Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Оперізуючий лишай у людини: симптоми, лікування

Оперізуючий лишай у людини: симптоми, лікування

Оперізуючий лишай є болючою висипом на шкірі, що викликається тим же вірусом, який викликає вітряну віспу (вітрянку). Після того як ви перехворіли на вітряну віспу, вірус залишається в нервових тканинах і може викликати оперізуючий лишай пізніше протягом життя. Тут ви дізнаєтеся, що таке Оперізуючий лишай у людини, симптоми, лікування, фото, причини його виникнення, заходи профілактики, діагностика та багато іншого.

Оперізуючий лишай зазвичай з’являється у вигляді смуг герпетиформної висипу на одній стороні обличчя або тіла. Це захворювання також називають оперізуючий герпес.

Оперізуючий лишай частіше зустрічається у літніх людей і людей з ослабленою імунною системою, а також з-за стресу, травм, застосування деяких лікарських засобів або з інших причин.

Причини

Оперізуючий лишай є реактивацией вірусу вітряної віспи (Varicella zoster) — типу вірусу герпесу, що викликає вітрянку. Після того, як ви перехворіли вітрянкою, цей вірус знаходиться в неактивному стані в ваших нервових корінцях і залишається неактивним до тих пір, поки у деяких людей він не спалахне знову. Якщо вірус знову стає активним, у вас може виникнути висип, яка з’являється тільки в області ураженого нерва. Ця висип і називається оперізувальний лишай.

У будь-якої людини, у якого була навіть помірна форма вітряної віспи, може розвинутися оперізуючий лишай, включаючи дітей.

Заразний чи оперізувальний лишай

Якщо ви не хворіли на вітряну віспу і не прищеплювалися від цього захворювання, у вас може розвинутися вітрянка якщо ви контактували з людиною, яка хвора на оперізувальний лишай. Людина, що страждає на це захворювання може заразити вас вірусом вітряної віспи в тому випадку, якщо ви вступили в контакт з рідиною, що знаходиться в пухирях на шкірі.

Якщо у вас виник спалах оперізуючого лишаю, ви можете допомогти запобігти поширенню вірусу закриваючи наповнені рідиною пухирці (які почали з’являтися на вашому тілі) перев’язувальнимматеріалом, здатним поглинати рідину і захищати хворе місце.

Симптоми

Коли вірус, що викликає вітряну віспу реактивується, це викликає оперізуючий лишай. До початковим симптомів оперізувального лишаю відносяться:

Після цього ви можете відчути свербіж, поколювання або біль в місці ураження, де через кілька днів або тижнів може з’явитися смуга або невелику ділянку висипу. Висип може виникнути на будь-якій ділянці шкірного покриву, але буде присутній тільки на одній стороні тіла, лівої чи правої. Висип спочатку утворює пухирі, потім покривається струпами, і нарешті проходить кілька тижнів по тому. Ця смуга болючою висипки є явною ознакою оперізуючого лишаю.

Висип викликається оперізувальний лишай є більш болючою, ніж зудить. Коли вірус реактивується, він переміщається вгору по нервових корінців до області шкіри, за чутливість якої відповідають ці нервові волокна. Герпетиформна висип може утворитися в області лівого або правого боку тіла, як правило, з середини вашої спини до грудей. Вона може також з’явитися на обличчі навколо одного ока. Цілком можливо, що у вас може виникнути висип в декількох місцях одночасно.

Оперізуючий лишай розвивається в кілька етапів в залежності від чого ви будете відчувати певні симптоми:

Продромальная стадія (до появи висипки)

Активна фаза (з’являються висипання і пухирі)

Постгерпетична невралгія (хронічні болі)

Постгерпетична невралгія (ПГН) є найбільш частим ускладненням оперізувального лишаю. Вона триває протягом принаймні 30 днів і може тривати протягом декількох місяців або років. симптоми:

Біль, пов’язана з ПГН, найчастіше вражає лоб або груди. Цей біль може спровокувати погіршення сну, прийняття їжі і в деякій мірі позбавити людину працездатності. Цей стан також може привести до розвитку депресії.

Оперізуючий лишай можна також сплутати з іншими захворюваннями, які викликають подібні симптоми. Висип від оперізуючого лишаю можна помилково прийняти за вірус простого герпесу (ВПГ-1), імпетиго або коросту. Біль від ПГН можна сплутати з болем, що виникає при апендициті, інфаркті, виразці або мігрені.

Ускладнення

Зволікання або повна відсутність лікування може збільшити ризик розвитку ускладнень. До ускладнень оперізуючого лишаю відносяться:

Ускладнення, пов’язані з пошкодженням черепно-мозкових нервів. Якщо оперізуючий лишай вразив нервові волокна головного мозку (черепно-мозкові нерви), можуть виникати такі ускладнення:

Профілактика

У будь-якої людини, який хворів на вітряну віспу може пізніше розвинутися оперізуючий лишай. Але є вакцина, яка може допомогти запобігти цьому захворюванню або зробити його менш болючим, якщо воно все-таки виникне. Вакцина від оперізуючого лишаю відома під назвою Зоставакс (Zostavax). Рекомендується для дорослих у віці від 60 років і старше, незалежно від того, чи були у них епізоди оперізуючого лишаю до цього чи ні.

Чи потрібно вам робити щеплення від оперізуючого лишаю?

Якщо ви ніколи не хворіли на вітрянку, ви можете уникнути зараження вірусом, який викликає як вітрянку, так і оперізуючий лишай шляхом отримання вакцини від вірусу вітряної віспи.

Якщо ви ніколи не хворіли на вітрянку і ніколи не прищеплювалися від вітряної віспи, вам необхідно уникати контакту з людьми, страждаючими від оперізуючого лишаю або вітрянки. Рідина, яка присутня в пухирях оперізуючого лишаю заразна і може привести до розвитку вітряної віспи (але не оперізуючого лишаю) у людей, які ніколи не хворіли на вітрянку, і які ніколи не прищеплювалися від вітряної віспи.

Якщо у вас є оперізуючий лишай, уникайте тісного контакту з людьми, поки висип і пухирі повністю не пройдуть. Особливо важливо уникати контакту з людьми, які схильні до особливого ризику, такими як:

Якщо ви будете покривати висип тканиною або будь-якими пов’язками, які поглинають рідину і захищають рани, ви можете допомогти запобігти поширенню вірусу.

Діагностика

Лікарі зазвичай можуть ідентифікувати оперізуючий лишай за зовнішнім виглядом висипу, яка локалізується в лівій або правій стороні тіла. Якщо діагноз оперізувального лишаю під сумнівом, ваш лікар може призначити лабораторні аналізи, де будуть взяті рідина з пухирів або частки уражених ділянок шкіри, які згодом вивчать під мікроскопом.

Якщо є підстави вважати, що у вас оперізуючий лишай, ваш лікар не може чекати результатів аналізів, і призначить вам противірусні препарати. Раннє лікування може допомогти скоротити тривалість хвороби і запобігти розвитку ускладнень, таких як постгерпетична невралгія.

Коли звернутися до лікаря

Якщо ви підозрюєте, що у вас оперізуючий лишай, зверніться до лікаря якомога швидше. Раннє лікування противірусними препаратами може допомогти зменшити біль і запобігти ускладненням, такі як дисемінований оперізуючий лишай або постгерпетична невралгія.

Якщо після 1 місяця або більше з тих пір, як шкірний покрив повністю відновився, ви все ще відчуваєте сильний біль, вам необхідно звернутися до лікаря, щоб з’ясувати, чи є у вас постгерпетична невралгія (ПГН). Якщо ви почнете тримати біль під контролем на ранніх етапах її розвитку, це допоможе запобігти пошкодження нерва, яке може привести до хронічного болю, що триває протягом декількох місяців або років.

Лікування

В офіційній медицині не існує ніякого лікування, здатного повністю позбавити людину від оперізуючого лишаю, але існуючі методи лікування, здатні скоротити тривалість хвороби і запобігти розвитку ускладнень. Ось такі варіанти лікування, які використовуються при цьому захворюванні:

Початкове лікування

Як тільки у вас діагностований оперізуючий лишай, ваш лікар ймовірно призначить лікування противірусними препаратами. Якщо ви починаєте лікування протягом перших 3-х днів, після того як ви побачили висип на шкірі, ймовірність розвитку ускладнень значно зменшується.

До найбільш поширених засобів для лікування оперізуючого лишаю відносяться:

У важких випадках оперізуючого лишаю, деякі лікарі поряд з противірусними препаратами можуть призначати своїм пацієнтам кортикостероїди. Але при оперізуючий лишай кортикостероїди застосовуються досить рідко. Дослідження показують, що прийом кортикостероїдів разом з антивірусними препаратами гірше працює, ніж просто прийом антивірусних препаратів.

Постійне лікування

Якщо ви страждаєте хронічним болем, яка триває навіть через місяць після того, як висип від оперізуючого лишаю повністю пройшла, ваш лікар може діагностувати постгерпетична невралгію (ПГН), яка є найбільш частим ускладненням цього захворювання. ПГН може викликати біль протягом декількох місяців або навіть років. Це ускладнення виникає у 10 — 15% людей з оперізувальний лишай. Для лікування постгерпетична невралгії використовують:

Креми, що містять капсаїцин можуть забезпечити деяке полегшення при болях. Існує також пластир для шкіри з високою дозою капсаїцину — Кутенза (Qutenza) для лікування постгерпетична невралгії. Капсаїцин може викликати роздратування або опік шкіри у деяких людей, і його слід використовувати з обережністю.

Лікування, якщо стан погіршується

У деяких випадках оперізуючий лишай викликає довгострокові ускладнення. Лікування залежить від конкретного ускладнення.

Лікарські препарати при оперізуючий лишай

Ліки можуть допомогти зменшити біль і дискомфорт, викликані оперізувальний лишай, прискорити процес одужання і запобігти поширенню захворювання. Ліки також можуть допомогти знизити ризик розвитку ускладнень, таких як постгерпетична невралгія (ПГН) або дисемінований оперізуючий лишай.

Вибір препаратів

Лікарські засоби для лікування оперізуючого лишаю, коли вже присутній висип на тілі (активна стадія захворювання):

Ліки для лікування постгерпетична невралгії:

Багатьом людям, що страждають на оперізувальний лишай, знеболюючі препарати (анальгетики) допомагають контролювати біль, викликану цим захворюванням або постгерпетичній невралгією. Однак для деяких людей можуть бути необхідні більш сильні ліки. А якщо ж навіть сильніші препарати не допомагають контролювати вашу біль, вам необхідно звернутися до фахівця, який здатний рекомендувати інші способи лікування ПГН.

Лікування в домашніх умовах

Ви можете зменшити тривалість симптомів оперізувального лишаю забезпечивши хороший догляд за ранами на шкірі.

Якщо лікування оперізуючого лишаю в домашніх умовах не допомагає впоратися з болем, поговоріть про це з вашим лікарем. Знеболювання на ранніх стадіях захворювання може допомогти запобігти пошкодження нерва, здатне викликати розвиток хронічного болю, яка триває протягом декількох місяців або років.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: