Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Хронічний бронхіт: симптоми і лікування у дорослих, причини, профілактика

Хронічний бронхіт: симптоми і лікування у дорослих, причини, профілактика

Бронхіт є запаленням слизової оболонки бронхів (дихальних шляхів, по яких повітря надходить всередину легких і назовні). У людей, які часто хворіють бронхітом присутній постійний кашель, при якому людина відкашлює густу, безбарвну слиз. У них також можуть спостерігатися хрипи, біль в грудях і задишка. Ми розглянемо: що таке хронічний бронхіт, симптоми і лікування у дорослих, причини виникнення цього захворювання і профілактичні заходи, які запобігають його рецидиви.

Бронхіт може мати гостру або хронічну форму. Гострий бронхіт розвивається в результаті застуди або інших респіраторних інфекцій, і часто проходить протягом декількох днів без будь-яких залишкових ефектів. Хронічний бронхіт є більш серйозним захворюванням, яке розвивається з плином часу, а не вражає раптово. Він характеризується повторюваними епізодами бронхіту, які тривають протягом декількох місяців або навіть років. Постійне запалення в слизовій оболонці бронхів викликає накопичення в дихальних шляхах надмірної кількості липкою слизу. Це обмежує обсяг повітря, що надходить всередину легких і виведеного з них назовні. Закупорка дихальних шляхів з часом посилюється, що призводить до ще більш утрудненого дихання і збільшення виробництва слизу в легенях.

У багатьох людей, які страждають на хронічний бронхіт, в кінцевому підсумку розвивається емфізема легенів, що призводить до дихальної недостатності. Разом ці два захворювання називаються «хронічна обструктивна хвороба легень» (ХОЗЛ).

Більшість симптомів ХОЗЛ розвиваються протягом значної кількості часу, в результаті чого, люди часто помилково вважають, що цей стан не є небезпечним для життя і ігнорують симптоми, поки захворювання не прогресує. Хоча ХОЗЛ і не лікується в сучасній медицині, симптоми можна контролювати за допомогою відповідного лікування після того, як поставлений діагноз.

Симптоми хронічного бронхіту

Після тривалого періоду запалення і подразнення в бронхах, хронічний бронхіт може привести до ряду особливих симптомів, таких як стійкий, сильний кашель, при якому з легких відкашлюється слиз жовтого, зеленого або білого кольору.

З плином часу кількість слизу поступово збільшується за рахунок збільшення виробництва слизу в легенях. Слиз в кінцевому рахунку накопичується в бронхах і обмежує потік повітря, в результаті чого дихання все більше ускладнюється. Задишка може супроводжуватися хрипами, які посилюються під час будь-якого роду фізичної активності.

До інших симптомів хронічного бронхіту відносяться:

На більш пізніх стадіях хронічного бронхіту, шкіра і губи можуть набувати блакитний колір через нестачу кисню в крові. Зниження рівня кисню в крові також може привести до периферичних набряків (набряків на ногах і щиколотках).

У міру прогресування хронічного бронхіту, симптоми можуть також варіювати по тяжкості і частоті. Наприклад, кашель може тимчасово зникнути, після чого виникає ще більш інтенсивні напади кашлю. Більш важкі епізоди хронічного бронхіту можуть бути викликані різними факторами, серед яких:

Причини хронічного бронхіту

Куріння викликає хронічний бронхіт

Хронічний бронхіт виникає, коли слизова оболонка бронхів неодноразово стає роздратованою і запаленої. Безперервне роздратування і набряк може призвести до пошкодження дихальних шляхів і викликати накопичення липкою слизу, що утрудняє переміщення повітря через легені. Це призводить до утруднення дихання, яке поступово погіршується. Запалення може також зашкодити вії в бронхах, які є війчастим епітелієм, що допомагає підтримувати дихальні шляхи вільними від мікробів і інших подразників. Коли вії не працюють належним чином, дихальні шляхи часто стають живильним середовищем для бактеріальних і вірусних інфекцій.

Інфекції, як правило, викликають первинне роздратування і набряклість, які призводять до гострого бронхіту. Хронічний бронхіт, однак, найчастіше викликається курінням. Насправді, більше 90% людей з цим захворюванням є курцями (або були курцями в минулому). Вдихання сигаретного диму тимчасово паралізує вії, так що часте куріння протягом тривалого періоду часу може серйозно пошкодити їх. Хронічний бронхіт може розвиватися з плином часу через ці ушкоджень.

Пасивне куріння може також сприяти розвитку хронічного бронхіту. До інших можливих причин розвитку цього захворювання відносяться:

Повторні інфекції легенів також можуть викликати подальше пошкодження легенів і погіршити симптоми хронічного бронхіту.

Коли слід звернутися до лікаря

Багато людей не звертають належної уваги на симптоми хронічного бронхіту, вважаючи, що у них просто кашель курця (бронхіт курця). Проте, якщо у вас є хоч найменша підозра про те, що у вас може бути хронічний бронхіт, вам варто в найкоротший час звернутися до лікаря. Якщо не почати своєчасного лікування хронічного бронхіту, ризик серйозного пошкодження легенів збільшується в значній мірі. Це може привести до дихальних проблем або серцевої недостатності.

Зверніться до лікаря, якщо ваш кашель:

Діагностика хронічного бронхіту

КТ при хронічному бронхіті

Якщо ви підозрюєте, що у вас хронічний бронхіт, для постановки правильного діагнозу вам слід звернутися до лікаря. Щоб встановити остаточний діагноз лікар може направити вас на відповідні діагностичні процедури, такі як:

Лікування хронічного бронхіту

На сьогоднішній день не існує жодних методів лікування хронічного бронхіту, які можуть повністю усунути це захворювання. Однак хвороба можна контролювати деякими медикаментами і змінами в способі життя, особливо, коли діагноз поставлений на ранній стадії.

Препарати в лікуванні хронічного бронхіту

Бронходилататори використовують в лікуванні

Залежно від тяжкості вашого стану, ваш план лікування може складатися з наступних дій:

Зміни в способі життя

Певні зміни в способі життя і деякі дії з вашого боку також можуть допомогти полегшити симптоми хронічного бронхіту. Ви можете розглянути наступні рекомендації:

Допомогти в лікуванні хронічного бронхіту вам можуть допомогти натуральні домашні засоби, про які ви можете дізнатися тут — Лікування бронхіту в домашніх умовах у дорослих і дітей.

Профілактика хронічного бронхіту

Щоб зменшити ризик розвитку хронічного бронхіту дуже важливо кинути палити (якщо ви курите). Коли ви вдихаєте сигаретний дим протягом тривалого періоду часу може статися серйозне пошкодження легенів. Після того, як ви кинете курити, ваші легені почнуть гоїтися, і ви будете в змозі дихати набагато легше. Крім профілактики хронічного бронхіту, ви також знижуєте ризик розвитку раку легенів.

Важливо також уникати вдихання інших дратівливих легкі речовин, таких як випаровування лакофарбових виробів, токсичних газів і пилу. Якщо ви працюєте в галузі, де ви часто піддаєтеся впливу таких подразників, носите маску щоб захистити легені. Детально про профілактику бронхіту читайте тут — Профілактика бронхіту у дітей і дорослих.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: