Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Кето і палео дієти: які подібності та відмінності?

Кето і палео дієти: які подібності та відмінності?

Кето і палео дієти є одними з найбільш популярних дієт на сьогоднішній день. Вони мають деякі подібності, але є також відмінності в харчових продуктах, які вони допускають, в їх вплив на організм і ключових ефекти в відношення здоров’я.

Кетогенная (кето) дієта фокусується на споживанні певного балансу макроелементів. Мета полягає в тому, щоб увійти в стан кетозу — коли організм починає спалювати жир — з метою поліпшити стан здоров’я або схуднути.

Палеолітична (палео) дієта орієнтована на вживання в їжу продуктів, які люди їли в кам’яному столітті. Мета полягає в тому, щоб виключити сучасні оброблені продукти для поліпшення здоров’я або схуднення.

У цій статті розглядаються схожості і відмінності між дієтами кето і палео, в тому числі їх користь, списки продуктів харчування і побічні ефекти.

Що таке кето і палео дієти?

Дієти кето і палео є двома дієтичними варіантами, які спрямовані на зміцнення здоров’я, виключення продуктів з високим ступенем переробки та стимулювання схуднення.

У наступних розділах подано огляд кето і палео дієт:

Кето-дієта

Кето-дієта — це план харчування, який фокусується на споживанні великої кількості корисного жиру, невеликої кількості білка і мінімальної кількості вуглеводів.

Як джерело енергії організм зазвичай використовує вуглеводи. Коли людина не отримує достатньо вуглеводів, організм починає витрачати жир і запаси білка. При істинному кетозе печінку забирає накопичений жир і перетворює його в кетони, які організм потім використовує для виробництва енергії. Досягнення цього стану кетоза є метою кето-дієти.

Деякі вважають, що кетоз є ефективним способом позбутися від зайвого жиру і знизити ризик виникнення таких проблем, як хвороби серця і цукровий діабет.

Людина на кето-дієті повинен споживати:

Кетогенная дієта заохочує вживання і виключає певні продукти. Людина на кето не може отримувати свої вуглеводи з зерна чи бобових. Вуглеводи повинні надходити з схвалених овочів, таких як зелені листові овочі або невеликої групи фруктів, в основному ягід.

Палео-дієта

Палео-дієта — це дієтичний план, який фокусується на продуктах, які люди їли в епоху палеоліту. Деякі люди називають це дієтою печерної людини або дієтою кам’яного віку.

Ця дієта прагне виключити продукти, вироблені з допомогою сучасних методів обробки харчових продуктів і ведення сільського господарства. Люди, що дотримують палео-дієту, можуть вибирати продукти, які давні предки могли отримувати в результаті полювання і збирання. Раціон людини кам’яного віку варіювався б в залежності від природних ресурсів, наявних в його районі проживання.

Деякі люди вважають, що організм людини погано пристосована до сучасної їжі. На думку прихильників дієти, відмова від таких продуктів, як молочні продукти, зернові і бобові, може допомогти людині схуднути і запобігти хворобам серця і цукровий діабет.

Палео-дієта виключає продукти з високим ступенем переробки, а також бобові, зернові та молочні продукти.

Палеолітична дієта також стимулює споживання корисних жирів, що містяться в м’ясі диких або травоїдних тварин, горіхових маслах, вершковому маслі, оливковій олії і авокадо. Також рекомендується, щоб люди вживали в їжу більшу кількість тваринного білка.

Згідно з деякими невеликим короткостроковим досліджень, палео-дієта може принести користь людям з метаболічним синдромом і високим рівнем холестерину. Проте вчені повинні провести додаткові дослідження, щоб підтвердити це (1, 2).

Схожість між дієтами кето і палео

Обидві дієти заохочують споживання багатьох багатих поживними речовинами цільних продуктів і виключають продукти з високим ступенем переробки.

Обидві пов’язані з низьким рівнем споживання вуглеводів і не допускають споживання зерна і бобових. Вони передбачають споживання м’яса для отримання білка і рекомендують певні види жирів і овочів.

Палео і кето дієти включають в себе такі групи продуктів:

Виняток сильно оброблених продуктів

Як кето, так і палео дієти виключають багато шкідливі для здоров’я продукти, в тому числі:

Виняток здорової їжі

Обидві дієти виключають різноманітні продукти, які багато хто вважає корисними.

До них відносяться:

Ці дві дієти сприяють більш низькому споживанню вуглеводів, ніж традиційні низькокалорійні і низкожирних дієти, які експерти рекомендували протягом багатьох років. Наприклад, National Institutes of Health (NIH) і American Heart Association рекомендують щоденне споживання цільного зерна, яке не є частиною планів кето і палео (3, 4).

Які відмінності між кето і палео дієтами?

Дієти кето і палео виключають різні продукти. Кето-дієта виключає продукти з високим вмістом цукру, включаючи більшість фруктів, в той час як палео-дієта дозволяє вживати більше фруктів і деяких натуральних підсолоджувачів. Ці дієти також мають різні правила в відношення м’яса, овочів і молочних продуктів.

У наступних розділах розглядаються ключові відмінності між дієтами кето і палео.

Оброблене м’ясо

Палео-дієта зазвичай виключає оброблене м’ясо, таке як бекон і ковбасні вироби, оскільки вони є результатом сучасних технологій обробки харчових продуктів. Деякі люди вважають, що мінімально оброблений бекон без нітратів і консервантів прийнятний на палео-дієті, а інші — ні.

Кето-дієта дозволяє використовувати ці види м’яса, якщо вони не містять цукру або вуглеводів, які можуть вплинути на здатність організму досягати стану кетоза. Деякі оброблені м’ясні продукти, такі як бекон або ковбаса, можуть містити цукор, тому вам необхідно читати етикетки.

Проте дослідження показують, що оброблене м’ясо може збільшити ризик розвитку раку та інших проблем зі здоров’ям, тому люди, які дотримуються будь-якої дієти, можуть захотіти їсти м’ясо хорошої якості, а не оброблене (5).

Підсолоджувачі і цукор

Палео-дієта дозволяє використовувати деякі натуральні підсолоджувачі, такі як мед і кленовий сироп. Але вона не дозволяє використовувати штучні підсолоджувачі, в тому числі цукрові спирти, тому що вони є результатом сучасних технологій.

Кето-дієта дозволяє використовувати деякі штучні підсолоджувачі, якщо вони не містять цукру (деякі продукти містять як цукор, так і штучні підсолоджувачі). В ідеалі людина повинна вибирати підсолоджувачі, які не викликають сплесків рівнів цукру в крові, наприклад, стевію і сукралозу.

Кето-дієта не допускає мед, кленовий сироп або інші продукти, що містять натуральний цукор або фруктозу.

Крохмалисті овочі

Деякі багаті поживними речовинами овочі також мають високий рівень вмісту крохмалю або вуглеводів. Ці крохмалисті овочі не допускаються на кето-дієті, тому що вони можуть перервати кетоз і змусити людину споживати більшу кількість вуглеводів, ніж передбачено дієтою.

Проте палео-дієта дозволяє споживати багато з цих овочів в помірній кількості. Людина, котра дотримується палео-дієти, може є такі продукти, як батат, буряк і морква в помірних кількостях, але повинен віддавати пріоритет овочам з низьким вмістом вуглеводів.

Фрукти

Фрукти містять ряд живильних речовин, вітамінів, мінералів, клітковини і антиоксидантів, і є корисними для більшості людей. Проте фрукти також містять трохи натурального цукру, а деякі мають більш високий рівень цукру і вуглеводів, ніж інші.

Люди, які дотримуються палео-дієти, можуть їсти всі фрукти, включаючи свіжі, сушені та заморожені, але вони, як правило, повинні зосередитися на менш солодких з них. Палео-дієта допускає споживання безлічі ягід, цитрусових і динь. Вона може включати в себе більш солодкі фрукти, такі як банани, виноград, манго і черешню, але в ідеалі в менших кількостях.

Кето-дієта більш сувора в відношення фруктів. Щоб тримати організм в стані кетозу, людина повинна їсти тільки фрукти з низьким вмістом цукру, і тільки в невеликих кількостях. Ягоди можна їсти на кето-дієті, але людина може також є невелика кількість журавлини, персиків, абрикосів, яблук і слив.

Молочні продукти

Палео-дієта виключає всі молочні продукти, тому що люди палеоліту їх не вживали. Палеодіета не дозволяє людині вживати сир, молоко, вершки або інші молочні продукти.

Однак люди, які дотримуються дієти палео, можуть пити несолодке горіхове молоко, кокосове молоко і аналогічні альтернативи, які не містять штучних підсолоджувачів або загусники.

Кето-дієта дозволяє використовувати деякі молочні продукти, особливо ті, які містять більше жирів і білків. Це дозволяє людині отримувати рекомендовані кількості цих поживних речовин.

Кето-дієта не дозволяє споживати ніяких молочних продуктів, які можуть містити цукор, наприклад, морозиво, шоколадне молоко або солодкі вершки для кави. Однак людина може споживати молочні продукти, які містять штучні підсолоджувачі в помірних кількостях.

Побічні ефекти

Люди, що дотримують будь-яку дієту, яка виключає групи продуктів, повинні переконатися, що вони задовольняють свої щоденні потреби в поживних речовинах, щоб уникнути дефіциту.

Той, хто розглядає можливість внесення нових і радикальних змін в свій режим харчування, повинен спочатку проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем. Це особливо важливо для людей з хронічними захворюваннями, такими як хвороби серця, цукровий діабет або високий кров’яний тиск.

Люди, що дотримують кето-дієту, можуть відчувати побічні ефекти, пов’язані з переходом в стан кетозу. До них відносяться «кето-дихання», висип на шкірі і «кето-грип». До симптомів кето-грипу відносяться головні болі, млявість, нудота, розумова загальмованість, безсоння, зниження фізичної продуктивності, запор і низьке лібідо. Залишатися протягом тривалих періодів часу в стані кетозу може бути шкідливо.

На палео-дієті люди не відчувають цих симптомів, так як ця дієта не призводить до стану кетоза.

Існують побоювання про те, що люди на палео-дієті не отримують достатньої кількості кальцію, так як дієта виключає молочні продукти. У кето-дієті не вистачає харчових волокон і декількох мікроелементів через суворого обмеження продуктів, що містять вуглеводи (6).

Списки продуктів

У наступних розділах наведені списки продуктів, які людина може вживати при дотриманні дієт кето або палео.

Кето-дієта

Ось список продуктів, які люди їдять, дотримуючись кето-дієту:

Палео-дієта

Ось список продуктів, які люди їдять, дотримуючись палео-дієту:

Підведемо підсумок

Як кето, так і палео дієти мають конкретні рекомендації, які включають і виключають певні види їжі. Між цими дієтами є деякі подібності, але безліч відмінностей. Обидві можуть принести користь здоров’ю, пов’язану з відмовою від сильно оброблених продуктів, що може допомогти схуднути.

Для більшості людей ці дієти вимагають різкої зміни звичок у харчуванні. Деяким людям може бути важко виключити всі зернові і бобові і збільшити споживання жиру в довгостроковій перспективі. Люди, що дотримують ці дієти, повинні також упевнитися, що вони як і раніше отримують всі необхідні поживні речовини.

Людина повинна засновувати своє рішення слідувати будь-який з цих дієт на свій поточний стан здоров’я і на своїх індивідуальних цілях здоров’я.

Деякі люди, що дотримуються палео-дієту, їдять оброблені продукти, якщо вони містять мало цукру, не містять молочних продуктів або зернових і підходять для палео. Інші на палео-дієті можуть їсти тільки продукти в їх природному стані. Деякі люди на кето-дієті їдять будь-яке м’ясо, якщо воно не містить вуглеводів. Інші зосереджуються лише на органічному м’ясі.

Перед початком будь-якої з дієт рекомендується проконсультуватися з лікарем, особливо якщо у вас цукровий діабет, хвороби серця або інші захворювання.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: