Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Хронічний цистит: причини, симптоми, лікування

Хронічний цистит: причини, симптоми, лікування

Хронічний цистит здебільшого є рецидивуючим інфекційним захворюванням сечового міхура (за винятком інтерстиціального циститу).

У жінок це захворювання виникає частіше, ніж у чоловіків. Основними симптомами є хронічний біль при сечовипусканні, і постійне бажання сходити в туалет. Гострі інфекції сечового міхура зазвичай викликаються бактеріальною інфекцією, але також причиною їх виникнення може стати будь-яке захворювання (наприклад, цукровий діабет).

Хронічний цистит частіше зустрічається у жінок старше 30, але його виникнення більш імовірно починаючи з 50 років. Проблема в тому, що часто немає очевидної причини виникнення хронічної інфекції, що ускладнює процес лікування. Проте, початкове лікування хронічного циститу є таким же, як і при гострому циститі.

Що викликає хронічний цистит?

Інфекція сечового міхура виникає внаслідок попадання бактерій кишкової палички (що мешкають в кишечнику) в сечовипускальний канал, які після цього мігрують в сечовий міхур, де розмножуються і викликають інфекцію. Бактерії кишкової палички постійно виходять з екскрементами і можуть бути виявлені на шкірі навколо ануса.

Коли жінки неправильно витирають анальний отвір під час відвідування туалету, бактерії можуть потрапляти на шкіру в безпосередній близькості до уретрі (сечівнику). У зв’язку з тим, що уретра у жінок дуже коротка, бактеріям дуже легко досягти сечового міхура і почати інфікування навколишнього простору, яке зазвичай вільно від бактерій.

Інші причини хронічного циститу і фактори ризику

Природна кислотність вагінальної області зазвичай запобігає розмноженню бактерій, що потрапляють в цю область. Проте, якщо ця природна система захисту ослаблена, бактерії можуть розмножуватися і вражати уретру. Слабка імунна система може бути однією з причин хронічного циститу, особливо, якщо інфекція розвивається і поширюється на нирки. Є кілька факторів ризику, які можуть сприяти рецидивирующему циститу у жінок і у чоловіків:

Здається, що нижній відділ сечовивідних шляхів (сечовий міхур і сечовипускальний канал) реагує на рівень естрогенів, що може пояснити, чому у деяких жінок виникають рецидивуючі інфекції сечового міхура після менопаузи — періоду, протягом якого відбуваються гормональні зміни.

Жінки, що страждали інфекційним циститом принаймні два рази протягом шести місяців, повинні звернутися до лікаря або уролога для встановлення причини і пошуку кращого способу лікування.

Іноді залишається неясним, чому деякі жінки страждають від важких інфекцій сечового міхура. Проте, гострий цистит може виникнути, коли вже існуюче захворювання погіршується або викликає інфекцію. Жінки, що хворіють на діабет, мають камені в нирках або сечовому міхурі (наприклад, вроджені аномалії), а також жінки, які мають проблеми з випорожненням сечового міхура, швидше за все страждають від циститу.

Симптоми хронічного циститу

Симптоми гострого циститу за великим рахунком такі ж, як при звичайному циститі, але часто більш інтенсивні. При хронічному циститі можуть виникати такі симптоми:

Варіанти лікування також схожі, хоча перед початком лікування все-таки варто здати сечу на аналіз. Це гарантує правильне призначення найбільш підходящого антибіотика. Якщо біль дуже інтенсивна, ви можете прийняти знеболювальний засіб на основі парацетамолу або ібупрофену.

Наскільки поширений хронічний цистит?

Хронічний цистит зачіпає 5% жінок. Якщо грунтуватися на щорічних даних, то саме така кількість жінок звертається за медичною допомогою при циститі. Проте, у однієї з п’яти жінок буде виникати рецидив захворювання, в основному через погану гігієни або сексуальної активності. Ризик хронічного циститу збільшується з віком, особливо у віці від 60 років.

Хронічний цистит у чоловіків

Існує вкрай мало досліджень причин виникнення хронічного циститу у чоловіків, в зв’язку з тим, що це дуже рідкісний стан. Однак, існують деякі фактори, які можливо вносять свій внесок у виникнення рецидивуючих інфекцій сечового міхура у чоловіків:

Рекомендовані антибіотики при циститі у чоловіків: Триметоприм або Нітрофурантоїн.

Читайте докладно про циститі у чоловіків.

Лікування хронічного циститу

Прийом антибіотиків є найбільш поширеним методом лікування хронічного циститу. Якщо ваші симптоми слабо виражені, ваш лікар може запропонувати вам почекати результатів аналізу сечі. Завдяки результатам аналізу сечі, ваш лікар може призначити найбільш відповідний антибіотик для боротьби з бактеріями, які викликають інфекцію.

У багатьох випадках, жінкам вже призначалися антибіотики при відвідуванні лікаря в минулий раз (як правило, 3-денний курс), в зв’язку з чим, вони можуть почати лікування інфекції навіть без відвідування свого лікаря. Якщо антибіотики ефективно борються з інфекцією сечового міхура, але рецидиви хвороби все ж відбуваються, ваш лікар може рекомендувати вам довгострокове лікування антибіотиками, але в набагато більш низьких дозах. Деякі пацієнти повинні приймати їх щодня протягом декількох місяців (від 6 — 24 місяців).

Читайте також про те, як лікувати цистит в домашніх умовах швидко.

Якщо антибіотики не допомагають

Іноді антибіотики можуть бути не ефективними при лікуванні хронічного циститу. У цьому випадку вас можуть направити на додаткове обстеження організму і консультації з урологом для з’ясування точної причини виникнення запалення сечового міхура.

Ви повинні дотримуватися наступних рекомендацій:

Багато жінок повідомляють, що журавлинний сік допомагає запобігти розвитку циститу. Дослідження, проведене в 2011 році, показує, що вам потрібно буде випивати щодня досить багато журавлинного соку для ефективного захисту вашого сечового міхура. Однак, якщо замінити вживання журавлинного соку добавками концентрату журавлини в капсулах — це в значній мірі підвищить ефективність профілактики хронічного циститу. Якщо ви приймаєте препарати, що розріджують кров, журавлинний сік і добавки з журавлиною протипоказані.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: