Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Тонзиліт: причини, симптоми, лікування, операція

Тонзиліт: причини, симптоми, лікування, операція

Тонзиліт — це запалення піднебінних мигдалин. Гострий біль в горлі, висока температура тіла, збільшення мигдаликів, гнійний наліт на мигдалинах і неприємний запах з рота є основними симптомами тонзиліту.

Гланди опухають і стають яскраво-червоними, ковтання стає утрудненим і болючим. У деяких випадках, мигдалини покриваються білим нальотом або локальними гнійничкові пробками з неприємним запахом. Тонзиліт найчастіше виникає у дітей і підлітків, ніж у дорослих людей (див. Лікування тонзиліту у дорослих в домашніх умовах) і практично не виникає у дітей грудного віку. Про тонзиліті у дітей читайте тут — Тонзиліт у дітей: симптоми і лікування.

Причини виникнення тонзиліту

Причиною виникнення цієї недуги стають віруси і бактерії.

Вірусний тонзиліт — причини

У список вірусів, які здатні викликати тонзиліт входять:

Іноді, причиною тонзиліту може стати вірус Епштейна-Барра, який викликає запалення гланд. Якщо трапилося так, що цей вірус викликав тонзиліт, то ймовірно ви відчуваєте себе препогано. В цьому випадку моторошно болить горло і опухають лімфовузли. Також це супроводжується підвищеною температурою і сильним слабкістю.

Бактеріальний тонзиліт — причини

Тонзиліт може бути викликаний цілим рядом різноманітних бактерій, але в основному його причиною стають Стрептококи групи А.

У минулому, серйозні бактеріальні інфекції, такі як дифтерія і ревматизм були пов’язані з тонзилітом. Проте, на сьогоднішній день це рідкість в зв’язку з вакцинацією і сучасними методами лікування.

Заразний чи тонзиліт?

Сам тонзиліт на заразний, але інфекції, що стали причиною його виникнення, є заразними. Віруси, що викликають застуду та грип (перераховані вище) з легкістю передаються при тісному контакті з зараженим людиною. Коли інфікована людина кашляє або чхає, вірус знаходиться в мільйонах крапельок, що вилітають з носа і рота. Це дає можливість йому з легкістю поширюватися далі і вдихнувши заражений повітря ви теж захворієте.

Ви також можете заразитися при контакті з поверхнею на яку осіли віруси. Доторкнувшись рукою до зараженому місцю і після торкаючись до обличчя, ви також можете з легкістю заразитися.

Симптоми тонзиліту

До поширених симптомів тонзиліту відносяться:

Після трьох або чотирьох днів хвороби, симптоми тонзиліту зазвичай починають потроху слабшати. Якщо тонзиліт викликаний вірусною інфекцією, наприклад, як ускладнення застуди або грипу, симптоми можуть бути м’якше.

Якщо тонзиліт викликаний бактеріальною інфекцією, наприклад, стрептококом, цілком ймовірно, що симптоми значно посиляться. Мигдалини опухають, горло стає болючим, і, можливо, буде турбувати висока температура, особливо в разі серйозного ускладнення під назвою гнійний тонзиліт (паратонзіллярний абсцес).

Важко сказати, просто глянувши на горло людини, чим викликаний тонзиліт — вірусом або бактеріальною інфекцією. Щоб це з’ясувати, потрібно здати необхідні аналізи. Якщо результати аналізів покажуть, що тонзиліт викликаний бактеріальною інфекцією, ймовірно, лікар пропише вам курсу антибіотика.

Профілактика тонзиліту

В якості профілактики гострого і хронічного тонзиліту, особливо якщо у вас є схильність до цього захворювання, вам слід стежити за підтриманням вашого імунітету на належному рівні, за гігієною порожнини рота, не варто допускати переохолодження і пити холодні напої.

Лікування тонзиліту

Що ми можемо зробити з хворобливими проявами тонзиліту поки наш організм справляється з інфекцією? Як полегшити прояви хвороби?

Що можна зробити для полегшення стану

Як правило в більшості випадків, лікування тонзиліту зводиться до полегшення його симптомів і часто хвороба проходить сама по собі протягом 7 — 10 днів. Якщо у вашої дитини або у вас тонзиліт, вам необхідно вживати багато рідини і добре харчуватися, не дивлячись на сильний біль в горлі. Недостатня кількість їжі і рідини може негативно позначитися на вашому загальному стані і додатково проявлятися у вигляді головного болю і втоми.

Застосування знеболюючих і жарознижуючих засобів, таких як парацетамол та ібупрофен здатні значно полегшити біль в горлі і знизити високу температуру. Якщо ви маєте намір зменшити біль і знизити температуру своїй дитині, використовуйте правильний тип препарату і суворо дотримуйтеся зазначених дозувань щоб уникнути серйозних побічних ефектів. Якщо ви не впевнені в дозуваннях, уточніть їх в інструкції по застосуванню або у фармацевта. Пам’ятайте про те, що дітям до 16 років не слід приймати препарати на основі аспірину.

Для полегшення болю в горлі можна також використовувати різні пастилки або спреї. Деякі люди вважають, що полоскання горла з м’яким антисептичним розчином також може допомогти полегшити біль в горлі. Крім того, полоскання горла содово-сольовим розчином також трохи усуває біль, і прискорює одужання. Полоскання горла не підходить у випадках з маленькими дітьми, тому що вони можуть ковтати розчин, що зовсім небажано.

Також можна використовувати народні засоби від болю в горлі, про які ви можете дізнатися тут — 7 природних засобів від болю в горлі.

Приготування содово-сольового розчину:

Вам знадобиться трохи окропу, в який необхідно опустити 0,5 чайної ложки соди і 0,5 чайної ложки солі (можна морською). Погасивши соду в окропі долийте холодної води таким чином, щоб загальний обсяг води становив 200 мл, і вона була теплою (не гарячою). Полощіть горло таким розчином якомога частіше.

Застосування антибіотиків при тонзиліті

Як лікувати тонзиліт антибіотиками і в яких випадках їх можна застосовувати? Антибіотики не повинні прописуватися навіть в тому випадку, коли аналізи підтверджують наявність бактеріальної інфекції. На це є дві основні причини:

Про основні способи лікування тонзиліту в домашніх умовах і не тільки, читайте тут — Як лікувати тонзиліт? Основні способи лікування.

В яких випадках антибіотики необхідні:

Як правило, в таких випадках рекомендується 10-денний курс прийому антибіотика (див. Антибіотики при тонзиліті. Які потрібні і чи варто їх приймати?). Лікар може рекомендувати той чи інший тип антибіотика в залежності від збудника хвороби і особливостей вашого організму (алергічні реакції та ін.). Стаціонарне лікування може знадобитися в особливо важких або стійких випадках бактеріального тонзиліту, які не реагують на пероральний прийом антибіотиків. У подібних випадках призначається курс антибіотикотерапії внутрішньовенно. Під час антибіотикотерапії і після неї, також показаний прийом пробіотиків для відновлення мікрофлори кишечника і імунітету. Про те, як приймати пробіотики читайте тут — Як приймати пробіотики при прийомі антибіотиків і найголовніше «навіщо».

Хірургічне втручання при тонзиліті

Тонзилектомія показана тільки в крайніх випадках, про які читайте нижче.

Як лікувати тонзиліт, якщо місцеве лікування і антибіотикотерапія не допомагає? Операція з видалення мигдалин називається тонзилектомія. Повне видалення піднебінних мигдалин рекомендують в таких випадках:

Тонзиллектомію (видалення мигдалин) проводять під загальним наркозом. Це означає, що ви будете спати під час операції. Операція проводиться через рот, і не буде необхідності робити надрізи на вашій шкірі.

Існує кілька способів проведення тонзилектомії:

Перераховані вище способи видалення мигдалин в рівній мірі безпечні і час відновлення після операції приблизно однаково. Успіх операції і відсутність ускладнень після неї завжди впирається в професіоналізм хірурга і в дотримання пацієнтом всіх вказівок лікаря. Після видалення мигдалин людини відпускають додому, як правило по витікання діб.

Після операції

Після операції людина зазвичай відчуває біль в прооперованому місці. Це може тривати до тижня і, якщо біль нестерпний, можна використовувати знеболюючі засоби.

Дітям шкільного віку після видалення мигдалин рекомендують двотижневий лікарняний. Це необхідно для того, щоб знизити ризик інфекційного зараження дитини від інших дітей.

Після тонзилектомії ковтання буде найімовірніше утруднено. Проте, для якнайшвидшого одужання харчуватися все ж необхідно. У перші дні бажано вживати рідку, перетерту їжу, і уникати гарячих, занадто солоних, кислих, гострих страв. Щоб уникнути попадання інфекції через рот необхідно ретельно стежити за гігієною порожнини рота.

Поряд з болем в горлі, в перший тиждень після операції можливо з’являться болі в вухах. Це пов’язано з операцією і не повинно бути причиною для занепокоєння.

Післяопераційні кровотечі

Досить поширеним ускладненням після тонзилектомії є кровотеча в прооперованому місці. Це може статися в перші 24 години або в перші 10 днів після операції. За статистикою 1 з 100 дітей або 1 з 30 дорослих страждає післяопераційним кровотечею після видалення мигдалин.

Невелика кровотеча зазвичай не є причиною для занепокоєння, тому що в більшості випадків припиняється саме по собі. При кровотечах використовуйте неинтенсивное полоскання горла холодною водою. Холод допомагає стискатися кровоносних судинах, і кров зупиняється значно швидше.

Іноді кровотеча може бути більш серйозними. У подібних випадках люди можуть кашляти кров’ю. Якщо у вас сталося сильна кровотеча негайно зверніться за медичною допомогою.

Запущена форма тонзиліту — явище не настільки часте, але і не рідкісне, тому щоб уберегти себе від цієї недуги піклуйтеся про своє здоров’я і зміцнюйте імунітет.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: