Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Підвищений внутрішньочерепний тиск: причини, симптоми, лікування

Підвищений внутрішньочерепний тиск: причини, симптоми, лікування

Підвищення внутрішньочерепного тиску (ВЧД) є станом, при якому спостерігається підвищення тиску всередині черепа навколо вашого мозку (шлуночках головного мозку, в синусах твердої мозкової оболонки, в субарахноїдальному і епідуральному просторах).

Підвищений внутрішньочерепний тиск може бути пов’язано зі збільшенням кількості рідини, що оточує мозок. Наприклад, внутрішньочерепний тиск може виникнути внаслідок збільшення кількості спинномозкової рідини, що захищає ваш мозок або внаслідок збільшення об’єму крові в головному мозку через травму або розриву пухлини.

Підвищення ВЧД може також означати, що тканини вашого головного мозку набрякли внаслідок травми або хвороби, такий як менінгіт. Підвищення ВЧД може бути результатом травми головного мозку, а з іншого боку, це стан саме може привести до травми головного мозку.

Підвищення ВЧД є небезпечним для життя станом. Людині з симптомами підвищеного внутрішньочерепного тиску необхідно отримати невідкладну медичну допомогу прямо зараз.

Симптоми

Які симптоми підвищеного внутрішньочерепного тиску?

Ознаками підвищеного внутрішньочерепного тиску є:

Перераховані вище симптоми можуть також вказувати і на інші серйозні патологічні стани, такі як інсульт, пухлини головного мозку або виникати в результаті недавньої травми голови.

Симптоми підвищеного внутрішньочерепного тиску у дітей грудного віку

Підвищення внутрішньочерепного тиску у немовлят може бути наслідком жорстокого поводження з дітьми, особливо синдром трясіння немовляти, стан, що виникає в результаті жорстокого поводження з новонародженим (сильна тряска, кидання дитини, побої), що призводить до пошкоджень головного мозку дитини.

Симптоми ВЧД у дітей такі ж, як і у дорослих (див. Вище), однак якщо дитині ще не виповнилося 12 місяців, є також ряд додаткових ознак, за якими ви можете визначити підвищений внутрішньочерепний тиск.

Оскільки кісткові пластини, що утворюють череп у немовлят з’єднані м’якими хрящовими тканинами, на відміну від дітей старшого віку і дорослих, вони можуть помітно розходитися у дитини з підвищеним ВЧД. Цей стан називається розходження швів черепа. Підвищення внутрішньочерепного тиску у новонародженого може також привести до випирання джерельця (м’якого місця у верхній частині голови дитини).

Причини і фактори ризику

Які фактори ризику та причини виникнення підвищеного внутрішньочерепного тиску?

Удар по голові є найбільш поширеною причиною підвищеного внутрішньочерепного тиску. Серед інших можливих причин ВЧД можна виділити:

Діагностика

Як діагностується підвищений ВЧД?

Ваш лікар повинен відразу знати деякі важливі відомості про те, що саме могло спровокувати виникнення підвищеного внутрішньочерепного тиску. Лікар може поцікавитися, чи не отримували ви в недавні часи удар в голову або не діагностована у вас пухлину головного мозку. Після цього, лікар почне фізичний огляд. Він перевірить ваше кров’яний тиск і подивиться, розширюються і звужуються чи ваші зіниці належним чином, реагуючи на світло.

Лікар також може виміряти тиск спинномозкової рідини за допомогою люмбальної пункції (спинномозкової пункції). Для підтвердження діагнозу можуть також знадобитися зображення мозку, зроблені за допомогою комп’ютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ).

Лікування

Які методи лікування підвищеного внутрішньочерепного тиску?

Найбільш актуальним завданням лікування є зниження внутрішньочерепного тиску. Наступна мета полягає в усуненні будь-яких основоположних захворювань або патологічних станів.

До ефективних способів зниження ВЧД відносяться злив рідини через шунт або невеликий отвір в черепі. Також можна знизити підвищений внутрішньочерепний тиск за допомогою препарату Маннит і гіпертонічного розчину. Ці кошти сприяють видалення рідини з вашого організму. У зв’язку з тим, що стан стресу і тривоги може посилити ВЧД, шляхом підвищення кров’яного тиску, вам можуть також дати седативний засіб.

До менш поширених методів лікування підвищеного внутрішньочерепного тиску відносяться:

Профілактика

Чи можна запобігти підвищенню ВЧД?

Ви не можете запобігти виникненню підвищеного внутрішньочерепного тиску, але ви можете запобігти травми голови. При поїздках на велосипеді або під час занять контактними видами спорту завжди надягайте шолом. При водінні автомобіля завжди надягайте ремінь безпеки і відсуває сидіння назад від приладової панелі або крісло перед вами настільки, наскільки це можливо. Завжди пристібайте дітей в дитячому кріслі безпеки.

Падіння дому є частою причиною виникнення травм голови, особливо у літніх людей. Сухі та чисті підлоги дають можливість значно знизити ймовірність падінь. Якщо необхідно, встановіть поручні в потрібних вам місцях.

Прогноз

Який прогноз для людей з підвищеним внутрішньочерепним тиском?

Несвоєчасно розпочате лікування або відмова знизити внутрішньочерепний тиск може викликати:

Чим раніше ви почнете лікування, спрямоване на зниження тиску на мозок, тим нижча ймовірність виникнення ускладнень.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: