Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Марганець: користь і шкода, продукти, симптоми дефіциту

Марганець: користь і шкода, продукти, симптоми дефіциту

Марганець є мікроелементом, який життєво важливий для людського організму, але людям він потрібен тільки в невеликих кількостях.

Марганець бере участь у багатьох функціях організму, включаючи метаболізм амінокислот, холестерину, глюкози і вуглеводів. Він також грає роль у формуванні кісток, згортанні крові і зменшенні запалення.

Організм людини не може виробляти марганець, але він може зберігати його в печінці, підшлунковій залозі, кістках, нирках і мозку. Людина зазвичай отримує марганець зі свого раціону.

У цій статті ви дізнаєтеся більше про те, як марганець функціонує в організмі, а також які продукти його містять.

Користь марганцю для здоров’я

Ось потенційна користь марганцю для організму людини:

Забезпечує антиоксидантами

Марганець допомагає формувати антиоксидантний фермент, званий супероксиддисмутазой (СОД). Антиоксиданти захищають організм від вільних радикалів, які є молекулами, які руйнують або пошкоджують клітини в організмі.

Автори дослідження 2011 року виявили, що СОД допомагає розщеплювати один з найбільш небезпечних вільних радикалів під назвою супероксид, на більш дрібні, які не шкідливі компоненти.

У лабораторних дослідженнях і дослідженнях на тваринах було виявлено, що цей процес може зменшити запалення, пов’язане з плевритом легкого, запальним захворюванням кишечника і псоріаз.

Однак, щоб довести ці корисні ефекти в організмі людини необхідні додаткові дослідження.

Підтримує здоров’я кісток

Марганець може сприяти розвитку міцних, щільних кісток в поєднанні з іншими поживними речовинами, такими як кальцій і вітамін D.

Хоча деякі більш ранні дослідження показали, що марганець може зробити кістки більш щільними, більш пізні дослідження відзначили, що кальцій і вітамін D є найбільш значущими стимуляторами доброго здоров’я кісток.

Сприяє зниженню рівня цукру в крові

Марганець може допомогти людям з цукровим діабетом знизити рівень цукру в крові.

Автори дослідження 2014 року, проведеного в Південній Кореї, виявили, що люди з цукровим діабетом мають більш низький рівень марганцю в організмі. Однак неясно, чи є це причинним фактором або результатом діабету.

Інше дослідження, на цей раз на мишах, показало, що марганець допомагає підшлунковій залозі виробляти інсулін. Інсулін — це гормон, який організм використовує для регулювання рівня цукру в крові.

Прийом добавок марганцю може допомогти людині, яка страждає на цукровий діабет, виробляти більше інсуліну природним шляхом, але для підтвердження цих ефектів необхідні додаткові дослідження на людях.

Сприяє загоєнню ран

Поряд з вітаміном K марганець сприяє утворенню кров’яних згустків. Згортання крові, яке утримує кров в пошкодженій кровоносній посудині, є першою стадією загоєння рани.

Таким чином, наявність достатнього рівня марганцю в організмі може допомогти зупинити втрату крові, коли у людини відкрита рана.

У яких продуктах міститься марганець

Невелика кількість марганцю присутній в різних продуктах, включаючи:

Немовлята можуть отримувати марганець з грудного молока і молочних або соєвих сумішей.

Питна вода також може містити невелику кількість марганцю. Проте надмірна кількість марганцю у водопровідній воді може бути токсичною.

Якщо ваш лікар вважає, що у вас є дефіцит марганцю, він може рекомендувати добавки.

Рекомендована добова норма споживання марганцю не визначена, але адекватне споживання (АП) становить 2,3 мг в день для дорослих чоловіків і 1,8 мг в день для дорослих жінок.

Добавки марганцю

Люди, зацікавлені в прийомі марганцевих добавок, можуть купити їх в місцевій аптеці або онлайн. Марганець також доступний в деяких полівітаміни.

Ось типові форми марганцю:

Проте людям зазвичай не потрібно приймати добавки, щоб досягти свого щоденного АП марганцю.

Потенційна шкода марганцю

При вживанні їжі, що міститься в ній марганець не викликає яких-небудь побічних ефектів.

Люди, які беруть добавки марганцю, не повинні приймати більше рекомендованого на упаковці кількості. Однак, ймовірно, будуть потрібні роки прийому в надмірних кількостях, щоб людина могла відчувати будь-які проблеми.

Перш ніж приймати марганцеві добавки вам слід поговорити зі своїм лікарем. Важливо запитати, чи може марганець заважати прийнятою вами ліків або погіршити існуючу захворювання.

Якщо ви відчуваєте побічні ефекти від прийому марганцевих добавок, вам слід припинити їх прийом і поговорити з лікарем.

Дефіцит марганцю

Дефіцит марганцю зустрічається рідко, але можливий. Якщо це станеться, лікар призначить марганцеві добавки, або він може запропонувати отримувати марганець внутрішньовенно, якщо засвоєння є проблемою.

Ось ознаки і симптоми дефіциту марганцю:

Отруєння марганцем (передозування) більш ймовірне стан, ніж дефіцит марганцю.

Ризики

Найбільш значний ризик, пов’язаний з марганцем, пов’язаний з людьми, які працюють в середовищі, де вони можуть вдихати його.

Виплавка та зварювання — це два види діяльності з високим ризиком випадкового вдихання марганцю. Вдихуваний марганець небезпечний, тому що організм транспортує мінерал прямо в мозок, що не обробляючи його для правильного використання.

Згодом вдихання марганцю може привести до серйозного стану, який називається отруєння марганцем. Отруєння марганцем схоже на хворобу Паркінсона.

Ось симптоми отруєння марганцем:

Хоча це зустрічається набагато рідше, людина може відчувати подібні симптоми, якщо у нього занадто багато марганцю у воді, їжі або добавках. Середньому здоровій людині не потрібно турбуватися про надмірне вплив марганцю в їжі або харчових добавках.

Проте деякі люди мають більш високий ризик токсичної реакції на марганець, в тому числі:

Люди, які беруть або планують приймати добавки з марганцем, повинні спочатку обговорити свою потребу в добавці зі своїм лікарем.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: