Лазерна терапія може бути ефективною як при відкритокутовій, так і при закритокутовій глаукомі. Ряд типів хірургії глаукоми може бути використаний у людей, які недостатньо реагують на інші види лікування. Лікування глаукоми необхідно проводити якомога швидше.

Від 11 до 67 мільйонів чоловік страждають на глаукому в усьому світі. Це захворювання частіше зустрічається у літніх людей. Закритокутова глаукома частіше зустрічається у жінок. Глаукому часто називають «тихим злодієм зору», тому що втрата зору зазвичай відбувається повільно протягом тривалого періоду часу. У всьому світі глаукома є другою за значимістю причиною сліпоти після катаракти. Слово «глаукома» походить від давньогрецького слова «Glaukos», що означає синій, зелений або сірий колір. В англійській мові це слово вживалося вже в 1587 році, але не стало широко використовуватися до 1850 року, коли розробка офтальмоскопа дозволила людям побачити пошкодження зорового нерва.

Форми глаукоми

Існує кілька форм глаукоми. Двома основними формами є:

Вони характеризуються збільшенням внутрішньоочного тиску (ВГД).

Відкритокутова глаукома

Це найбільш поширена форма глаукоми, на яку припадає не менше 90% всіх випадків цього захворювання:

«Відкритокутова» означає, що кут, де райдужна оболонка зустрічається з рогівкою, є таким же широким і відкритим, як і повинно бути. Відкритокутова глаукома також називається первинною або хронічною глаукомою.

Детально про отктитоугольной глаукомі читайте тут — Відкритокутова глаукома: причини, симптоми, лікування і профілактика.

Закритокутова глаукома

Це менш поширена форма глаукоми:

Цю форму глаукоми також називають гострої або вузькокутової глаукомою. На відміну від відкритокутової глаукоми, закритокутова глаукома є результатом аномально закритого кута між райдужкою і рогівкою, що створює перешкоду на шляху струму внутрішньоочної рідини до дренажної мережі. Детально про закритокутовійглаукомі читайте тут — Закритоугольная глаукома: причини, симптоми, лікування і профілактика.

Нормотензивна глаукома (НТГ)

Ця форма також називається глаукомою низького тиску або глаукомою нормального тиску. При нормотензівной глаукомі зоровий нерв пошкоджується, навіть якщо очний тиск не дуже висока. Ми до цих пір не знаємо, чому пошкоджуються зорові нерви деяких людей, навіть якщо вони мають майже нормальні рівні внутрішньоочного тиску.

Вроджена глаукома

Ця форма глаукоми виникає у немовлят, коли протягом передпологового періоду відбувається неправильне або неповне розвиток дренажних каналів очі. Це рідкісне захворювання, яке може успадковуватися. При відсутності ускладнень, мікрохірургія часто може виправити структурні дефекти. Інші випадки лікуються медикаментами і хірургічними операціями.

Вторинна глаукома

Вторинна глаукома відноситься до будь-якого випадку, коли інше захворювання викликає або сприяє збільшенню внутрішньоочного тиску, що призводить до пошкодження зорового нерва і втрати зору.

Вторинна глаукома може виникнути в результаті травми ока, запалення, пухлини або в запущених випадках катаракти або цукрового діабету. Цей тип глаукоми також може бути викликаний деякими ліками, такими як стероїди. Він може мати легку або важку форму. Тип лікування буде залежати від того, чи є це відкритокутовій або глаукому.

Пігментна глаукома

Пігментна глаукома — це форма вторинної відкритокутової глаукоми. Вона виникає, коли гранули пігменту, які знаходяться в задній частині райдужної оболонки ока (кольорова частина ока), проникають в прозору рідину, що утворюється всередині ока. Ці крихітні гранули пігменту стікають до дренажним каналах в оці і повільно забивають їх, що викликає підвищення внутрішньоочного тиску. Лікування звичайно включає в себе медикаментозне лікування, лазерну хірургію або звичайну хірургію.

Псевдоексфоліативним глаукома

Ця форма вторинної відкритокутової глаукоми виникає, коли із зовнішнього шару кришталика всередині очі відшаровується лущиться, схожий на лупу матеріал. Матеріал збирається в кутку між рогівкою і райдужною оболонкою, і може засмітити дренажну систему ока, викликаючи підвищення внутрішньоочного тиску. Псевдоексфоліативним глаукома поширена у осіб скандинавського походження. Лікування звичайно включає в себе застосування медикаментів або хірургічне втручання.

Травматична глаукома

Травма ока може стати причиною вторинної відкритокутової глаукоми. Травматична глаукома може виникнути відразу після травми або через роки. Це захворювання може бути викликане тупими або проникаючими травмами очі. Крім того, такі стани, як важка форма короткозорості, що передує травма, інфекція або попередня операція можуть зробити очей більш уразливим для серйозної травми ока.

Неоваскулярная глаукома

Аномальне утворення нових кровоносних судин на райдужній оболонці і в дренажних каналах очі може стати причиною розвитку вторинної відкритокутової глаукоми.

Неоваскулярная глаукома завжди пов’язана з іншими аномаліями, і частіше за все з цукровим діабетом. Ця форма глаукоми ніколи не виникає сама по собі. Нові кровоносні судини блокують відтік рідини очі через трабекулярную мережу (дренажні канали очі), викликаючи збільшення внутрішньоочного тиску. Цей вид глаукоми дуже важко піддається лікуванню.

Ірідокорнеальний ендотеліальний синдром (ІЕЗ)

Ця рідкісна форма глаукоми зазвичай з’являється тільки в одному оці, а не в обох. Клітини на задній поверхні рогівки поширюються по дренажної тканини ока і по поверхні райдужки, збільшуючи внутрішньоочний тиск і пошкоджуючи зоровий нерв. Ці рогівкові клітини також утворюють спайки, які пов’язують райдужну оболонку з рогівкою, додатково блокуючи дренаж.

Причини виникнення глаукоми

Причиною глаукоми зазвичай є нездатність підтримання належного балансу між кількістю виробленої внутрішньої (внутрішньоочної) рідини і кількістю дренируемой рідини в оці.

Основні причини цього дисбалансу зазвичай пов’язані з формою глаукоми, на яку страждає людина.

Очне яблуко має потребу у внутрішньому тиску рідини, щоб зберігати свою форму, схожу на глобус, і здатність бачити. Але коли щось впливає на здатність внутрішніх очних структур регулювати внутрішньоочний тиск, очний тиск може підніматися до небезпечно високих рівнів, викликаючи глаукому.

При глаукомі очей не може зняти тиск з допомогою дренажу надлишкової рідини, коли тиск дуже високий. Замість цього високу очний тиск просто продовжує зростати і натискати на зоровий нерв до тих пір, поки нервові волокна не будуть необоротно пошкоджені, а зір буде втрачено.

Глаукома і очна анатомія

Коли глаукома прогресує, пошкодження нейронів в кінцевому підсумку призводить до погіршення якості зображення у вигляді втрати периферичного зору. Проте пошкодження очей, здається, починається спочатку в мозку, оскільки зв’язок втрачається.

Це відкриття, про який повідомлялося на початку 2010 року, є великим проривом, здатним привести до поліпшення ранньої діагностики і лікування хвороби очей, згідно дослідникам Vander Institute of Eye (VEI) в Нешвіллі США.

Щоб зрозуміти, що викликає глаукому, ви спочатку повинні знати деякі моменти про анатомію людського ока і про те, як внутриглазная рідина рухається через очей:

Анатомічно, кут дренажу очі називається «відкритим» або «закритим» (вузьким). Чим вже кут, тим важче протікає через нього водяниста волога. Відкритий кут також може перешкоджати відтоку вологи, якщо всередині очних тканин самого кута присутні структурні пошкодження.

Інші причини глаукоми: поганий кровообіг, пошкодження зорового нерва

Хоча високий внутрішньоочний тиск (ВДГ) часто асоціюється з глаукомою, це захворювання очей також може виникати при нормальному внутрішньому тиску очей (нормотензивна глаукома). Люди з цим станом мають дуже чутливі до тиску зорові нерви, які схильні до незворотного пошкодження від того, що зазвичай вважається «нормальним» ВГД. І навпаки, у деяких людей з підвищеним внутрішньоочним тиском, відомим як очна гіпертензія, глаукома може ніколи не розвинутися.

Більшість традиційних методів скринінгу на глаукому включають тестування очей на наявність високого ВГД. Але оскільки глаукома може виникати навіть без високого ВГД, безпосереднє обстеження зорового нерва і візуальне польове тестування мають важливе значення для встановлення (або виключення) діагнозу глаукоми.

Хоча точна причина нормотензівной глаукоми невідома, багато дослідників вважають, що зниження кровопостачання зорового нерва може бути фактором ризику. Це може бути викликано звуженням кровоносних судин, які живлять зоровий нерв або звуженнями цих судин (вазоспазм).

Деякі дослідження також показують, що поганий кровообіг в оці пов’язаний зі сліпими плямами (скотомами), що розвиваються в межах поля зору, подібно до тих, які виникають при глаукомі.

Інтригуюче дослідження, опубліковане в серпні 2007 року, вказує на потенційну таку поширену причину як глаукоми, так і хвороби Альцгеймера, яка створює ураження головного мозку і супроводжують втрати пам’яті.

Дослідники з Великобританії виявили, що накопичення білків бета-амілоїд в сітківці ока і в мозковій тканині, мабуть, пов’язано з розвитком як глаукоми, так і хвороби Альцгеймера.

Однак аномальне накопичення бета-амілоїдних білків не означає, що у людини з хворобою Альцгеймера буде глаукома або навпаки. Дослідники говорять, що схожість між деякими очними і мозковими тканинами може пояснити, чому накопичення бета-амілоїдних білків може впливати як на око, так і на головний мозок.

Симптоми глаукоми

Глаукома — це складне захворювання, при якому ушкодження зорового нерва призводить до втрати зору. Як ви побачили вище, існує кілька форм глаукоми. Двома найбільш поширеними формами є:

Відкритокутова глаукому часто називають «тихим злодієм зору», тому що у неї немає симптомів, поки не сталася значна втрата зору.

Симптоми відкритокутової глаукоми

Ознаки або симптоми відкритокутової глаукоми на ранніх стадіях зазвичай відсутні. Це захворювання розвивається повільно, а іноді і без помітної втрати зору протягом багатьох років.

Більшість людей з відкритокутовою глаукомою відчувають себе добре і не помічають змін у своєму зорі, тому що первісна втрата зору зачіпає бічне або периферичний зір, а гострота зору зберігається до пізньої стадії захворювання.

До того моменту, коли пацієнт усвідомлює втрату зору, хвороба зазвичай вже розвинулася досить сильно. Втрата зору при глаукомі необоротна навіть при хірургічному втручанні. Оскільки відкритокутова глаукома має кілька попереджувальних ознак або симптомів до того, як сталося пошкодження, важливо звернутися до лікаря для регулярних оглядів очей. Якщо при огляді очей виявлена ​​глаукома, офтальмолог може призначити профілактичне лікування, щоб захистити ваш зір.

При відкритокутовій глаукомі кут в оці, де райдужна оболонка зустрічається з рогівкою, настільки ж широкий і відкритий, як і повинно бути, але дренажні канали очі згодом забиваються, викликаючи збільшення внутрішнього тиску очей і подальше пошкодження зорового нерва. Це найпоширеніший тип глаукоми, що розвивається в 90% випадків у людей, багато з яких не підозрюють про наявність хвороби.

Ризик розвитку глаукоми підвищений, якщо у ваших батьків або братів і сестер є це захворювання, і, можливо, якщо у вас цукровий діабет або серцево-судинні захворювання. Ризик розвитку глаукоми також збільшується з віком.

Симптоми глаукоми

При закритокутовій глаукомі кут закривається в більшості областей, викликаючи збільшення тиску в оці, що призводить до пошкодження зорового нерва і можливу втрату зору. Це підвищення внутрішньоочного тиску може статися раптово (гострий напад глаукоми) або поступово. Існують також ранні стадії захворювання, при яких кут закривається, але тиск очей може бути чи не бути високим, і зоровий нерв ще не вражений.

Симптоми гострої глаукоми дуже помітні, і пошкодження відбувається швидко. Якщо у вас виникли будь-які з цих симптомів, негайно зверніться до офтальмолога.

Якщо у вас діагностована глаукома, важливо встановити регулярний графік обстеження з очним лікарем для моніторингу вашого стану і переконатися, що запропоноване лікування ефективне підтримує безпечне очний тиск.

Лікування глаукоми

Глаукому можна лікувати очними краплями, медикаментами, лазерними операціями, традиційної хірургією або комбінацією цих методів. Мета будь-якого лікування — запобігти втраті зору, оскільки втрата зору при глаукомі є незворотною. Доброю новиною є те, що глаукому можна контролювати, якщо її виявляють на ранній стадії, і що при медикаментозному і/або хірургічному лікуванні більшість людей з глаукомою не втратять зір.

Регулярний прийом прописаних ліків має вирішальне значення для запобігання шкоди, що загрожує зору. Саме тому вам важливо обговорити побічні ефекти з вашим лікарем. Хоча кожен препарат має деякі потенційні побічні ефекти, важливо відзначити, що багато пацієнтів не відчувають побічних ефектів взагалі. Ви і ваш лікар повинні працювати в команді в боротьбі проти глаукоми. У вашого доктора багато варіантів. Вони включають:

Очні краплі

Якщо ви хочете контролювати своє очний тиск, важливо приймати ліки регулярно і точно у відповідності до приписів. Оскільки очні краплі всмоктуються в кров, повідомте лікаря про всі прийнятих вами лікарських препаратах. Запитайте вашого лікаря і/або фармацевта, чи безпечно приймати ваші ліки разом з прописаними очними краплями від глаукоми. Деякі препарати можуть бути небезпечні при змішуванні з іншими препаратами. Щоб звести до мінімуму всмоктування в кровотік і збільшити кількість препарату, що всмоктується в око, закрийте очі на одну-дві хвилини після введення крапель і злегка притисніть вказівний палець до нижньому носовому кутку вашого століття, щоб закрити слізний канал, який веде в носову порожнину. У той час як майже всі очні краплі можуть викликати неприємне печіння або поколювання на початковому етапі,

При глаукомі використовуються наступні типи очних крапель:

Таблетки

У випадках, коли очні краплі недостатньо контролюють ВГД, на додаток до них можуть бути призначені лікарські препарати в формі таблеток. Ці таблетки викликають більш системні побічні ефекти, в порівнянні з очними краплями. Їх дія також направлено на поліпшення відтоку внутрішньоочної рідини і зменшення її вироблення. Ці препарати зазвичай приймають від двох до чотирьох разів на день. Важливо поділитися інформацією про призначених вам препаратах з усіма вашими іншими лікарями, щоб вони могли призначати вам ліки, які не викликатимуть потенційно небезпечних взаємодій.

Лікар може призначити вам один з наступних препаратів:

Для лікування глаукоми в домашніх умовах ви можете використовувати деякі зміни в способі життя і харчування, а також натуральні засоби, про що докладно ви можете дізнатися тут — Як лікувати глаукому в домашніх умовах: харчування і натуральні засоби.

Хірургічні процедури (операція)

Коли застосування лікарських засобів не допомагає або у людини виникають нестерпні побічні ефекти, офтальмолог може запропонувати операцію.

Лазерна хірургія (трабекулопластіка)

Цей тип хірургії стає все більш популярним як проміжний крок між медикаментами і традиційної хірургією, хоча довгострокові показники успіху різні. Найбільш поширений тип, що виконується при відкритокутовій глаукомі називається трабекулопластіка. Ця процедура займає від 10 до 15 хвилин, безболісна і може виконуватися або в кабінеті лікаря, або в амбулаторії. Промінь лазера (промінь світла високої енергії) сфокусований на трабекулярної мережі очі. Попри те, що думають багато людей, лазер немає прорізає дірку в оці. Замість цього дренажна система ока змінюється дуже тонкими способами, завдяки чому поліпшується відтік внутрішньоочної рідини, що призводить до зниження ВГД.

Після операції ви можете повернутися додому і займатися звичайними для вас повсякденними справами. Ваш лікар, швидше за все, перевірить ваше ВГД через одну-дві години після лазерної хірургії. Після цієї процедури у багатьох пацієнтів настає поліпшення стану, що дозволяє уникнути або відстрочити операцію. Може знадобитися кілька тижнів, щоб відчути повне понижувальний тиск дію цієї процедури, протягом якого вам, можливо, доведеться продовжувати приймати ваші ліки. Багато пацієнтів в кінцевому підсумку можуть припинити прийом деяких з призначених їм препаратів. Однак самостійно не слід припиняти прийом ліків. Тільки ваш лікар може визначити, чи потрібно вам все ще приймати ліки чи ні. Ускладнення лазерної хірургії мінімальні, тому ця процедура стає все більш популярною,

Аргонова лазерна трабекулопластика (АЛТ) — при відкритокутовій глаукомі

Лазер обробляє трабекулярную мережу очі, збільшуючи відтік внутрішньоочної рідини, тим самим знижуючи ВГД. У багатьох випадках ліки все одно знадобляться. Зазвичай спочатку обробляють половину трабекулярної мережі. При необхідності інша половина може розглядатися як окрема процедура. Цей метод знижує ризик підвищення тиску після операції. Аргонова лазерна трабекулопластика успішно знизила внутрішньоочний тиск у 75% пацієнтів. Цей тип лазерної хірургії може бути виконаний тільки два-три рази в кожному оці протягом усього життя.

Селективна лазерна трабекулопластика (СЛТ) — при відкритокутовій глаукомі

СЛТ — це новий лазер, який використовує дуже низький рівень енергії. Він називається «селективним», оскільки залишає ділянки трабекулярної мережі неушкодженими. З цієї причини вважається, що СЛТ, на відміну від інших типів лазерної хірургії, може бути безпечно повторена. Деякі автори повідомили, що повторне застосування СЛТ або СЛТ після повторного застосування АЛТ ефективно в зниженні ВГД.

Лазерна периферична ірідотомія (ЛПІ) — при закритокутовій глаукомі

Ця процедура використовується, щоб зробити отвір у райдужній оболонці ока, дозволяючи внутрішньоочної рідини текти з задньої камери ока через райдужку прямо в передню камеру ока. Це дозволяє рідини проходити в звичайному режимі. ЛПІ є найкращим методом контролю глаукоми. Цей лазер найчастіше використовується для лікування анатомічно вузького кута і запобігання гострого нападу глаукоми.

Ціклоабляція

Дві лазерні процедури при відкритокутовій глаукомі проробляються з метою зменшення кількості внутрішньоочної рідини шляхом руйнування частини циліарного тіла, яке виробляє водянисту вологу. Ці процедури зазвичай проводяться в разі невдалих традиційних методів лікування, в тому числі, що фільтрує хірургії, або в тих випадках, коли фільтруюча хірургія неможлива або доцільна через форми або інших особливостей очі. Транссклеральной циклофотокоагуляція використовує лазер для направлення енергії через зовнішню склеру ока для досягнення і руйнування частин війкових процесів, не викликаючи пошкодження верхніх тканин. При ендоскопічної циклофотокоагуляція (ЦФК) прилад поміщається всередину очі через хірургічний розріз, так що енергія лазера подається безпосередньо на тканину циліарного тіла.

Традиційна хірургія

Існують наступні види традиційних хірургічних операцій при глаукомі:

Трабекулектомія

Коли ліки і лазерна терапія недостатньо знижують внутрішньоочний тиск, лікарі можуть рекомендувати традиційну хірургію. Найбільш поширеною з операцій є трабекулектомія, яка використовується як при відкритокутовій, так і при закритокутовій глаукомі. У цій процедурі хірург створює прохід в склери (біла частина ока) для дренування надлишкової очної рідини. Створюється клапан, що дозволяє рідини виходити, але не дозволяє оці витекти.

Над отвором на поверхні ока часто утворюється невеликий пухирець рідини, що є ознакою того, що рідина стікає в простір між склерою і кон’юнктивою. Іноді створене хірургічним шляхом дренажний отвір починає закриватися, і ВГД знову піднімається. Це відбувається тому, що тіло намагається загоїти новий отвір. Багато хірурги виконують трабекулектомии з антіфібротіческім агентом, який поміщається на око під час операції і зменшує рубцювання під час періоду загоєння. Найбільш поширеним антіфібротіческім агентом є Мітоміцин-С. Іншим є 5-фторурацил (5-ФУ).

Близько 50% пацієнтів більше не потребують лікування глаукоми після операції протягом значного періоду часу. Від 35 до 40% тих, хто все ще потребує лікування, краще контролюють свої ВГД. Трабекулектомія зазвичай є амбулаторної процедурою. Число післяопераційних візитів до лікаря варіюється, і деякі види діяльності, такі як водіння автомобіля, читання, нахили і згинання, і важка атлетика, повинні бути обмежені протягом двох-чотирьох тижнів після операції.

Імплантація дренажної системи

Було розроблено кілька різних пристроїв для полегшення дренування водянистої вологи з передньої камери і зниження ВГД. Всі ці дренажні пристрої мають аналогічну конструкцію, що складається з невеликої силіконової трубки, яка проходить в передню камеру ока. Трубка з’єднується з однією або декількома пластинами, які пришиваються до поверхні ока (зазвичай не видно). Рідина збирається на пластині і потім абсорбується тканинами в оці. Вважається, що цей тип операції знижує ВГД менше, ніж трабекулектомія, але краще у пацієнтів, чиє ВГД не можна контролювати за допомогою традиційної хірургії або у яких є попередні рубці.

Непроникаюча хірургія

Більш нова непроникаюча хірургія глаукоми, при якій не відбувається проникнення в передню камеру ока, демонструє великі перспективи в мінімізації післяопераційних ускладнень і зниження ризику інфікування. Однак така хірургія часто вимагає більшої професійності від хірурга і зазвичай не знижує ВГД так само, як трабекулектомія. Крім того, необхідні довгострокові дослідження для оцінки цих процедур і визначення їх ролі в клінічному лікуванні пацієнтів з глаукомою.

Деякі перспективні хірургічні альтернативи

Який прогноз при глаукомі

Прогноз залежить від того, коли хвороба виявлена. Якщо діагноз поставлений до значного пошкодження зорового нерва, прогноз, як правило, хороший, якщо пацієнт згоден з лікуванням, запропонованим офтальмологом. Оскільки пошкодження зорового нерва є незворотнім і раніше пошкоджені зорові нерви більш схильні до додаткового пошкодження, зволікання в діагностиці (коли діагностика зроблена після значного пошкодження зорового нерва і часткової втрати зору) веде до більш агресивної терапії та погіршує прогноз.

Чи можна запобігти глаукому

Виходячи з нашого нинішнього рівня знань, первинну відкритокутова глаукому запобігти не можна. Проте пошкодження зорового нерва і погіршення зору, що виникають в результаті глаукоми, можуть бути попереджені постановкою діагнозу на ранньому етапі розвитку хвороби, ефективним лікуванням і дотриманням режиму лікування.

Вторинні форми глаукоми часто можна запобігти, уникаючи травм ока і за допомогою своєчасного лікування запалення очей та інших захворювань очей або організму в цілому, які можуть викликати вторинні форми глаукоми.

У більшості випадків втрату зору при закритокутовій глаукомі можна запобігти за допомогою відповідного використання лазерної ірідотоміі на очах, схильних до ризику розвитку гострої або хронічної глаукоми.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: