Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Середній отит: причини, симптоми, лікування, діагностика

Середній отит: причини, симптоми, лікування, діагностика

Середній отит є інфекційним захворюванням середнього вуха, особливо часто зустрічається у маленьких дітей. Незважаючи на те, що середній отит може виникнути у людини в будь-якому віці, 75% випадків припадає на дітей у віці до 10 років. Але найбільш часто вушна інфекція виникає у немовлят у віці від 6 до 15 місяців. Вважається, що приблизно один з чотирьох дітей до 10 років, хоча б раз, але зазнає спалах інфекції середнього вуха.

Причини

Більшість інфекцій середнього вуха (середній отит) викликаються вірусної або бактеріальної інфекцією (рідко грибковою інфекцією — отомікоз), що розвивається в середньому вусі.

Вони часто виникають, коли інфекція, наприклад, при ГРЗ, призводить до скупчення слизу в середньому вусі, набряку та блокування євстахієвої труби.

Євстахієву труба являє собою тонку трубку, що відходить від середнього вуха до глотки. Її основними функціями є підтримка нормального тиску повітря в вусі і дренаж слизу і інших нечистот з середнього вуха.

Якщо трубка опухає або блокується, слиз не може стікати належним чином, що створює сприятливі умови для розвитку інфекції в середньому вусі.

Збільшені аденоїди у дитини (м’які тканини в глотці) також можуть блокувати євстахієву трубу, що може спричинити скупчення слизу і привести до розвитку середнього отиту. Якщо аденоїди стають причиною рецидивуючих вушних інфекцій і хронічного отиту, частіше показано їх видалення (аденоідектомія).

Хто найбільш схильний до ризику?

Найбільш схильні до виникнення отиту діти

У зв’язку з тим, що євстахієві труби у дитини менше, ніж у дорослого, вони з легкістю блокуються і інфікуються. Аденоїди у дитини в розмірах значно більше, ніж у дорослого.

Такі основні причини того, чому більше 75% вушних інфекцій середнього вуха зустрічаються у дітей молодше 10 років, причому більшість випадків середнього отиту відбувається у дітей у віці від 6 до 15 місяців.

Ось інші чинники, здатні збільшити ризик розвитку середнього отиту:

Симптоми

У більшості випадків, симптоми середнього отиту швидко розвиваються і проходять протягом кількох днів. Цей стан називається «гострий середній отит».

До основних симптомів гострого середнього отиту відносяться:

У деяких випадках, може виникнути перфорація барабанної перетинки (отвір в барабанної перетинки) та може почати виділятися гній з вуха. Біль у вусі, викликана скупченням рідини і розтягуванням барабанної перетинки при цьому проходить.

Хоча цей стан зустрічається рідше, ніж гострий середній отит, у деяких дітей може бути присутнім постійні і безболісні виділення з вуха, що тривають протягом багатьох місяців в результаті присутності інфекції в вусі. Цей стан відомо, як хронічний гнійний середній отит.

Симптоми у немовлят

Оскільки немовлята не можуть розповісти про джерело їх дискомфорту, може виявитися досить важко зрозуміти, що з ними сталося. До симптомів середнього отиту у немовлят можна віднести:

Коли звернутися до лікаря

У зв’язку з тим, що в більшості випадків, середній отит проходить протягом декількох днів, зазвичай немає ніякої необхідності звертатися до лікаря.

Проте, вам необхідно показати вашої дитини лікаря, якщо симптоми захворювання не проходять і немає ніяких ознак поліпшення протягом двох або трьох днів. Якщо дитина відчуває сильний біль або ви помітили гнійні виділення з вуха.

Вам необхідно також звернутися до лікаря, якщо ваша дитина страждає такими захворюваннями, як муковісцидоз або вроджений порок серця, які підвищують ризик виникнення ускладнень.

Діагностика

Діагностика середнього отиту

Інфекція середнього вуха (середній отит), як правило, діагностується за допомогою інструменту під назвою отоскоп.

Отоскоп є невеликим портативним пристроєм, що має збільшувальне скло і джерело світла на кінці. Він використовується для обстеження вуха. Використовуючи отоскоп, лікар може виявити певні ознаки, що вказують на наявність рідини в середньому вусі, що в свою чергу, може вказувати на інфекцію.

Ознаками наявності рідини в середньому вусі можуть бути опуклість барабанної перетинки або її незвичайний колір (зазвичай червоний або жовтий), або мутний вид. У деяких випадках, може виникнути перфорація барабанної перетинки, і може бути присутнім рідина в вушному каналі.

Деякі отоскопи також можуть бути використані, щоб почути, чи присутній рух повітря в барабанної порожнини, а також перевірити наявність завалів в середньому вусі, які можуть бути ознакою інфекції. Якщо евстахиева труба (з’єднує глотку і середнє вухо) чиста, барабанна перетинка буде трохи рухатися. Якщо вона заблокована, барабанна перетинка буде залишатися нерухомою.

Подальші діагностичні процедури

Подальше обстеження може бути необхідно, як правило, якщо лікування не спрацьовує або розвиваються ускладнення. Деякі діагностичні процедури, які можуть бути виконані, описані нижче.

Тимпанометрия

Тимпанометрия — це метод об’єктивного дослідження середнього вуха, за допомогою якого вимірюється реакція барабанної перетинки на зміни в тиску повітря. Здорова барабанна перетинка повинна легко рухатися при змінах в тиску повітря. Якщо барабанна перетинка вашої дитини рухається слабо або взагалі не рухається, це зазвичай вказує на наявність рідини позаду неї.

Під час тімпанометрії, в вухо вашої дитини поміщається зонд, за допомогою якого проводяться зміни тиску в вушному каналі, за допомогою передачі звукового сигналу в вухо через рівні проміжки часу. Вимірювальне пристрій, прикріплений до зонду, записує, як барабанна перетинка рухається і як зміни тиску повітря впливають на її рух.

Якщо рух барабанної перетинки обмежена, це, як правило, вказує на присутність рідини в середньому вусі.

Аудіометрія

Аудіометрія — це процедура, спрямована на вимір гостроти слуху, що проводиться з використанням машини під назвою аудіометр, яка відтворює звуки різної гучності і частоти. Ця діагностична процедура може допомогти визначити порушення слуху у вас або вашої дитини, які можуть бути присутніми в зв’язку з захворюванням.

Під час випробування, ви або ваша дитина слухаєте звуки через навушники, і говорите про те, чи чуєте ви в даний момент звук чи ні.

Сканування

У дуже рідкісних випадках, коли існує ймовірність поширення інфекції з середнього вуха в довколишні тканини, може знадобитися комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ).

КТ сканування використовує серію рентгенівських променів для пошарового дослідження внутрішньої структури об’єкта, після чого за допомогою комп’ютера всі дані збираються в детальне зображення. МРТ сканування використовує сильні магнітні поля і радіохвилі для отримання зображень усередині тіла.

Лікування

Лікування середнього отиту — закопування антибіотика

Більшість інфекцій середнього вуха (середній отит) проходять протягом трьох днів без якого-небудь спеціального лікування.

Ви можете полегшити біль і знизити високу температуру, використовуючи жарознижуючі і болезаспокійливі засоби, такі як парацетамол, ібупрофен або аспірин. Однак, якщо дитині ще не виповнилося 16 років, аспірин давати категорично протипоказано. Прикладання теплої фланелевою тканини або мочалки до хворого вуха також може допомогти полегшити біль.

Антибіотики

Використання антибіотиків для лікування середнього отиту не рекомендується, оскільки немає доказів того, що вони прискорюють процес одужання. Багато випадків захворювання викликані вірусами, при яких антибіотики не ефективні.

Використання антибіотиків для лікування незначних бактеріальних інфекцій також підвищує ймовірність появи стійких до них бактерій. Це означає, що більш серйозні інфекції в майбутньому можуть стати невиліковними.

Антибіотики можуть бути необхідні тільки якщо:

Якщо все-таки необхідні антибіотики, то, як правило, призначається п’ятиденний курс амоксициліну. Він часто призначається у формі рідкої суспензії, яку необхідно давати вашій дитині. До поширених побічних ефектів амоксициліну можна віднести висип, нудоту і діарею.

Якщо у вашої дитини є алергія на амоксицилін, призначається альтернативний антибіотик, наприклад, еритроміцин.

У деяких випадках, лікар може дати вам рецепт на препарат, який ви можете використовувати декількома днями пізніше, в тому випадку, якщо стан вашої дитини не поліпшився. При хронічному середньому отиті, що триває тривалий час, як дорослим, так і дітям можуть допомогти короткі курси антибіотиків в формі крапель в вухо.

Мірінготомія

Дітям з серйозними рецидивуючими інфекціями середнього вуха, в барабанну перетинку можуть бути вставлені крихітні трубки, для відтоку рідини. Операція по вставці трубок в барабанну перетинку називається мірінготомія.

Трубки вставляють під загальним наркозом, в зв’язку з чим, ваша дитина буде спати і не відчує ніякого болю. Ця процедура зазвичай займає близько 15 хвилин, і ваша дитина зможе в цей же день відправитися додому.

Трубка допоможе зливати рідину з барабанної порожнини протягом декількох місяців. При природному загоєнні барабанної перетинки, трубка повільно виштовхуватиметься з неї, поки не випаде зовсім. Цей процес відбувається природно і не є болючим. Більшість трубок зазвичай випадає протягом 6 — 12 місяців.

Деякі діти потребуватимуть повторній процедурі, якщо у них як і раніше виникають проблеми.

Ускладнення

В даний час, серйозні ускладнення середнього отиту зустрічаються значно рідше, ніж раніше. Проте, у дуже маленьких дітей, ризик розвитку ускладнень все ще знаходяться на досить високому рівні, в зв’язку з тим, що їх імунна система ще не розвинена.

Деякі з основних ускладнень, пов’язаних з інфекціями середнього вуха детально описані нижче.

Мастоидит

Мастоидит може розвинутися, якщо інфекція поширюється з середнього вуха в область кістки за вухом (соскоподібного відросток скроневої кістки).

Якщо у вас або вашої дитини розвинувся мастоидит, ви можете відчувати такі симптоми:

Мастоидит зазвичай лікують в лікарні антибіотиками, вводяться внутрішньовенно за допомогою крапельниці. У деяких випадках, може знадобитися хірургічна операція, щоб осушити вухо і видалити інфіковану кістка.

Холестеатома

Холестеатома є аномальним наростанням клітин шкіри всередині вуха, що іноді може бути викликано рецидивуючими або хронічними інфекціями середнього вуха.

Якщо не лікувати це пухлиноподібне стан, в кінцевому підсумку це може призвести до пошкодження ніжних структур глибоко всередині вашого вуха, таких як крихітні кістки, необхідні для слуху.

При холестеатоме спостерігаються такі симптоми:

Це захворювання в більшості випадків вимагає операції, для видалення холестеатоми.

Лабіринтит

У деяких випадках, інфекція в середньому вусі може поширюватися у внутрішнє вухо і впливати на ніжні структури глибоко всередині вуха звані лабіринт, що викликає захворювання під назвою лабіринтит.

При лабиринтите спостерігаються такі симптоми:

Симптоми лабіринтиту зазвичай проходять протягом декількох тижнів, хоча іноді може бути показаний прийом лікарських засобів для полегшення симптомів і придушення інфекції.

Проблеми з розвитком мови і мови

Якщо ваша дитина часто страждає середній отит, при якому відбувається часткова або повна втрата слуху, існує ризик виникнення проблем з розвитком його мови і мови.

Якщо ви стурбовані розвитком вашої дитини, зверніться до лікаря за рекомендацією.

Особовий параліч

У дуже рідкісних випадках, набряк, пов’язаний із середнім отитом може привести до затиснутого лицьового нерва, що може викликати лицьовий параліч. Особовий нерв є частиною нерва, що проходить через череп, використовуваного мозком для управління мімікою обличчя. Стиснення нерва може привести до нерухомості за все особи або його частини.

Коли це вперше трапляється, це може бути вкрай лякає, тому що багато батьків починають підозрювати, що в їхньої дитини, можливо, стався інсульт. Проте, стан зазвичай проходить, коли інфекція усунена і рідко викликає які-небудь довгострокові проблеми.

Менінгіт

Дуже рідкісним і серйозним ускладненням середнього отиту є менінгіт. Це може статися в тому випадку, коли інфекція поширюється до захисного зовнішнього шару головного і спинного мозку (мозкових оболонок).

При менінгіті спостерігаються такі симптоми:

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини менінгіт, терміново зверніться за невідкладною медичною допомогою.

Менінгіт викликається бактеріальною інфекцією, і, як правило, лікується в стаціонарі антибіотиками, вводяться внутрішньовенно за допомогою крапельниці.

Абсцес головного мозку

Ще одним дуже рідкісним і серйозним ускладненням середнього отиту є абсцес головного мозку, що представляє собою заповнену гноєм пухлина, що утворюється всередині мозку.

При абсцесі головного мозку спостерігаються такі симптоми:

Якщо ви підозрюєте, що вас або у ваших рідних людей абсцес головного мозку, терміново зверніться за невідкладною медичною допомогою.

Абсцес головного мозку зазвичай лікують за допомогою антибіотиків і хірургії. Хірург, як правило, розкриває череп і усуває гній з абсцесу або повністю видаляє абсцес.

Як запобігти виникненню середнього отиту?

Неможливо повністю захистити свою дитину від виникнення середнього отиту, але є деякі речі, які ви можете зробити, щоб знизити ризик розвитку цього захворювання у вашої дитини. Що ви можете зробити:

Намагайтеся захистити вашу дитину від контакту з застудженими дітьми. Це також може допомогти знизити ризик виникнення інфекцій, здатних привести до середнього отиту.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: