Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Правильне харчування при цукровому діабеті 1 типу

Правильне харчування при цукровому діабеті 1 типу

Цукровий діабет, особливо 1-го типу, це не просто хвороба, а скоріше «спосіб життя». Діабетик змушений весь час враховувати певні правила, дотримуватися деяких обмежень. Постійне і беззаперечне виконання умов — невід’ємна частина кожного дня хворого. Правильне харчування при цукровому діабеті 1 типу має особливо важливе значення. Тому необхідно розібратися в особливостях дієти і чітко усвідомити її основні принципи.

Роль дієти

Здорове харчування є основою відмінного самопочуття. Це актуально для всіх людей без винятку. Однак у випадку з діабетом порушення дієти можуть не тільки негативно відбитися на здоров’ї, але і загрожувати життю. Справа в тому, що при хворобі підшлункова залоза діабетика не в змозі виробляти інсулін. А без нього неможливе повноцінне засвоєння їжі.

На сьогоднішній день єдиним ефективним методом, здатним підтримати життєво необхідні функції організму хворого, є регулярні інсулінові ін’єкції. Однак ті функції, які у здорової людини автоматично виконує підшлункова залоза, діабетик змушений взяти на себе.

Кількість вводиться ліки має строго розраховуватися, так як надлишок або недолік інсуліну може призвести до плачевних наслідків. Щоб не помилитися з дозуванням, необхідно навчитися правильно оцінювати кількість і якісний склад їжі, що приймається. Тому складання дієти з заздалегідь розрахованими параметрами — перший пункт у переліку лікувальних заходів.

Глікемічний і інсуліновий індекси

Для обчислення оптимального дозування інсуліну необхідно знати, наскільки і протягом якого часу виростає рівень глюкози в крові. З метою полегшення розрахунків було введено таке поняття, як глікемічний індекс. Він враховує:

Основну частину енергії людина отримує з вуглеводів. Однак вони бувають різними. Наприклад, в одній десертній ложці меду і в 100 г тушкованої квасолі кількість вуглеводів однакове. При цьому з меду поживні речовини практично моментально надійдуть в кров, а для перетравлення квасолі знадобиться багато часу. Виходячи з оцінки швидкості засвоєння продуктів, їм присвоюється індекс.

Переважно вживати їжу з низьким (в крайньому випадку — середнім) показником глікемічного індексу, так як в цьому випадку рівень глюкози змінюється плавно і повільно.

Постійно проводилися медичні дослідження дали змогу виявити цікавий факт — продукти, що не містять вуглеводи, теж змушують організм продукувати інсулін. Вчений з Австралії Дж. Бранд-Міллер запропонувала новий термін — інсуліновий індекс. Величина покликана відображати інсуліновий відповідь організму на вживання того чи іншого продукту, що допомагає хворим на діабет точно розрахувати дозування вводимо ліки.

Самим несподіваним відкриттям професора Бранд-Міллер стало разюча невідповідність глікемічного і інсулінового індексів більшості молочних продуктів. Особливо здивував йогурт — його розбіжність в показниках склала 80 одиниць (глікемічний індекс 35, при цьому інсуліновий 115).

Хлібна одиниця

Більшість діабетиків при складанні меню постійно користуються таким показником, як хлібна (або вуглеводна) одиниця. Величина була розроблена німецькими вченими для оцінки кількості спожитих вуглеводів.

Одна одиниця містить 10 грамів вуглеводів, що рівносильно вживання стандартного шматочка хліба (20-25 г). Звідси і назва показника.

Дізнатися точну кількість хлібних одиниць в конкретному продукті можна за спеціальними таблицями. Хоча самостійний розрахунок теж не представляє ніякої складності. На упаковці завжди вказується склад. Необхідно знайти вміст вуглеводів. Наприклад, в 100 г печива 76,0 г вуглеводів. Значить, розрахунок виробляємо наступним чином:

(100 × 10) ÷ 76,0 = 13,2 г

Іншими словами, 13,2 г = 1 хлібній одиниці або 10 г вуглеводів. Тобто для обчислення потрібно 1000 розділити на кількість вуглеводів, зазначених на упаковці. Результат покаже, яка маса продукту відповідає одній хлібній одиниці.

Основні принципи харчування

Основою лікування діабетиків є раціонально складене меню. Варто враховувати, що харчування при цукровому діабеті 1 типу має відповідати ряду правил:

Головна проблема діабетиків — підвищений рівень цукру. Для його максимального зниження слід дотримуватися деяких рекомендацій:

Дозволені і заборонені продукти

Захворювання накладає суттєві обмеження на харчування діабетика. Однак при належному підході з допустимих продуктів можна скласти різноманітне і цікаве меню. Головне — пам’ятати, яких страв віддавати перевагу, а яких краще остерігатися.

До рекомендованих продуктів відносяться:

Багато продуктів вживати можна, але з деякими обмеженнями:

З огляду на особливості функціонування організму діабетика, очевидно, що деякі продукти при попаданні в організм викликають різке погіршення стану. Тому вони Потрапляють під категоричну заборону:

Цукрозамінники

Для приготування компотів, запіканок і десертів замість цукру діабетики змушені користуватися замінниками. Поширена думка, що їх вживання абсолютно безпечно. Однак це не зовсім вірно. Перш за все, властивості цукрозамінника залежать від його різновиду. Підсолоджувачі бувають:

Натуральні

Природні замінники містять приблизно така ж кількість калорій, як і цукор. При цьому поступаються йому в солодощі. Тому додавати їх доводиться істотно більше, помітно підвищуючи загальну калорійність страви.

Винятком є ​​стевія. Цей підсолоджувач — справжній порятунок для діабетиків. Він абсолютно натуральний, при цьому не калорійний і корисний. Випускається в різних формах, що дозволяє вибрати для себе найбільш зручний варіант.

З особливостей варто відзначити наявність специфічного присмаку з невеликою гіркуватістю. Хоча такий незвичайний смак швидко стає звичним і навіть надає звичайним рецептами деяку пікантність.

Синтетичні

Штучні підсолоджувачі, впливаючи на смакові рецептори, налаштовують організм на швидке надходження вуглеводів. Однак вони не містять калорій, тобто харчування не надходить. Така хитрість дуже швидко розкривається. На відсутність очікуваної вуглеводної порції обманутий організм реагує сильним почуттям голоду.

Більшість синтетичних замінників має безліч протипоказань і можливих негативних наслідків. Тому бажано мінімізувати їх вживання або відмовитися від них на користь природних.

Корисні рецепти

Продуманий режим харчування при цукровому діабеті 1 типу гарантує стабільність стану здоров’я. Однак постійні обмеження можуть позбавляти хворого радості та оптимізму, порушуючи психологічну рівновагу. Тому іноді варто побалувати себе. Можна вибрати відповідний рецепт на свій смак.

На сьогоднішній день ефективного методу лікування діабету не існує. Медицина не стоїть на місці. Ведуться постійні дослідження в цій області. Навіть є деякі результати. Проте до цих пір введення інсуліну і правильне харчування при цукровому діабеті 1 типу — єдиний варіант терапії захворювання.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: