Etender.in.ua

Таємниці цього світу

Вітамін B12: для чого потрібен організму, хто в зоні ризику дефіциту

Вітамін B12: для чого потрібен організму, хто в зоні ризику дефіциту

Вітамін B12, також відомий під назвою кобаламин, є важливим вітаміном, який потрібно вашому організму, так як він не може його виробляти. Цей вітамін природним чином міститься в продуктах тваринного походження, але також додається в певні фабричні продукти і доступний у вигляді добавок або ін’єкцій. Вітамін B12 грає багато важливих ролей у вашому організмі. Він підтримує нормальну функцію нервових клітин і необхідний для утворення еритроцитів і синтезу ДНК. Нижче ми розглянемо яка роль вітаміну B12 — для чого потрібен організму, яку користь він приносить, і хто перебуває в зоні ризику розвитку його дефіциту.

Для більшості дорослих рекомендована добова норма споживання (РСНП) вітаміну B12 становить 2,4 мкг, хоча вагітні або годують грудьми жінки потребують ще більшій кількості (1).

Вітамін B12 може принести користь вашому організму вражаючими способами, наприклад, підвищуючи вашу енергію, покращуючи вашу пам’ять і допомагаючи запобігти серцево-судинні захворювання.

Ось 9 науково доведених корисних властивостей вітаміну B12.

1. Допомагає в виробництві еритроцитів і запобігає анемії

Вітамін B12 відіграє життєво важливу роль, допомагаючи організму виробляти еритроцити (червоні кров’яні клітини).

Його низький рівень викликає зниження утворення еритроцитів і перешкоджає їх нормальному розвитку (2).

Здорові еритроцити невеликі і округлі, тоді як у випадках дефіциту вітаміну B12 вони стають більшими і зазвичай овальними. Через цю більшої і неправильної форми червоні кров’яні клітини не можуть просуватися з кісткового мозку в кровотік з відповідною швидкістю, викликаючи мегалобластична анемія (2).

Коли ви страждаєте на анемію, вашому організму не вистачає червоних кров’яних тілець, щоб транспортувати кисень в життєво важливі органи. Це може викликати симптоми, такі як втома і слабкість.

Висновок:

Вітамін B12 бере участь у формуванні еритроцитів. Коли його рівень дуже низький, виробництво еритроцитів змінюється, викликаючи мегалобластична анемія.

2. Може запобігти основні вроджені дефекти

Достатній рівень вітаміну B12 має вирішальне значення для здорової вагітності. Дослідження показують, що мозок і нервова система плода вимагають достатнього рівня B12 в організмі матері, щоб розвиватися належним чином.

Дефіцит вітаміну B12 на початкових стадіях вагітності може збільшити ризик вроджених дефектів, таких як дефекти нервової трубки. Крім того, дефіцит у матері може призвести до передчасних пологів або викидня (3).

В одному з досліджень було встановлено, що жінки з рівнем вітаміну B12 нижче 250 мг/дл в три рази частіше народжують дитину з вродженими дефектами в порівнянні з пацієнтами з нормальним рівнем (4).

У жінок з дефіцитом вітаміну B12 і рівнями нижче 150 мг/дл ризик був у п’ять разів вище, ніж у жінок з рівнями вище 400 мг/дл (4).

Висновок:

Відповідні рівні вітаміну B12 є ключем до здорової вагітності. Вони важливі для профілактики вроджених дефектів головного і спинного мозку.

3. Чи може підтримати здоров’я кісток і запобігти остеопороз

Підтримання нормального рівня вітаміну B12 може підтримати здоров’я ваших кісток.

Одне дослідження, досліджував понад 2500 дорослих, показало, що у людей з дефіцитом вітаміну B12 також була зменшена мінеральна щільність кісткової тканини (5).

Кістки зі зниженою мінеральною щільністю з плином часу можуть стати ніжними і крихкими, що є ознаками остеопорозу, і може привести до підвищеного ризику переломів.

Інші дослідження також показали зв’язок між низькими рівнями вітаміну B12 і поганим здоров’ям кісток, і остеопорозом, особливо у жінок (6, 7, 8).

Висновок:

Вітамін B12 може грати життєво важливу роль у здоров’ї ваших кісток. Низький рівень цього вітаміну в крові пов’язаний з підвищеним ризиком остеопорозу.

4. Чи може знизити ризик дегенерації жовтої плями

Макулярна дегенерація — це захворювання очей, яке в основному впливає на ваше центральний зір. Підтримання нормального рівня вітаміну B12 може допомогти запобігти ризику вікової макулярної дегенерації.

Дослідники вважають, що прийом добавок вітаміну B12 може знизити рівень гомоцистеїну — типу амінокислоти, яка міститься у вашій крові. Підвищені рівні гомоцистеїну були пов’язані з підвищеним ризиком розвитку вікової макулярної дегенерації (9, 10).

Дослідження, в якому взяли участь 5000 жінок у віці від 40 років і старше, показало, що прийом добавок вітаміну B12 разом з фолієвою кислотою і вітаміном B6 може знизити цей ризик (11).

Група, отримувала ці добавки протягом семи років, мала менше випадків дегенерації жовтої плями в порівнянні з групою, що одержувала плацебо. Ризик розвитку будь-якої форми цього захворювання був на 34% нижче, тоді як ризик розвитку більш важких типів цього захворювання був на 41% нижче (11).

В кінцевому рахунку, необхідні подальші дослідження, щоб повністю зрозуміти роль вітаміну B12 в поліпшенні здоров’я зору і запобігання дегенерації жовтої плями.

Висновок:

Підтримання нормального рівня вітаміну B12 знижує рівень гомоцистеїну в крові. Це може допомогти запобігти розвитку вікової макулярної дегенерації.

5. Чи може поліпшити настрій і симптоми депресії

Вітамін B12 може поліпшити ваш настрій, проте його вплив на настрій ще не цілком зрозуміли. Однак цей вітамін відіграє життєво важливу роль в синтезі і метаболізмі серотоніну — хімічної речовини, відповідального за регулювання настрою.

Отже, дефіцит вітаміну B12 може привести до зниження виробництва серотоніну, що може викликати депресивний настрій.

Дослідження підтримують використання вітамінів B12 для поліпшення симптомів депресії у людей з дефіцитом цього вітаміну.

Одне дослідження за участю людей з депресією і низьким рівнем вітаміну B12 показало, що у тих, хто отримував як антидепресанти, так і вітамін B12, частіше зменшувалися симптоми депресії в порівнянні з тими, хто лікувався тільки антидепресантами (12).

Інше дослідження показало, що його дефіцит асоціювався з ризиком розвитку тяжкої депресії (13).

Крім того, високі рівні вітаміну B12 пов’язані з кращими результатами лікування і підвищеною вірогідністю одужання від великого депресивного розладу (БДР) (14).

Хоча добавки вітаміну B12 можуть допомогти поліпшити настрій і депресію у людей з дефіцитом, дослідження в даний час не показують, що вони надають той же ефект у людей з нормальним рівнем цього вітаміну.

Висновок:

Вітамін B12 необхідний для виробництва серотоніну — хімічної речовини, відповідального за регулювання настрою. Добавки вітаміну B12 можуть допомогти поліпшити настрій у людей з існуючим дефіцитом.

6. Чи може допомогти запобігти втраті нейронів в мозку

Дефіцит вітаміну B12 пов’язаний з втратою пам’яті, особливо у літніх людей. Він може грати роль в запобіганні атрофії головного мозку, що є втратою нейронів в мозку і часто пов’язане з втратою пам’яті або деменцією.

Одне дослідження за участю людей з ранньої деменцією показало, що поєднання вітамінів B12 і омега-3 жирних кислот уповільнює розвиток когнітивних порушень (15).

Інше дослідження показало, що низькі рівні вітаміну B12 можуть сприяти погіршенню роботи пам’яті. В результаті прийом добавок цього вітаміну може поліпшити пам’ять навіть при відсутності клінічно діагностованого дефіциту (16).

Необхідно провести додаткові дослідження, щоб зробити обґрунтовані висновки про вплив добавок вітаміну B12 на пам’ять і когнітивні функції.

Висновок:

Вітамін B12 може допомогти запобігти атрофії мозку і втрату пам’яті. Необхідно провести додаткові дослідження, щоб зробити висновок, що прийом добавок цього вітаміну може поліпшити пам’ять у людей без дефіциту.

7. Чи може поліпшити рівень енергії

Добавки вітаміну B12 давно рекламуються як засоби для збільшення рівня енергії.

Всі вітаміни групи B грають важливу роль у виробництві енергії в вашому організмі, хоча вони не обов’язково забезпечують енергію самі (17).

В даний час немає наукових доказів того, що вітамін B12 може збільшити рівень енергії у людей з достатнім рівнем цього вітаміну (18).

Оскільки вітамін B12 є водорозчинним, ваш організм не може зберігати зайві його кількості. Будь надлишок проходить через ваше тіло і усувається при сечовипусканні (1).

З іншого боку, якщо у вас значний дефіцит вітаміну B12, прийом добавки або збільшення його споживання з їжею, ймовірно, поліпшить ваш енергетичний рівень (19).

Насправді, одним з найбільш поширених ранніх ознак дефіциту вітаміну B12 є втома або нестача енергії.

Висновок:

Вітамін B12 бере участь у виробництві енергії в вашому організмі. Прийом добавок може поліпшити ваш енергетичний рівень, але тільки якщо у вас дефіцит цього вітаміну.

8. Чи може поліпшити здоров’я серця

Високі рівні поширеною амінокислоти гомоцистеїну в крові пов’язані з підвищеним ризиком розвитку захворювань серця. Якщо у вас значний дефіцит вітаміну B12, рівень гомоцистеїну підвищується.

Дослідження показали, що вітамін B12 допомагає знизити рівень гомоцистеїну, що може зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань (20, 21, 22).

Однак в даний час немає наукових доказів того, що він ефективний в цьому відношенні (23).

Тому щоб зрозуміти взаємозв’язок між вітаміном B12 і здоров’ям серця людини необхідні подальші дослідження.

Висновок:

Вітамін B12 може знизити рівень гомоцистеїну в крові — типу амінокислоти, яка пов’язана з підвищеним ризиком розвитку захворювань серця. Однак дослідження в даний час не підтверджують твердження про те, що вітамін B12 знижує цей ризик.

9. Підтримує здоров’я волосся, шкіри та нігтів

З огляду на роль вітаміну B12 у виробництві клітин, для підтримки здоров’я волосся, шкіри та нігтів необхідні достатні рівні цього вітаміну.

Фактично, низький рівень вітаміну B12 може викликати різні дерматологічні симптоми, включаючи гиперпигментацию, знебарвлення нігтів, зміни волосся, вітіліго (втрату кольору шкіри плямами) і кутовий стоматит (запалені і потріскані кути рота) (24, 25).

Було виявлено, що прийом добавок вітаміну B12 покращує дерматологічні симптоми у людей з його дефіцитом (26, 27).

Однак, якщо ви добре харчуєтеся і не відчуваєте браку в цьому вітаміні, прийом добавок навряд чи поліпшить вашу шкіру, силу нігтів або здоров’я волосся (28).

Висновок:

Здоровий рівень вітаміну B12 важливий для вашого волосся, шкіри та нігтів. Проте прийом добавок, ймовірно, не поліпшить ваше здоров’я в цих областях, якщо рівень цього вітаміну в нормі.

Хто перебуває в зоні ризику дефіциту вітаміну B12?

За оцінками, 6% людей в розвинених країнах у віці 60 років і старше мають дефіцит вітаміну B12, тоді як близько 20% мають низький, нормальний або прикордонний рівень дефіциту (29).

Дефіцит може статися одним з двох способів. Або в вашому раціоні харчування не вистачає достатньої його кількості, або ваш організм нездатний повністю засвоїти його з їжі, яку ви їсте.

До людей, схильним до підвищеного ризику розвитку дефіциту вітаміну B12 відносяться (1):

У багатьох літніх людей секреція соляної кислоти в шлунку знижується, що призводить до зменшення засвоєння вітаміну B12.

Якщо ваш організм відчуває труднощі з його засвоєнням, ваш лікар може рекомендувати внутрішньом’язовіін’єкції B12 для збільшення його рівня.

Вітамін B12 міститься тільки в продуктах тваринного походження (див. Топ 12 продуктів багатих вітаміном B12).

Незважаючи на те, що деякі рослинні молочні продукти або злаки, можливо, були збагачені вітаміном B12, вегетаріанські дієти часто обмежені в цьому вітаміні, що ставить людей під загрозу дефіциту.

Якщо ви дотримуєтеся здорового, різноманітного раціону харчування, ви з легкістю уникнете дефіцит вітаміну B12. Однак, якщо ви вважаєте, що у вас може розвинутися його дефіцит, зверніться до лікаря.

Дефіцит найчастіше можна запобігти або вирішити за допомогою перорального прийому або внутрішньом’язових ін’єкцій.

Висновок:

До факторів ризику розвитку дефіциту вітаміну B12 відносяться зниження здатності засвоювати цей вітамін через низький рівень соляної кислоти, певних ліків або захворювань шлунково-кишкового тракту і операцій. Вегани також схильні до ризику, так як B12 міститься тільки в продуктах тваринного походження.

Підведемо підсумок

etender.in.ua

Зараз ви знаходитесь тут:

Схожі записи: