Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Харчове отруєння у дитини: причини, симптоми, лікування

Харчове отруєння у дитини: причини, симптоми, лікування

Харчове отруєння у дитини, як правило, виникає внаслідок вживання зараженої хвороботворними бактеріями або іншими патогенами їжі. Через деякий час у вашої дитини можуть розвинутися раптові і важкі симптоми, такі як блювота і діарея. Лікування часто не потрібно, але домашній догляд має важливе значення.

Якщо у вашої дитини розвинулося харчове отруєння, переконайтеся, що він п’є багато рідини — це необхідно для запобігання зневоднювання. Відпочинок також дуже важливий.

Симптоми харчового отруєння у дітей, як правило, з’являються досить різко і протягом декількох днів зазвичай настає поліпшення.

Що таке харчове отруєння?

Харчове отруєння виникає в результаті вживання заражених бактеріями (іноді паразитами і вірусами) продуктів харчування (див. 9 продуктів найбільш часто викликають харчове отруєння). Ви не можете відчути смак, запах або побачити цих патогенних мікроорганізмів, але не дивлячись на їх крихітні розміри, вони можуть завдати відчутної шкоди людському організму і особливо дітям.

Після того, як патогени, здатні викликати харчові отруєння потрапляють в організм людини, деякі з них виділяють токсини (отрути), що може викликати діарею і блювоту. Ці симптоми виникають зазвичай протягом декількох годин після зараження. У більшості випадків, харчове отруєння у дитини проходить досить швидко, як правило, протягом 48 годин, без будь-яких тривалих ускладнень.

У деяких випадках, харчове отруєння буває досить серйозним, в зв’язку з чим може знадобитися візит до лікаря. У більш важких випадках харчового отруєння, може виникнути таке поширене важке ускладнення як зневоднення організму. Якщо це відбувається, то дитина потребує певного лікуванні, спрямованому на усунення зневоднення.

Причини

Продукти харчування та напої, включаючи воду, можуть бути заражені мікроорганізмами, здатними викликати у дитини харчове отруєння. Найбільш часто цей стан виникає в результаті вживання продуктів тваринного походження, таких як м’ясо, птиця, яйця, молочні продукти і морепродукти. Однак, немиті фрукти, овочі та інші сирі продукти також можуть бути заражені.

Продукти харчування та напої можуть бути заражені патогенами на багатьох різних етапах приготування, зберігання та процесу обробки:

У дітей з деякими захворюваннями (наприклад, хронічними хворобами нирок) або ослабленою імунною системою, ризик розвитку харчового отруєння підвищений.

Поширені патогени, здатні викликати харчове отруєння у дитини

Харчове отруєння в більшості випадків викликають такі мікроорганізми:

Сальмонела (Salmonella)

Бактерії сальмонели є провідною причиною харчового отруєння (викликають сальмонельоз). Ці бактерії, як правило, потрапляють в продукти харчування, внаслідок контакту з фекаліями тварин. Основною причиною отруєння сальмонелою є вживання молочних продуктів, погано приготованого м’яса і недостатньо добре вимитих сирих овочів і фруктів.

Кишкова паличка (Escherichia coli)

Ці грамнегативні паличкоподібні бактерії, як правило, потрапляють в їжу або воду, внаслідок контакту з фекаліями тварин. Вживання недостатньо термічно обробленого м’ясного фаршу, є найбільш поширеною причиною отруєння кишковою паличкою.

Лістерії (Listeria)

Ці бактерії, в основному, присутні в непастеризованих молочних продуктах, копчених морепродуктах і ковбасних виробах. У деяких випадках, лістерії можуть також бути присутнім на фруктах і овочах, хоча звичайно це буває досить рідко.

Кампілобактер (Campylobacter)

Ці бактерії зазвичай заражають м’ясо, птицю та непастеризоване молоко, а також можуть забруднювати воду. Як у випадках з іншими видами бактерій, вони зазвичай потрапляють в продукти харчування при контакті з зараженими екскрементами тварин.

Золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus)

Ці бактерії можуть бути знайдені в м’ясі, салатах, приготовлених в місцях громадського харчування, а також страви та напої, що містять заражені молочні продукти. Золотистий стафілокок часто розповсюджується за допомогою безпосереднього контакту продуктів харчування з забрудненими руками, при чханні або кашлі. Це означає, що інфекція може передаватися людьми, які готують або обробними їжу.

Шигели (Shigella)

Шигели часто виявляють в морепродуктах або сирих фруктах і овочах. Здебільшого, ці бактерії поширюються при приготуванні або обробці їжі недостатньо добре вимитими руками, особливо після відвідування туалету. Іноді інфекція викликає поява крові в калі.

Вірус гепатиту А

В основному цей вірус передається при вживанні сирих молюсків або продуктів, оброблених або приготованих зараженим людиною. Дуже важко визначити джерело інфекції, тому що люди не відчувають симптомів захворювання від 15 до 50 днів після зараження.

Норовірус (Norovirus)

Ці віруси, як правило, можуть потрапити в продукти харчування внаслідок їх приготування або обробки зараженим людиною.

Симптоми харчового отруєння у дітей

Ознаки та симптоми харчового отруєння у дітей залежать перш за все від типу інфекції, що викликала цей стан. Іноді дитина починає відчувати себе погано протягом години або двох після вживання зараженої їжі або напоїв (води). Однак в деяких випадках, симптоми харчового отруєння можуть проявити себе тільки через кілька тижнів. У більшості ж випадків симптоми виникають протягом 1 — 10 днів.

Якщо зараження відбулося, ваша дитина може відчувати такі симптоми:

У рідкісних випадках, при харчовому отруєнні, дитина може відчувати запаморочення, погіршення зору або поколювання в руках. У дуже рідкісних випадках, слабкість, що виникає при харчовому отруєнні може стати причиною проблем з диханням.

Деякі види патогенних мікроорганізмів, включаючи лістерії і кишкову паличку, можуть привести до потенційно небезпечних проблем з серцем, нирками і кровотечі.

Коли звертатися за медичною допомогою

Більшість випадків харчового отруєння у дитини не вимагають медичного уваги, але в деяких випадках все ж необхідно звернутися до лікаря. Найбільш поширеною серйозною проблемою, яка виникає при харчовому отруєнні, є зневоднення. У дитини без особливих проблем зі здоров’ям навряд чи виникне зневоднення, поки він п’є достатню кількість рідини, навіть при наявності блювоти і діареї.

Зателефонуйте лікарю, якщо ваша дитина відчуває будь-які з наступних симптомів:

Важливо стежити за ознаками зневоднення, до яких відносяться:

Якщо ви з сім’єю недавно відвідували іншу країну, і після цього у вашої дитини почалася діарея або інші проблеми зі шлунком, обов’язково зверніться до лікаря.

Харчове отруєння (особливо зневоднення) може стати більш серйозною проблемою для дітей, які страждають на аутоімунні захворювання, діабет, а також дітей з ослабленою імунною системою. Якщо ваша дитина страждає захворюваннями нирок або серпоподібноклітинної анемією, зверніться за медичною допомогою. Вагітним жінкам також необхідно звернутися до лікаря, якщо у них присутні ознаки харчового отруєння, оскільки деякі бактерії можуть негативно позначитися на здоров’ї ще не народженої дитини (див. Харчове отруєння при вагітності — питання і відповіді).

Лікування

Якщо ви звернулися за медичною допомогою, лікар в першу чергу поцікавиться тим, що саме ваша дитина з’їв напередодні, а також, коли почалися симптоми. Лікар проведе обстеження, і, можливо, буде потрібно здати аналізи крові, калу і сечі. Це допоможе лікарю з’ясувати, які саме мікроорганізми викликали хворобу.

Як правило, харчові отруєння у дитини проходять самостійно досить швидко, але в більш важких випадках, лікар може призначити антибіотики для придушення бактеріальної інфекції. Якщо у вашої дитини є серйозне зневоднення, можливо буде потрібно лікування в лікарні з використанням внутрішньовенного введення рідини за допомогою крапельниці.

Догляд за дитиною вдома

Харчове отруєння, як правило, проходить саме по собі протягом декількох днів. У той же час, щоб допомогти вашій дитині відчувати себе краще, переконайтеся, що він:

Не варто давати вашій дитині препарати від діареї, так як їх прийом може погіршити симптоми харчового отруєння, і збільшити тривалість хвороби. Після припинення діареї і блювоти, почніть давати вашій дитині невеликі порції м’якою, нежирної їжі, і дотримуйтеся цієї дієти протягом декількох днів, щоб уникнути подальшого розладу шлунка.

Якщо симптоми стають серйозними або ви бачите ознаки зневоднення, зверніться до лікаря.

Профілактика

Дотримуйтесь цих рекомендацій і ризик виникнення харчового отруєння у вашої дитини значно знизиться:

Якщо у вашої дитини харчове отруєння і він дуже погано себе почуває, обов’язково зверніться за медичною допомогою. Це дозволить точно визначити причину харчового отруєння і зупинити потенційну спалах, яка може торкнутися також і інших людей.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: