Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Хронічна обструктивна хвороба легень: симптоми, причини, лікування

Хронічна обструктивна хвороба легень: симптоми, причини, лікування

Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) є прогресуючим захворюванням, яке призводить до утруднення дихання. ХОЗЛ може викликати кашель з відходженням з легких великої кількості слизу (мокротиння), задишку, утруднене дихання, сором у грудях та інші симптоми.

Куріння є провідною причиною розвитку ХОЗЛ, і більшість людей, які страждають на це захворювання або до сих пір курять, або курили в минулому. Тривала дія інших легеневих подразників, таких як забруднення повітря, хімічні випаровування або пил, також може сприяти розвитку ХОЗЛ.

Що таке хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ)

Повітря, який ви вдихаєте надходить вниз через дихальну трубку в розгалуження дихального горла під назвою бронхи.

У легких, ваші бронхи розгалужуються на тисячі дрібних, тонких трубок, які називаються бронхіоли. Ці трубки закінчуються гронами крихітних круглих повітряних мішечків, званих альвеоли.

Дрібні кровоносні судини, звані капілярами, проходять через стінки альвеол. Коли повітря досягає альвеол, кисень надходить через їх стінки в кров, що знаходиться в капілярах. У той же час, двоокис вуглецю (вуглекислий газ) переміщається з капілярів в альвеоли. Цей процес називається газообменом.

Дихальні шляхи і альвеоли еластичні, і коли ви вдихаєте, кожна альвеола наповнюється повітрям, як маленький повітряна куля, а коли ви видихаєте, альвеоли зменшуються.

При хронічної обструктивної хвороби легень, в легені надходить менше повітря і відповідно менше повітря виходить з них. Це відбувається по одній або декільком з цих причин:

Термін ХОЗЛ включає в себе два основних захворювання — емфізему і хронічний бронхіт. При емфіземі, стінки між багатьма з альвеол пошкоджені або навіть зруйновані. В результаті цього альвеоли втрачають свою форму, що призводить до утворення меншої кількості безформних великих альвеол замість безлічі дрібних. Якщо це відбувається, то газообмін у легенях погіршується.

При хронічному бронхіті, слизова дихальних шляхів постійно роздратована і запалена. Це призводить до набряку слизової оболонки і звуження дихальних шляхів. Під час хронічного бронхіту в дихальній системі присутній густий слиз, що також утруднює дихання.

Більшість людей, які страждають на ХОЗЛ мають також емфізему і хронічний бронхіт. Таким чином, загальний термін «ХОЗЛ» є більш точним.

Прогноз

ХОЗЛ є однією з основних причин інвалідності, і є третьою провідною причиною смертності в розвинених країнах. В даний час хронічна обструктивна хвороба легень діагностовано у мільйонів людей. І набагато більше людей можуть мати це захворювання і навіть не підозрювати про це.

ХОЗЛ розвивається повільно. Симптоми часто погіршуються з плином часу і можуть обмежити вашу здатність займатися повсякденною діяльністю. Важка форма ХОЗЛ може практично повністю вивести вас з ладу, ставши перешкодою навіть для основних видів діяльності, таких як ходьба, приготування їжі або турбота про себе.

У більшості випадків ХОЗЛ діагностується у людей середнього або похилого віку. Хвороба не передається від людини до людини, тому ви не зможете підхопити її від когось іншого.

ХОЗЛ в даний час не лікується, так як лікарі не знають, яким чином повернути назад пошкодження дихальних шляхів і легенів. Проте, існуючі методи лікування і зміни в способі життя можуть допомогти вам почувати себе краще, залишатися більш активними і сповільнити прогресування захворювання.

Причини виникнення ХОЗЛ

Тривала дія дратівливих речовин, що ушкоджують легені і дихальні шляхи, як правило, є причиною розвитку ХОЗЛ.

Найбільш поширеним подразником, що викликає ХОЗЛ є тютюновий дим. Тютюновий дим при курінні курильної трубки, сигари, сигарет і ін. Також може стати причиною виникнення хронічної обструктивної хвороби легень, особливо якщо дим вдихається безпосередньо в легені.

Пасивне куріння, забруднення повітря, хімічні випаровування або пил з навколишнього середовища або на робочому місці може також сприяти розвитку ХОЗЛ. (Пасивне куріння — це вдихання тютюнового диму, коли інші люди курять біля вас).

У рідкісних випадках, генетичне захворювання під назвою дефіцит альфа-1-антитрипсину, може відігравати певну роль у виникненні ХОЗЛ. Люди, які страждають цим захворюванням, мають низький рівень альфа-1-антитрипсину (ААТ) — білка, синтезованого в печінці.

Якщо у людини низький рівень протеїну ААТ — це може привести до пошкодження легенів і розвитку ХОЗЛ, якщо ви схильні до дії диму або інших подразників легенів. Якщо у вас є це захворювання, і ви курите, ХОЗЛ може погіршитися дуже швидко.

Хоча це і рідкісне явище, але у деяких людей з астмою може розвинутися ХОЗЛ. Астма є хронічним захворюванням легенів, при якому відбувається запалення і набряк дихальних шляхів. Лікування, як правило, може повернути назад запалення і зняти набряк. Проте, якщо астму не лікувати, може розвинутися ХОЗЛ.

Хто в групі ризику розвитку ХОЗЛ

Основним фактором ризику розвитку ХОЗЛ є куріння. Більшість людей з ХОЗЛ курять в даний час, або курили в минулому. Люди, в родині яких мали місце бути випадки розвитку хронічної обструктивної хвороби легень зазвичай більш схильні до розвитку цього захворювання, якщо вони курять.

Тривала дія інших подразників легенів також є фактором ризику розвитку ХОЗЛ. До таких подразників відносяться:

Симптоми хронічної обструктивної хвороби легень зазвичай починають розвиватися у людей у ​​віці 40 років або старше. Досить рідко у людей молодше 40 років може розвинутися ХОЗЛ. Це може статися, якщо людина страждає дефіцитом альфа-1-антитрипсину (спадкове захворювання).

Які ознаки і симптоми ХОЗЛ

По-перше, ХОЗЛ може не викликати жодних симптомів або викликати тільки незначні симптоми. У міру того як хвороба прогресує, симптоми зазвичай стають більш серйозними. Поширеними ознаками і симптомами хронічної обструктивної хвороби легень є:

Якщо у вас ХОЗЛ, ви також можете часто хворіти застудами або грипом.

Не кожна людина, у якого присутні вищеописані симптоми, має ХОЗЛ. Крім того, не кожна людина, що страждає ХОЗЛ відчуває ці симптоми. Деякі із симптомів хронічної обструктивної хвороби легень схожі з симптомами інших захворювань і станів. Для постановки точного діагнозу вам необхідно звернутися до лікаря.

Якщо ваші симптоми слабо виражені, ви можете навіть не помітити їх, або можете внести деякі зміни в свій спосіб життя, щоб полегшити дихання. Наприклад, ви можете користуватися ліфтом замість сходів.

Згодом симптоми ХОЗЛ можуть стати досить серйозними і зажадають звернення до лікаря. Наприклад, у вас може розвиватися задишка під час фізичної активності.

Тяжкість ваших симптомів буде залежати від того, наскільки сильно пошкоджені ваші легені. Якщо ви продовжуєте курити, то руйнування легеневих тканин відбуватиметься швидше, ніж якщо ви кинете курити.

Важка форма ХОЗЛ може викликати інші симптоми, такі як набряки в області щиколоток, ступень або ніг, зниження маси тіла і зниження витривалості м’язів.

При деяких важких симптомах може знадобитися лікування в лікарні. Вам або вашим близьким людям (якщо ви самі не в змозі) слід звернутися за невідкладною медичною допомогою, якщо:

Діагностика ХОЗЛ

Ваш лікар буде діагностувати ХОЗЛ на основі ваших симптомів, вашої медичної та сімейної історії, і результатів аналізів і діагностичних процедур.

Ваш лікар може запитати, курите ви чи контактуєте ви з подразниками легких, такими як тютюновий дим (пасивне куріння), забруднення повітря, хімічні випаровування або пил.

Якщо у вас є хронічний кашель, вам необхідно повідомити про це лікаря (як довго ви страждаєте від постійного кашлю, скільки слизу отхаркивается при кашлі). Крім того, якщо у вашому роду були випадки розвитку ХОЗЛ, вам необхідно повідомити також про це лікареві.

Лікар огляне вас і прослухає ваші легені за допомогою стетоскопа, щоб перевірити ваш подих на наявність хрипів або інших нетипових звуків в грудях. Він також може рекомендувати один або кілька діагностичних процедур для діагностики ХОЗЛ.

Дослідження функції легень

Тест функції легень вимірює, скільки повітря ви можете вдихнути і видихнути, як швидко ви можете видихнути і наскільки добре ваші легені доставляють кисень в кров.

Основний діагностичною процедурою для діагностики ХОЗЛ є спірометрія. Інші тести функції легенів, такі як тест дифузійної здатності легень, також можуть бути використані.

Спірометрія

Під час цієї безболісної процедури, лікар діагност попросить вас зробити глибокий вдих. Потім, ви будете дути в трубку, приєднану до маленького приладу настільки сильно, наскільки ви можете. Цей прилад називається спірометр.

Цей прилад вимірює кількість повітря, що видихається вами повітря. Він також вимірює максимальну швидкість видиху.

Ваш лікар може дати вам вдихнути ліки, що допомагають відкрити дихальні шляхи, а потім попросити вас знову подути в трубку. Потім він може порівняти результати тестування до і після прийому ліків.

Спірометрія може виявити ХОЗЛ до появи симптомів. Ваш лікар також може використовувати результати дослідження для того, щоб з’ясувати, наскільки серйозний ваш ХОЗЛ і допомогти встановити цілі лікування.

Результати діагностики також можуть допомогти виявити ще й інше захворювання, таке як астма або серцева недостатність, так як вони можуть також бути причиною ваших симптомів.

Інші діагностичні процедури

Ваш лікар може порекомендувати інші діагностичні процедури, такі як:

Лікування ХОЗЛ

Хронічну обструктивну хворобу легенів неможливо вилікувати. Проте, зміни в способі життя і лікування може допомогти вам почувати себе краще, залишатися більш активними і сповільнити прогресування захворювання.

Цілі лікування ХОЗЛ:

Для того, щоб почати лікування вашого захворювання, вам необхідно здатися пульмонолога (лікаря, що спеціалізується на хворобах респіраторного тракту).

Зміни в способі життя

Киньте палити і уникайте впливу подразників легенів

Відмова від куріння є найбільш важливим кроком, який ви можете зробити для лікування ХОЗЛ. Поговоріть з вашим лікарем про програми та засобах, які можуть допомогти вам кинути курити.

Крім того, намагайтеся уникати пасивного куріння, тримайтеся подалі від місць для куріння, запорошених місць, уникайте вдихання хімічних парів або інших токсичних речовин, які ви можете вдихати.

Інші зміни в способі життя

Якщо ви страждаєте хронічними обструктивними захворюваннями легень, у вас можуть бути проблеми зі споживанням достатньої кількості їжі, через таких симптомів, як задишка і втома. (Ця проблема частіше зустрічається при важкій формі захворювання).

В результаті цього, ви не можете отримувати необхідну кількість калорій і поживних речовин, що може привести до погіршення вашого стану і підвищити ризик розвитку інфекцій.

Поговоріть зі своїм лікарем про план харчування, який буде відповідати потребам вашого організму. Ваш лікар може запропонувати є в менших кількостях, але більш часто; відпочивати перед прийомом їжі; і приймати вітаміни або харчові добавки.

Крім того, поговоріть з вашим лікарем про те, які види діяльності для вас безпечні. Ви можете виявити, що досить важко бути активним з симптомами ХОЗЛ. Однак фізична активність може зміцнити м’язи, які допоможуть вам дихати і поліпшити загальний стан здоров’я.

Медикаменти

Бронхолитики (бронходилататори)

Бронхолитики розслаблюють м’язи в області дихальних шляхів. Це допомагає відкрити дихальні шляхи і полегшує дихання.

Залежно від тяжкості симптомів ХОЗЛ, ваш лікар може призначити бронхолітики короткої або тривалої дії. Бронхолітиками короткої дії є препарати, дія яких триває близько 4-6 годин, і вони повинні використовуватися тільки в разі потреби. Пролонговані бронхолитики працюють приблизно 12 годин або більше, і використовуються щодня.

Більшість бронхолитиков приймаються за допомогою пристрою, званого інгалятор. Цей пристрій дозволяє лікам надходити прямо в легені. Не всі інгалятори використовуються таким же чином. Попросіть вашого лікаря показати вам правильний спосіб використання інгалятора.

Якщо симптоми ХОЗЛ незначні, ваш лікар може призначити тільки бронхолітики короткої дії. В цьому випадку ви можете використовувати ліки тільки при появі симптомів.

Якщо у вас ХОЗЛ помірного або тяжкого форми, лікар може призначити регулярне застосування бронхолітиків короткої та тривалої дії.

Комбінування бронхолитиков з інгаляційними глюкокортикостероїдами (ІГКС)

Якщо симптоми ХОЗЛ більш серйозні, або якщо ваші симптоми виникають часто, ваш лікар може призначити комбінацію ліків, таких як бронхолитические препарати і інгаляційні стероїди. Стероїди допомагають зменшити запалення дихальних шляхів.

Загалом, використання інгаляційних стероїдів самих по собі не є найкращим методом лікування.

Ваш лікар може порекомендувати вам спробувати використовувати інгаляційні стероїди спільно з бронхолітиками протягом від 6 тижнів до 3 місяців, щоб побачити, чи допомагає додавання стероїду полегшити ваші проблеми з диханням.

Вакцини

Щеплення від грипу

Грип може викликати серйозні проблеми у людей, які страждають на ХОЗЛ. Щеплення від грипу можуть знизити ризик зараження грипом (не доведене — може бути небезпечним для життя). Поговоріть з вашим лікарем про щорічну вакцинацію від грипу.

Щеплення від пневмококової інфекції

Ця вакцина знижує ризик розвитку пневмококової пневмонії і її ускладнень. Люди, які страждають на ХОЗЛ, схильні до вищого ризику розвитку пневмонії, ніж люди, які не страждають на ХОЗЛ. Поговоріть зі своїм лікарем про те, чи слід вам робити цю вакцину.

Легенева реабілітація

Програма легеневої реабілітації (відновлення) допомагає поліпшити стан людей, які страждають хронічними проблемами з диханням.

Реабілітація може включати в себе програму вправ, навчання контролювання захворювання, консультування з питань харчування і психологічну допомогу. Мета програми полягає в тому, щоб допомогти вам залишатися активним і виконувати свою повсякденну діяльність.

У цьому вам допомагатимуть лікарі, медсестри, фізіотерапевти, пульмонологи, реабілітологи та дієтологи. Ці фахівці в галузі охорони здоров’я допоможуть створити програму, яка відповідає вашим потребам.

Киснева терапія

Якщо у вас серйозна форма ХОЗЛ і низький рівень кисню в крові, киснева терапія може допомогти вам краще дихати. При цьому типі лікування, вам в легені подається кисень за допомогою носових канюль або кисневої маски.

Додатковий кисень вам може бути необхідний весь час або тільки в певні періоди. Деяким людям, що страждають важкою формою ХОЗЛ, використання кисневої терапії протягом більшої частини дня може допомогти в наступному:

Хірургія

Хірургічне втручання може принести користь деяким людям з ХОЗЛ. Хірургія зазвичай є останнім засобом для людей, які відчувають серйозні симптоми, що не поліпшуються при прийомі ліків.

Людям з хронічними обструктивними захворюваннями легень, яка головним чином пов’язана з емфіземою зазвичай роблять буллектомію або операцію по зменшенню обсягу легких. Пересадка легені може бути варіантом для людей з дуже важкою формою ХОЗЛ.

Буллектомія

Коли стінки альвеол руйнуються, в легких починають формуватися великі повітряні простори під назвою булли. Ці повітряні простори можуть стати настільки великими, що вони починають заважати диханню. Під час буллектоміі, лікарі видаляють один або кілька дуже великих Булл з легких.

Операція по зменшенню обсягу легких

Під час операції по зменшенню обсягу легких (ОУОЛ) хірурги видаляють пошкоджені тканини з легких. Це допомагає легким краще функціонувати. Цю операцію проводять тільки деяким людям з ХОЗЛ, а успішне її проведення може допомогти поліпшити дихання і якість життя людини.

Пересадка легкого

Під час пересадки легені, ваше пошкоджене легке видаляється і замінюється здоровим легким від померлого донора.

Пересадка легені може поліпшити вашу функцію легенів і якість життя. Проте, при трансплантації легень існує безліч ризиків, таких як інфекції. Операція може привести до смерті, якщо організм відторгає пересаджені легкі.

Якщо у вас дуже серйозна форма ХОЗЛ, поговоріть з вашим лікарем про те, чи необхідна пересадка легенів у вашому випадку. Запитайте свого лікаря про переваги та ризики такого роду операції.

Ускладнення ХОЗЛ

Симптоми ХОЗЛ зазвичай повільно погіршуються з плином часу. Тим не менш, вони також можуть погіршитися раптово. Наприклад, застуда, грип або легенева інфекція може спровокувати швидке погіршення вашого стану, в зв’язку з чим у вас може значно утруднити дихання. У вас також може посилитися утруднення в грудях і кашель, змінитися колір або кількість відходить з легких мокротиння і підвищитися температура тіла.

Зателефонуйте своєму лікарю відразу ж, якщо ваші симптоми раптово погіршилися. Щоб допомогти вам дихати, він може призначити антибіотики для лікування інфекції, а також інші ліки, такі як бронхолітики і інгаляційні стероїди. При деяких важких симптомах може знадобитися госпіталізація.

Профілактика ХОЗЛ

Ви можете почати робити деякі кроки, щоб запобігти розвитку ХОЗЛ ще до його початку. Якщо ви вже страждаєте від цього захворювання, ви можете вжити заходів для запобігання ускладнень і сповільнити прогресування хвороби.

Запобігання ХОЗЛ до початку цього захворювання

Якщо ви не курите — ніколи не пробуйте починати курити, так як куріння є основною причиною розвитку хронічної обструктивної хвороби легень. Якщо ви вже курите, вам необхідно повністю позбутися від цієї шкідливої ​​звички. Якщо ви курите і хочете кинути, але у вас не виходить це зробити самостійно, поговоріть з вашим лікарем про програми та засобах, які можуть допомогти вам кинути курити.

Крім того, намагайтеся уникати вдихання шкідливих речовин, дратівливих легкі, так як їх вплив може сприяти розвитку ХОЗЛ. Пасивне куріння, забруднення повітря, хімічні випаровування і пил можуть стати причиною розвитку цього захворювання.

Запобігання розвитку ускладнень і уповільнення розвитку ХОЗЛ

Якщо у вас вже з’явилися перші ознаки ХОЗЛ, найважливішим кроком, який ви можете зробити, є повна відмова від куріння. Це може допомогти вам запобігти розвитку ускладнень і сповільнити прогресування захворювання. Ви повинні також уникати впливу згаданих вище подразників легенів.

Дотримуйтесь схемою лікування ХОЗЛ, яку склав для вас лікар. Це може допомогти вам легше дихати, залишатися більш активними, уникати розвитку важких симптомів і тримати їх під контролем.

Поговоріть зі своїм лікарем про те, чи слід вам зробити щеплення від грипу і пневмонії. Ці вакцини можуть знизити ризик виникнення цих захворювань (мало доказів — вакцини можуть бути небезпечні для життя), які є основними ризиками для здоров’я людей з ХОЗЛ.

Життя з ХОЗЛ

Хронічна обструктивна хвороба легень в даний час не лікується. Тим не менш, ви можете вжити заходів, що дозволяють контролювати симптоми і уповільнити прогресування захворювання. Вам необхідно:

Уникайте подразників легенів

Якщо ви курите, вам необхідно кинути палити. Куріння є основною причиною розвитку ХОЗЛ. Поговоріть з вашим лікарем про програми та засобах, які можуть допомогти вам кинути курити.

Крім того, намагайтеся уникати вдихання речовин, дратівливих легкі, так як вони можуть сприяти розвитку ХОЗЛ. Основними подразниками легких є:

Намагайтеся робити так, щоб ці подразники не були присутні у вашому домі. Якщо ваш будинок пофарбований або в ньому вироблялося знищення комах за допомогою спреїв від комах, вам необхідно по можливості деякий час перебувати поза домом.

При сильному забрудненні повітря і запиленості, тримайте вікна закритими і залишайтеся вдома (якщо це можливо).

Отримуйте постійний догляд

Якщо ви страждаєте хронічними обструктивними захворюваннями легень, дуже важливо отримувати постійну медичну допомогу. Приймайте всі ліки, які прописав вам лікар. На регулярні медичні огляди приносите список всіх ліків, які ви приймаєте.

Поговоріть зі своїм лікарем про те, чи слід вам зробити щеплення від грипу і пневмонії. Крім того, запитайте його про інші захворювання, ризик розвитку яких може збільшити ХОЗЛ. Це можуть бути хвороби серця, рак легенів і пневмонія.

Контроль симптомів ХОЗЛ

Ви можете зробити деякі дії, спрямовані на контроль симптомів ХОЗЛ. наприклад:

Залежно від того, наскільки серйозна ваша хвороба, ви можете попросити свою сім’ю і друзів про допомогу в повсякденних завданнях.

Підготовка до надзвичайних ситуацій

Якщо у вас ХОЗЛ, вам необхідно знати про те, коли і де шукати допомоги в надзвичайній ситуації. Вам необхідно звернутися за невідкладною медичною допомогою якщо у вас присутні серйозні симптоми, такі як брак повітря або неможливість нормально говорити.

Зателефонуйте своєму лікарю, якщо ви помітили, що ваші симптоми погіршуються, або якщо у вас є ознаки інфекції, такі як підвищення температури тіла. Ваш лікар може змінити або скорегувати методи лікування для полегшення і лікування симптомів хронічної обструктивної хвороби легень.

Тримайте під рукою номери телефонів вашого лікаря, лікарні, або кого-то, хто може надати вам медичну допомогу. Ви також повинні мати під рукою направлення до лікаря і список всіх ліків, які ви приймаєте.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: