Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Шафран: корисні властивості та протипоказання, як приймати

Шафран: корисні властивості та протипоказання, як приймати

Властивості | Як приймати | Протипоказання | висновки

Шафран — найдорожчі прянощі в світі — її вартість становить від 1000 до 10000 доларів США за 1 кілограм.

Причиною його високу ціну є трудомісткий метод збирання, що робить виробництво дорогим.

Шафран збирають вручну з квітки під назвою шафран посівний. Термін «шафран» застосовується до ниткоподібним структурам квітки, або до стигме.

Спочатку шафран почали використовувати в Греції, де його шанували за лікувальні властивості. Люди вживали його, щоб поліпшити лібідо, настрій і пам’ять (1).

Ось 10 вражаючих лікувальних властивостей шафрану, протипоказання до застосування і як приймати цю пряність.

Корисні властивості шафрану

Шафран має безліч корисних властивостей, серед яких здатність покращувати настрій і лікувати депресію, захищати від руйнівної дії вільних радикалів, протиракові властивості, полегшення симптомів ПМС і багато інших. Ось чим корисний шафран для здоров’я людини.

1. Потужний антиоксидант

Шафран містить значну кількість різних рослинних сполук, які діють як антиоксиданти — молекули, що захищають ваші клітини від вільних радикалів і окисного стресу.

Ось відомі антиоксиданти в складі шафрану: кроцин, кроцетин, сафранал і кемпферол (2).

Кроцин і кроцетин є каротиноїдні пігментами і відповідають за червоний колір шафрану. Обидва з’єднання можуть володіти антидепресивними властивостями, захищати клітини мозку від прогресуючого пошкодження, зменшувати запалення, знижувати апетит і сприяти зниженню надлишкової маси тіла (2, 3).

Сафранал надає шафрану особливий смак і аромат. Дослідження показують, що він може допомогти поліпшити ваш настрій, пам’ять і здатність до навчання, а також захистити клітини вашого мозку від окислювального стресу (4).

Нарешті, кемпферол міститься в пелюстках квітів шафрану. Це з’єднання було пов’язано з користю для здоров’я, такий як зменшене запалення, протиракові властивості і антидепресивну активність (2, 5).

Висновок:

Шафран багатий рослинними з’єднаннями, які діють як антиоксиданти, такими як кроцин, кроцетин, сафранал і кемпферол. Антиоксиданти допомагають захистити ваші клітини від окисного стресу.

2. Може поліпшити настрій і лікувати симптоми депресії

Шафран називають «сонячної спецією».

Це пов’язано не тільки з його кольором, але і з тим, що він може допомогти поліпшити ваш настрій.

В огляді п’яти досліджень добавки з шафраном були значно більш ефективні, ніж плацебо, при лікуванні легких і помірних симптомів депресії (6).

Інші дослідження показали, що прийом 30 мг шафрану в день настільки ж ефективний, як і прийом флуоксетин, іміпрамін і циталопрамом — традиційних засобів для лікування депресії. Крім того, менше людей відчували побічні ефекти від шафрану в порівнянні з іншими методами лікування (7, 8, 9).

Більш того, як пелюстки шафрану, так і стигма у вигляді ниток, мабуть, ефективні проти легкої та помірної депресії (1, 10).

Хоча ці результати є багатообіцяючими, перш ніж шафран можна буде рекомендувати як засіб для лікування депресії необхідно провести більш тривалі дослідження на людях з великою кількістю учасників.

Висновок:

Шафран може допомогти в лікуванні симптомів від легкої до помірної форми депресії, але необхідні додаткові дослідження, перш ніж можна буде дати конкретні рекомендації.

3. Чи може володіти протираковими властивостями

Шафран містить велику кількість антиоксидантів, які допомагають нейтралізувати шкідливі вільні радикали. Пошкодження, що викликається вільними радикалами, було пов’язано з розвитком хронічних захворювань, таких як рак (11).

У дослідженнях в пробірці було виявлено, що шафран і його сполуки вибірково вбивають ракові клітини товстої кишки або пригнічують їх зростання, залишаючи нормальні клітини без пошкоджень (12).

Цей ефект також застосовується до ракових клітин шкіри, кісткового мозку, простати, легенів, молочної залози, шийки матки і ряду інших ракових клітин (13).

Більш того, дослідження в пробірці показали, що кроцин — основний антиоксидант в шафрані — може зробити ракові клітини більш чутливими до хіміотерапевтичних препаратів (14).

Хоча ці результати досліджень в пробірці є багатообіцяючими, протипухлинні ефекти шафрану погано вивчені на людях, і необхідні додаткові дослідження.

Висновок:

Шафран містить велику кількість антиоксидантів, які можуть допомогти вбити ракові клітини, залишаючи нормальні клітини без пошкоджень. Проте необхідні додаткові дослідження на людині.

4. Чи може зменшити симптоми ПМС

Передменструальний синдром (ПМС) — це термін, який описує фізичні, емоційні та психологічні симптоми, що виникають до початку менструального періоду.

Дослідження показують, що шафран може допомогти в лікуванні симптомів ПМС.

У жінок 20-45 років прийом 30 мг шафрану в день був більш ефективний, ніж плацебо, при лікуванні симптомів ПМС, таких, як дратівливість, головні болі, тяга до їжі і біль (15).

Інше дослідження показало, що просте вдихання запаху шафрану протягом 20 хвилин допомогло зменшити симптоми ПМС, такі, як занепокоєння, і знизити рівень гормону стресу кортизолу (16).

Висновок:

Як вживання, так і вдихання запаху шафрану, здається, допомагають лікувати симптоми ПМС, такі як дратівливість, головні болі, тяга до їжі, біль і неспокій.

5. Чи може діяти як афродизіак

Афродизіаки — це їжа або добавки, які допомагають підвищити ваше лібідо.

Дослідження показали, що шафран може мати властивості афродізіака, особливо у людей, що приймають антидепресанти.

Наприклад, прийом 30 мг шафрану щодня протягом чотирьох тижнів значно поліпшував еректильну функцію у порівнянні з плацебо у чоловіків з еректильною дисфункцією, пов’язаної з антидепресантами (17).

Крім того, аналіз шести досліджень показав, що прийом шафрану значно поліпшив еректильну функцію, лібідо і загальну задоволеність, але не характеристики сперми (18).

У жінок з низьким сексуальним бажанням через прийом антидепресантів 30 мг шафрану в день протягом чотирьох тижнів зменшували пов’язану з статевим актом біль і збільшували сексуальне бажання і змазування в порівнянні з плацебо (19).

Висновок:

Шафран може мати властивості афродізіака як у чоловіків, так і у жінок, і може особливо допомогти тим, хто приймає антидепресанти.

6. Чи може зменшити апетит і допомогти схуднути

Перекушування — це звичайна звичка, яка може поставити під вас ризику набрати зайву вагу.

Згідно з дослідженнями, шафран може допомогти запобігти бажання перекушувати, приборкавши апетит.

В одному восьмитижнева дослідженні жінки, які беруть добавки з шафраном, відчували себе значно більше ситими, рідше перекушували і втрачали суттєво більше зайвих кілограмів, ніж жінки в групі плацебо (20).

В іншому восьмитижнева дослідженні прийом добавки з екстрактом шафрану допоміг значно знизити апетит, індекс маси тіла (ІМТ), окружність талії і загальну масу жиру (3).

Однак вчені до цих пір не знають, яким чином шафран стримує апетит і сприяє схудненню. Одна теорія полягає в тому, що шафран піднімає ваш настрій, що, в свою чергу, зменшує ваше бажання перекушувати (20).

Висновок:

Було виявлено, що шафран зменшує бажання перекушувати і знижує апетит. У свою чергу, така поведінка може допомогти вам схуднути.

7-10. Інші потенційні лікувальні властивості шафрану

Шафран був пов’язаний з іншими корисними ефектами для здоров’я, які ще не були ретельно вивчені:

Висновок:

Шафран був пов’язаний з декількома іншими потенційними корисними ефектами в відношення здоров’я, такими як зниження ризику розвитку захворювань серця, зниження рівня цукру в крові, поліпшення зору і пам’яті. Проте щоб зробити більш тверді висновки необхідні додаткові дослідження.

Як приймати шафран

У невеликих дозах шафран має тонкий смак і аромат і добре поєднується з гострими стравами, такими як паелья, різотто та інші страви з рису.

Кращий спосіб підкреслити унікальний смак шафрану — це замочити нитки в гарячій, але не в окропі. Додайте нитки і рідина в свій рецепт, щоб отримати більш глибокий і насичений смак.

Шафран легко доступний на більшості спеціалізованих ринків і може бути придбаний у вигляді ниток або у вигляді порошку. Проте найкраще купувати нитки, оскільки вони дають вам більше універсальності і з меншою ймовірністю будуть фальсифіковані.

Хоча шафран є найдорожчою спецією в світі, невелика кількість має велике значення, і вам часто не потрібно більше щіпки в ваших рецептах. Фактично, використання занадто великої кількості цієї спеції може надати вашим рецептами занадто лікарський смак.

Крім того, шафран доступний в формі добавок.

В якості біологічно активної добавки люди можуть безпечно приймати до 1,5 грамів шафрану в день. Проте було виявлено, що всього 30 мг шафрану в день достатньо для отримання користі для здоров’я (7, 17, 30).

Висновок:

Шафран має тонкий смак і аромат, що дозволяє легко додавати його в свій раціон. Він добре поєднується з пікантними стравами і повинен бути замочений у гарячій воді, щоб надати більш глибокий аромат вашої їжі. Крім того, ви можете придбати шафран в формі добавок, щоб скористатися його корисними властивостями.

Протипоказання

Шафран зазвичай безпечний і, як правило, не викликає побічних ефектів.

У стандартних кількостях (при додаванні в їжу) шафран не робить шкідливого впливу на людину.

З іншого боку, високі дози 5 грам і більше можуть надавати токсичну дію. Вагітним жінкам слід уникати високих доз, так як це може викликати викидень (31, 32).

Як з будь-якою добавкою, перш ніж приймати шафран в формі добавки рекомендується попередньо поговорити з лікарем.

Інша проблема з шафраном — особливо з шафрановим порошком — полягає в тому, що він може бути фальсифікований іншими інгредієнтами, такими як буряк, пофарбованими в червоний колір шовковими волокнами, куркума і паприка. Фальсифікація знижує вартість для виробників, так як збір справжнього шафрану обходиться дорого (33).

Тому важливо купувати шафран від відомого бренду, щоб гарантувати, що ви отримаєте справжній продукт. Якщо він здається занадто дешевим, краще уникати його покупки.

Висновок:

У нормальних дозах шафран, як правило, безпечний і практично не викликає побічних ефектів. Обов’язково придбайте шафран у відомого бренду або магазину, щоб уникнути фальсифікації продукту.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: