Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Синдром подразненого кишечника у дітей: симптоми і лікування, причини

Синдром подразненого кишечника у дітей: симптоми і лікування, причини

Синдром подразненого кишечника (СРК) є хронічним захворюванням, що викликає дискомфортні і часто болючі абдомінальної та кишкові симптоми. Незважаючи на те, що симптоми явно присутні, при візуальному огляді кишечника і обстеженні за допомогою мікроскопа, ніяких ознак пошкодження тканини не спостерігається. Симптоми включають: здуття живота, кольки, хронічну або переривчасту діарею, хронічний або переривчастий запор, невідкладні позиви до дефекації, відчуття неповного випорожнення кишечника, присутність слизу в стільці. Нижче ми розглянемо, що являє собою синдром подразненого кишечника у дітей, симптоми і лікування, причини виникнення, поширеність та ін.

Що таке синдром подразненої товстої кишки (СРК)

Синдром подразненого кишечника є функціональним розладом шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Діти з функціональним розладом шлунково-кишкового тракту мають часті симптоми СРК, але сам ШКТ не пошкоджується. СРК не є захворюванням як таким. Це група виникають разом симптомів. Найбільш поширеними симптомами СРК є болі в животі або дискомфорт, часто характеризуються як спазми, а також діарея, запор або і те, і інше. У минулому СРК називали колітом, слизовими колітом, спастичних кишечником, нервовим кишечником і спастичної кишкою. Назва була змінена, щоб відобразити розуміння того, що розлад має як фізичні, так і психологічні чинники і не є продуктом уяви людини.

СРК діагностується, коли у зростаючого як годиться дитини, присутній біль в животі або дискомфорт щонайменше один раз на тиждень протягом як мінімум 2 місяців без наявності інших захворювань або травм, які могли б пояснити біль. Біль або дискомфорт при СРК можуть виникати зі зміною частоти дефекацій або консистенції стільця, і можуть проходити після нормального випорожнення кишечника.

Детально про те, що таке синдром подразненого кишечника ви можете дізнатися тут — Синдром подразненого кишечника (СРК): симптоми і лікування.

Що таке шлунково-кишковий тракт (ШКТ)

Шлунково-кишковий тракт являє собою ряд порожніх органів, з’єднаних в довгу звивисту трубку від рота до анального отвору. Рух м’язів шлунково-кишкового тракту поряд з вивільненням гормонів і ферментів дозволяє перетравлювати їжу. У систему шлунково-кишкового тракту входять — рот, стравохід, шлунок, тонка кишка, товста кишка (яка включає в себе сліпу кишку, апендикс, ободову кишку і пряму кишку) і анус. Остання частина шлунково-кишкового тракту — так званий нижній відділ шлунково-кишкового тракту — складається з товстої кишки і заднього проходу.

Товста кишка поглинає воду і будь-які залишаються живильні речовини з частково перевареної їжі, що надходить з тонкого кишечника. Потім в товстій кишці відбувається ущільнення рідких калових мас до твердого стану — називається стільцем. Стілець проходить від товстої кишки до прямої кишки, яка розташована між останньою частиною товстої кишки, званої сигмовидної кишкою, і анусом. Пряма кишка вміщує в себе стілець перед дефекацією. Під час дефекації стілець переміщається з прямої кишки через задній прохід (отвір, через яке стілець покидає тіло) назовні.

Наскільки поширений СРК у дітей

Інформація про кількість дітей з синдромом дірявого кишечника на сьогоднішній день обмежена. У більш ранніх дослідженнях повідомлялося про показники поширеності рецидивуючої болю в животі у дітей на рівні 10 — 20%. Однак ці дослідження не відрізняли СРК від функціональної болю в животі, диспепсії і абдомінальної мігрені. Одне дослідження показало, що у 14% учнів старших класів та 6% учнів середньої школи є СРК. У дослідженні також було встановлено, що СРК однаково впливає на хлопчиків і дівчаток.

Які симптоми СРК у дітей

Симптоми синдрому подразненого кишечника включають біль в животі або дискомфорт і зміни в звичках кишечника. Щоб відповідати визначенню СРК, біль або дискомфорт повинні бути пов’язані з двома з наступних трьох симптомів:

Інші симптоми СРК можуть включати:

Симптоми можуть виникати після їжі. Щоб відповідати визначенню СРК, симптоми повинні виникати не рідше ніж один раз на тиждень протягом як мінімум 2 місяців поспіль.

Що викликає СРК у дітей

Причини СРК не зовсім зрозумілі. Дослідники вважають, що поєднання фізичних і психічних проблем може привести до розвитку синдрому подразненого кишечника. Можливими причинами СРК у дітей можуть бути:

Як діагностується СРК у дітей

Щоб діагностувати СРК, лікар проведе фізичний огляд і вивчить повну історію хвороби. Історія хвороби включатиме питання про симптоми дитини, членів сім’ї з розладами шлунково-кишкового тракту, недавніх інфекціях, ліках і стресових подіях, пов’язаних з виникненням симптомів. Синдром подразненого кишечника у дитини діагностується, коли фізичний огляд не показує ніяких причин симптомів, і дитина відповідає всім наступним критеріям:

Подальше тестування звичайно не потрібно, хоча лікар може провести аналіз крові для виявлення інших проблем. Додаткові діагностичні тести можуть знадобитися на підставі результатів скринінгового аналізу крові, і для дітей, у яких також є такі ознаки:

Додаткові діагностичні процедури можуть також бути показані дітям з сімейною історією наступних захворювань:

Додаткові діагностичні процедури можуть включати в себе:

Аналіз калу

Лікар може направити дитину на здачу аналізу зразка калових мас. Лікар надасть батькам дитини контейнер для дитячого калу. Зразок необхідно принести в поліклініку, після чого він буде направлений в лабораторію для аналізу. Медичний працівник може також провести ректальне дослідження, іноді під час фізичного огляду, для перевірки на наявність крові в калі. Аналіз калу може показати наявність паразитів або крові.

Ультразвукове дослідження (УЗД)

При використанні апарату ультразвукової діагностики, що випускає безпечні звукові хвилі, лікар діагност отримує зображення досліджуваної зони. Процедура проводиться в медичній установі, в амбулаторному центрі або лікарні спеціально навченим фахівцем, а зображення інтерпретуються радіологом — лікарем, який спеціалізується на медичній візуалізації. Анестезія при цьому не потрібна. Зображення можуть показати проблеми в шлунково-кишковому тракті, що викликають біль або інші симптоми.

Гнучка сигмоидоскопия або колоноскопія

Ці дві діагностичні процедури аналогічні, але колоноскопія використовується для перегляду прямої кишки і всієї товстої кишки, в той час як гнучка сигмоидоскопия використовується для перегляду тільки прямої кишки і нижньої частини товстої кишки. Ці діагностичні процедури проводяться в лікарні або амбулаторному центрі гастроентерологом — лікарем, що спеціалізуються на захворюваннях травної системи. Перед проведенням цих тестів лікар дасть письмові інструкції з підготовки організму, яким вам з дитиною необхідно буде слідувати будинку. Дитину можуть попросити слідувати рідкої дієті за 1-3 дні до початку будь-якої з цих процедур. У ніч перед процедурою дитині може знадобитися проносне. Також можуть знадобитися одна або кілька клізм в ніч перед діагностикою і приблизно за 2 години до початку тесту.

У більшості випадків легка анестезія і, можливо, знеболюючі засоби допомагають дитині розслабитися. При будь-який з цих діагностичних процедур дитина буде лежати на столі, а гастроентеролог вставляє гнучку трубку в задній прохід. Невелика камера на трубці дає відеозображення слизової оболонки кишечника на екран комп’ютера. Тест може виявити ознаки проблем в нижній частині шлунково-кишкового тракту.

Гастроентеролог може також виконувати біопсію — процедуру, яка включає в себе взяття частини слизової оболонки кишечника для обстеження з допомогою мікроскопа. Дитина не відчує біопсію. Патолог (лікар, який спеціалізується на діагностиці захворювань) досліджує тканину в лабораторії.

Протягом першої години після будь-якої з процедур у дитини можуть виникнути спазми або метеоризм. Повне відновлення очікується на наступний день.

Як лікувати СРК у дітей

Хоча ліків для лікування синдрому подразненого кишечника не існує, симптоми можна полегшити і усунути за допомогою комбінації:

Харчування, дієта і харчові добавки

Великі прийоми їжі можуть викликати спазми і діарею, тому найкращим виходом є більш часте вживання їжі меншими порціями — це може допомогти вашій дитині полегшити симптоми СРК. Також необхідно вживати в їжу продукти з низьким вмістом жиру і високим вмістом вуглеводів, такі як макаронні вироби, рис, хліб з цільного зерна і злаки, фрукти і овочі.

Певні продукти і напої можуть викликати симптоми синдрому подразненого кишечника у деяких дітей. Ось приклад таких продуктів:

Діти з СРК можуть захотіти обмежити споживання або повністю уникати цих продуктів. Ведення щоденника харчування — хороший спосіб відслідковувати, які продукти викликають симптоми, тому їх можна виключити з раціону або зменшити споживання.

Дієтична клітковина може зменшити запор у дітей з СРК, однак може не допомогти зменшити біль. Клітковина (харчові волокна) допомагає зберігати калові маси м’якими, і сприяє їх плавному переміщенню по товстій кишці. Академія харчування та дієтології рекомендує дітям щодня споживати «вік + 5» грамів клітковини. Наприклад, 7-річна дитина повинна отримувати «7 + 5» = 12 грамів клітковини в день. Клітковина у деяких дітей може викликати підвищене газоутворення і симптоми СРК. Поетапне збільшення споживання клітковини на 2 — 3 грами в день може допомогти знизити ризик збільшення кількості газів і здуття живота.

Детально про дієту при СРК ви можете дізнатися на цій сторінці — Дієта при синдромі подразненого кишечника (СРК) в три кроки.

Лікарські засоби

Лікар буде рекомендувати ліки на підставі симптомів дитини. Батьки не повинні давати дітям будь-які ліки, якщо тільки це не буде рекомендовано лікарем.

Прибуток

Прибуток — це живі мікроорганізми, зазвичай бактерії, які мешкають в шлунково-кишковому тракті. Дослідження показали, що пробіотики, особливо біфідобактерії і деякі пробіотичні комбінації, покращують симптоми синдрому подразненого кишечника, коли приймаються в досить великих кількостях. Але необхідні додаткові дослідження. Прибуток можна знайти в харчових добавках в формі капсул, таблеток і порошків, а також в деяких продуктах, таких як йогурт, квашена капуста, кимчхи, комбуча тощо. Лікар може надати інформацію про правильне прийомі і необхідній кількості пробіотиків для поліпшення симптомів СРК.

Терапія проблем психічного здоров’я

Наступні методи лікування можуть допомогти полегшити симптоми СРК пов’язані з проблемами психічного здоров’я:

Важливі моменти на замітку

1. Синдром подразненого кишечника (СРК) є функціональним розладом шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Діти з функціональним розладом шлунково-кишкового тракту мають різні часті симптоми, але сам ШКТ не пошкоджується.

2. СРК не є захворюванням. Це група симптомів, які виникають разом.

3. Найбільш поширеними симптомами СРК є болі в животі або дискомфорт, часто характеризуються як спазми, а також діарея, запор або і те, і інше.

4. Причини СРК не зовсім зрозумілі. Можливі причини синдрому подразненого кишечника у дітей включають проблеми зі зв’язком кишечник-мозок, проблеми з моторикою шлунково-кишкового тракту, гіперчутливість, проблеми психічного здоров’я, бактеріальний гастроентерит, синдром надлишкового бактеріального зростання тонкого кишечника і генетичні чинники.

5. Щоб діагностувати СРК, лікар проведе фізичний огляд і вивчить повну історію хвороби. Історія хвороби включатиме питання про симптоми дитини, членів сім’ї з розладами шлунково-кишкового тракту, недавніх інфекціях, прийнятих ліках і стресових подіях, пов’язаних з виникненням симптомів. СРК діагностується, коли фізичний огляд не показує ніяких видимих причин виникнення симптомів у дитини, і дитина відповідає всім наступним критеріям:

6. Хоча не існує ліків для лікування синдрому подразненого кишечника у дітей, симптоми можна полегшити і усунути за допомогою:

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: