Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Кропива: лікувальні властивості і протипоказання

Кропива: лікувальні властивості і протипоказання

Кропива дводомна (лат. Urtica dioica) з давніх часів стала основним засобом в області фітотерапії.

Стародавні єгиптяни використовували кропиву для лікування артриту і болю в попереку, в той час як римські війни розтирали їй свої тіла, щоб зігрітися (1).

Її наукова назва Urtica dioica походить від латинського слова «Uro», що означає «палити», тому що її листя може викликати тимчасове печіння при контакті.

Листя має волосисті структури, які жалять, а також викликають свербіння, почервоніння і набряк (2).

Однак, при приготуванні кропиви або перетворення в висушену або ліофілізований харчову добавку, її можна безпечно споживати. Дослідники виявили, що кропива має низку потенційних корисних властивостей.

Ось 6 доведених лікувальних властивостей кропиви, а також протипоказання до її застосування.

1. Містить багато поживних речовин

Жалячі листя і корінь кропиви містять широкий спектр поживних речовин, включаючи (1):

Більш того, багато хто з цих поживних речовин діють як антиоксиданти в вашому організмі.

Антиоксиданти — це молекули, які допомагають захистити ваші клітини від ушкодження, що викликається вільними радикалами. Пошкодження, викликане вільними радикалами, призводить до старіння, а також може викликати розвиток раку і інших серйозних захворювань (3).

Дослідження показують, що екстракт кропиви може підвищити рівень антиоксидантів в крові (4, 5).

Висновок:

Кропива дводомна містить різноманітні вітаміни, мінерали, жирні кислоти, амінокислоти, поліфеноли і пігменти, багато з яких також діють як антиоксиданти всередині вашого організму.

2. Може зменшити запалення

Запалення — це спосіб вашого тіла зцілювати себе і боротися з інфекціями.

Однак хронічне запалення може завдати значної шкоди (6).

Кропива дводомна містить безліч з’єднань, які можуть зменшити запалення.

У дослідженнях на тваринах і в пробірках кропива зменшувала рівень безлічі запальних гормонів, заважаючи їх виробництва (7, 8).

У дослідженнях на людях застосування крему на основі кропиви або прийом коштів з кропивою, мабуть, полегшує запальні захворювання, такі як артрит.

Наприклад, в одному дослідженні за участю 27 осіб нанесення крему з кропивою на уражені артритом ділянки значно зменшувало біль, в порівнянні з плацебо (9).

В іншому дослідженні, прийом добавки, яка містила екстракт кропиви, значно зменшував біль при артриті. Крім того, учасники відчули, що можуть зменшити дозу протизапальних болезаспокійливих ліків завдяки цьому натуральному засобу на основі кропиви (10).

Проте щоб рекомендувати кропиви дводомної як протизапальний засіб, потрібно провести більше досліджень. Також необхідно отримати більше результатів досліджень на людях.

Висновок:

Кропива дводомна може допомогти придушити запалення, яке, в свою чергу, може допомогти лікувати запальні захворювання, включаючи артрит, але необхідні додаткові дослідження.

3. Чи може лікувати симптоми збільшеної простати

До 50% чоловіків у віці від 51 року і старше мають збільшену передміхурову залозу (11).

Збільшена простата зазвичай називається доброякісну гіперплазію передміхурової залози (ДГПЗ). Вчені не впевнені, що викликає ДГПЗ, але це може привести до значного дискомфорту під час сечовипускання.

Цікаво, що кілька досліджень показують, що кропива дводомна може допомогти лікувати ДГПЗ.

Дослідження на тваринах свідчать, що це потужна рослина може запобігти перетворенню тестостерону в дигідротестостерон — більш потужну форму тестостерону (12).

Запобігання цього перетворення може допомогти зменшити розмір простати (13).

У дослідженнях, в яких брали участь чоловіки з ДГПЗ, було виявлено, що екстракти кропиви допомагають лікувати короткострокові і довгострокові проблеми з сечовипусканням — без побічних ефектів (14, 15).

Проте неясно, наскільки ефективна кропива в порівнянні зі стандартними методами лікування.

Висновок:

Кропива дводомна може допомогти зменшити розмір простати і лікувати симптоми збільшеної передміхурової залози у чоловіків з ДГПЗ.

4. Чи може лікувати сінну лихоманку (поліноз)

Сінна лихоманка (поліноз) — це алергія, яка викликає запалення в слизовій оболонці вашого носа.

Кропива дводомна розглядається як перспективний натуральний засіб від сінної лихоманки.

Дослідження в пробірках показує, що екстракти кропиви можуть пригнічувати запалення, яке може викликати сезонні алергічні реакції (16).

Екстракти кропиви сприяють блокуванню рецепторів гістаміну і запобігають вироблення імунними клітинами хімічних речовин, які викликають симптоми алергії (16).

Проте в дослідженнях на людях було виявлено, що кропива по ефективності лише трохи краще працює в лікуванні сінної лихоманки, в порівнянні з плацебо (17, 18).

Хоча ця рослина може стати багатообіцяючим натуральним засобом для полегшення симптомів сінної лихоманки, необхідні більш тривалі дослідження на людях.

Висновок:

Кропива дводомна може зменшити симптоми сінної лихоманки. Проте деякі дослідження показують, що вона може бути набагато ефективніше, ніж плацебо. Необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти наскільки ефективна кропива при сінну лихоманку.

5. Чи може знизити кров’яний тиск

Приблизно один з трьох сучасних дорослих людей має високий кров’яний тиск (19).

Високий кров’яний тиск є серйозною проблемою для здоров’я, оскільки воно несе в собі ризик розвитку захворювань серця і виникнення інсультів, які відносяться до числа провідних причин смерті в усьому світі (20).

Кропива дводомна традиційно використовувалася для лікування високого кров’яного тиску (21).

Дослідження на тваринах і в пробірках показують, що вона може допомогти знизити кров’яний тиск декількома способами.

По-перше, вона може стимулювати виробництво оксиду азоту, який діє як судинорозширювальний засіб. Судинорозширювальні засоби розслаблюють м’язи судин, допомагаючи їм розширюватися (21, 22).

Крім того, в кропиві містять сполуки, які можуть діяти як блокатори кальцієвих каналів, що розслаблюють ваше серце шляхом зменшення сили його скорочень (21, 23).

У дослідженнях на тваринах виявлено, що кропива дводомна знижує рівень артеріального тиску, підвищуючи антиоксидантний захист серця (24, 25).

Проте вплив кропиви на кров’яний тиск у людей все ще не до кінця вивчений. Перш ніж можна буде зробити рекомендації необхідно провести більше досліджень.

Висновок:

Кропива дводомна може допомогти знизити кров’яний тиск, дозволяючи вашим кровоносних судинах розслабитися і зменшити силу скорочень вашого серця. Проте для підтвердження цих ефектів необхідно провести більше досліджень на людях.

6. Чи може допомогти контролювати рівень цукру в крові

Дослідження на людях і тваринах показали, що кропива здатна допомогти знизити рівень цукру в крові (26, 27, 28, 29, 30).

Фактично, ця рослина містить сполуки, які можуть імітувати ефекти інсуліну (31).

В тримісячному дослідженні у 46 осіб, які брали 500 мг екстракту кропиви три рази в день, значно знижувалися рівні цукру в крові в порівнянні з плацебо (30).

Незважаючи на багатообіцяючі результати, все ще проведено надто мало досліджень на людях, які вивчають контроль цукру в крові за допомогою кропиви. Необхідні додаткові дослідження.

Висновок:

У той час як кропива може допомогти знизити рівень цукру в крові, перш ніж можуть бути зроблені рекомендації, необхідно провести більше серйозних досліджень за участю людини.

Інша потенційна користь

Кропива дводомна може також мати і іншими лікувальними властивостями, такими як:

Висновок:

Інші потенційні лікувальні властивості кропиви включають зменшення кровотечі, поліпшення здоров’я печінки і загоєння ран.

Побічні ефекти і протипоказання

Споживання висушеної або вареної кропиви зазвичай безпечно. Побічних ефектів, пов’язаних із застосуванням кропиви, існує незначна кількість.

Проте будьте обережні при поводженні зі свіжим листям кропиви, оскільки їх пекучі волоски можуть завдати шкоди вашій шкірі.

Ці волоски можуть вводити в вашу шкіру безліч хімічних речовин, таких як (1, 2):

Ці сполуки можуть викликати висипання, пухирі, кропив’янку та свербіж.

У рідкісних випадках у людей може бути серйозна алергічна реакція, яка може загрожувати життю.

Однак кількість цих хімічних речовин зменшується в міру того, як листя обробляються, а це означає, що ви не повинні відчувати роздратування в роті або шлунку при вживанні сушеної або вареної кропиви (1).

Вагітним жінкам вживання кропиви протипоказано, оскільки це може спровокувати скорочення матки, що може підвищити ризик викидня (40).

Поговоріть зі своїм лікарем перед вживанням кропиви, якщо ви приймаєте одне з наступних ліків:

Кропива може взаємодіяти з цими ліками. Наприклад, потенційний сечогінний ефект рослини може посилити вплив діуретиків, що може підвищити ризик зневоднення.

Висновок:

Сушена чи приготовлена ​​кропива безпечна для більшості людей. Однак ви не повинні їсти свіже листя, так як вони можуть викликати роздратування.

Як її вживати

Кропива дводомна неймовірно легко додати в повсякденне життя.

Її можна купити в багатьох магазинах здорового харчування, але ви також можете вирощувати її самостійно.

Ви можете купити висушені/ліофілізований листя, капсули, настоянки і креми. Мазі з кропивою часто використовуються для полегшення симптомів остеоартриту.

Висушені листя і квіти можна використовувати для приготування смачного трав’яного чаю, а її листя, стебло і коріння можна додавати в супи, рагу і коктейлі. Однак уникайте вживання свіжого листя, так як їх пекучі волоски можуть викликати роздратування.

В даний час немає рекомендованої дози кропиви дводомної.

При цьому дослідження показують, що такі дози найбільш ефективні при певних захворюваннях (14, 17):

Якщо ви маєте намір приймати добавку кропиви, перед прийомом проконсультуйтеся з лікарем, а під час прийому дотримуйтесь інструкцій, які до неї додаються.

Висновок:

Отруйна кропива дуже універсальна. Її можна приготувати, додаючи в рагу і супи, заварювати як трав’яного чаю, наносити у вигляді мазі і приймати в якості добавки.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: