Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Хвороба Альцгеймера: причини, симптоми, лікування, стадії

Хвороба Альцгеймера: причини, симптоми, лікування, стадії

Хвороба Альцгеймера у всьому світі вважається невиліковною. На сьогоднішній день ніякого лікування приводить до одужання людини, що страждає на цю хворобу поки не існує.

Однак вже розроблені препарати тимчасово поліпшують симптоми і уповільнюють прогресування захворювання.

Причини виникнення хвороби Альцгеймера

Причиною хвороби Альцгеймера стає відмирання мозкових клітин (атрофія), шкідливу структуру мозку. Поки достеменно не відомо, що саме викликає цей процес, хоча у людей з хворобою Альцгеймера було виявлено аномальне кількість білкового нальоту на нервових клітинах мозку (амілоїдні бляшки), нейрофібрилярних клубки (клубки тау-білка) і брак ацетилхоліну в головному мозку.

Надмірна кількість білкових з’єднань знижує ефективну роботу здорових нейронів (нервових клітин, які передають команди від головного мозку), поступово руйнуючи їх, а недолік ацетилхоліну порушує нервові зв’язки між клітинами. При хвороби Альцгеймера насамперед страждає сіра речовина (відповідає за мислення) і гіпокамп (відповідає за пам’ять і емоції).

До сих пір достеменно невідомо, що викликає хворобу Альцгеймера, але можна виділити кілька факторів, що збільшують ймовірність розвитку цього захворювання.

Вік

Вік є найважливішим фактором у розвитку хвороби Альцгеймера. Можливість розвитку цієї недуги подвоюється після кожних п’яти років після досягнення 65-річного віку. Але не тільки люди похилого віку піддаються ризику виникнення хвороби Альцгеймера. Приблизно 5% людей старше 65 років страждають на це захворювання. Рання ж стадія хвороби Альцгеймера може вразити людей приблизно з 40-річного віку.

Спадковість

Якщо у вас в роду були родичі, що страждали хворобою Альцгеймера, то існує ймовірність того, що ген відповідає за виникнення цієї хвороби є і в вашому тілі. Значить існує ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера і у вас. Однак ризик розвитку цієї недуги не настільки великий, якщо у вас є близький родич, який потерпав цим станом. Причиною хвороби Альцгеймера може стати передача з покоління в покоління одного гена і ризик виникнення цієї недуги поширюється на багато поколінь вперед.

Якщо у ваших батьків або інших старших членів сім’ї розвивається слабоумство, можливо буде доцільним отримати медико-генетичну консультацію про ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера з віком і у вас.

Синдром Дауна

Люди з синдромом Дауна знаходяться в категорії підвищеного ризику розвитку хвороби Альцгеймера. Генетичне порушення, що викликало синдром Дауна, також може привести згодом до утворення амілоїдних бляшок, що призводить до хвороби Альцгеймера у деяких людей.

Черепно-мозкова і хлистова травми

Люди з серйозними травмами голови і хлистової травмою (травми шиї, викликані раптовим рухом голови) мають підвищену ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера.

Серцево-судинні захворювання

Існує кілька негативних факторів в способі життя людини, і стану, пов’язані з серцево-судинними захворюваннями збільшують ризик виникнення хвороби Альцгеймера. Сюди можна віднести:

Ці моменти можуть стати однією з причин хвороби Альцгеймера. Щоб знизити ризик виникнення хвороби Альцгеймера вам необхідно кинути палити якщо ви курите, включити в свій раціон здорову їжу, зробити його збалансованим і регулярно проходити медичний огляд, особливо в похилому віці. Дуже важливо мати регулярні фізичні і розумові навантаження для профілактики хвороби Альцгеймера.

Симптоми хвороби Альцгеймера

Симптоми цього захворювання розвиваються досить тривалий час, зазвичай це відбувається протягом декількох років. Найчастіше вони схожі на інші патологічні стани і можуть списуватися на старість. Швидкість розвитку хвороби Альцгеймера буває різною, це залежить від конкретно взятої людини і неможливо передбачити, наскільки швидко її симптоми будуть погіршуватися.

У деяких випадках погіршення стану хворого може бути пов’язано з інфекціями або прийомом ліків. Швидке погіршення стану хворого вимагає негайного лікарського огляду для усунення чинників, що спровокували його.

Стадії хвороби Альцгеймера

Зазвичай симптоми хвороби Альцгеймера поділяють на три основних стадії.

Симптоми хвороби Альцгеймера на ранній стадії

На ранній стадії основним симптомом хвороби Альцгеймера є провали в пам’яті. Наприклад, людина на ранній стадії хвороби Альцгеймера може:

На ранньому етапі розвитку хвороби можуть спостерігатися такі симптоми хвороби Альцгеймера, як зміни настрою: збільшення занепокоєння і хвилювання, або періоди замішання.

Симптоми хвороби Альцгеймера на середній стадії

У міру розвитку деменції, проблеми з пам’яттю будуть ставати більш явними. Людині, яка страждає хворобою Альцгеймера буде вже значно складніше згадувати імена і дізнаватися знайомих їм людей і членів своєї сім’ї. Можуть виявлятися також і інші симптоми:

На цьому етапі, люди, які страждають на хворобу Альцгеймера, як правило, потребують підтримки. Їм необхідна допомога в повсякденних справах, таких як приготування їжі, прання, допомога в одяганні і використанні туалету.

Симптоми хвороби Альцгеймера на пізній стадії

На пізньому етапі розвитку хвороби Альцгеймера, симптоми стають все більш серйозними і викликають занепокоєння за людини у членів його сім’ї, друзів і опікунів. Галюцинації та марення часто погіршуються і хворий стає жорстоким, вимогливим і починає підозрювати оточуючих.

У міру розвитку хвороби Альцгеймера, симптоми погіршуються і людина також може відчувати такі стани:

На пізній стадії хвороби Альцгеймера люди часто починають нехтувати правилами особистої гігієни. Саме на цьому етапі хворому необхідний повний догляд протягом всього дня в зв’язку з тим, що людина практично вже не може нічого робити самостійно.

Детально про стадіях хвороби Альцгеймера читайте тут — 7 стадій хвороби Альцгеймера: ознаки і симптоми.

Лікування хвороби Альцгеймера

Лікування хвороби Альцгеймера зводиться до зменшення симптомів і уповільнення прогресування захворювання.

Хоча, хвороба Альцгеймера вважається невиліковною, ми все ж можемо допомогти близькій людині полегшити його стан і поліпшити деякі симптоми за допомогою певного догляду і лікарських засобів.

План по догляду за людиною з хворобою Альцгеймера

Після того, як у вас або вашого родича була діагностована хвороба Альцгеймера повинні бути враховані всі потреби хворого в медикаментах, медичних процедурах, соціальне забезпечення і складено детальний план лікування та догляду за хворим. План догляду є одним із способів забезпечення хворого, де він отримує правильне лікування і все його мінімальні потреби і потреби задовольняються. Повинні бути визначені області, в яких можливо буде потрібно деяка допомога з боку:

Лікування хвороби Альцгеймера лікарськими засобами

Щоб допомогти тимчасово поліпшити деякі симптоми і уповільнити прогресування захворювання може бути призначений ряд препаратів для лікування хвороби Альцгеймера. До цих препаратів належать: Донепезил, Галантамін, Церебролізин, Ривастигмін і Акатінол Мемантин. Призначення цих препаратів залежить перш за все від ступеня тяжкості стану хворого. Донепезил, Галантамін і Ривастигмін (відомі як інгібітори ацетилхолінестерази) можуть бути прописані хворим на початковій і середній стадії хвороби Альцгеймера. Починаючи з середньою і закінчуючи останньою стадією хвороби, а також пацієнтам, які не можуть приймати інгібітори ацетилхолінестерази, призначається Мемантин.

Перших три препарати в рівній мірі ефективні, але організм деяких хворих може добре сприймати один препарат і мати менше побічних ефектів, і погано — інше. Ці препарати призначаються виключно фахівцями, такими як психіатри, неврологи і лікарі, які спеціалізуються на лікуванні літніх людей. Лікар призначає ліки також може спиратися на спостереження людини, що доглядає за хворим. Такі спостереження також дуже важливі для виявлення ліки, яке надає найкращий ефект на пацієнта з хворобою Альцгеймера.

Побічні ефекти лікарських засобів

Донепезил, Галантамін і Ривастигмін можуть викликати побічні ефекти, такі як:

До поширених побічних ефектів мемантином можна віднести:

Для отримання додаткової інформації про можливі побічні ефекти конкретного препарату зверніться до інформаційного вкладишу, який присутній в упаковці з ліками. Вчені постійно випробовують нові методи лікування хвороби Альцгеймера. Про нові тенденції в лікуванні цього захворювання і нові препарати ви можете дізнатися тут — Хвороба Альцгеймера: нове в лікуванні захворювання.

Підтримка хворого і додаткове лікування

На додаток до основного лікування хвороби Альцгеймера лікарськими засобами, передбачений також широкий спектр інших заходів і процедур для допомоги людям з деменцією (набутим недоумством), щоб вони були здатні жити як можна більш незалежно і повноцінно.

Наприклад:

Ліки і інші психологічні методи лікування, такі як когнітивно-поведінкова терапія і релаксаційні методи лікування також можуть бути запропоновані, щоб допомогти зменшити будь-які депресії, тривожність, хвилювання, галюцинації, марення і зухвала поведінка, що часто виникає при хворобі Альцгеймера.

Практичні поради для людей з хворобою Альцгеймера

Якщо у вас є хвороба Альцгеймера, ви можете знайти корисними наступні рекомендації:

Паліативна допомога

Люди з деменцією часто живуть протягом багатьох років після встановлення діагнозу. Але так як хвороба прогресує, буде доцільно будувати плани заздалегідь, до неминучого кінця.

Паліативна допомога надає підтримку людям з невиліковною хворобою, для поліпшення якості їх життя до самої смерті. Ця допомога також включає в себе підтримку членів сім’ї. Догляд може бути надано на дому, в хоспісі, в будинку для літніх людей або лікарні. Коли життя людини добігає кінця, доглядають люди повинні виявити їх потреби, щоб вони відчували себе комфортно і могли померти з гідністю в бажаному ними місці.

Хоча вилікувати це захворювання поки неможливо, полегшення симптомів хвороби наша турбота — це найкраще що ми можемо зробити для хворого.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: