Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Що можна їсти і приймати при розладі шлунка

Що можна їсти і приймати при розладі шлунка

Час від часу майже кожен з нас стикається з розладом шлунка. Основними симптомами є нудота, диспепсія (розлад), блювота, здуття живота, діарея (пронос) або запор. Існує багато потенційних причин розладу шлунка, і лікування варіюється в залежності від основної причини. На щастя, різноманітні продукти можуть заспокоїти шлунок і допомогти вам почувати себе краще, значно швидше. Що можна їсти при розладі шлунка і які натуральні засоби можуть допомогти? Ось 12 кращих продуктів для полегшення цього стану, які слід спробувати перш за все.

1. Імбир може полегшити нудоту і блювоту

Нудота і блювання є поширеними симптомами розладу шлунка. Імбир — ароматний їстівний корінь з яскраво-жовтою м’якоттю, часто використовується в якості народного кошти для лікування обох цих симптомів (1).

Імбир можна вживати в сирому вигляді, або приготованим, наприклад, його можна додавати в гарячу воду при приготуванні чаю. Він ефективний у всіх формах (2).

Його часто вживають жінки, які страждають від ранкової нудоти — тип нудоти і блювоти, які можуть виникати під час вагітності. Огляд 6 досліджень, включаючи більше 500 вагітних жінок, показав, що прийом 1 г імбиру щодня асоціювався з п’ятикратним зменшенням нудоти і блювання під час вагітності (3).

Імбир також корисний людям, які проходять хіміотерапію або серйозну хірургічну операцію, оскільки ці процедури можуть викликати сильну нудоту і блювоту. Щоденний прийом 1 г імбиру до проведення хіміотерапії або операції може значно знизити тяжкість цих симптомів (4, 5, 6).

Імбир можна навіть використовувати в якості натурального кошти від нудоти. Завчасний прийом може допомогти зменшити інтенсивність симптомів нудоти і швидкість відновлення (7).

Як це працює, не зовсім зрозуміло, але передбачається, що імбир регулює сигналізацію нервової системи в шлунку і прискорює швидкість, з якою шлунок спорожняється, тим самим зменшуючи нудоту і блювоту (7, 8).

Імбир зазвичай вважається безпечним, але печія, біль в шлунку і діарея можуть виникати при дозах вище 5 г в день (9).

Детально про імбир ви можете дізнатися тут — Імбир: застосування, ефективність, побічні ефекти.

Висновок:

Імбир може допомогти зменшити нудоту і блювоту, особливо коли це пов’язано з вагітністю, хірургією, хіміотерапією або морською хворобою.

2. Ромашка може зменшити блювоту і заспокоїти кишковий дискомфорт

Ромашка — рослина з невеликими білими квітами, що є народним засобом від розладу шлунка. Ромашку можна сушити і робити відвари та чаї, або приймати всередину у вигляді добавки.

Історично ромашка використовувалася для лікування різних розладів кишечника, включаючи метеоризм, нетравлення, діарею, нудоту і блювоту (10). Проте не дивлячись на її широке застосування, лише обмежена кількість досліджень підтверджує ефективність цього рослинного засобу щодо скарг на травлення.

В одному невеликому дослідженні було виявлено, що добавки з ромашки зменшують тяжкість блювоти після лікування хіміотерапією, але неясно, чи буде це робити такий же вплив на блювоту, що виникає з інших причин (10).

Дослідження на тваринах було виявлено, що екстракти ромашки полегшують діарею у мишей, зменшуючи кишкові спазми і зменшуючи кількість води, що виділяється в стілець, але необхідні додаткові дослідження, щоб переконатися, що люди будуть відчувати аналогічні ефекти (11).

Ромашка також широко використовується в рослинних добавках, які полегшують диспепсію, гази, здуття живота і діарею, а також коліки у немовлят (12, 13, 14, 15).

Однак, оскільки ромашка поєднується з багатьма іншими травами в цих формулах, важко зрозуміти, що призводить до полегшення — ромашка або інші рослинні засоби. Хоча заспокійливу дію ромашки широко визнано, дослідження поки не показали, як це засіб допомагає полегшити розлад шлунка.

Висновок:

Ромашка є широко використовуваним засобом для усунення шлункового і кишкового дискомфорту, але для з’ясування того, як вона працює необхідно провести більше досліджень.

3. Перцева м’ята може полегшити симптоми синдрому подразненого кишечника

У деяких людей причиною розладу шлунку є синдромом подразненого кишечника (СРК). СРК — хронічне захворювання кишечника, яке може викликати біль в животі, здуття живота, запор і діарею. Хоча СРК важко піддається лікуванню, дослідження показують, що м’ята перцева може допомогти зменшити ці неприємні симптоми.

Щодня приймаючи капсули масла перцевої м’яти протягом як мінімум двох тижнів, можна значно зменшити біль в шлунку, метеоризм і діарею у дорослих з СРК (16, 17). Дослідники вважають, що масло перцевої м’яти працює, розслабляючи м’язи в травному тракті, зменшуючи силу кишкових спазмів, які можуть викликати біль і діарею (18, 19).

Незважаючи на те, що дослідження є багатообіцяючим, додаткові дослідження повинні визначити, чи мають листя м’яти перцевої або чай з м’яти перцевої, тими ж терапевтичними ефектами (18).

М’ята перцева безпечна для більшості людей, але її слід приймати з обережністю людям з важкою формою ГЕРХ (ГЕРХ), грижею стравохідного отвору діафрагми, каменями в нирках або захворюваннями печінки і жовчного міхура, так як це може погіршити перебіг цих захворювань (18).

Висновок:

Перцева м’ята, особливо при вживанні в формі олії м’яти, може допомогти зменшити біль в шлунку, здуття живота, гази і діарею у пацієнтів з синдромом подразненого кишечника.

4. Солодка може зменшити диспепсію і допомогти запобігти виразки шлунка

Солодка (лакрица) є популярним засобом від розладу шлунка і може також запобігти хворобливі виразки шлунка. Традиційно корінь солодки споживався цілком. Сьогодні він найчастіше використовується в якості добавки, під назвою дегліціррізіновая солодка (DGL).

DGL краще звичайного кореня солодки, тому що в ній більше не міститься гліциризину — природного хімікату в солодке, який може викликати дисбаланс рідини, високий кров’яний тиск і низький рівень калію при споживанні у великих кількостях (20, 21).

Дослідження на тваринах і в пробірці показують, що DGL заспокоює біль і дискомфорт в шлунку, зменшуючи запалення слизової оболонки шлунка і збільшуючи виробництво слизу для захисту тканин від шлункової кислоти (22, 23). Це може бути особливо корисно людям, страждаючим розладом шлунка, викликаним надмірної кислотою або кислотним рефлюксом.

Добавки DGL також можуть допомогти полегшити біль в шлунку і розлад при виразках шлунка, викликаних надмірним зростанням бактерій хелікобактер пілорі. Кілька досліджень показали, що добавки DGL можуть виключити надмірне зростання цих бактерій, зменшити симптоми і навіть сприяти загоєнню виразок шлунка (24, 25).

В цілому, солодка — заспокійливий рослинний засіб для шлунково-кишкового тракту, яке може допомогти зменшити запалення і інфекції, здатні викликати розлад шлунка.

Висновок:

Дегліціррізіновая солодка (DGL) може бути корисна для полегшення болю в шлунку і розладу шлунка, викликаних виразками або кислотним рефлюксом.

5. Лляне насіння полегшує запор і біль в животі

Насіння льону можуть допомогти регулювати перистальтику кишечника і полегшити запор і біль в животі. Вважається, що хронічний запор виникає, якщо людина спорожняє кишечник менше трьох разів на тиждень і часто асоціюється з болем в животі і дискомфортом (26, 27).

Було виявлено, що лляне насіння, яка споживається або в молотом вигляді, або у формі лляної олії, полегшує дискомфортні симптоми запору (28, 29).

Дорослі люди з запором, які брали близько 4 мл лляної олії в день протягом двох тижнів, мали більше випорожнень і кращу консистенцію стільця, ніж у них було до його прийому (30).

Інше дослідження показало, що ті, хто їв кекси з насінням льону кожен день, мали на 30% більше дефекацій щотижня, ніж, коли вони не споживали їх (31).

Дослідження на тваринах знайшли додаткову користь лляного насіння, включаючи запобігання виразок шлунка і зниження спазмів в кишечнику, але ці ефекти ще належить відтворити на людях (32, 33, 34).

Детально про насіння льону ви можете дізнатися тут — Лляне насіння: корисні властивості та протипоказання, побічні ефекти.

Висновок:

Мелені насіння льону і льняне масло можуть допомогти регулювати перистальтику кишечника і полегшити запори у дорослих людей. Дослідження на тваринах припускають, що цей продукт також може запобігти виразці шлунка і кишкові спазми, але необхідні додаткові дослідження.

6. Папайя може поліпшити травлення і бути ефективною при виразках і паразитів

Папайя — це солодкий, помаранчевий тропічний фрукт, який іноді використовується в якості натурального кошти від розладу шлунка. Папайя містить папаїн — потужний фермент, який розщеплює білки в вживаної вами їжі, що полегшує їх засвоєння (35).

Організми деяких людей не виробляють достатньо ферментів, щоб повністю переварювати свою їжу, тому споживання додаткових ферментів, таких як папаїн, може допомогти полегшити симптоми диспепсії.

Хоча не було проведено велику кількість досліджень корисних властивостей папаина, принаймні одне дослідження показало, що регулярне вживання концентрату папайї зменшує запор і здуття живота у дорослих людей (36).

Папайя також використовується в деяких країн Західної країнах в якості традиційного кошти для лікування виразок шлунка. Обмежена кількість досліджень на тваринах підтримує ці твердження, але необхідні дослідження на людині (37, 38, 39).

Нарешті, насіння папайї при їх вживанні здатні усувати кишкових паразитів, які можуть жити в кишечнику, викликаючи значний дискомфорт в животі і дефіцит поживних речовин (40, 41).

Кілька досліджень показали, що насіння дійсно володіють протипаразитарними властивостями і можуть збільшити кількість паразитів, що виводяться з калом при дефекації у дітей (42, 43, 44).

Детально про корисні властивості папайї ви можете дізнатися тут — Папайя: корисні властивості та протипоказання, фото.

Висновок:

Концентрат папайї може допомогти зменшити запор, здуття живота і виразки шлунка, в той час як насіння можуть допомогти позбутися від кишкових паразитів.

7. Зелені банани допомагають полегшити діарею

Розлад шлунка, викликане інфекцією або харчовим отруєнням, часто супроводжується діареєю. Цікаво, що в кількох дослідженнях було встановлено, що вживання приготованих зелених бананів дітьми з діареєю може допомогти зменшити кількість, тяжкість і тривалість епізодів діареї (45, 46).

Фактично, одне дослідження показало, що вживання приготованих зелених бананів було майже в чотири рази більш ефективним в усуненні діареї, ніж рисова дієта (47).

Потужні протидіарейні ефекти зелених бананів обумовлені особливим типом міститься в них клітковини, яка називається стійкий крохмаль. Стійкий крохмаль не може перетравлюватися в шлунково-кишковому тракті людини, тому він просувається через травний тракт аж до товстої кишки — кінцевої частини кишечника.

Досягнувши товстої кишки, стійкий крохмаль повільно ферментує вашими кишковими бактеріями для виробництва коротко жирних кислот, які стимулюють кишечник поглинати більше води і роблять стілець щільнішим (48, 49).

Хоча ці результати вражають, необхідні додаткові дослідження, щоб побачити, чи справляють зелені банани такий же антидиарейні ефект на організми дорослих людей.

Крім того, оскільки стійкий крохмаль перетворюється в цукру при дозріванні бананів, невідомо, чи містять стиглі банани досить стійкого крохмалю, щоб надавати подібний ефект (50).

Висновок:

Розлад шлунка іноді може супроводжуватися діареєю. Зелені банани містять тип клітковини, під назвою стійкий крохмаль, який дуже ефективний для полегшення цього типу діареї у дитини. Для розуміння ефективності в відношення дорослих, необхідно провести більше досліджень.

8. Добавки пектину можуть запобігти діарею і дисбактеріоз

Коли розлад шлунка або захворювання харчового походження викликає діарею, добавки пектину можуть допомогти прискорити одужання. Пектин — це тип рослинної клітковини, який міститься у великих кількостях в яблуках і цитрусових. Його отримують з цих фруктів і продають в якості окремого харчового продукту або добавки (51).

Пектин не перетравлюється в шлунково-кишковому тракті людини, тому він залишається всередині кишкового тракту, де він дуже ефективно ущільнює калові маси і запобігає пронос (12).

Фактично, в одному дослідженні було встановлено, що 82% хворих дітей, щодня приймають добавки пектину, відновлюються після діареї протягом 4 днів, у порівнянні з 23% дітей, які не беруть добавки пектину (47).

Пектин також полегшує розлад шлунка, сприяючи зростанню корисних бактерій в травному тракті. Іноді через дисбаланс бактерій в їх кишечнику у людей виникають дискомфорт і болі в животі, а також такі симптоми, як метеоризм. Це може статися з цілого ряду причин, але особливо поширене після кишкових інфекцій, після прийому антибіотиків або в періоди значного стресу (52, 53).

Добавки пектину можуть допомогти відновити рівновагу в кишечнику і зменшити ці симптоми, збільшивши чисельність хороших бактерій і зменшивши зростання шкідливих (54, 55, 49).

У той час як добавки пектину ефективні для полегшення діареї та сприяння здорового балансу кишкових бактерій, невідомо, чи будуть натуральні продукти, багаті на пектин, надавати подібний ефект. Необхідні додаткові дослідження.

Висновок:

Пектин — тип рослинної клітковини, яка присутня в яблуках і цитрусових. Його прийом у формі добавок може допомогти скоротити тривалість діареї і сприяти зростанню чисельності корисних бактерій в кишечнику.

9. Продукти з низьким вмістом FODMAP можуть зменшити гази, здуття і діарею

Якщо вас турбує питання, що можна їсти при розладі шлунка, щоб зменшити гази, здуття і діарею, ви можете спробувати виключити продукти, що містять FODMAP. Насправді, у деяких людей є проблеми з переварюванням вуглеводів, відомих як FODMAP: ферментіруемие олігосахариди, дисахариди, моносахариди та поліоли.

Коли неперетравлені FODMAP потрапляють в товсту кишку, вони швидко ферментують кишковими бактеріями, що створює надлишковий газ і здуття живота. Вони також залучають воду, яка викликає діарею (56).

Багато людей з проблемами травлення, особливо з СРК, вважають, що виключення з раціону харчування продуктів з високим рівнем FODMAP може допомогти полегшити метеоризм і діарею.

Огляд 10 рандомізованих контрольованих досліджень показав, що дієти з низьким рівнем FODMAP полегшують ці симптоми у 50-80% людей з СРК (57).

Хоча не всі люди з проблемами травлення зазнають труднощів з переварюванням FODMAP, робота з дієтологом може допомогти вам визначити, чи викликають вони у вас які-небудь проблеми.

Список продуктів, що містять FODMAP ви можете знайти на цій сторінці — FODMAP дієта — ключ до зцілення СРК і СИБР.

Висновок:

У деяких людей є проблеми з переварюванням ферментуючих вуглеводів під назвою FODMAP. Вони відчувають себе краще, споживаючи їжу з низьким вмістом FODMAP.

10. Багаті пробіотиками продукти можуть регулювати перистальтику кишечника

Іноді розлад шлунка може бути викликано дисбактеріозом — дисбалансом в типі або кількості бактерій в кишечнику.

Вживання продуктів, багатих пробіотиками (бактеріями, які корисні для вашого кишечника), може допомогти усунути цей дисбаланс, зменшити метеоризм і відрегулювати перистальтику кишечника (58).

До продуктів, що містять пробіотики, які корисні для здоров’я кишечника, відносяться:

До іншим продуктам, що містять пробіотики, відносяться місо, натто, темпі, квашена капуста, кимчхи і комбуча, але необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, як вони впливають на здоров’я кишечника.

Висновок:

Продукти, багаті пробіотиками, особливо ферментовані молочні продукти, можуть допомогти регулювати перистальтику кишечника і полегшити як запор, так і діарею.

11. Вуглеводна їжа може бути більш легко переноситься

Що можна їсти при розладі шлунка, щоб полегшити свій стан? Вуглеводна їжа, така як рис, вівсянка, крекери, сухарики і хліб, часто рекомендується людям, що страждають розладом шлунка. Хоча ця рекомендація поширена, мало доказів того, що ці продукти дійсно допомагають полегшити симптоми. Проте багато людей повідомляють, що ці продукти полегшують симптоми, коли їм погано (67, 68).

У той час як вуглеводи можуть бути більш прийнятними під час хвороби, важливо, якомога швидше розширити свій раціон. Занадто сильне обмеження вашого раціону харчування може перешкоджати отриманню достатньої кількості вітамінів і мінералів, необхідних вашому організму для відновлення (69).

Висновок:

Багато людей з розладом шлунка знаходять вуглеводну їжу легше переносять, в порівнянні з іншими продуктами, але існує мало доказів того, що вони дійсно полегшують симптоми.

12. Прозорі рідини з електролітами можуть запобігти зневоднення

Коли розлад шлунка супроводжується блювотою або діареєю, у людини розвивається зневоднення організму. Блювота і пронос змушують ваш організм втрачати електроліти — мінерали, які підтримують баланс рідини вашого організму, і забезпечують правильну роботу нервової системи.

Легке зневоднення і втрату електролітів зазвичай можна відновити, вживаючи чисті рідини і продукти, які, природно, містять електроліти, такі як натрій і калій.

Вода, фруктовий сік, кокосова вода, спортивні напої, бульйони і солоні крекери — відмінні продукти для відновлення втрати рідини і дисбалансу електролітів, пов’язаних з помірним зневодненням (70).

Якщо зневоднення є серйозним, може знадобитися випити розчин для регідратації, що містить ідеальне співвідношення води, цукру та електролітів (71).

Висновок:

Вживання достатньої кількості рідини і поповнення втрачених електролітів важливо для людей, які страждають блювотою або діареєю.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: