Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Реактивний артрит: причини, симптоми, лікування

Реактивний артрит: причини, симптоми, лікування

Реактивний артрит (РА), раніше званий синдромом Рейтера, є аутоімунним захворюванням, яке розвивається у відповідь на деякі перенесені інфекції.

Це захворювання пов’язане з такими інфекціями шлунково-кишкового тракту, як шигели, сальмонели, кампілобактерії і іншими організмами, а також з сечостатевими інфекціями (особливо хламідіоз).

Причини виникнення реактивного артриту

Реактивний артрит зазвичай розвивається внаслідок виникнення інфекції. Найчастіше вона виникає в кишечнику, статевих органах або сечовидільної системи. Ви можете навіть не підозрювати про інфекційному ураженні, який став причиною реактивного артриту, тому що симптоми можуть бути слабо виражені або відсутні зовсім.

Виділяють три причини, здатні дати поштовх виникненню реактивного артриту:

Імунна система

Ваша імунна система захищає організм від захворювань та інфекцій. Коли імунітет розрізняє присутність інфекційних агентів, таких як віруси або бактерії, він посилає антитіла і клітини для боротьби з інфекцією. У місці попадання інфекції виникає запальний процес, що характеризується набряком тканин.

Запалення є своєрідним перешкодою для подальшого поширення інфекції і допомагає організму придушити бактерії і віруси, що викликали її.

Іноді можуть виникнути збої в імунній системі. Ваш імунітет після придушення інфекції може все ще думати, що вона присутня в організмі і продовжує атакувати вже здорові тканини, провокуючи запалення. Цей аутоімунний процес здатний стати причиною реактивного артриту.

Інфекції

Причиною реактивного артриту можуть стати два найбільш поширених виду інфекції:

Генетичні чинники

Дослідження показали, що люди зі специфічним типом гена HLA-B27 схильні до підвищеного ризику розвитку реактивного артриту, а також інших аутоімунних захворювань, таких як анкілозуючийспондиліт (форма артриту, що впливає на хребет).

Вважається, що близько 10% людей мають ген HLA-B27. 75% випадків реактивного артриту виникає у людей з геном HLA-B27. Вони, як правило, мають більш серйозні прояви захворювання, з великим ризиком виникнення повторних симптомів.

Одне дослідження показало, що люди з геном HLA-B27 мають 2% — ю ймовірність розвитку реактивного артриту після виникнення інфекції в шлунково-кишковому тракті. Але поки залишається неясним, чи є подібний ризик після зараження ІПСШ.

Як видно, причини реактивного артриту достатньо вивчені і в кожному окремому випадку потрібно негайне лікування.

Симптоми реактивного артриту

Симптоми реактивного артриту, як правило, починають проявляти себе на 2 — 4 тиждень після виникнення інфекції, яка стала причиною захворювання.

Реактивний артрит здатний вражати різні частини тіла, такі як:

Суглоби і сухожилля

При реактивному артриті зазвичай відбувається запалення суглобів (артрит) і сухожиль, які можуть викликати такі симптоми:

Моделі людини анатомічні

Реактивний артрит може іноді стати причиною запалення сечовипускального каналу (уретрит). Це може супроводжуватися такими симптомами:

Очі

Симптоми реактивного артриту можуть також включати в себе запалення очей (кон’юнктивіт), що проявляється в наступному:

У рідкісних випадках може виникнути увеїт (запалення судинної оболонки ока). В цьому випадку виникає біль в очах, вони червоніють і стають чутливі до світла. Якщо у вас присутні ці симптоми, ви повинні звернутися до лікаря якомога швидше.

Інші симптоми реактивного артриту

Реактивний артрит може також викликати ряд інших симптомів, таких як:

Коли варто звернутися до лікаря

Рекомендується звернутися до терапевта якщо у вас опухли і болять суглоби, особливо якщо у вас недавно був пронос або проблеми при сечовипусканні. У разі виявлення реактивного артриту вам буде призначено відповідне лікування.

Лікування реактивного артриту

Лікування реактивного артриту спрямоване насамперед на полегшення симптомів в зв’язку з тим, що це захворювання зазвичай має тимчасовий характер. Майже дві третини пацієнтів не потребують лікування, крім симптоматичної і підтримуючої терапії. У 30% пацієнтів розвиваються хронічні симптоми, створюючи проблему в лікуванні.

Ми розглянемо те, як вести себе під час цього захворювання, які протизапальні нестероїдні і стероїдні препарати можна використовувати для зняття запалення і полегшення симптомів реактивного артриту, їх побічні ефекти і тривалість захворювання.

Що можете зробити особисто ви

На початкових етапах реактивного артриту, рекомендується більше відпочивати і намагатися менше задіяти уражені суглоби.

Для поліпшення симптомів, вам необхідно почати виконувати програму вправ з метою зміцнення уражених м’язів і поліпшення рухливості хворих суглобів. Ваш лікар виходячи з вашого випадку може рекомендувати відповідну програму вправ. Крім того, вас можуть направити до фізіотерапевта для проведення фізичної терапії.

Також для зниження болю в суглобах і зняття набряку ви можете використовувати пакети з льодом і грілку, які необхідно прикладати на хворе місце, попередньо накрите рушником або будь-якою тканиною.

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП)

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен, є першим типом лікарських засобів, що застосовуються при реактивному артриті, оскільки вони можуть допомогти зменшити запалення і полегшити біль.

Тривале застосування НПЗЗ може збільшити ризик виникнення виразки шлунка і шлункової кровотечі. Якщо ви схильні до підвищеного ризику розвитку виразки шлунка, ваш лікар може рекомендувати додатково приймати інгібітори протонного насоса, що знижують вироблення соляної кислоти в шлунку.

Тривале застосування НПЗЗ може також незначно збільшити ризик виникнення серцевого нападу або інсульту.

Застосування стероїдних препаратів

Стероїдні препарати (кортикостероїди) можуть бути рекомендовані якщо НПЗП не ефективні або ви не можете їх використовувати, наприклад, якщо ви страждаєте на виразку шлунка.

Стероїди блокують дію багатьох хімічних речовин, які запускають запальний процес. При використанні кортикостероїдів перевагу, як правило, віддається преднизолону у вигляді ін’єкцій в суглоб або в формі таблеток.

Дозування згодом буде поступово знижуватися, в залежності від того, наскільки добре ваш організм відгукується на лікування.

Ніколи не припиняйте прийом призначених стероїдних препаратів. Повна відмова від кортикостероїдів необхідно робити правильно. Раптове припинення лікування стероїдами може стати причиною дуже поганого самопочуття.

Побічні ефекти

Приблизно один з 20 осіб, які беруть преднізолон, будуть зазнавати змін в їх психічному стані, такі як депресія або галюцинації. Зверніться до лікаря якомога швидше, якщо ви відчуваєте подібні стану.

Також з побічних ефектів може збільшуватися маса тіла, виникати акне, виразки шлунка і остеопороз, але зі зниженням дозування, їх прояви також знижуються.

Якщо вам 65 років або більше, лікар може прописати ліки для зміцнення кісток. Це потрібно для того, щоб уникнути остеопорозу.

Як і при прийомі нестероїдних протизапальних засобів, виразки шлунка також можуть виникати у людей, що приймають преднізолон тривалий час. У зв’язку з цим, вам можуть бути прописані інгібітори протонного насоса.

Хвороба модифікують антиревматичні препарати (БМАРП)

Якщо симптоми реактивного артриту не проходять незважаючи на лікування за допомогою НПЗП та/або кортикостероїдів, лікар може прописати хвороба модифікують антиревматичні препарати (БМАРП).

БМАРП також блокують дію деяких хімічних речовин, що провокують запальний процес.

Перш ніж ви відчуєте позитивні зміни у вашому стані, може пройти від одного до шести місяців безперервного прийому БМАРП, тому не варто очікувати негайних результатів.

При реактивному артриті зазвичай віддається перевага сульфасалазину. До поширених побічних ефектів сульфасалазину можна віднести:

При зниженні дозувань побічні ефекти поступово проходять.

БМАРП можуть також викликати зміни в крові або печінки, тому важливо регулярно здавати аналіз крові під час прийому цих ліків.

Скільки може тривати реактивний артрит

У більшості випадків, реактивний артрит триває від 3 до 12 місяців, при цьому не завдаючи непоправної шкоди. Проте, в 10 — 20% випадків захворювання протікає більш 12 місяців, і лише у незначної кількості людей розвивається стійкий артрит. Існує також ризик рецидиву реактивного артриту в разі зараження іншою інфекцією.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: