Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Відкритокутова глаукома: причини, симптоми, лікування і профілактика

Відкритокутова глаукома: причини, симптоми, лікування і профілактика

Хронічна глаукома, також відома як первинна відкритокутова глаукома або ПВКГ, іноді називається «тихим злодієм зору», тому що на ранніх стадіях немає ніяких попереджувальних ознак хвороби — немає болю, погіршення зору або інших симптомів. Через прихованої природи цього захворювання і руйнівною втрати зору, яку воно може викликати в міру його прогресування, важливо регулярно проходити обстеження очей, щоб переконатися, що у вас не розвивається рання первинна відкритокутова глаукома. Нижче ми докладно розглянемо, що таке відкритокутова глаукома — причини, симптоми, лікування і профілактика, а також прогноз захворювання.

Що таке відкритокутова глаукома

Близько половини людей з хронічною глаукомою навіть не підозрюють, що у них є це захворювання. При відкритокутовій глаукомі виникає дисбаланс в освіті і дренажі прозорої рідини (званої водянистою вологою), яка заповнює передню камеру очі.

У деяких випадках цилиарное тіло всередині ока виробляє надмірну кількість внутрішньоочної рідини, але частіше за все дренажні канали (трабекулярная мережу) в передній камері (де вода виходить з ока) блокуються. Незалежно від причини виникнення, це призводить до збільшення внутрішньоочного тиску (ВГД) — іноді до небезпечних рівнів.

У міру збільшення ВГД, тиск сильніше здавлює нервові волокна зорового нерва, який передає візуальну інформацію в мозок. Це позбавляє зоровий нерв кисню і поживних речовин. Згодом високу очний тиск може призвести до повного пошкодження нервів і втрату зору.

Якщо втрата зору виникає в зв’язку з первинною відкритокутовою глаукомою, вона зазвичай починається з вашого периферичного зору і поступово починає зачіпати центральне. Іноді люди з більш пізніми стадіями ПВКГ можуть врізатися в дверні отвори або НЕ бачити автомобіль в провулку, тому що їх периферичний зір значно погіршується.

Під час обстеження на глаукому очної лікар перевірить ваше ВГД і оцінить стан зорового нерва. Якщо ваше очний тиск підвищений або ваш зоровий нерв виглядає підозріло, лікар, швидше за все, виконає тести поля зору і спеціалізоване сканування сітківки та зорового нерва, щоб визначити, чи є у вас глаукома.

Причини виникнення відкритокутової глаукоми

Причиною виникнення ПВКГ можуть бути наступні фактори ризику:

Визначення ризику розвитку відкритокутової глаукоми

Фактори ризику

Категорія і ймовірність (від 0 до 3)

Вік

0 = молодше 50 років

1 = вік від 50 до 64 років

2 = вік 65 до 74 років

3 = вік 75 років або старше

Раса

0 = Кавказці

1 = Латиноамериканці

2 = Афроамериканці

Генетичний фактор

0 = немає або тільки у далеких родичів

2 = один або обоє батьків з глаукомою

3 = один або кілька братів і сестер з глаукомою

3 = один або обоє батьків, і один або кілька братів і сестер з глаукомою

Останнє обстеження очей

0 = протягом останніх двох років

1 = два-п’ять років тому

2 = більше п’яти років тому

Оцінка: додавання відповідних номерів буде визначати ваш ризик. Високий ризик — 4 бали або більше; Помірний ризик — 3; Низький ризик становить 2 або менше. Джерело: Glaucoma Service Foundation to Prevent Blindness.

Відкритокутова глаукома поступово погіршує периферичний зір. Але на той час, коли ви помітите це, можливо, вже завдано незворотної шкоди. Якщо ваше ВГД залишається занадто високим, пошкодження може прогресувати до тих пір, поки не буде значно погіршено ваше периферійний зір, і ви зможете бачити тільки об’єкти, які знаходяться прямо перед вами.

При відсутності лікування хронічна глаукома може привести до сліпоти. Як і при інших формах глаукоми, методи лікування включають:

Симптоми відкритокутової глаукоми

На початку захворювання людина зазвичай не відчуває ніяких симптомів. Більшість людей, які страждають відкритокутовій глаукомою не помічають проблем до тих пір, поки не відбудеться значна втрата зору. Це пов’язано з тим, що спочатку порушується бічне (периферичний) поле зору, і коли ми дивимося на світ, більшість з нас роблять це двома очима. Області, які одне око не бачить, друге око покриє; тому ми продовжуємо бачити повну картину, поки обидва ока сильно не постраждають. Мозок також дуже добре компенсує втрачені частини в зорі, і не помічає їх, особливо якщо вони відносяться до бічного зору.

Хоча глаукома зазвичай вражає обидва ока, вона часто не впливає на них однаково. Центральне зір, що використовується для фокусування на об’єкті, наприклад, при читанні, не зачіпається до відносно пізнього періоду хвороби. На той час нерв буде сильно пошкоджений.

Деякі літні люди з глаукомою поступово втрачають зір думаючи, що «просто старіють». Можливо, вони не перевіряли свої очі багато років і можуть просто осліпнути. Нелеченая відкритокутова глаукома є однією з провідних причин повної втрати зору. Це можна запобігти, якщо діагноз ставиться на ранньому етапі захворювання і проводиться необхідне лікування.

У зв’язку з тим, що зазвичай немає симптомів, своєчасний скринінг на глаукому дуже важливий.

Лікування відкритокутовій глаукоми

Основною метою лікування первинної глаукоми є запобігання або мінімізація пошкодження зорового нерва. Після того, як був поставлений діагноз глаукоми, поточне лікування включає спроби знизити внутрішньоочний тиск (ВОТ).

Початкова мета полягає в тому, щоб знизити базову ВГД приблизно на 25%. Виконуються наступні обстеження зорового нерва і поля зору. Якщо нерв і поле зору стабільні, то лікування вважається достатнім. Однак, якщо виснаження зорового нерва і дефекти поля зору продовжують погіршуватися, лікар намагається досягти ще більш низького ВГД. Мета полягає в тому, щоб знизити тиск до такої міри, щоб хвороба стабілізувалася.

Існує три основних способи зниження внутрішньоочного тиску:

Які препарати лікують первинну відкритокутова глаукому

Існує кілька класів очних крапель, які можуть ефективно знизити ВГД. Внутрішньоочна рідина під назвою водяниста волога, постійно виробляється в оці циліарного тілом (тканина, розташована за райдужкою) і стікає назад в кровотік через кут передньої камери ока. Лікувальні очні краплі працюють шляхом зміни динаміки цього потоку внутрішньоочної рідини. Деякі види медикаментів діють за рахунок зниження швидкості продукування водянистої вологи (альфа-адренергічні агоністи, бета-адренергічні блокатори та інгібітори карбоангідрази). Інші працюють шляхом полегшення відтоку водянистої вологи (аналоги простагландину і міотичні агенти). Деякі краплі є комбінованими, наприклад, бета-блокатор в поєднанні з інгібітором карбоангідрази.

Важливо відзначити, що всі препарати для лікування глаукоми викликають побічні ефекти. Деякі з цих побічних ефектів можуть бути серйозними при наявності певних захворювань. Наприклад, використання бета-блокаторів слід уникати астматикам і людям з повільним серцевим ритмом, а інгібітори карбоангідрази протипоказані пацієнтам з алергією на сульфіди. Ваш лікар перевірить вашу історію хвороби, щоб визначити, які краплі є найбільш безпечними для вас.

Побічні ефекти всіх крапель можна звести до мінімуму шляхом правильного введення очних крапель. Доцільно тримати очі закритими протягом цілої хвилини або навіть двох після того, як помістили краплю, і ваш лікар може навчити вас м’яко натискати на внутрішній кут біля перенісся, де знаходиться носослізний канал, щоб звести всмоктування в кровотік очних крапель.

У деяких випадках для зниження ВГД необхідно використовувати більш одного препарату. Щоб максимізувати ефективність крапель, в ідеалі слід почекати п’ять хвилин після введення першої краплі, перш ніж ви введете наступну з іншим чинним речовиною.

Після початку лікування вкрай важливі наступні візити до лікаря для повторної перевірки внутрішньоочного тиску і визначення того, наскільки добре було досягнуто цільове ВГД. Майте на увазі, що краплі, можливо, доведеться приймати на постійній основі. Крім того, краплі призначені для запобігання розвитку сліпоти, а не для відновлення вже існуючого пошкодження зорового нерва.

Якщо ви відчуваєте які-небудь побічні ефекти або алергічні симптоми (почервоніння, свербіж) під час використання препарату, обов’язково повідомте про це лікаря-офтальмолога.

Детально про найменуваннях препаратів (в тому числі і пероральних) ви можете дізнатися тут — Глаукома: що це таке, як лікувати, операція, причини, симптоми.

В якому випадку показано лазерне лікування первинної глаукоми

Якщо тиск не може бути ефективно знижено з допомогою ліків, офтальмолог може запропонувати вам лазерне лікування (трабекулопластіка). Промінь лазера фокусується на дренажних каналах (трабекулярная мережу) в кутку передньої камери ока. Деякі пацієнти в результаті проведення лазерної терапії отримують дуже гарне зниження ВГД вже після першої процедури, інші вимагають двох процедур, а треті отримують тільки мінімальний або тимчасовий ефект. Як і при лікуванні очними краплями, регулярні перевірки внутрішньоочного тиску вкрай важливі. Застосування ліків у вигляді очних крапель, ймовірно, необхідно буде продовжити навіть після успішного лазерного лікування відкритокутової глаукоми.

В даний час найбільш часто використовуються два типи лазерної терапії: СЛТ (селективна лазерна трабекулопластика) і АЛТ (аргонове лазерна трабекулопластика).

Які хірургічні методи лікування первинної глаукоми

Якщо очні краплі і/або лазерна терапія не змогли добре контролювати внутрішньоочний тиск, офтальмолог також може запропонувати варіанти хірургічних операцій.

Хірургія катаракти

Недавні дослідження показали, що після видалення катаракти у багатьох пацієнтів спостерігається зниження ВГД, яке може тривати кілька місяців або більше, можливо тому що внутрішньоочна рідина має менший опір до відтоку після операції. З цієї причини пацієнти з катарактою можуть захотіти розглянути операцію швидше раніше, ніж пізніше.

МІХГ (Мікроінвазивний хірургія глаукоми)

Це новий варіант лікування, при якому або невелике імплантуються пристроїв поміщається в кут передньої камери ока для полегшення відтоку водянистої вологи, або інструмент вводиться в око через невеликий розріз і використовується для механічного розширення або відкриття дренажних каналів в кутку передньої камери (наприклад, віскоканалостомія і шовна каналопластіка). В даний час проводяться дослідження з метою визначення довгострокової ефективності цих методів лікування.

Трабекулектомія

Ця операція передбачає створення альтернативного шляху для відводу рідкої вологи, в обхід трабекулярної мережі. Офтальмологічний хірург створює новий дренажний канал від периферійної райдужної оболонки до простору під кон’юнктивою. Потім внутриглазная рідина під кон’юнктивою знову всмоктується назад в кровотік. Як і при будь-яких хірургічних втручаннях в очі, необхідно пильне спостереження для відстеження будь-яких ускладнень, а також для визначення того, чи досягнуто цільове ВГД.

Дренажна імплантація

Як при трабекулектомии, дренажна имплантационная хірургія дозволяє рідкої вологи виходити з ока через альтернативний шлях, який обходить трабекулярную мережу.

Офтальмолог імплантує пристрій (наприклад, клапан мольто або клапан Ахмеда), яке має трубку в передній камері на одному кінці і клапанну камеру під кон’юнктивою на іншому кінці. Водяниста волога виходить в субкон’юнктивально простір, де вона потім абсорбується назад в кровотік, тим самим знижуючи внутрішньоочний тиск. Знову ж, як і при будь-очної хірургії, потрібне ретельне спостереження, щоб контролювати ускладнення, а також визначати, чи досягнута цільове тиск.

Абляція циліарного тіла

Абляція циліарного (війкового) тіла (також звана ціклодеструктівние хірургією) є останнім варіантом і призначена для тих людей, у яких ВГД не знижується медикаментами та іншими операціями.

Під час цієї процедури офтальмолог використовує лазер (діодний лазер) для руйнування частини циліарного тіла, тим самим обмежуючи вироблення водянистої вологи.

Кріотерапія (заморожування циліарного тіла) в значній мірі була замінена абляцией циліарного тіла лазером, тому що лазер краще переноситься.

Профілактика відкритокутової глаукоми

Якщо у людини діагностована очна гіпертензія (високий очний тиск без ознак ушкодження зорового нерва), є докази того, що лікування, спрямоване на зниження ВГД може запобігти або принаймні затримати початок розвитку глаукоми.

У пацієнтів з уже діагностованою відкритокутовою глаукомою, профілактика незворотною втрати зору є метою терапії. Ось чому так важливо проводити регулярний скринінг для раннього виявлення захворювання. Лікування для зниження ВГД до нормального рівня поряд з безперервним контролем тиску і здоров’я зорового нерва мають вирішальне значення для запобігання втрати зору.

Погане здоров’я серцево-судинної системи не викликає глаукому, але пов’язано з більш серйозною втратою зору у пацієнтів з глаукомою. Таким чином, підтримка нормальної маси тіла і рівня цукру в крові, контроль високого кров’яного тиску і в той же час недопущення дуже низького кров’яного тиску, і відмова від куріння можуть допомогти звести до мінімуму втрату зору.

Знизити швидкість розвитку глаукоми і зменшити внутрішньоочний тиск вам можуть допомогти деякі зміни в способі життя і харчування, а також використання натуральних лікарських засобів. Про це ви можете дізнатися тут — Як лікувати глаукому в домашніх умовах: харчування і натуральні засоби.

Прогноз

Прогноз для людей з первинною відкритокутовою глаукомою, як правило, хороший.

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: