Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Вітамін A: користь, дефіцит, токсичність, роль, джерела

Вітамін A: користь, дефіцит, токсичність, роль, джерела

Вітамін A є жиророзчинних живильною речовиною, яке відіграє життєво важливу роль у вашому організмі.

Він природним чином присутній в споживаних вами харчових продуктах, а також може прийматися у формі добавки.

У цій статті розглядається вітамін A, його користь, харчові джерела, а також наслідки дефіциту і токсичності.

Що таке вітамін A?

Хоча вітамін A часто вважається окремим живильною речовиною, на самому він представляє собою групу жиророзчинних сполук, включаючи ретинол, ретінал і ретініловие ефіри (1).

В їжі присутні дві форми вітаміну A (2):

Щоб використовувати їх, ваш організм повинен перетворювати обидві форми вітаміну A в ретінал і ретиноевую кислоту — активні форми вітаміну.

Оскільки вітамін A є жиророзчинних, він зберігається в тканинах організму для подальшого використання.

Велика частина вітаміну A в вашому організмі міститься в вашої печінки у вигляді ретінілових ефірів (3).

Ці складні ефіри потім розщеплюються на транс-ретинол, який зв’язується з ретинол-зв’язуючим білком. Потім він надходить в ваш кровотік, після чого ваш організм може використовувати його (4).

Висновок:

Вітамін А є загальною назвою групи жиророзчинних сполук, що зустрічаються як в тваринної, так і в рослинній їжі.

Роль і функції вітаміну A в організмі

Вітамін A необхідний для вашого здоров’я, підтримки зростання клітин, імунної функції, розвитку плода і зору.

Можливо, однією з найбільш відомих функцій вітаміну A є його роль в зорі і здоров’я очей.

Ретінал (активна форма вітаміну A) поєднується з білком опсин, формуючи родопсин — молекулу, необхідну для кольорового зору і сутінкового зору (5).

Він також допомагає захистити і підтримувати рогівку (самий зовнішній шар вашого очі) і кон’юнктиву (тонку мембрану), яка покриває поверхню вашого очі і задню поверхню ваших століття (6).

Крім того, вітамін A допомагає підтримувати поверхневі тканини, такі як ваша шкіра, кишечник, легені, сечовий міхур і внутрішнє вухо.

Він підтримує імунну функцію, підтримуючи зростання і розподіл Т-клітин — типу лейкоцитів, які захищають ваш організм від інфекції (7).

Більш того, вітамін A підтримує здорові клітини шкіри, чоловічу та жіночу репродуктивну функцію, і розвиток плода (8).

Резюме:

Вітамін A необхідний для здоров’я очей, зору, імунної функції, зростання клітин, репродуктивної функції і розвитку плода.

Користь вітаміну A для здоров’я

Вітамін A є важливим живильною речовиною, яке багато в чому приносить користь здоров’ю.

Потужний антиоксидант

Каротиноїди під назвою провітамін A, такі, як бета-каротин, альфа-каротин і бета-криптоксантин, є попередниками вітаміну A і володіють антиоксидантними властивостями.

Каротиноїди борються з вільними радикалами — високореактівние молекулами, які можуть завдати шкоди вашому організму, створюючи окислювальний стрес (9).

Окислювальний стрес пов’язаний з різними хронічними захворюваннями, такими як цукровий діабет, рак, серцево-судинні захворювання і зниження пізнавальної здатності (10).

Дієти з високим вмістом каротиноїдів пов’язані з меншим ризиком розвитку багатьох з цих захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, рак легенів і цукровий діабет (11, 12, 13).

Необхідний для здоров’я очей

Як згадувалося вище, вітамін A необхідний для зору і здоров’я очей.

Адекватне дієтичне споживання вітаміну A допомагає захиститися від розвитку деяких захворювань очей, таких як вікова дегенерація жовтої плями (макулодистрофії).

Дослідження показують, що більш високі рівні бета-каротину, альфа-каротину і бета-криптоксантин в крові можуть знизити ризик розвитку макулодистрофії на 25% (14).

Це зниження ризику пов’язано із захисною дією каротиноїдів в відношення макули за рахунок зниження рівня окисного стресу.

Може захистити від певних видів раку

Завдяки своїм антиоксидантним властивостям багаті на каротиноїди фрукти і овочі можуть захистити від розвитку певних видів раку.

Наприклад, дослідження, проведене за участю більш ніж 10000 дорослих людей, показало, що курці з найвищим рівнем альфа-каротину і бета-криптоксантин в крові мали на 46% і 61% менший ризик смерті від раку легенів, відповідно, ніж некурящі з самим низьким рівнем споживання цих поживних речовин (15).

Більш того, дослідження в пробірках показують, що ретиноїди можуть пригнічувати ріст деяких ракових клітин, таких як рак сечового міхура, молочної залози і яєчників (16).

Життєво важливий для репродуктивної функції і розвитку плода

Вітамін A необхідний як для чоловічої, так і для жіночої репродуктивної функції, оскільки він грає роль в розвитку сперми і яйцеклітини.

Він також важливий для здоров’я плаценти, розвитку і підтримки ембріональної тканини, а також зростання плоду (8).

Тому вітамін A є невід’ємною частиною здоров’я матері і плоду і тих, хто намагається завагітніти.

Підвищує імунну систему

Вітамін A впливає на імунне здоров’я, стимулюючи реакції, які захищають ваш організм від хвороб та інфекцій.

Вітамін A бере участь в створенні певних клітин, включаючи B — і T-клітини, які відіграють центральну роль в імунних реакціях, що захищають від хвороб.

Дефіцит цієї поживної речовини призводить до збільшення рівнів прозапальних молекул, які зменшують реакцію і функцію імунної системи (17).

Висновок:

Вітамін A позитивно впливає на здоров’я, контролюючи окислювальний стрес, підвищуючи імунну систему і захищаючи від деяких захворювань.

Дефіцит вітаміну A

Хоча дефіцит вітаміну A зустрічається рідко в розвинених країнах, він поширений в країнах, що розвиваються, так як проживають там групи населення можуть мати обмежений доступ до продуктів, що містять попередньо сформований вітамін A і провітамін A.

Дефіцит вітаміну A може привести до серйозних ускладнень зі здоров’ям.

За даними ВООЗ, дефіцит вітаміну A є основною причиною предотвратимой сліпоти у дітей в усьому світі.

Дефіцит вітаміну A також збільшує тяжкість і ризик смерті від таких інфекцій, як кір і діарея (18, 19).

Крім того, дефіцит вітаміну A підвищує ризик розвитку анемії і смерті у вагітних жінок і негативно впливає на плід, сповільнюючи ріст і розвиток (20).

До менш серйозним симптомів дефіциту вітаміну A відносяться проблеми шкіри, такі як гіперкератоз і акне (21, 22).

Деякі групи, такі як недоношені діти, люди з кістозний фіброз і вагітні або годують грудьми жінки, які проживають в країнах, що розвиваються, більше схильні до ризику дефіциту вітаміну A (23).

Детально про дефіцит вітаміну A ви можете дізнатися тут — Брак вітаміну А: симптоми у дорослих і дітей, лікування, прогноз.

Висновок:

Дефіцит вітаміну A може привести до сліпоти, підвищеному ризику інфекцій, ускладнень вагітності і проблем шкіри.

Харчові джерела вітаміну A

Існує багато дієтичних джерел як попередньо сформованого вітаміну A, так і провітаміну A.

Преформовані вітамін A легше засвоюється і використовується вашим організмом, ніж рослинні джерела каротиноїдів провітаміну A.

Здатність вашого організму ефективно перетворювати каротиноїди, такі, як бета-каротин, в активний вітамін A, залежить від багатьох факторів, включаючи генетику, раціон харчування, загальний стан здоров’я і прийняті ліки (24).

З цієї причини ті, хто слідує дієті на основі рослинної їжі, особливо вегани, повинні приділити увагу вживання достатньої кількості продуктів, багатих каротиноїдами.

Найбільша кількість вітаміну A міститься в таких продуктах:

До продуктів з високим вмістом каротиноїдів провітаміну A, таких, як бета-каротин, відносяться (25, 26):

Детально про кращих джерелах вітаміну A ви можете дізнатися тут — 20 продуктів, багатих вітаміном A: список продуктів з вітаміном A.

Висновок:

Преформовані вітамін A присутній в продуктах тваринного походження, таких як печінка, лосось і яєчні жовтки, а каротиноїди провітаміну A містяться в рослинних продуктах, включаючи батат, морква, гарбуз і капусту.

Рекомендації щодо токсичності та дозування

Так само, як дефіцит вітаміну A може негативно вплинути на здоров’я, надмірне його споживання може бути небезпечним.

Рекомендована добова норма споживання (РСНП) вітаміну A складає 900 мкг і 700 мкг в день для чоловіків і жінок, відповідно, чого можна легко досягти, дотримуючись раціону харчування на основі цільних продуктів (27).

Однак важливо не перевищувати допустимий верхня межа в розмірі 10000 МО (3000 мкг) для дорослих для запобігання токсичності (27).

Хоча можна споживати надмірну кількість попередньо сформованого вітаміну A з харчових джерел тваринного походження, таких як печінка, токсичність найчастіше пов’язана з надмірним прийомом і лікуванням деякими препаратами, такими як ізотретиноїн (28, 29).

Так як вітамін A є жиророзчинних, він зберігається в вашому організмі і може з часом мати нездорові рівні.

Прийом дуже великої кількості вітаміну A може привести до серйозних побічних ефектів і може навіть стати фатальним при попаданні в дуже високих дозах.

Гостра токсичність вітаміну A відбувається протягом короткого періоду часу, коли споживається одинична, надмірно висока доза вітаміну A, в той час як хронічна токсичність виникає, коли дози більш ніж в 10 разів перевищують РСНП протягом більш тривалого періоду часу (30).

До найбільш поширених побічних ефектів хронічної токсичності вітаміну A (часто званої гіпервітамінозом A) відносяться:

Хоча гостра токсичність вітаміну A менш поширена, це стан пов’язаний з більш серйозними симптомами, включаючи пошкодження печінки, підвищений внутрішньочерепний тиск і навіть смерть (31).

Більш того, токсичність вітаміну A може негативно позначитися на здоров’ї матері та плоду і може привести до вроджених дефектів (32).

Щоб уникнути токсичності, уникайте прийому добавок вітаміну A в високих дозах.

Високий рівень споживання каротиноїдів з їжі не пов’язаний з токсичністю, хоча дослідження пов’язують високі дози добавок бета-каротину з підвищеним ризиком розвитку раку легенів і серцево-судинних захворювань у курців (33).

Оскільки занадто багато вітаміну A може бути шкідливим, проконсультуйтеся з лікарем перед його прийомом.

Висновок:

Токсичність вітаміну A може викликати симптоми, такі як пошкодження печінки, порушення зору, нудота і навіть смерть. Слід уникати високих доз добавок вітаміну A, якщо це не призначено лікарем.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: