Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Рак легенів у жінок: симптоми і ознаки, причини, лікування, типи

Рак легенів у жінок: симптоми і ознаки, причини, лікування, типи

Чи знаєте ви, що симптоми раку легенів часто різняться у жінок і чоловіків? Однак не тільки симптоми розрізняються у різних статей, а й багато аспектів раку легенів — від найбільш поширених типів захворювання до виживання. Давайте розглянемо, що являє собою рак легенів у жінок, симптоми і ознаки захворювання, причини його розвитку і методи лікування, а також ніж він унікальний.

Рак легенів у жінок у багатьох відношеннях відрізняється від раку легенів у чоловіків. Проте, не дивлячись на очевидні відмінності в нашій зовнішності, ми схильні об’єднувати чоловіків і жінок, коли справа доходить до захворювань. Це сумно, тому що причини, реакція на різні методи лікування, виживаність і найбільш поширені симптоми розрізняються.

Статистика

Рак легенів є основною причиною смертності від раку у жінок, який щорічно вбиває більше представниць прекрасної статі, ніж рак молочної залози, рак матки і рак яєчників.

Хоча куріння є причиною номер один, 20% жінок, у яких розвивається це захворювання, ніколи не торкалися сигарети. Крім того, це захворювання частіше зустрічається у колишніх курців, ніж у тих, які в даний час курять.

Колись вважалося, що рак легенів є «хворобою чоловіків», але в даний час ми маємо наочну статистику, яка говорить нам наступне — в 2017 році, за оцінками, буде діагностовано 116 990 чоловіків і 105 510 жінок з раком легенів.

Хоча число випадків розвитку раку легенів у чоловіків знижується, кількість випадків розвитку цього захворювання у жінок залишається відносно стабільним, за винятком однієї групи. Рак легенів у некурящих жінок останнім часом все частіше зустрічається.

Це захворювання зустрічається в кілька молодшому віці у жінок, ніж у чоловіків, і майже половина випадків цього захворювання у молодих людей спостерігається у жінок.

Наскільки різняться типи раку легенів у жінок і чоловіків

Типи цього онкологічного захворювання часто різняться між жінками і чоловіками. Існує два основних типи цього захворювання:

Існує три підтипи недрібноклітинного раку легені, і вони також різняться між статями. До них відносяться:

В результаті складання цих відсотків виходить не 100%, так як деякі пухлини в легенях у жінок мають ознаки більш ніж одного типу цього захворювання, наприклад, такого як залозисто-плоскоклітинний рак легені.

Аденокарцинома легенів є найбільш поширеним типом цього захворювання у жінок, а також є типом цього захворювання, який в меншій мірі пов’язаний з курінням.

У чоловіків частіше, ніж у жінок, розвивається плоскоклітинний рак легені.

Бронхоальвеолярний карцинома (ВАК) — стан, який був рекласифіковане як форма аденокарциноми легені, є рідкісною формою раку легенів, частіше зустрічається у представниць жіночої статі. З невідомих причин частота БАК (тепер класифікована як аденокарцинома легенів), по-видимому, зростає в усьому світі, особливо серед молодих не курящих жінок.

Відмінності в типах цього захворювання між чоловіками і жінками можуть пояснювати деякі відмінності в симптомах, які найбільш часто зустрічаються у представників обох статей.

Причини виникнення

Від чого буває рак легенів у жінок і що його здатне викликати? Незважаючи на те, що куріння є основною причиною раку легенів у жінок, більш високий відсоток представниць, у яких розвивається це захворювання — зовсім не палять.

Серед деяких з найбільш ймовірних причин можна відзначити:

Недавні дослідження припускають, що інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ) також може грати роль.

Симптоми і ознаки

Ми знаємо, що симптоми серцевих нападів різні в чоловіків і жінок — те ж саме вірно і для раку легенів.

Найбільш поширені симптоми

Чоловіки, у яких є рак легенів, більш схильні до стійкого кашлю, кашлю з кров’ю або розвитку респіраторних інфекцій через пухлин, які блокують дихальні шляхи. Навпаки, ранні симптоми раку легенів у жінок часто є невиразним почуттям задишки (іноді це пов’язано з віком або збільшенням ваги, або поганий фізичною формою) і втомою.

Читайте: 10 перших ознак раку легенів на ранній стадії.

Ці відмінності в симптомах у представників обох статей можуть бути принаймні частково пов’язані з відмінностями в типі цього захворювання.

У чоловіків частіше ніж у жінок розвивається дрібноклітинний або плоскоклітинний рак легені. Ці види Раку часто розвиваються поблизу або всередині великих дихальних шляхів. Присутня в цьому місці, вони можуть легко викликати кашель, кровотечу або утруднити дихальні шляхи, викликаючи інфекції, такі як пневмонія або колапс легенів (ателектаз).

Навпаки, аденокарцинома легені є найбільш поширеним типом раку легенів у жінок. Ці пухлини зазвичай ростуть на периферії легенів, далеко від великих дихальних шляхів. З цієї причини це в значно більш низького ступеня може привести до кашлю, змусити людину кашляти кров’ю або викликати затори в дихальних шляхах, що ведуть до інфекцій.

Замість цього аденокарциноми можуть розвиватися досить великими до їх виявлення. Це зростання може призвести до повільного посилення задишки і втоми. Часто жінки не мають симптомів, поки ці ракові пухлини не почали давати метастази (поширюватися) в інші області тіла.

Метастази в головний мозок можуть викликати:

Метастази в кістки можуть викликати:

Можуть виникнути інші симптоми, пов’язані з метастатичним раком в цілому, такі як ненавмисне зниження маси тіла.

Менш поширені симптоми

Як зазначалося вище, найбільш часто ракові пухлини в легенях у чоловіків розвиваються поблизу центральних дихальних шляхів. Ці пухлини, як правило, викликають симптоми на ранніх етапах розвитку хвороби, в зв’язку з наявністю новоутворень поблизу дихальних шляхів. Як такий, кашель з кров’ю, обструкція, яка веде до колапсу легких (ателектаз), і кашель може бути помічений раніше у чоловіків, ніж у жінок.

Інша група симптомів, які іноді виникають при раку легенів, називається Паранеопластіческая синдромом. Паранеопластический синдром являє собою групу симптомів, що викликаються гормоноподібними речовинами, секретується пухлинами, і найчастіше спостерігається при дрібноклітинному, плоскоклеточном і крупноклеточной раку легенів, які частіше зустрічаються у чоловіків.

Паранеопластіческіе симптоми можуть включати:

Лікування раку легенів у жінок

Терапія, яку ви і ваш лікар вибираєте, часто включатиме комбінацію методів лікування. Ось основні сучасні методи лікування раку легень:

Хірургія — на ранній стадії раку легені (1 — 3 стадія) операція може дати шанс на одужання. Існує кілька різних видів хірургії, які можуть бути обрані в залежності від розміру вашої пухлини і її розташування. Проведення операції на легкому у жінок дає, як правило, кращі результати, ніж у чоловіків. В одному з досліджень було виявлено, що медіанна виживаність після операції з лікування раку легенів в два рази вище у представників жіночої статі, ніж чоловічої.

Променева терапія— може бути виконана з кількох причин. На ранніх стадіях раку легенів, який з якоїсь причини неоперабельний, метод, званий стереотаксической радіотерапією (SBRT), може дати шанс на одужання. Зазвичай проводиться променева терапія (зовнішня променева терапія) після операції для очищення від будь-яких ракових клітин. Вона також може бути зроблена до операції разом з хіміотерапією в спробі зменшити пухлину до потрібного розміру, щоб після цього її можна було видалити хірургічним шляхом. Променева терапія також може бути виконана як паліативне лікування — лікування, призначене не для лікування раку, а для продовження життя або полегшення симптомів захворювання. В останні роки SBRT проводилася деяким людям з декількома метастазами з легких в мозок на 4 стадії (див. Скільки живуть з раком легенів 4 стадії).

Хіміотерапія — жінки історично реагують на деякі використовувані для лікування раку легенів хіміотерапевтичні препарати, краще, ніж чоловіки.

Цільова терапія — кожен, хто страждає на недрібноклітинний рак легені, повинен пройти генетичний аналіз (молекулярне профілювання) для пошуку цільових мутацій, і, схоже, що одна з цих мутацій, особливо EGFR, частіше зустрічається у представників жіночої статі, ніж у чоловічого. В даний час лікування доступне для тих, у кого є мутації EGFR, перебудови ALK і перебудови ROS1, при цьому інші методи лікування досліджуються в клінічних дослідженнях. Тарцева (Ерлотиніб) також видається більш ефективним для жінок.

Імунотерапія — захоплюючий новий підхід до лікування раку, причому три препарати в цій категорії були схвалені для лікування раку легенів з 2015 року.

Крім сучасних методів лікування, існують також альтернативні терапії, що включають використання натуральних цілющих засобів і холістичні методи лікування, про які ви можете детально дізнатися тут — Лікування раку народними засобами: найефективніші методи і засоби.

Виживання

Показник виживання при онкології легкого у жінок вище, ніж у чоловіків на всіх стадіях захворювання. На жаль, загальна 5-річна виживаність становить всього 18% (проти 12% для чоловіків), але це число, ймовірно, збільшиться в найближчому майбутньому, так як в період між 2011 і 2017 роками було схвалено більше нових методів лікування злоякісних новоутворень легень, ніж протягом сорока років, що передують 2011 році.

Роль естрогену

Ймовірно, що естроген відіграє роль у розвитку та прогресуванні раку легенів, і в даний час проводяться дослідження, щоб це визначити. Жінки, у яких хірургічним шляхом видалені яєчники до настання менопаузи, можуть піддаватися більш високому ризику розвитку цього захворювання. Недавні дослідження показують, що лікування естрогенами і прогестероном (замісна гормональна терапія) після менопаузи може збільшити ризик смерті від онкології легенів. І навпаки, використання монотерапії естрогенами було пов’язано з меншим ризиком смерті від хвороби.

Використання протизаплідних таблеток спільно з замісної гормональної терапією (за винятком тих, хто використовує гормони після хірургічної менопаузи), пов’язане з більш низьким ризиком розвитку онкології легенів.

Всі ці дані говорять про те, що естроген відіграє більш ніж одну роль у розвитку цього захворювання.

Детально про естрогені ви можете Зуна тут — Естроген: що це таке і як він працює.

Зниження ризиків

На щастя, хоча рак легенів є основною причиною смертей від онкології у жінок, є деякі речі, які ви можете зробити, щоб знизити ризик розвитку цього захворювання.

Підведемо підсумок

Симптоми і ознаки раку легенів у жінок і чоловіків у багатьох відношеннях розрізняються. На щастя, ці відмінності стають все більш ясними, оскільки ми більше дізнаємося про молекулярні відмінності між різними видами онкологічних захворювань. Досліджуючи цю недугу у жінок, яке в даний час майже так само поширене, як і у чоловіків, цілком ймовірно, що ми виявимо подальші відмінності, щоб використовувати їх для лікування і персоналізації в лікуванні раку легенів.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: