Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Холестеринові бляшки: фактори ризику, лікування, профілактика

Холестеринові бляшки: фактори ризику, лікування, профілактика

Холестеринові бляшки є утвореннями на стінках кровоносних судин, що провокують розвиток захворювань серцево-судинної системи.

Холестеринові бляшки починають утворюватися на стінках артерій і ростуть протягом багатьох років, повільно блокуючи кровотік. Гірше того, бляшка може несподівано розірватися, викликавши тим самим процес формування кров’яного згустку (тромбу) над місцем розриву, що загрожує розвитком інсульту або інфаркту міокарда.

Блокування артерій, викликана зростанням холестеринових бляшок і тромбів, є провідною причиною смерті в розвинених країнах. Зниження рівня холестерину і усунення інших факторів ризику може допомогти запобігти зростанню холестеринових бляшок. У деяких випадках, навіть можна домогтися зменшення цих утворень, що в свою чергу допомагає позбутися від захворювань судин і серця.

Холестеринові бляшки і атеросклероз

Процес утворення холестеринових бляшок, при якому відбувається не тільки освіту цих жирових відкладень, а й затвердіння артерій називається атеросклероз. ЛПНЩ або «поганий холестерин» є будівельним матеріалом холестеринових бляшок. Атеросклероз судин розвивається повільно і безсимптомно, часто починаючись ще в дитячому віці (зазвичай у віці 10-12 років). В кінцевому підсумку, артерії можуть бути заблоковані настільки, що кровотік може бути перекритий зовсім.

Атеросклероз судин часто стає причиною серцевих нападів, інсультів і захворювань периферичних артерій. Всі ці стани можна віднести до категорії — серцево-судинні захворювання. Серцево-судинні захворювання є вбивцею № 1 в розвинених країнах, в результаті чого тільки в одній Америці щорічно реєструється більш ніж 900000 смертей.

Що ж таке холестеринові бляшки?

Холестеринові бляшки починають утворюватися на стінках артерій. За довго до того, як їх можна буде назвати бляшками, вони проявляються у вигляді жирних смуг в великих артеріях навіть у деяких підлітків. Саме ці смуги і є попередниками холестеринових бляшок. Вони не можуть бути виявлені за допомогою діагностичних процедур, але дослідники виявили їх під час розтинів молодих жертв нещасних випадків і насильства.

Атеросклероз розвивається протягом багатьох років. У цей період відбувається складний процес формування холестеринових бляшок, який включає в себе:

Чим небезпечні холестеринові бляшки?

Після того, як холестеринові бляшки утворилися на стінках артерій, вони можуть вести себе по-різному.

Утворення холестеринових бляшок (атеросклероз) стає причиною розвитку трьох основних видів серцево-судинних захворювань:

Профілактика

З плином часу атеросклероз прогресує і холестеринові бляшки все більше звужують протоки важливих кровоносних судин. Як же запобігти розвитку цього підступного захворювання? Існує дев’ять факторів ризику, з вини яких трапляється до 90% всіх серцевих нападів. До цих факторів ризику відносяться:

Ви можете помітити, що майже всі з них досить поширені. Експерти сходяться на думці, що зниження і повне усунення чинників ризику призводить до зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Для людей із середньою або кінцевою стадією атеросклерозу, може бути показаний щоденний прийом дитячого аспірину, для того, щоб допомогти запобігти утворенню тромбів. Перш ніж починати прийом дитячого аспірину, проконсультуйтеся з вашим лікарем, тому що цей препарат може викликати різні побічні ефекти.

Як позбутися від холестеринових бляшок?

Якщо холестеринові бляшки вже утворилися, то, як правило, це назавжди. Хоча при ефективному лікуванні їх зростання можна уповільнити або навіть зупинити.

Деякі дані показують, завдяки наполегливій лікуванню, холестеринові бляшки можуть навіть трохи зменшитися в розмірах. Результати одного значного дослідження показали, що після зниження рівня холестерину в крові на 50%, холестеринові бляшки зменшилися в розмірі на 10%.

Кращим способом лікування холестеринових бляшок є запобігання їх формування або прогресування захворювання. Цього можна досягти шляхом зміни способу життя і при необхідності відповідним лікуванням.

Ліки і зміни в способі життя для зниження ризику розвитку атеросклерозу

Зниження і усунення факторів ризику, що призводять до розвитку атеросклерозу, сприяє уповільненню або зупинки процесу розвитку холестеринових бляшок. Способами скорочення кількості холестерину в організмі є:

Ці способи не зможуть допомогти вам очистити артерії від холестеринових бляшок, проте вони здатні певною мірою знизити ризик виникнення серцевих нападів і інсультів.

Існують різні препарати, здатні допомогти вам знизити рівень холестерину в крові. Серед них:

Процедури для поліпшення кровотоку

Використання інвазивних процедур дає можливість лікарям побачити стан артерій, поліпшити кровообіг або відновити його, використовуючи інші судини в обхід закупореній артерії. До цих процедур можна віднести:

Ці процедури не можна назвати абсолютно безпечними, тому що вони несуть в собі певний ризик ускладнень. Пацієнт може бути направлений на одну з цих процедур тільки в тому випадку, якщо у нього присутні виражені симптоми, пов’язані з наявністю холестеринових бляшок і захворювань серцево-судинної системи, пов’язаних з атеросклерозом.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: