Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Гострий бронхіт: симптоми і лікування у дорослих, причини, профілактика

Гострий бронхіт: симптоми і лікування у дорослих, причини, профілактика

Гострий бронхіт є формою запалення нижніх дихальних шляхів, що зачіпає повітряні трубки (бронхи) в легенях. Це захворювання, як правило, виникає раптово і може тривати від 3 до 10 днів. Ми розглянемо: що таке гострий бронхіт, симптоми і лікування у дорослих, причини його виникнення та заходи профілактики для запобігання цьому захворюванню.

Ключові факти

Що таке гострий бронхіт

Захворювання під назвою бронхіт може бути гострим і хронічним. Хронічний бронхіт є раптовим розвитком запального процесу в бронхах — великих дихальних шляхах в легких. Зазвичай це захворювання виникає в результаті вірусного ураження дихальних шляхів або в результаті вдихання речовин, дратівливих легкі, таких як тютюновий дим, токсичні випари, пил і забруднене повітря. Бактерії можуть викликати гострий бронхіт тільки в рідкісних випадках.

Як гострий бронхіт впливає на ваш організм

При гострому бронхіті, клітини, що вистилають бронхи запалюються в результаті інфекції або подразнення. Інфекція зазвичай починається у верхніх відділах респіраторного тракту (в носі або горлі) і після поширюється на бронхи. Коли організм намагається боротися з інфекцією, це викликає набряк бронхів, що призводить до утрудненого дихання і кашлю. Іноді кашель може бути сухим (непродуктивним), але частіше за все людина з бронхітом відкашлює слиз (мокроту). Запалення також викликає зменшення повітряного потоку в бронхах і легенях, що може викликати утруднене дихання, сором у грудях і задишку, так як імунна система бореться з інфекцією. Гострий бронхіт зазвичай триває протягом 3-10 днів. Проте, продуктивний кашель (з відходженням слизу) може тривати протягом декількох тижнів після того, як інфекція усунена.

Наскільки серйозний гострий бронхіт

Гострий бронхіт носить тимчасовий характер і зазвичай не викликає яких-небудь постійних труднощів з диханням. Цілком можливо, у людей з ослабленою імунною системою або іншими серйозними проблемами зі здоров’ям можуть в якості ускладнень гострого бронхіту розвинутися пневмонія або дихальна недостатність. Ось такі категорії людей, у яких ризик розвитку ускладнень гострого бронхіту підвищений:

Симптоми гострого бронхіту

Найбільш поширеними симптомами гострого бронхіту є:

Причини гострого бронхіту

Гострий бронхіт зазвичай виникає в результаті гострої респіраторної вірусної інфекції, а іноді і бактеріальної інфекції, хоча це відбувається менш ніж в 10% випадків.

Фактори ризику

Коли звернутися до лікаря

Вам необхідно звернутися до лікаря в тому випадку, якщо ви підозрюєте, що у вас гострий бронхіт, і, якщо ваші симптоми зберігаються тривалий час. Лікар зробить фізичне обстеження, і, можливо, рентгенівський знімок, якщо у вас підвищена температура тіла. Він порекомендує побільше відпочивати і споживати достатню кількість рідини.

Діагностика гострого бронхіту

Медики діагностують гострий бронхіт, ставлячи питання пацієнтам про випробовуваних ними симптомах і проводять фізичне обстеження. Вони рідко направляють на додаткові діагностичні процедури при цьому захворюванні. Якщо у вас підвищена температура тіла або вона була у вас недавно, ваш лікар може направити вас на рентген грудної клітини, щоб виключити пневмонію (див. Гострий бронхіт і пневмонія — відмінності).

Лікування гострого бронхіту

У більшості випадків гострий бронхіт проходить сам по собі протягом декількох днів. Інфекція пригнічується імунною системою організму протягом 3-10 днів, після чого кашель може спостерігатися ще протягом кількох тижнів. Ваш лікар може порекомендувати відпочинок, вживання великої кількості рідини, прийом муколітичних засобів (відхаркувальних засобів) і/або знеболюючих засобів. Зволожувач повітря або парогенератор може також допомогти. Якщо у вас спостерігаються хрипи і задишка, вам можуть призначити бронходилататори (ліки, вдихувані через інгалятор), щоб відкрити дихальні шляхи.

Що стосується застосування антибіотиків, то їх призначають тільки якщо гострий бронхіт розвинувся в результаті бактеріальної інфекції. При вірусному бронхіті антибіотики не сприяють скороченню перебігу хвороби і не зменшують симптоми. Крім того, прийом антибіотиків, коли вони не рекомендуються може не тільки викликати побічні ефекти, але і привести до того, що ваш організм не буде реагувати на антибіотики, коли це необхідно. Якщо ваш лікар вважає, що бактерії стали причиною розвитку гострого бронхіту, він може призначати антибіотики. Детально про застосування антибіотиків при бронхіті ви можете дізнатися тут — Антибіотики при бронхіті у дорослих: назва і опис.

В середньому, симптоми гострого бронхіту тривають всього пару тижнів. Проте, якщо у вас є кашель, який не проходить, це може бути ознакою більш серйозного захворювання, і ви повинні звернутися до лікаря.

Чого очікувати

Допомогти в лікуванні гострого бронхіту і прискорити одужання вам допоможуть натуральні домашні засоби, про які читайте тут — Лікування бронхіту в домашніх умовах у дорослих і дітей.

Профілактика гострого бронхіту

Уникнення вдихання подразнюючих легкі речовин має важливе значення для профілактики гострого бронхіту, а також це важливо при його лікуванні. Якщо ви курите, вам слід кинути цю шкідливу звичку, так як вона може привести до розвитку хронічного бронхіту курця, який в свою чергу здатний привести до незворотних ушкоджень легких і розвитку важких і небезпечних для життя захворювань дихальних шляхів. Для того, щоб допомогти захистити ваші легені від впливу токсичних парів (лакофарбові вироби тощо. Виділяють шкідливі випаровування), пилу і забрудненого повітря, рекомендується носити маску на обличчі.

Є також деякі дії, які можуть допомогти запобігти розвитку гострого бронхіту:

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: