Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Інфекції сечовивідних шляхів: причини, симптоми, лікування

Інфекції сечовивідних шляхів: причини, симптоми, лікування

Інфекції сечовивідних шляхів (ІМП) є дуже поширеним явищем. Вони можуть бути болісними і дискомфортними, але, зазвичай проходять протягом декількох днів або можуть легко лікується нетривалим курсом антибіотиків.

ІМП частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Як мінімум, один раз в житті у половини всіх жінок виникає ІМП, і у 1 з 2000 року здорових чоловіків буде розвиватися це хворобливий стан раз на рік.

Діти також можуть мати ІМП, хоча у них це менш поширене. Дізнайтеся більше про інфекції сечовивідних шляхів у дітей.

Що таке сечовивідні шляхи

Моделі людини анатомічні — це система, що відповідає за утворення сечі і виведення її з організму. У неї входять наступні органи:

Причини

Більшість інфекцій сечовивідних шляхів (ІМП) викликаються бактеріями, що мешкають в травній системі.

Якщо ці бактерії потрапляють в уретру, вони можуть викликати інфекцію.

Вважається, що бактерії можуть поширюватися на уретру через анус. Наприклад, якщо туалетний папір стосується вашого ануса, а потім стосується ваших геніталій, бактерії можуть розмножуватися і просуватися по сечовивідних шляхах, викликаючи інфекції:

Група ризику

Жінки частіше ніж чоловіки страждають ІМП. Це пов’язано з тим, що у жінок, уретра розташовується до анусу ближче, ніж у чоловіків. Крім того, сечовипускальний канал жінки набагато коротше, що полегшує бактеріям доступ до сечового міхура.

Ви також можете бути більш схильні до розвитку інфекцій сечовивідних шляхів якщо у вас є:

Інші фактори ризику у жінок

Інфекції сечовивідних шляхів у жінок можуть також виникнути якщо:

Інші фактори ризику у чоловіків

Інфекції сечовивідних шляхів у чоловіків можуть також виникнути якщо їх простата збільшена — це може чинити тиск на сечовий міхур і уретру і перешкоджати його нормальному спорожнення.

Безсимптомна бактеріурія

Наявність бактерій в сечі не обов’язково означає, що у вас розвинеться інфекція сечовивідних шляхів (ІМП).

У деяких людей, бактерії, присутні в сечі не призводять до яких-небудь негативних наслідків. Це безсимптомний інфекційне захворювання відоме під назвою — безсимптомна бактеріурія. Воно частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків.

Симптоми

Симптоми інфекції верхнього відділу сечовивідних шляхів (нирки і сечоводи) відрізняються від симптомів інфекції нижнього відділу сечовивідних шляхів (сечовий міхур і уретра).

Проте, в деяких випадках ви можете помітити симптоми обох відділів, так як інфекція може поширитися з одного відділу в інший.

Симптоми інфекції сечовивідних шляхів можуть бути аналогічними симптомами багатьох інших захворювань, і не обов’язково означають, що у вас інфекція.

До симптомів нижніх відділів сечовивідних шляхів відносяться:

До симптомів верхніх відділів сечовивідних шляхів відносяться:

При інфекції верхніх відділів сечовивідних шляхів ви можете також відчути біль у боці, спині або в паху. За своєю силою, біль може варіюватися від помірної до сильної, і часто погіршується при сечовипусканні.

Коли звернутися до лікаря

Існує підвищений ризик ускладнень при ІМП верхнього відділу, так що, якщо ви помітили будь-які симптоми інфекції сечовивідних шляхів верхнього відділу, зверніться до лікаря якомога швидше.

Хоча більшість симптомів ІМП нижнього відділу незначні і поліпшення настає протягом декількох днів, зверніться до лікаря, якщо ваші симптоми дуже болючі і викликають сильний дискомфорт, а також якщо вони тривають більше п’яти днів.

Підвищений ризик ускладнень

Є деякі фактори ризику, які збільшують ймовірність виникнення більш серйозних ІМП. До них відносяться:

Зверніться до лікаря в тому випадку, якщо ви помітили симптоми інфекції сечовивідних шляхів і будь-який з вищеназваних станів відносяться до вас.

ІМП і слабоумство

Якщо у літньої людини з деменцією або хворобою Альцгеймера розвивається ІМП, це може привести до помітної зміни їх поведінки протягом декількох днів, відомому як делірій.

Ознаками делірію є:

У зв’язку з тим, що людина з деменцією може бути не в змозі обговорити проблему, члени сім’ї або опікуни повинні бути в курсі цих ознак ІМП. Якщо ви помітили ці ознаки, зверніться за медичною допомогою, щоб хворого можна було оглянути і лікувати якомога швидше.

Діагностика

Діагностика інфекції сечовивідних шляхів (ІМП) проводиться за допомогою аналізу сечі, який може виявити бактерії і кров у сечі.

Однак, якщо ви жінка і у вас є типові симптоми інфекції сечовивідних шляхів нижніх відділів, лікар, ймовірно, буде в змозі поставити діагноз, просто розпитавши про симптоми.

Коли необхідні додаткові аналізи

Зазвичай, додаткові аналізи та дослідження організму не потрібні, але, якщо ваші симптоми не поліпшуються під час лікування, або якщо ІМП може бути викликано аномаліями в сечовивідних шляхах, рекомендуються подальше обстеження організму. Вам можуть порекомендувати додатково обстежитися, якщо:

Спочатку, вам необхідно буде здати на аналіз зразок сечі, який перевірять на наявність бактерій. Він підтвердить діагноз і покаже, які з антибіотиків вам краще підходять для лікування.

Інші методи обстеження

Також, можуть бути необхідні і інші методи обстеження:

КТ урографія

Комп’ютерна томографія (КТ) використовує рентгенівські промені і комп’ютер для створення докладних зображень всередині організму. Сканування є безболісним і, як правило, займає від 5 до 10 хвилин.

Цистоскопія

Під час цистоскопії оглядається внутрішня поверхня сечового міхура за допомогою спеціального інструменту — цистоскопа (тонкого, гнучкого ендоскопа).

В отвір уретри вводиться особливе желе, що містить місцевий анестетик, що викликає оніміння і допомагає цистоскопу легше потрапити в уретру.

Цистоскопія зазвичай займає від 5 до 10 хвилин. Уролог вивчатиме слизову вашого сечового міхура і уретри для виявлення будь-яких відхилень.

УЗД

Ультразвукове дослідження може бути показано, щоб виключити такі стани, як:

Ультразвукове сканування — це безболісна процедура, при якій використовуються звукові хвилі високої частоти, щоб створити образ частини всередині організму. Це обстеження зазвичай займає від 15 до 45 хвилин.

Лікування

Методи лікування інфекцій сечовивідних шляхів залежать перш за все від місця локалізації інфекції (інфекції верхнього або нижнього відділу). Обидва типи ІМП зазвичай можна лікувати в домашніх умовах за допомогою антибіотиків.

Якщо ІМП верхнього відділу серйозніша або ви перебуваєте в групі підвищеного ризику ускладнень, вам буде показано стаціонарне лікування.

Самопоміч

Якщо біль дуже сильна, ви також можете використовувати болезаспокійливі засоби. Проте, якщо у вас є інфекція в верхньому відділі сечовивідних шляхів, вам не варто використовувати нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен. Ці види ліків можуть збільшити ризик розвитку ускладнень в нирках.

Переконайтеся, що ви п’єте достатньо багато рідини, так як це допоможе зняти симптоми лихоманки, і запобігти зневоднення.

Стаціонарне лікування

Вам, можливо доведеться лягти в лікарню, щоб лікуватися від інфекції верхніх сечових шляхів, якщо ви:

Якщо вас поклали в лікарню з верхньої ІМП, вам, ймовірно будуть робити крапельниці, щоб позбавити від зневоднення. Також за допомогою крапельниці вам будуть вводити антибіотики.

Ви будете регулярно здавати аналізи крові і сечі, щоб лікарі могли контролювати ваш стан і могли побачити, наскільки добре антибіотики борються з інфекцією.

Більшість людей з ІМП верхнього відділу, добре піддаються лікуванню і можуть покинути лікарню протягом трьох — семи днів.

Повторювані ІМП

На жаль, у деяких людей відбуваються рецидиви ІМП. Рецидив ІМП може статися, в зв’язку з тим, що уретра дратується після статевого акту. Якщо ви підозрюєте, що це може бути причиною повторюваного ІМП, вам можуть призначити прийом антибіотика кожен раз після статевого акту.

Використання вагінальної діафрагми для контрацепції або презервативів, покритих сперміцидом, можуть збільшити ризик виникнення ІМП.

Якщо ви думаєте, що статеві акти не є причиною інфекції сечовивідних шляхів, вам можуть бути показаний щоденний прийом антибіотиків в незначних дозах.

Якщо ви не можете приймати антибіотики

Прийом уротропіну є альтернативою антибіотиків. Уротропін працює шляхом зміни хімічного складу сечі, роблячи її «менш привабливою» для бактерій.

Побічні ефекти уротропіну досить рідкісні. Тим не менш, вони можуть бути присутніми у вигляді:

Уротропін не так ефективний, як антибіотики в запобіганні рецидивів інфекції, в зв’язку з чим його використовують тільки у випадках неможливості застосування антибіотиків.

Ускладнення

Ускладнення інфекції сечовивідних шляхів — це не часте явище, але вони можуть бути досить серйозними. Ускладнення, як правило, розвиваються у людей, які страждають деякими захворюваннями, такими як діабет або при ослабленій імунній системі.

Підвищений ризик виникнення ускладнень ІМП виникає при вагітності, тому важливо вказати лікаря на будь-які з присутніх симптомів ІМП, якщо ви вагітні.

При інфекції сечовивідних шляхів можуть розвиватися наступні ускладнення.

Простатит

Чоловіки, які відчувають рецидив ІМП знаходяться в небезпеці ускладнень, таких як простатит.

Простатит — це запалення (набряк) передміхурової залози, здатне привести до болю при сечовипусканні або еякуляції, і загальному дискомфорту в області малого тазу.

Чотиритижневий курс антибіотиків може бути показаний для лікування простатиту і симптоми зазвичай проходять протягом двох тижнів.

Дізнайтеся детально про простатит.

Ниркова інфекція

Інфекція нирок (пієлонефрит) може розвинутися, коли бактерії поширюються від сечового міхура до нирок. Інфекція нирок зазвичай не є серйозною загрозою для вашого здоров’я, якщо лікувати своєчасно, але під час цього, ви можете себе почувати дуже погано. Якщо ниркова інфекція не лікується, це може привести до значних погіршень, аж до незворотного пошкодження нирок.

Найчастіше, симптоми з’являються дуже швидко, часто протягом декількох годин. Ви можете відчувати симптоми лихоманки, тремтіння, нездужання і біль в спині або боці.

Ниркова недостатність

Ниркова недостатність є станом, при якому нирки перестають працювати належним чином. Якщо у людини ниркова недостатність, можливо йому буде показаний діаліз.

Зараження крові

Зараження крові (сепсис) є рідкісним, але загрожують життю ускладненням інфекції нирок. Це відбувається, коли бактерії поширюються від нирок в кровотік.

Після того, як бактерії потрапили в кров, інфекція може поширитися в будь-яку частину вашого тіла, в тому числі в життєво важливі органи.

При зараженні крові не можна зволікати — необхідно терміново звернутися за невідкладною медичною допомогою, і як правило, такого хворого госпіталізують в стаціонар реанімації, де використовують антибіотики для боротьби з інфекцією.

Профілактика

Не всі інфекції сечовивідних шляхів (ІМП), можна запобігти, але є деякі кроки, зробивши які, можна знизити ризик розвитку інфекції.

Журавлинний сік і журавлина в капсулах

Вживання журавлинного соку може допомогти запобігти інфекції сечових шляхів. Якщо у вас були рецидиви інфекції сечових шляхів, рекомендується прийом журавлинного концентрату в капсулах. Вони доступні в більшості аптек і магазинів здоров’я.

Не пийте журавлинний сік і не приймайте капсули з журавлиною, якщо ви приймаєте варфарин (препарат, який використовується для запобігання утворенню тромбів).

Лікуйте запор негайно

Запор може збільшити ризик виникнення ІМП. Рекомендовані процедури для лікування запору включають в себе:

Дізнайтеся більше про причини, симптоми і лікування запору.

Діафрагми і презервативи

Використання жінками діафрагми для контрацепції може збільшити ризик виникнення ІМП. Це пов’язано з тим, що діафрагма може тиснути на сечовий міхур і перешкоджати його повного спорожнення при сечовипусканні.

Якщо ви використовуєте діафрагму і інфекції сечовивідних шляхів виникають час від часу, вам необхідно розглянути питання про зміну методу контрацепції. Існує 15 різних методів контрацепції — вибір досить великий.

Якщо інфекцій сечових шляхів турбують вас у зв’язку з тим, що ви використовуєте презервативи, спробуйте використовувати презервативи, без спермицидной мастила на них. Сперміцидна мастило може викликати роздратування, що підвищує ризик виникнення ІМП.

Інші корисні поради

Наступні поради допоможуть вам уникнути потрапляння бактерій в ваш сечовий міхур і уретру і запобігти їх розмноження:

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: