Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Розацеа: причини, симптоми, лікування, ускладнення

Розацеа: причини, симптоми, лікування, ускладнення

На даному етапі розвитку медицини і науки точна причина виникнення Розацеа не визначена, але все ж було визначено ряд потенційних чинників, що провокують виникнення цього захворювання.

Можливе поєднання цих факторів може бути причиною виникнення розацеа, але ще недостатньо доказів для підтвердження цього.

Можливі причини виникнення розацеа

Деякі з основних чинників, які були визначені, викладені нижче.

Аномалії кровоносних судин

Деякі експерти вважають, що порушення в кровоносних судинах на обличчі може бути одним з основних чинників виникнення розацеа. Це пояснює постійні почервоніння шкіри і видимість кровоносних судин. Достовірно невідомо причин цих відхилень. Проте, вчені припускають, що дегенерація пружною тканини шкіри і розширення кровоносних судин спровоковані сонячним світлом.

Пептиди шкіри

Недавні дослідження показали, що причинами зовнішніх проявів розацеа стають ультрафіолетові промені (УФ), гостра їжа, алкоголь, фізичні вправи, стрес, червоне вино, жар чи холод. Всі ці фактори здатні приводити до активації певних молекул в шкірі званих пептидами.

Підвищений рівень цих пептидів здатний впливати на імунну або судинно-нервову системи (нерви і кровоносні судини) шкіри. Активація цих систем може викликати розширення кровоносних судин, почервоніння і запалення.

Мікроскопічні кліщі

Мікроскопічні вугрові кліщі живуть на шкірі кожної людини не завдаючи шкоди, але у людей з розацеа їх кількість значно вище, ніж у здорової людини. Тому було висунуто припущення, що велика кількість цих кліщів на шкірі може грати певну роль в розвитку захворювання або бути однією з причин розацеа.

В даний час достовірно невідомо, кліщ — причина або наслідок розацеа. Хоча деякі дослідники вважають, що симптоми розацеа можуть загострюватися від продуктів життєдіяльності кліща.

Бактерії Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori — це бактерії, знайдені в травній системі. Було висловлено припущення, що ці бактерії можуть бути можливою причиною розацеа, хоча зв’язок не була доведена. Згідно з однією з теорій, бактерії можуть стимулювати вироблення пептиду брадикініну, який, як відомо, викликає розширення кровоносних судин.

Генетика

Вважають, що причиною розацеа найчастіше є генетична спадковість. Хоча не ясно, які гени (якщо такі є) беруть участь в цьому і як вони передаються.

Крім всіх перерахованих причин виникнення цього захворювання, розацеа може виникнути в результаті тривалого застосування сильнодіючих кортикостероїдних мазей або кремів — називається стероидное розацеа.

Активатори проявів розацеа

Сонячне світло, холод, алкоголь і гостра їжа, є одними з факторів, що провокують спалахи розацеа.

Існує ряд факторів, що активують зовнішні прояви розацеа, є загальними для більшої частини людей, які страждають цим захворюванням. Ось перелік найбільш поширених чинників:

Ускладнення розацеа

Розацеа може викликати ускладнення, які впливають на вас як фізично, так і психологічно.

Проблеми з очима

Очна розацеа може привести до ряду проблем із зором, деякі з яких можуть бути серйозними. Зокрема, розацеа здатна викликати пошкодження і запалення рогівки ока (прозорого шару в передній частині очного яблука). Це захворювання відоме під назвою кератит. Пошкодження рогівки ока робить її вразливою до утворення виразок і виникнення інфекцій, які потенційно можуть загрожувати зору.

Симптомами серйозних пошкоджень рогівки очей можуть стати:

Якщо ви підозрюєте що у вас пошкоджена рогівка ока негайно зверніться до лікаря, тому що кератит в разі відсутності лікування може повністю позбавити вас зору.

Психологічні та соціальні наслідки

Будь-яке хронічне стан може мати негативний психологічний вплив, але розацеа може бути особливо небезпечно, оскільки впливає на ваш зовнішній вигляд. Це може вплинути на вашу самооцінку і негативно позначитися на відносинах з іншими людьми. Багато людей страждають заниженою самооцінкою, відчуттям розчарування і збентеженням.

Важливо прийти до розуміння того факту, що у вас є хронічне захворювання, яке хоча і вважається невиліковним, але цілком контрольовано. Стойко дотримуйтеся плану лікування розацеа, уникайте активують чинників прояви цієї хвороби і доглядайте за шкірою. Контролюючи фізичні прояви вашої недуги і побачивши конкретний результат, ви відчуєте себе значно краще психологічно і емоційно.

Як ви розумієте, існують причини розацеа і фактори, що активують зовнішні прояви хвороби, які ви можете контролювати без втручання лікаря, і є ті, де вам буде необхідна його допомога. Якщо вас серйозно турбує ваш психологічний стан, радимо вам звернутися до психолога, і пам’ятайте, що на цю хворобу страждають багато людей на землі, і ви не самотні в своїх труднощах.

Симптоми розацеа

Почервоніння обличчя, видимі кровоносні судини, поява папул і пустул на обличчі і розростання шкірних покривів в області носа, є одними з найпоширеніших симптомів розацеа.

Визначити розацеа можна по ряду симптомів, проте навряд чи ви буде відчувати їх все. У більшості людей симптоми розацеа проявляються періодично, іноді доставляючи більше клопоту, а іноді майже не проявляючись.

Основні симптоми розацеа

Нижче ми розглянемо основні симптоми захворювання.

Почервоніння

Ваша шкіра стає червоною протягом короткого періоду часу — зазвичай це триває кілька хвилин. Як правило, проявляється на обличчі, хоча може поширитися на шию і груди. У деяких випадках, почервоніння може супроводжуватися неприємним відчуттям жару. Почервоніння при розацеа може бути викликано рядом причин, такі як сонце, гарячі напої або фізичні вправи.

Стійке почервоніння обличчя

Стійке почервоніння обличчя, відоме як еритема — схоже на яскравий рум’янець або сильний не зникаючий загар. Що виявляється плямистість шкіри може бути розцінена як наслідок прийому великої кількості алкоголю. Те, що люди можуть робити помилкові висновки про зловживання алкоголем людьми з розацеа, може бути дуже образливим для останніх. Почервоніння зазвичай поширюється на щоки, ніс і підборіддя, але може охопити і інші області, такі як лоб, шию і груди.

Видимі кровоносні судини

Згодом розширення кровоносних судин в шкірі може прийняти хронічний характер. Для назви такої патології використовують медичний термін телеангіектазії.

Папули і пустули

Якщо ви страждаєте розацеа, на вашій шкірі можуть час від часу з’являтися папули (круглі червоні шишки, які піднімаються з поверхні шкіри) і пустули (заповнені гноєм здуття). Ці симптоми завжди з’являються на обличчі і схожі на вугри. Раніше розацеа визначалося як рожеві вугри, однак два цих явища мають різне походження. Те, що виникає при розацеа не є вуграми (невеликі закупорені пори) тому шкіра при цьому захворюванні не жирна, а навпаки — суха і лущиться. Плями, які проявляються при розацеа, не призводять до утворення рубців.

Розростання шкірних покривів

У складних випадках розацеа, шкіра може почати розростатися і утворюються надлишки тканини, як правило, навколо носа. У кількох місцях — в районі крил носа і його кінчика, утворюються потворні клубнеобразно вузли. Це призводить до того, що форма носа деформується. Таке явище відоме, як рінофіми. Рінофіма — нечастий, важкий симптом розацеа, що розвивається протягом декількох років. Виявляється частіше у чоловіків з розацеа, ніж у жінок. Як правило, лікування рінофіми відбувається хірургічним шляхом.

Проблеми з очима

На додаток до проблем шкіри, багато людей з розацеа також відчувають симптоми, які відображаються на їхніх очах. Це явище відоме, як очної розацеа.

Симптоми очної розацеа можуть включати в себе:

У деяких випадках очної розацеа може вражати рогівку (прозорий шар на передній частині очі), і спровокувати запалення, викликаючи такі симптоми, як біль в очах, нечіткість зору і чутливості до світла (світлобоязнь).

Інші симптоми розацеа

Інші симптоми, пов’язані з розацеа включають:

Якщо ви помітили у себе симптоми розацеа, які набули сталого характеру, вам необхідно звернутися до лікаря, тому що вчасно розпочате лікування на початковому етапі допоможе зупинити погіршення стану.

Якщо вас турбує біль в очах, погіршення зору або чутливість до світла, вам слід звернутися до лікаря негайно, тому що несвоєчасно розпочате лікування розацеа може значно вплинути на здоров’я ваших очей і погіршити гостроту зору.

Лікування розацеа

До сих пір не придуманий спосіб лікування розацеа, який зміг би назавжди позбавити людину від цього захворювання. Але існують методи лікування, що дають можливість тримати його прояви під контролем. Як правило, при розацеа показано тривале лікування, хоча можуть бути періоди значного поліпшення, в які можна навіть тимчасово припинити лікування.

Для більшості людей, які страждають розацеа, лікування включає в себе самостійне усунення чинників активують прояви симптомів захворювання і застосування лікарських засобів. Конкретні рекомендовані методи лікування цілком залежать від ваших симптомів.

Є ряд важливих заходів, дотримуючись яких ви можете допомогти собі тримати симптоми розацеа під контролем:

Детальніше про заходи допомоги самому собі і догляді за шкірою при розацеа читайте тут — Розацеа — догляд за шкірою — як допомогти самому собі при розацеа.

Лікування папул і пустул при розацеа

Якщо у вас є папули (круглі червоні шишки на поверхні шкіри) і пустули (заповнені гноєм здуття) викликані розацеа, є цілий ряд різних препаратів, які можуть бути ефективними. Їх можна розділити на препарати місцевого призначення (наносяться на шкіру) і препарати для прийому всередину (приймаються перорально).

Місцеве лікування

При легкій формі розацеа, як правило, в першу чергу призначаються препарати місцевого призначення. Зазвичай рекомендуються два препарати у вигляді гелю і крему — Метронідазол і Азелаиновая кислота. Існує ряд доказів, що Азелаиновая кислота може бути більш ефективна, ніж Метронідазол в лікуванні розацеа. Однак поряд з цим також відзначається і більшу кількість побічних ефектів, таких як подразнення шкіри, печіння або поколювання, свербіж або сухість шкіри.

Застосовувати ці препарати необхідно один або два рази на день, уникаючи влучень на слизову оболонку рота і очей. Значні поліпшення зазвичай відзначаються після декількох тижнів такого лікування.

Пероральний прийом антибіотиків

У разі більш важкої форми розацеа, лікарі, як правило, рекомендують пероральний прийом антибіотиків, які можуть допомогти зменшити запалення шкіри. Найбільш часто використовувані антибіотики для лікування розацеа: Тетрациклін, Окситетрациклін, Доксициклин і еритроміцин. Ці препарати зазвичай приймаються від чотирьох до шести тижнів, але більш тривалі курси можуть бути необхідні у випадках з дуже стійкими плямами.

Поширені побічні ефекти цих препаратів:

Деякі з використовуваних препаратів також можуть зробити вашу шкіру чутливою до сонячного світла і штучних джерел світла, таким як лампи денного світла і солярій.

Як і у випадках застосування місцевого лікування, ці препарати зазвичай необхідно приймати один або два рази на день. А значні поліпшення від їх прийому стануть помітні через кілька тижнів.

Пероральнезастосування изотретиноина

Ізотретіноїн в медицині часто використовується для лікування важких форм акне, але в знижених дозах він також іноді використовується для лікування розацеа. Так як ізотретиноїн є сильним ліками, яке здатне викликати цілий ряд побічних ефектів, він може бути використаний лише за призначенням дерматолога (фахівець в лікуванні шкірних захворювань).

Поширені побічні ефекти ізотретиноїну:

Лікування почервоніння обличчя

Стійке почервоніння обличчя при розацеа в деяких випадках лікують лазером.

Почервоніння і набряк шкіри обличчя, викликаного розацеа, лікувати складніше, ніж папули і пустули. Зняти ці симптоми і значно полегшити стан допомагають як заходи допомоги самому собі, описані вище, так і ряд препаратів, що призначаються в таких випадках.

Бримонідин тартрат

Бримонідин тартрат є відносно новим препаратом для усунення почервоніння на обличчі, викликаного розацеа. Він випускається у вигляді гелю, який наноситься на обличчя один раз в день. Цей препарат обмежує розширення кровоносних судин в шкірі обличчя. Дослідження показали, що препарат починає діяти після 30 хвилин після його нанесення на шкіру і його дія триває протягом 12 годин.

Одним з поширених побічних ефектів бримонідину тартрату, є свербіж і печіння в місцях його нанесення. Менш поширені побічні ефекти можуть включати в себе сухість у роті, головний біль, поколювання і сухість шкіри.

Пероральне лікування

Крім того, існує ряд пероральних препаратів, які можуть допомогти поліпшити стан шкіри при почервонінні, викликаному розацеа. Сюди можна віднести:

Поки до кінця не ясно, наскільки ефективними є ці препарати в лікуванні почервоніння, викликаного розацеа, але їх іноді прописує дерматолог.

Лікування розацеа лазером і імпульсним світлом (IPL)

Почервоніння і стійке розширення дрібних судин шкіри (телеангіектазії) також може іноді успішно приводитися в порядок за допомогою судинного лазера або інтенсивного імпульсного світла (IPL). Ці процедури також можуть частково прибрати проблему набряків. До того, як відправитися на ці процедури вам необхідно відвідати дерматолога.

Лазерні і IPL машини виробляють вузькі пучки світла, які направляються на видимі кровоносні судини в шкірі. Тепло від лазерів створює умови для повного припинення скорочень розширених судин, що в свою чергу робить їх невидимими. Залишаються рубці і пошкодження шкіри при такому лікуванні мінімальні.

Лазерне лікування розацеа викликає біль у пацієнтів, але в межах розумного. Тому прийом знеболюючих препаратів не призначається. Побічні ефекти лазерного лікування, як правило, виражені досить слабо і тривають всього кілька днів. До них можна віднести:

Лікування потовщеною шкіри при розацеа

У деяких людей з розацеа, шкіра носа потовщується, відбувається розростання тканин носа. Це захворювання відомо, як рінофіма. Якщо ви страждаєте серйозною формою рінофіми, ваш лікар може направити вас до дерматолога або пластичного хірурга, для обговорення шляхів вирішення проблеми. Існує ряд хірургічних методів для видалення зайвої тканини носа, і надання йому правильної форми. Операція проробляється за допомогою лазера, скальпеля або спеціально розроблених абразивних інструментів з використанням методу, званого дермабразия.

Лікування захворювань очей при розацеа

У разі прояву очного розацеа потрібне окреме лікування очей. Наприклад, при «синдромі сухого ока» вам доведеться скористатися очними краплями або маззю, а у випадку з блефаритом, можливо вам буде потрібно антибіотикотерапія.

Якщо початкове лікування виявилося неефективним і проблеми очей посилилися, настійно рекомендуємо вам звернутися за допомогою до офтальмолога для подальшого обстеження і лікування. У цьому випадку лікування розацеа не можна відкладати в довгий ящик, тому що це загрожує втратою зору.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: