Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Остеопороз: причини, симптоми, лікування

Остеопороз: причини, симптоми, лікування

Протягом життя відбувається постійне оновлення (ремоделювання) кісткової тканини. Ваш скелет практично повністю оновлюється кожні 10 років. Витончення же кісток і втрата кісткової маси у людей, схильних до Остеопорозу, випереджає зростання нової кісткової тканини.

Кістки стають пористими, крихкими і ламкими. Якщо ви подивіться на рентген стегна з нормальною щільністю кісткової тканини, то побачите, щільну матрицю кісткових клітин. Але якщо ж подивіться на рентген стегнової кістки з остеопорозом, ви побачите, в основному повітря.

Причини виникнення остеопорозу

У віці до 30 років ваші кістки щільніші і міцні, але потім поступово починає відбуватися зниження щільності кісткової тканини. Це трапляється з кожною людиною, але у деяких людей остеопороз розвивається набагато швидше, ніж зазвичай. Це фактично означає, що вони піддаються більшому ризику перелому.

Групи ризику

Остеопороз виникає як у чоловіків, так і у жінок. Найчастіше він зустрічається у літніх людей, але також може виникати і у молодих.

Причини виникнення остеопорозу у жінок

За статистикою, у жінок остеопороз розвивається значно частіше, на відміну від чоловіків, в зв’язку з тим, що гормональні зміни, що відбуваються в період менопаузи безпосередньо впливають на щільність кісткової тканини.

Жіночий гормон естроген має важливе значення для здоров’я кісток. Після менопаузи рівень естрогену падає. Це може привести до швидкого зниження щільності кісткової тканини і виражених симптомів остеопорозу.

Жінки ставляться до групи підвищеного ризику розвитку остеопорозу, в тому випадку якщо у них:

Причини виникнення остеопорозу у чоловіків

У більшості випадків причини остеопорозу у чоловіків невідомі. Проте, існує думка вчених, що чоловічий гормон тестостерон допомагає зберегти кістки здоровими. У старості у чоловіків як і раніше відбувається вироблення тестостерону, але ризик розвитку остеопорозу збільшується, коли його виробляється вкрай мало.

Приблизно у 50% чоловіків, точна причина низького рівня тестостерону невідома, зате відомо, що його рівень може знижуватися через наступні випадки:

Для того, щоб підвищити рівень тестостерону в організмі, необхідно включити в свій раціон деякі продукти харчування. Про це ви можете дізнатися тут — Які продукти підвищують тестостерон.

Фактори ризику

Багато гормонів в організмі здатні впливати на процес утворення і поновлення кісткової тканини. Захворювання гормон-продукують залоз можуть стати причиною остеопорозу. Сюди можна віднести такі захворювання:

Інші фактори ризику

Причиною остеопорозу і збільшенням ризику його розвитку можуть стати також і інші фактори, до яких можна віднести:

Остеопороз призводить до дегенеративних змін хребта, і в значній мірі збільшує ризик виникнення переломів різного ступеня тяжкості. Якщо ви відчуваєте які-небудь симптоми остеопорозу, необхідно в короткі терміни звернутися за кваліфікованою допомогою лікаря і почати лікування, спрямоване на зміцнення кісток.

Симптоми остеопорозу

Переломи кісток, болі в спині, сутулість і зменшення росту, є симптомами остеопорозу.

Остеопороз вважається безсимптомним захворюванням в зв’язку з часто відсутніми явними симптомами, до тих пір, поки не відбудеться перелом. На пізніх стадіях остеопорозу, симптоми можуть включати в себе больові відчуття в кістках і хребті і зменшення росту людини.

Існує кілька симптомів остеопорозу, що свідчать про наявність цього захворювання. Остеопороз може бути викликаний неправильним способом життя і причин, що викликають його предостатньо.

Перелом кістки

Переломи є одним з найбільш поширених ознак крихкості кісток, викликані остеопорозом. Вони можуть виникати при падінні або навіть під час незначного руху, наприклад, при сходженні з бордюру. При запущеній формі остеопорозу переломи можуть бути викликані навіть сильним чханням або кашлем.

Болі в спині або шиї

Остеопороз може викликати компресійні переломи хребта. Це може бути дуже болісно, ​​в зв’язку з тим, що руйнування хребців може викликати затиск нервових волокон, що відходять від спинного мозку. Больові симптоми можуть варіюватися від незначної чутливості до нестерпного болю.

Зменшення росту людини

Компресійні переломи хребта викликають зменшення росту людини. Це один з найбільш помітних симптомів остеопорозу.

Сутулість

Стиснення хребців може також викликати невелике викривлення верхньої частини спини. Сутулість в науці відома як кіфоз, який в народі називають «вдовою горб». Кіфоз може спровокувати больові відчуття в спині і шиї, і навіть негативно впливати на дихання через додаткового тиску на дихальні шляхи.

Невідкладна допомога при остеопорозі

Симптоми остеопорозу можуть стати причиною болю і дискомфорту. У більшості випадків немає необхідності звертатися в пункт невідкладної допомоги. Але вам просто необхідно негайно звернутися до лікаря у разі нестерпного болю в спині, шиї, стегні або руці. Сильний біль може свідчити про перелом. Якщо у вас виявлений остеопороз або ви припускаєте його наявності, необхідно почати лікування, спрямоване на зміцнення кісткової тканини і запобігання переломів.

Лікування остеопорозу

Лікування остеопорозу включає в себе прийом препаратів, що зміцнюють кістки і вжиття заходів безпеки, щоб уникнути різного роду переломів кісток.

Якщо вам поставлений діагноз остеопороз або у вас підвищений ризик перелому кісток, лікар зазвичай призначає лікування, спрямоване на зміцнення кісткової тканини, що допомагає запобігти переломи.

Ваш лікар порекомендує вам:

Види медикаментозного лікування

Існує цілий ряд ліків для лікування остеопорозу. Ваш лікар визначить відповідне лікування виходячи з вашої ситуації. Для отримання максимального ефекту від застосування будь-якого з препаратів, необхідно строго дотримуватися курсу лікування і дозувань.

Препарати від остеопорозу збільшують щільність кістки, що може значно знизити ймовірність виникнення переломів кісток.

Наприклад, ліки можуть збільшити щільність кісткової тканини стегна приблизно на 1 — 3%, а хребта на 4 — 8% протягом перших 3 — 4 років лікування. Після прийому ліків ймовірність перелому хребта знижується приблизно на 30 — 70%, а переломів стегна на 30 — 50% (позитивний ефект можна спостерігати вже через 6 — 12 місяців після початку лікування).

Препарати для лікування остеопорозу згруповані в окремі групи в залежності від їх активного компонента.

Бісфосфонати

Бісфосфонати рекомендують людям, у яких вже були тріщини, викликані остеопорозом, для того, щоб запобігти подальшим переломи. Вони прописуються людям похилого віку (старше 70), у яких не було переломів, але які, проте більш схильні до ризику через низьку щільності кісткової тканини.

Також їх необхідно приймати людям з низькою щільністю кісткової тканини, які приймають кортикостероїди (наприклад, преднізолон або кортизон) в дозі 7,5 мг протягом принаймні 3 місяців.

Деносумаб

Вплив Деносумаба дещо інше, ніж бісфосфонатів, проте воно має той же ефект — знижує швидкість руйнування кісткової тканини з аналогічним зменшенням ризику перелому. Деносумаб прописують людям, які вже перенесли перелом, викликаний остеопорозом, для запобігання подальших переломів. Також його рекомендують літнім людям (старше 70), у яких не було переломів, але які більш схильні до ризику в зв’язку з низькою щільністю кісткової тканини.

Стронцій ранелат

Ці ліки всмоктується в кістки таким же чином, як і кальцій. Воно збільшує утворення кісткової тканини і знижує втрату кісткової маси, в результаті чого кістки стають більш щільними і міцними, а це, в свою чергу, знижує ризик переломів. Стронцій ранелат рекомендують людям, у яких вже були тріщини, викликані остеопорозом, для запобігання подальших переломів.

Селективні модулятори рецепторів естрогену (СМРЕ)

Це ліки діють на кістки аналогічно гормону естрогену, сприяючи уповільненню втрати кісткової маси і зниження ризику переломів хребта у жінок, які пройшли через менопаузу.

Ралоксифен прописують жінкам після менопаузи, у яких вже були переломи через остеопорозу, для запобігання подальших переломів.

Замісна гормональна терапія (ЗГТ)

Активний інгредієнт гормон естроген. Деякі препарати також містять прогестаген (комбіновану ЗГТ). Навіть при низьких дозах, ЗГТ допомагає сповільнити втрату кісткової маси, що знижує ризик розвитку остеопорозу та переломів у жінок, які пройшли через менопаузу. ЗГТ ефективний для більшості жінок у віці до 60 років, у яких діагностовано остеопороз і які потребують також в гормональному лікуванні для зниження симптомів менопаузи. Їх також прописують жінкам у віці до 60 років, які не можуть приймати інші ліки від остеопорозу. Особливо рекомендовані вони для жінок з ранньої менопаузою (до 45 років).

Через деякого підвищення ризику серцево-судинних захворювань, інсультів і раку молочної залози у жінок похилого віку, такий вид лікування зазвичай не рекомендують жінкам старше 60 років.

Терипаратид (Teriparatide)

Ці ліки стимулює ріст кісткової тканини, що призводить до підвищення міцності структури кістки. Таке лікування прописують людям з важкою формою остеопорозу, коли інші ліки не принесли результат і ризик переломів і раніше дуже високий. Терипаратид прописує тільки вузький фахівець на термін не більше 18 місяців. Після того, як курс теріпаратіда закінчений, здійснюється наступний етап лікування, спрямований на закріплення і підтримання результату.

Терипаратид прописують тільки тим людям, у яких вкрай низька щільність кісткової тканини, і тим, хто переніс мінімум два переломи, один з яких стався в процесі медикаментозної терапії остеопорозу.

Рекомендований для людей, які проходили інші методи лікування, але як і раніше мають дуже низьку щільність кісткової тканини і подальші переломи. Прописує такий вид лікування вузький фахівець як для чоловіків, так і жінок. Після того, як 18-місячний курс лікування закінчено, призначають наступне ліки, спрямоване на закріплення результату.

Деякі уточнення щодо медикаментозної терапії остеопорозу

Прийом ліків пацієнтами, що страждають остеопорозом, передбачає досить тривалий період, тому що втрата кісткової маси відбувалася протягом багатьох років, і, звичайно, потрібно досить багато часу, щоб повернути міцність кісток. Використання потрібних ліків і адекватно підібрані терміни мають вирішальне значення для здоров’я кісток. Як лікувати остеопороз в кожному конкретному випадку, визначить фахівець за допомогою аналізів і інших методів обстеження.

Більшість препаратів для лікування остеопорозу призначають протягом багатьох років і пацієнти, що дотримують всі приписи, відзначають значне зниження втрати кісткової тканини і ризику переломів.

Поговоріть з лікарем, якщо у вас є які-небудь питання або сумніви з приводу вашого лікування. У разі незадовільного результату, рекомендуємо пройти консультацію в іншого спеціаліста по даному захворюванню.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: