Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Очанка: лікувальні властивості і протипоказання

Очанка: лікувальні властивості і протипоказання

Що це | Рослинні сполуки | Здоров’я очей | Інша користь | Форми і дозування | Протипоказання | висновки

Очанка — трава з маленькими білими квітами, які мають фіолетові смуги і жовті плями біля центру.

Вона впродовж століть використовувалася в народній медицині в Європі, особливо при незначних захворюваннях і станах очей, таких як почервоніння і роздратування (1, 2).

Грецька назва трави Euphrasia означає радість, яку ви відчуваєте, коли трава відновлює ваш зір (2).

У цій статті розглядається застосування, потенційні лікувальні властивості, інформація про дозування і протипоказання до застосування очанки.

Що таке очанка?

Очанка (лат. Euphrasia officinalis ) — це трава, яка зазвичай зростає в Європі, Азії та Північній Америці. Її висота становить 5-20 см і цвіте всього кілька місяців до кінця вегетаційного періоду (2).

Очанка добре росте в бідних грунтах і — будучи полупаразітарним рослиною — отримує частину води і поживних речовин з коренів прилеглих рослин.

Її стебла, листя і квіти використовуються в народній медицині і фітотерапії, в тому числі в якості чаю і біологічно активних добавок.

Очанка також використовується в гомеопатії — формі натуральної медицини, яка використовує надзвичайно розбавлені речовини для лікування (2).

Висновок:

Очанка (лат. Euphrasia officinalis ) — це трава, стебла, листя і квіти якої використовуються в чаї і харчових добавках.

Багата рослинними з’єднаннями

Очанка містить кілька корисних рослинних сполук, в тому числі флавоноїди лютеолін і кверцетин (2).

Лютеолін і кверцетин інгібують імунні клітини, звані огрядними клітинами, які виділяють гістамін — з’єднання, яке викликає симптоми алергії, такі як нежить і сльозотеча (3).

Це антигістамінний властивість може бути однією з причин, по якій очанка зазвичай використовувалася для лікування сезонної алергії або сінної лихоманки — хоча дослідження не перевіряли її ефективність для цієї мети (2).

Очанка також містить сполуки під назвою ірідоіди. Одним з найбільш вивчених сполук в цій групі є аукубин (4).

Дослідження, проведене в пробірці, показало, що аукубин допоміг мінімізувати рубцювання серцевої тканини при таких несприятливих умовах, як період після інфаркту. Рубці можуть знизити прокачувати здатність вашого серця (5).

Дослідження на мишах показують, що аукубин може пригнічувати рубцювання серцевої тканини після інфаркту, зменшуючи окисне пошкодження, викликане нестабільними молекулами, званими вільними радикалами (6).

Щоб визначити, чи забезпечують типові дози очанки достатню кількість цих корисних рослинних сполук для отримання користі для здоров’я необхідні дослідження на людях.

Висновок:

Очанка містить флавоноїди, в тому числі лютеолин і кверцетин, які володіють антигістамінними властивостями. Трава також містить з’єднання під назвою аукубин, яке може захистити від окисного ушкодження і підтримувати здоров’я серця.

Може зняти подразнення очей

Англійською мовою очанка називається Eyebright (що означає «яскравий очей»). Ця назва відноситься до його традиційному застосуванню для лікування проблем із зором у тварин і людей (2, 7, 8).

Поліпшення здоров’я очей також є однією з небагатьох цілей застосування трави — хоча дослідження обмежені.

В одному дослідженні у пробірці екстракти очанки допомогли контролювати запалення в клітинах рогівки людини. Рогівка — це прозора тканина, яка покриває забарвлену частину вашого очі (9).

Інше дослідження в пробірці показало, що очні краплі, що містять очанку і ромашку аптечну, допомагають захистити клітини рогівки від запалення і пошкодження, пов’язаного з сонцем (10).

У дослідженні, проведеному на людях, 65 дорослих із запаленням очей — через алергію на пилок, вітру, пилу, інфекцій або перенапруги очей — використовували очні краплі, що містять рівну кількість екстрактів очанки і троянди три рази в день.

Близько 81% учасників мали повне полегшення почервоніння очей, набряку, печіння і липких виділень протягом 6-14 днів. У решти учасників відзначалися помітні поліпшення їх очних симптомів (11).

Проте неясно, наскільки очанка сприяла цим ефектам, так як вона була перевірена разом з іншим рослинним засобом. Крім того, можливо, що очні симптоми покращилися б без лікування, але не було контрольної групи, яка оцінює це.

Для з’ясування того, чи може це засіб полегшити подразнення очей, запалення і пов’язані з ними очні симптоми, необхідні плацебо-контрольовані дослідження на людях.

Примітно, що жодне дослідження не перевіряло очанку на її вплив на основні захворювання очей, такі як дегенерація жовтої плями, катаракта і глаукома.

Висновок:

Попередні дослідження припускають, що трава очанка може допомогти полегшити роздратовані, запалені очі, але, щоб підтвердити це необхідні додаткові дослідження.

Інші можливі лікувальні властивості очанки

Кілька досліджень показують, що очанка може принести користь іншим аспектам здоров’я, але для підтвердження її ефективності необхідні додаткові дослідження.

Існують попередні докази того, що очанка може:

Незважаючи на ці багатообіцяючі результати, до кінця неясно чи здатна очанка приносити цю користь в відношення людського організму.

Висновок:

Попередні дослідження в пробірці і на тваринах свідчать, що очанка може запобігти пошкодженню шкіри і зростання шкідливих бактерій, захистити печінку і знизити рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом, і лікувати запалення при застуді і кашлі.

Форми добавок і дозування

Ви можете купити очанку в магазинах і онлайн в якості трав’яного чаю, рідких екстрактів, капсул, гомеопатичних кульок і очних крапель.

Дозування не були перевірені в дослідженнях на людях, але типові дози, пропоновані на упаковках засобів і використовуються в народній медицині, такі (2):

Найбільш ефективні дозування можуть варіюватися в залежності від індивідуальних особливостей людини, використовуваного кошти і захворювання, що підлягає лікуванню.

Висновок:

Очанка доступна у вигляді трав’яного чаю, рідких екстрактів, капсул, гомеопатичних засобів і очних крапель. Дозування на упаковках засобів дають загальне керівництво, але жодне дослідження не визначило найбільш ефективні дози.

Протипоказання і запобіжні заходи

Важливо бути обережним з тим, як ви використовуєте очанку для підтримки свого зору.

Хоча очанка традиційно використовувалася для промивання очей в домашніх умовах, щоб допомогти усунути втому очей, це небезпечно і може привести до очної інфекції (2).

Доступні стерильні очні краплі, що містять очанку. Проте якщо у вас була якась операція на оці або ви носили контактні лінзи, перед використанням таких очних крапель проконсультуйтеся з вашим очним лікарем.

Ви також повинні бути обережні з використанням очанки, якщо у вас є захворювання або якщо ви приймаєте ліки, особливо від цукрового діабету.

Так як одне дослідження на тваринах показало, що очанка може знизити рівень цукру в крові, вам слід проконсультуватися з вашим лікарем і ретельно контролювати рівень цукру в крові, якщо ви приймаєте траву поряд з ліками від діабету.

Важливо стежити за тим, щоб рівень цукру в крові не був занадто низьким (2, 13).

Безпека застосування очанки не було перевірено в відношення вагітних або жінок, що годують, і тому її використання слід уникати на цих етапах життя (2).

Нарешті, очанка не є підтвердженим ліками від будь-якого захворювання, тому не використовуйте її замість призначених ліків.

Висновок:

Не використовуйте саморобні засоби для промивання очей на основі очанки. Використовуйте лише стерильні краплі для очей. Очанку слід використовувати з обережністю, якщо у вас цукровий діабет, так як поєднання трави з ліками від діабету може привести до надмірного зниження рівня цукру в крові.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: