Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Псоріаз: причини, симптоми, лікування, діагностика, форми псоріазу

Псоріаз: причини, симптоми, лікування, діагностика, форми псоріазу

Псоріаз є захворюванням шкіри, при якому на поверхні шкірного покриву з’являються червоні, що лущаться, коркообразном плями, покриті білими лусочками. Ці плями зазвичай з’являються в області ліктів, колін, на волосистій частині голови і нижньої частини спини, але можуть з’явитися і в будь-якій області на вашому тілі. Більшість людей страждають тільки від невеликих уражень шкіри при псоріазі.

У деяких випадках, псоріатичні бляшки можуть свербіти або хворіти. Бляшки можуть мати досить великі розміри, але можуть бути у вигляді висипки в тому випадку, якщо у людини, схожий на краплю псоріаз.

Це захворювання вражає близько 4% людей, що проживають в Європі та країнах СНД. Воно може проявитися в будь-якому віці, але найбільш часто розвивається у дорослих людей до 35 років. Псоріаз вражає в рівній мірі як чоловіків, так і жінок.

Тяжкість цієї недуги може сильно варіюватися від людини до людини. Для деяких людей це просто незначні подразнення, але для інших, захворювання може мати значний вплив на якість життя.

Псоріаз є тривалим (хронічним) захворюванням, яке зазвичай включає в себе періоди затишшя (коли у вас немає симптомів або вони помірні), за якими слідують періоди, коли симптоми проявляються більш серйозно.

Чому це відбувається

У людей з псоріазом, клітини шкіри оновлюються в значно прискореному темпі.

Клітини шкіри, як правило, формуються і оновлюються кожні три — чотири тижні (до трьох місяців, в залежності від віку), але при псоріазі цей процес триває від трьох до семи днів. В результаті, клітини наростають на поверхні шкіри, що стає причиною появи щільних псоріатичних бляшок (корости на голові і на тілі).

Хоча цей процес не повністю вивчений і зрозумілий, його відносять до проблеми з імунною системою. Імунітет виконує захисну функцію у вашому організмі. Він захищає від хвороб та інфекцій, але у людей, які страждають на це захворювання, імунітет помилково атакує здорові клітини шкіри.

Псоріаз може бути хворобою, що передається генетичним шляхом (від батьків до дітей), хоча до цих пір залишається неясним, наскільки велику роль генетика грає в її виникненні.

Симптоми псоріазу у багатьох людей можуть починатися або погіршуватися у зв’язку з певними провокуючими факторами. До факторів, які можуть спровокувати спалахи цього захворювання можна віднести: травми шкіри, інфекції горла, прийом деяких медикаментів і багато інших.

Слід розуміти також той факт, що псоріаз не заразний, тобто не може бути переданий від однієї людини до іншої.

Детально про причини, фактори ризику і супутніх захворюваннях читайте тут — Псоріаз — причини і фактори ризику.

Симптоми

Псоріаз є захворюванням, що вражає переважно шкірні покриви. Те, що ви бачите і відчуваєте, залежить від типу, що розвивається у вас псоріазу. Симптоми псоріазу численні, але ви, можливо, будете відчувати далеко не всі його ознаки і прояви, перераховані нижче.

Симптоми звичайного, або вульгарного, простого псоріазу (хронічний стабільний або бляшкоподібний псоріаз) (psoriasis vulgaris) (L40.0)

Звичайний або вульгарний, простий псоріаз (хронічний стабільний або бляшкоподібний псоріаз)

Симптоми каплевидного псоріазу (guttate psoriasis) (L40.4)

Каплевидний псоріаз (guttate psoriasis) (L40.4)

Детально про форму цього захворювання читайте тут — Каплевидний псоріаз — лікування (традиційне), симптоми, причини, прогноз.

Симптоми пустульозного або ексудативного псоріазу (L40.1-3, L40.82)

Пустульозний або ексудативний псоріаз (L40.1-3, L40.82)

Якщо заповнені гноєм нариви з’являються по всьому тілу, людині необхідно терміново звернутися в лікарню. Життя людини може бути в небезпеці.

При появі заповнених гноєм наривів по всьому тіло, у людини також можуть відзначатися такі симптоми:

Симптоми псоріазу згинальних поверхонь (flexural psoriasis), або «зворотного псоріазу» (inverse psoriasis) (L40.83-4)

Псоріаз згинальних поверхонь або зворотний псоріаз (inverse psoriasis) (L40.83-4)

Симптоми псориатической еритродермії (L40.85), або ерітродерміческого (ексфоліативного) псоріазу

Ексфоліативний Або ерітродерміческій псоріаз, псоріатичний еритродермія (L40.85)

Якщо симптоми псоріазу проявляють себе вищеописаним чином, людині необхідно в найкоротші терміни звернутися за медичною допомогою. Життя може бути в небезпеці.

Причини виникнення

Псоріаз не заразний. Він не передається під час дотику до людини, яка страждає на це захворювання, він не передається під час плавання в одному басейні, при використанні одного рушники або при вживанні їжі, приготовленої людиною, що страждають на цю недугу. Причини псоріазу досі не зрозумілі, так як це захворювання є досить сложним. Тем не менше, існують вагомі докази того, що процес прискореного відновлення клітин шкіри обумовлений роботою імунних клітин (Т-лімфоцитів, по-іншому називаються Т-клітинами), які стають гіперактивними у виробленні хімічних речовин, які можуть сприймати вашу шкіру та інші органи в якості стороннього тіла або інфекції і починають з ними боротися — просто кажучи, відбувається аутоімунна реакція. Около 30% людей, які страждають псоріаз, отримали це захворювання у спадок від батьків, тому що деякі гени пов’язані з виникненням псоріазу. Однак, симптоми псоріазу можуть проявити себе в тому випадку, якщо на організм людини впливають деякі чинники, здатні спровокувати їх появу.До цих факторів можна віднести:

Супутні проблеми зі здоров’ям

Запалення шкіри при псоріазі — це тільки верхівка айсберга. Існує все більше свідчень, що пов’язують цю недугу з іншими серйозними проблемами зі здоров’ям, такими як серцево-судинні захворювання, діабет, ожиріння, захворювання печінки, псоріатичний артрит, запальні захворювання кишечника і депресії. Ці стани відомі як «супутні захворювання» псоріазу та як з’ясувалося, у людей з більш важкої його формою ці захворювання зустрічаються набагато частіше.

Який вплив робить псоріаз на життя людей

Це захворювання може вплинути на людей по-різному. Для одних, це воно може розглядатися як неприємність, але для інших буде впливати на кожен аспект повсякденного життя. Псоріаз може значно впливати на фізичне, емоційне і психологічне благополуччя людини.

Залежно від тяжкості і місця спалаху псоріазу, люди можуть відчувати значний фізичний дискомфорт і деяку непрацездатність. Свербіж і біль може заважати основним щоденним функцій, наприклад, обслуговування самого себе, прогулянкам і нормальному сну. Люди, що живуть з псоріазом, часто повідомляють, що вони відчувають почуття стигматизації в зв’язку зі своїм станом шкіри. В результаті реакцій з боку громадськості, вони можуть відчувати себе ніяково, мають погану самооцінку і не впевнені в собі. Психологічне страждання може привести до значної депресії, підвищеної тривожності, соціальної роз’єднаності і ізоляції.

Крім того, люди страждають на цю недугу в зв’язку з їх психологічним станом, часто роблять неправильний вибір в способі життя. Вони можуть почати менше рухатися, вживати шкідливу їжу, більше палити і пити алкоголю. Псоріаз пов’язаний з низкою додаткових проблем зі здоров’ям, які можуть виявитися додатковим психологічним і фізичним тягарем, що в подальшому призведе до ще великим життєвим обмеженням. Те, як люди справляються з різними стресами, безпосередньо пов’язаними з псоріазом, залежить від того, як вони сприймають свою хворобу. Деякі люди, які страждають цим захворюванням, можуть відчувати себе досить добре психологічно, в той час як інші можуть відчувати себе по-різному, в залежності від їх життєвої позиції і тяжкості захворювання.

З тих, хто страждає на псоріаз:

Діагностика

Лікуючий лікар часто може поставити діагноз псоріаз на основі зовнішнього вигляду шкіри.

У рідкісних випадках може знадобитися біопсія — береться маленький зразок шкіри і відправляється в лабораторію для дослідження під мікроскопом. Це визначає точну форму псоріазу і виключає інші шкірні захворювання, такі як себорейний дерматит, червоний плоский лишай, простий лишай і рожевий лишай (грибок на тілі).

Якщо терапевт не впевнений в ваш діагноз, якщо у вас псоріаз на голові (що ускладнює діагностування), або ваш стан розцінюється як важкий, вас можуть направити до дерматолога (фахівця з діагностики та лікування шкірних захворювань).

Якщо лікар підозрює, що у вас є псоріатичний артрит, який іноді виникає як ускладнення псоріазу, вас можуть направити до ревматолога (лікаря, що спеціалізується на хворобах суглобів). Вам може знадобитися здати аналізи крові і зробити рентген уражених суглобів, щоб виключити інші захворювання, такі як ревматоїдний артрит. Але як позбутися від псоріазу, якщо це захворювання вважається невиліковним?

Лікування

Насправді не існує ніякого лікування псоріазу, але є ряд процедур, які можуть поліпшити симптоми і зовнішній вигляд шкірного покриву.

Найчастіше, лікування цього захворювання починається з застосування препаратів місцевого призначення, наприклад, синтезованого аналога вітаміну D або кортикостероїдних мазей. Креми і мазі наносять безпосередньо на уражені ділянки шкіри.

Якщо ці кошти не ефективні або ваш стан є більш серйозним, може бути використана фототерапія (світлова терапія). При фототерапії, шкіру опромінюють певними видами ультрафіолетового світла.

У важких випадках, коли вищевказані процедури є неефективними, може бути призначено системне лікування — пероральний прийом препаратів, які діють на весь організм.

У лікуванні псоріазу використовуються різні типи лікарських засобів і процедур, такі як:

Детально про всі методи лікування цього захворювання читайте тут — Псоріаз — лікування. Традиційна медицина і природні засоби.

Але варто пам’ятати, що застосування синтетичних лікарських препаратів і фототерапія може викликати важкі побічні ефекти. Якщо ваш недуга має не важку форму, рекомендуємо звернути ваш погляд на те, які натуральні засоби можна використовувати для його лікування. Про це читайте тут — Лікування псоріазу в домашніх умовах.

Багатьом людям також допомагають контролювати спалахи цього захворювання різні дієти і збалансоване харчування про які ви можете дізнатися тут — Дієта при псоріазі.

Життя з псоріазом

Хоча ця недуга може бути просто незначним роздратуванням для деяких людей, він може значно впливати на якість життя тих, хто сильно постраждав від його проявів.

Наприклад, деякі люди з псоріазом мають низьку самооцінку, в зв’язку з їх зовнішнім виглядом (адже не завжди його можна приховати від стороннього погляду). Також, досить часто розвивається надмірна чутливість, біль і набряк в суглобах і сполучних тканинах — псоріатичний артрит.

Поговоріть з вашим лікарем і досвідченим психологом, якщо ви страждаєте на псоріаз і у вас виникають занепокоєння з приводу вашого фізичного і психічного стану. Вони можуть запропонувати консультації і подальше лікування, якщо це необхідно.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: