Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Синдром подразненого кишечника: симптоми і лікування

Синдром подразненого кишечника: симптоми і лікування

Ви хочете знати, чи можуть ваші повторювані проблеми з травленням бути пов’язані з синдромом подразненого кишечника? Як ви дізнаєтеся нижче, симптоми цього стану можуть сильно відрізнятися у різних людей, і можуть бути пов’язані зі стресом і іншими змінами в способі життя. Досвід кожної людини з цим захворюванням дещо відрізняється, і деякі симптоми часто здаються сильнішими або більш частими, ніж інші. Нижче ми розглянемо, що таке синдром подразненого кишечника (СРК), симптоми і лікування природними методами, а також чим відрізняється СРК від запального захворювання кишечника (ВЗК).

Що таке синдром подразненого кишечника (СРК)

Синдром подразненого кишечника — це термін, який використовується для опису типу травного розладу, який характеризується групою поширених симптомів, включаючи зміни в дефекації і болю в животі. СРК зачіпає більше 10% населення всього світу, і, хоча це стан може виникнути у будь-якої людини, воно найбільш поширене серед жінок середнього віку (жінок з СРК вдвічі більше, ніж чоловіків, особливо у віці до 50 років).

Ніякі тести не можуть фактично підтвердити, чи має хто-небудь синдром подразненого кишечника, тому відстеження симптомів настільки важливо. З точки зору лікаря, СРК діагностується, коли присутній сукупність основних симптомів, які тривають по крайней мере кілька місяців. Згідно International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders, деякими з найбільш явних ознак і симптомів СРК є рецидивні болі в животі і дискомфорт, плюс зміни в режимі спорожнення кишечника (частота дефекацій і консистенція вашого стільця).

Доброю новиною є те, що ви можете ідентифікувати симптоми синдрому подразненого кишечника, а потім вирішити цю проблему за допомогою натуральних народних засобів і за допомогою змін в образі життя і харчуванні. Отже, які поширені симптоми СРК і що ви можете з ними зробити? Давайте розглянемо це детальніше.

Найбільш поширені симптоми СРК

Синдром подразненого кишечника технічно діагностується, коли травні симптоми спостерігаються протягом як мінімум трьох-шести місяців. Нормальне явище, коли у людини зрідка виникають болі в животі, проблеми з дефекацією або стілець виглядає інакше, ніж зазвичай. Ніхто звичайно не звертає на це особливої ​​уваги. Однак тривалість симптомів СРК є важливою відмітною фактором, на який слід звернути увагу.

Крім тривалості, слід звертати увагу на частоту, з якою симптоми проявляються — це також багато про що говорить. Якщо ваші симптоми проявляються по крайней мере три дні на місяць і частіше — це може бути ознакою СРК. У деяких людей можуть бути присутні кілька симптомів СРК одночасно, тоді як у інших можуть домінувати тільки один або два симптоми (наприклад, здуття живота, діарея або запор).

Найбільш поширеними симптомами синдрому подразненого кишечника (СРК) є:

Полегшення симптомів зазвичай виникає у більшості людей після того, як вони нормально «ходять в туалет» кілька днів поспіль.

У людей з СРК часто присутні такі які пов’язані з травленням симптоми:

СРК і ВЗК: в чому різниця?

Синдром подразненого кишечника (СРК) і запальне захворювання кишечника (ВЗК) мають деякі спільні риси з точки зору симптомів, але ВЗК є більш рідкісним і більш серйозним захворюванням, яке може навіть бути небезпечним для життя. ВЗК — це термін, який використовується для опису розладів травлення, включаючи хворобу Крона і виразковий коліт, які викликаються запаленням кишечника і аутоімунними реакціями, що зачіпають шлунково-кишковий тракт. У порівнянні з СРК, симптоми ВЗК зазвичай більш важкі і очевидні, наприклад, втрата апетиту, кров в стільці/чорний стілець і дефіцит поживних речовин, викликаний мальабсорбцією.

За оцінками Crohn’s and Colitis Foundation of America, тільки в одних Сполучених Штатах Америки близько 1,6 мільйона американців в даний час страждають ВЗК (будь то хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, дивертикуліт та інші форми ВЗК) і щорічно в США діагностується до 70 000 нових випадків. Для порівняння, оцінки показують, що рівень поширеності СРК коливається від 9 до 23 відсотків в залежності від країни проживання (приблизно від 10 до 15 відсотків жителів США страждають СРК, що становить понад 32 мільйонів чоловік!).

Згідно Клівленда клініці, СРК не є небезпечним для життя станом і не робить людину більш схильним до розвитку інших захворювань товстої кишки або ВЗК. Симптоми ВЗК часто важко пропустити і зазвичай з’являються у дітей — плюс їх важче лікувати, ніж СРК.

Симптоми ВЗК залежать від локалізації захворювання в кишечнику і його ступеня тяжкості. Людина може відчувати такі симптоми:

Лікування СРК в домашніх умовах

Ось чотири основні типи лікування синдрому подразненого кишечника в домашніх умовах.

1. Уникайте поширених алергенів і запальних продуктів

Хоча у кожної людини різні реакції на різну їжу, деякі продукти харчування, як правило, викликають симптоми СРК в більшій мірі, ніж інші. Це особливо актуально, коли мова йде про вуглеводи під назвою FODMAP (ферментіруемие олігосахариди, дисахариди, моносахариди і поліоли), які, як виявили дослідники, як правило, не засвоюються в кишечнику і легко переходять в ферменти — що може викликати значні проблеми з шлунково-кишковим трактом. Реакції на клітковину також можуть бути різні — іноді вона допомагає полегшити запор, але в інших випадках посилює газоутворення і болю в животі, тому повільно збільшуйте споживання, щоб перевірити ефект, який клітковина надає на ваш організм.

Ось список продуктів, які слід спробувати виключити зі свого раціону (як частина «елімінаційної дієти») для полегшення симптомів СРК:

Детально про дієту при СРК ви можете дізнатися тут — Дієта при синдромі подразненого кишечника (СРК) в три кроки.

2. Приймайте ферменти і добавки

До добавок, які можуть допомогти полегшити симптоми і лікувати синдром подразненого кишечника, відносяться:

3. Постарайтеся знизити рівень стресу

Підвищений рівень стресу пов’язаний з порушеннями травлення через те, що стрес посилює запалення і впливає на рівень гормонів. Дослідження показали, що тривога, депресія, розлад особистості і історія дитячого сексуального насильства є факторами ризику розвитку СРК. Але навіть стреси, викликані повсякденними ситуаціями, наприклад, на роботі і в сім’ї, можуть вплинути на травлення.

Що ви можете зробити, щоб знизити стрес? Фізичні вправи, медитація, акупунктура, проведення часу на природі і заняття улюбленим хобі, можуть допомогти вам гармонізувати ваше життя і позбутися від стресу. Щоб знизити рівень стресу ви також можете використовувати розслаблюючі ефірні масла, а також боротися із запаленням в травному тракті за допомогою натуральних засобів, таких як імбир, м’ята перцева і фенхель.

Детально про методи позбавлення від стресу ви можете дізнатися на цій сторінці — Як позбутися від стресу — 10 кращих способів.

4. Будьте фізично активними

Дослідження показали, що регулярні фізичні навантаження (в тому числі аеробіка, танці, підняття важких предметів, командні види спорту або йога) допомагають контролювати стрес і можуть поліпшити здоров’я травної системи. Дослідження 2011 року, опубліковане в Американському журналі гастроентерології, показало, що підвищена фізична активність полегшує симптоми, пов’язані з СРК, і покращує якість життя, настільки, що її слід використовувати в якості первинної форми лікування.

Причини виникнення симптомів СРК

Дослідження показують, що точні причини розвитку синдрому подразненого кишечника складні і розрізняються у різних людей, так як багато факторів можуть впливати на шлунково-кишковий тракт. Навіть якщо всі інші травні розлади і харчові алергії виключені, а фізична блокування або структурна проблема системи травлення не знайдено, СРК як і раніше є серйозною проблемою. Чим більше часу ви витрачаєте на експерименти з різними факторами у вашому житті, щоб побачити, як вони можуть бути пов’язані симптомами СРК, тим більше інформації ви повинні отримати, що допоможе вам в лікуванні цього захворювання.

Дослідники вважають, що основною причиною симптомів СРК є ненормальне функціонування нервів, ферментів і м’язів травного тракту. Вони допомагають керувати засвоєнням поживних речовин після їжі, рівнями рідини, газів і випорожненням кишечника.

Оскільки кишечник тісно пов’язаний з мозком, одними з основних чинників, що визначають роботу травної системи, є насправді ваш рівень стресу і настрій. Головний мозок і товста кишка постійно повідомляються через блукаючий нерв, тому кишечник може отримувати сигнали від вашої центральної нервової системи (мозку і хребта), що в стані стресу може викликати непередбачувані реакції. Стрес і травлення також безпосередньо пов’язані, тому що кишечник здатний виробляти або не виробляти певні нейротрансмітери, такі, як серотонін, що дуже впливає на ваше самопочуття.

Хоча жодної конкретної причини СРК, яка може бути застосована до всіх людей, які не виділено, до поширених факторів ризику, що сприяють розвитку цього стану, відносяться:

Хоча насправді ефективність контролю симптомів СРК залежить цілком від самої людини, це не означає, що вам слід пропустити візит до лікаря, якщо ви вважаєте, що у вас може бути це захворювання. Іноді люди помилково плутають інші, більш серйозні симптоми з СРК і вважають за краще не звертатися до лікаря, що може привести до розвитку непоміченого вчасно основного захворювання — це може загрожувати не лише здоров’ю, а й життю.

Як ви можете дізнатися, чи пов’язані ваші симптоми з синдромом подразненого кишечника? Якщо у вас є які-небудь перераховані нижче симптоми, поговоріть з лікарем, оскільки це може іноді бути викликано такими речами, як захворювання щитовидної залози, анемія або інфекції:

Як діагностується СРК

Синдром подразненого кишечника відрізняється від деяких інших розладів травлення, тому що немає ніяких структурних порушень в кишечнику (наприклад, немає закупорки товстої кишки), а це означає, що іноді досить важко діагностувати СРК. Не існує ніяких тестів, які можуть остаточно виявити наявність СРК. Діагноз може бути поставлений тільки за допомогою виключення і спостереження за симптомами.

У пошуках відповідей лікарі часто люблять обговорювати з пацієнтами, ніж можуть бути викликані їх симптоми, а також що впливає на їх полегшення. Деякими з найбільш поширених питань, які лікарі можуть поставити вам про ваших симптомах СРК, щоб поставити правильний діагноз і допомогти в лікуванні вашого стану, є:

Якщо ви відвідаєте свого лікаря в надії знайти полегшення від повторюваних симптомів синдрому подразненого кишечника, швидше за все вам доведеться розмовляти про свою історію хвороби, ймовірно, необхідно буде пройти медичний огляд і, можливо, провести кілька великих тестів, щоб виключити інші захворювання травного тракту. Складна частина лікування СРК виникає після того, як був поставлений діагноз, коли дійсно пацієнт повинен буде експериментувати зі своїм раціоном харчування (дієтою), фізичними вправами і режимом сну, а також з’ясовувати, як стрес може сприяти розвитку симптомів.

Заключні думки про симптоми СРК

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: